Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie obchodování


Doporučené příspěvky

Nejsem nijak zběhlý obchodník, vlastně jsem ještě ani nezačal s papírovým obchodováním, ale spíš se snažím najít a shromáždit prozatím co nejvíc informací a rad ohledně tohoto způsobu vydělávání peněz. Bezesporu je tohle zatím jediný skutečně solidní zdroj podkladů v českém jazyce a vzhledem k tomu, že angličtina není má silná stránka, dost si ho cením. Obchodováním bych se v budoucnu docela rád zabýval, a tak mě i zajímá ona psychologie obchodování. Nebudu debatovat o obsahu článků, které se věnují psychologii obchodování, ve své podstatě se s tím nedá nic, než souhlasit, i tak to celé ale vyvolává – tedy alespoň u mě – docela úsměv na tváři. Je to skutečně dobrá rada brát to celé jako hru, oprostit se od emocí a dělat to pro vítězství, bohužel je tu ale jedno obrovské „ale“, které to většině lidí (včetně mě) určitě hodně stíží, nebo dokonce úplně znemožní. Tím „ale“ jsou co jiného než finance. Nemám představu, jak jsou na tom ti, co se pohybují na těchto stránkách, ale pro mě vydělat 10000$, které se tu doporučují vcelku logicky jako minimum (většinou je to i minimum pro zřízení účtu) je otázkou pár let. Při představě, že část mých bez nadsázky řečeno celoživotních úspor mizí kdesi v dáli je těžké věřit a hlavně se v tu chvíli vnitřně přesvědčit, že vlastně o nic nejde a že je to jen hra. To si možná může s klidem říkat pár vyvolených – kterým to samozřejmě přeju ;o) – nebo možná onen průměrný amík, který si tím vylepšuje rozpočet. Věřím, že průměrný amík je schopný oněch 10000$ ušetřit za jeden rok. Já je dám dohromady při kurzu 27Kč/1$ zhruba za rok a čtvrt, ale pouze za předpokladu že má režie bude po celou tu dobu 0,- Kč, což určitě nebude. Pro informaci – když jsem si zjišťoval koncem loňského roku základní plat státního zaměstnance s maturitou a odpracovanými 10 lety podle tabulek, došel jsem k sumě 13700,- + po třech měsících zhruba polovina základu (6850,- Kč) formou osobního ohodnocení a prémií, tedy pohyblivých položek, ale teoreticky tedy 20550,-Kč hrubého. A to je myslím přesně to, proč komodity nejsou pro každého – souhlasím, že to může provádět kdokoliv, ale pouze papírově a chápu spoustu těch, co o tomto způsobu vydělávání peněz pochybují, protože to jsou většinou lidé typu státního zaměstnance, kteří si pravděpodobně nikdy bez cizí pomoci na oněch 10000$ nesáhnou a pokud ano, obchodování komodit by byla ta poslední věc, do které by je investovali. Tim více mě pak trochu zaráží dotaz jednoho človíčka tady, který váhá mezi tím, jestli studovat VŠ, nebo se věnovat obchodování – možná je to opět jen jeden z mnoha, který nemá s částkou 10000$ problém, pravděpodobně nemá problém s větší sumou, a pokud má, není mi dost dobře jasné, jak si na obchodování chce vydělat. Je totiž téměř pravidlem, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší plat. Navíc několikrát zde bylo napsáno, že začít vydělávat je otázka nějakého toho roku, navíc časová náročnost obchodování není nijak velká. Proč tu dobu tedy například nestrávit vzděláváním, které bude mít svou cenu vždy a je spíš výhodou? Můj odhad je ten, že minimálně 50% (spíš ale více) lidí, kteří kdy v životě uslyší o komoditním obchodování tady v ČR, se jen usměje a ty, co se tomu věnují bude mít za blázny a to jen z toho důvodu, že oni na to nikdy nebudou mít dostatek prostředků a mimo jiné i to – onen postoj lidí kolem – dokáže s psychikou člověka také hodně zamávat a díky tomu vyvolat spoustu pochyb a nejistoty pro ty, co se chtějí obchodováním komodit zabývat a živit, jestli skutečně je tohle to pravé a samozřejmě se i tyto pochyby odrazí v úspěšnosti obchodování, rozhodně v začátcích a při prvních neúspěšných obchodech, a to není rozhodně zanedbatelný psychický tlak a rozhodně ho asi ani nejde brát jako součást nějaké hry. On v podstatě život sám o sobě je jako jedna velká hra, ale kolik lidí je schopných ho i tak brát?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji hezký den,
možná, že se na mne budete kvůli této odpovědi zlobit, ale věřím že ne :)
Svým pěkným příspěvkem jste určitě otevřel téma, které je v této zemi hodně aktuální – spousta lidí má pocit, že s jejich platem si nemohou dovolit to či ono, navíc pokud pracují třeba ve státní sféře, kde v podstatě není v jejich moci odměnu ovlivnit. Moje otázka zní – zejména pokud Vás láká vidina vydělat si více, proč nezměníte zaměstnání? Ano – s platem běžného státního úředníka si patrně nelze vyskakovat, ale zase máte spoustu jistot, které jinde nejsou – tj. všecho má své pro i proti. Jistě – nevím v jakém pracujete v kraji, jaké jsou tam jiné možnosti atd. Nechci tu vůbec nějak snižovat práci lidí, kteří každý den pracují od rána do večera za málo peněz. Ale pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte za tím jít.
petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
nemám nejmenší důvod se zlobit každý má svůj názor a náhled na věc a tady je myslím ono místo na jejich výměnu, a proto se to i jmenuje „Diskusní fórum“. :o)
Možná to nebylo z mého prvního příspěvku zřejmé, tak to upřesním – jsem z Prahy, nejsem státní zaměstnanec (byl to pouze příklad) a osobně problém s financemi na obchodování nemám a řekněme že za zhruba poslední tři roky jsem nastřádal tolik, abych si mohl dovolit zkusit investovat do komoditního obchodování. Jen jsem se pokusil srovnat přístupnost v našich podmínkách s podmínkami například v USA. Znám riziko a nedělám si žádné iluze, ale upřímně řečeno nevěřím tomu, že bych v začátcích obchodování byl za každé situace ledově klidný, a to hlavně z důvodů onoho času potřebného k získání vstupního kapitálu. Na druhou stranu pokud vezmu v úvahu člověka, který například sází pravidelně Sportku, určitě za určitý čas prosází stejně, jako bude má vstupní investice do obchodování. Problém první tedy je onen časový horizont ve kterém danou sumu vydám. Na druhé straně rozhodně věřím v to, že pokud dodržím jistá a zde uvedená základní pravidla, návratnost investice je víc pravděpodobná než v případě sázení, navíc je zde i větší pravděpodobnost, že se tak stane v menším časovém horizontu – je prostě rozdíl mezi hádáním čísel a promyšleným obchodováním, navíc jak je popsáno v on-line manuálu i pokus s náhodným obchodováním za určitých podmínek mi dává větší šanci na zhodnocení vkladu – logicky už jen z toho důvodu, že obchod, ať provedu jakýkoliv je vždy 1:1 – poměr Sportky neznám, ale tak příznivý rozhodně není.
Máte pravdu – pokud něco chci musím si za tím jít, ale i tak jsem osobně přesvědčený o tom, že každý má ty podmínky jiné – každý z nás má jiné dispozice, pro někoho není problém „jít“ pět let, jiný nevydrží ani týden. Pokud budu mít pouze základní vzdělání, mám jen těžko srovnatelné podmínky s tím, kdo je vyučený, má maturitu, nebo VŠ a tím se podle mého názoru liší ta dostupnost, navíc si přičtěte nejrůznější závazky a pomalu se u určité skupiny lidí dostaneme na nedostupnost, ale souhlasím s Vámi – 90% je o chtění, vůli a víře a o ceně, co jsme ochotní tomu dát a v nemalé míře i o naší mentalitě.
Druhý problém vidím v tom, že pokud se člověk chce zapojit v tomto případě do komoditního obchodování, stojí proti většinovému názoru. Je jedno kolik přesvědčivých argumentů máte, většinový názor a názor vašich blízkých není zanedbatelný. Beru to sám podle sebe, když jsem tak „lehce“ sondoval ve svém okolí. Dost lidí o tom neví absolutně nic, krom toho, že to nemůže fungovat – já vím, že to fungovat může, ale i tak ten většinový názor na mně vliv má a vyvolává ve mně pochyby, takže nejde jen o to, obchodovat s ledovým klidem, ale i o to s tím začít, otevřít si účet a ty peníze tam převést, což je možná ještě těžší, než pak začít obchodovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuji za Vaši odpověd.
Co se srovnání US-Čechy týče, tak samozřejmě američani mnohem snáze dají teoreticky dohromady počáteční kapitál, ale zase je třeba si uvědomit, že mají výrazně vyšší očekávání zhodnocení – a to je docela silná psychologická bariéra. Pokud se chce američan spekulacemi živit, pravděpodobně bude cílit od počátku k výdělku někam 100 000 dolarů ročně a více – tuzemec bude mít mírnější představy a tudíž bude „míň riskovat“ a „více v klidu“. Jinak je ale zajímavé sledovat v různých zahraničních diskuzích, chatech ale i knihách, že pro američany je 10 000 dolarů také často částka, kterou si nedokáží představit „dát dohromady“ – prostě vždy záleží na osobních preferencích a když člověk chce tak to většinou jde a když nechce tak to nejde.

A co se toho risku týče. Ano zpřetrhat „citové pouto“ k tězce našetřeným penězům je obtížné, ale je to nutné, protože jinak obava z možné ztráty peněz povede k tomu, že nebudete schopen jet podle svého obchodního plánu, budete do obchodu míchat emoce, a v důsledku opravdu peníze proděláte. Co je naprosto nezbytné je důvěra ve Váš money-management a obchodní systém. Pokud víte, že riskujete „přiměřeně“, pak se obchoduje mnohem lépe. Osobně to mohu demonstrovat na sobě. Začínal jsem s účtem 5000 dolarů a na začátku udělal dva asi dva lehce ziskové obchody (v řádech stovek dolarů) a poté několik měsíců pouze ztrácel(!). Přesto jsem měl na konci stále na účtu cca 3000 USD – tj. pokud člověk funguje rozumně, neznamená to, že by ztratil peníze během jednoho dne. Samozřejmě se to ale může stát! Ale zrovna tak můžete ze dne na den přijít o práci, spadnout pod auto, či onemocnět nějakou nemocí. Tj. člověk by měl na tuto alternativu být připraven (třeba tak, že neobchoduje s vypůjčenými penězi, takže v případě „nehody“ nepřijde nějaký další problém v podobně vymahačů), ale není to tak, že by o peníze člověk s rozumným přístupem přišel okamžitě. Za dobu co jsem „ztrácel“ jsem si uvědomil tolik věcí, které člověk z knih nevyčte – a především našel svůj systém v obchodování spreadů a od té doby se mi účet pravidelně hodnotí.

Na většinový názor nedejte – většina lidí kouká na Novu a běduje, že nemá peníze :) Osobně mě moji známí také z počátku odrazovali – hlavně ti co „obchodovali v kupónové privatizaci“. Dneska jsou to titéž lidé, co začínají uvažovat o tom, že by to také vyzkoušeli, protože vidí „že to funguje“.

PP

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím, pánové.

Obchodník sice (zatím) nejsem a v podstatě jsem nezačal obchodovat pořádně ani na papíře, ale našel jsem výborný způsob jak trénovat "odliv" a "příliv" peněz a s ním spojené psychické potíže, cpž považuji za mnohem důležitější, než umět vyčíst z grafu kam se za hodinu nejspíš pohne. Na to máme čas, až budeme umět zacházet s penězi. Čtěte, možná se to bude hodit právě VÁM!

Určitě znáte hru Šťastných deset. Určitě znáte i její pravidla. Říkáte si - snad nakonec nebudeme hrát nějaký hazard?
Budeme, přátelé, ale uděláme to trochu únosnější a budeme tipovat pouze dvě čísla. Pravidla jsou taková, že pokud obě čísla padnou, vyhráváme osminásobek vsazené částky, pokud padne jedno nebo žádné, sázka propadá.

Vytvoříme si fiktivní plán - každý den chceme svým systémem vyhrát sto korun a samozřejmě pokrýt všechny náklady.

První den tedy chceme vyhrát sto korun. Musíme vsadit 12,50 (budeme zaokrouhlovat na pětikoruny jako u skutečné hry), tedy vsadíme 15 Kč. Potenciální výhra činí 120 Kč. Mohou nastat dvě situace - a)vyhrajeme a jdeme domů, b) nevyhrajeme a pokračujeme.

Druhý den tedy chceme pokrýt ztrátu z předchozího dne (15Kč), ušlý plánovaný zisk z předchozího dne (100Kč) a plánovaný zisk na dnešní den (taky 100Kč). Celkově tedy musíme výši sázky určit součtem (250Kč) a vydělením osmi (osminásobek vsazené částky je potenciální výhra, vzpomínáte?)
Dnes tedy musíme vsadit 31,25, neboli 35 Kč. Pokud nevyhrajeme.....

Třetí den - dosud prosázené peníze, tedy 35 z druhého + 15 z prvního dne + 300 Kč požadovaného zisku za tři dny = 350 Kč požadované výhry. Musíme vsadit 43,75, neboli 45 Kč.


Je systém jasný? Výborně. Pokud ani třetí(pátý, dvacátý) den nevyhrajeme, můžeme pokračovat dál nebo to vzdát. Náš stop-loss si určíme a počítáme pouze a jenom penězi, které skutečně prosázíme. V našem případě to po třech dnech bylo 95Kč. Zkuste si nastavit obchodní plán (stovka denně by vás brzy mohla zruinovat, zkuste např. 30 nebo i 10 Kč) a stop-loss (plácnu - tisíc korun) a DODRŽTE JEJ. Hlavní věcí je v tomto tréninku disciplína. Jednak musíte každý den cestou z práce dojít vsadit, za druhé se musíte na druhý den alespoň minimálně připravit (spočítat sázku na druhý den a vyplnit tiket) a hlavně - sami uvidíte, kam až jste ochotni zajít a co vydržíte. U požadované stokoruny denně byste se za chvilinku dostali na tisícové sázky denně, což je samozřejmě obrovské riziko v poměru k malým ziskům. Zkuste chtít po Sazce desetikorunu denně. Sázejte. První den pětikoruna, druhý den to taky bude pětikoruna, třetí den to taky bude pětikoruna, čtvrý den už musíte vsadit deset.
Statistika je neúprosná záležitost a ta dvojice jednou padne (netrvá to většinou déle než dva-tři týdny :) )

Pokročíme:
Může nastat tedy několik situací -

a) konečně vyhrajete a získáte zpět svoje peníze a pár korun navíc. Gratuluji. Svůj čistý zisk odložte a NESAHEJTE NA NĚJ, i kdyby to byla dvacetikoruna. S původní jistinou začněte od začátku.

b) dosáhli jste svůj stop-loss, prohráli jste peníze, které jste si na hru vyhradili. Vaše volba - dokážete OPRAVDU odejít od hry, i když jste si téměř jisti, že zítra, zítra to už přece musí padnout! Uvidíte ten rozdíl mezi tvrzením "nanečisto" a riskem, ve kterém máte po několika dnech skutečnou pětistovku. Možná už u takhle malé částky poznáte, jestli jste schopni dodržet svůj plán.

Začal jsem trénovat tady, ne na grafech. Až budu vědět, že se můžu ve fiunancích spolehnout na své předchozí střízlivé rozhodnutí, pak se pustím s vervou do studování grafů a zkoušení nanečisto. Mimochodem, budu v papírovém obchodování taky lépe odhadovat, kolik peněz bych SKUTEČNĚ do obchodu dal. Na papíře přece není problém dát do obchodu 5000USD a pak tvrdit, že kdybych do toho šel, tak mám 12500USD.....ve skutečnosti? Každý dolar v ruce pětkrát obrátítme.

Strategie na tuto "skutečnou" hru: Pokud zvolíte velmi nízký požadovaný zisk (desetikoruna denně), budete poměrně dlouho moci sázet nízké částky a je velmi pravděpodobné, že dvojice čísel nakonec padne a vy inkasujete (drobný) zisk. Zkuste si určit stop-loss a požadovaný zisk na papíře a počítejte vždy, kolik byste museli vsadit za měsíc. Opravte obě částky tak, aby to bylo reálné. Pkud trochu ovládáte Excel, bude to pro vás hračka.
Tento velmi jednoduchý systém se urodil kdysi dávno na začátku gymnaziálních studií v hlavě mé a mého kamaráda a byl určen primárně k vydělávání peněz. Základní myšlenkou bylo, že dvojice prostě padne. Zítra, za měsíc, za rok. Že bychom za pár měsíců sázeli miliardy jsme samozřejmě věděli, ale matematicky zdatnější kamarád systém doplnil statistikou, která nám výrazně pomáhala zkrátit dobu čekání, než vytoužená dvojice čísel padne. SKutečně jsme tento systém "na stovku" asi třikrát otočili, ale tehdy jsme ke konci riskovali naprosto všechny peníze, které jsme měli. To samozřejmě nedělejte. Potřetí jsme si dokonce půjčili, abychom po šťastném konci inkasovali zisk, vrátili půjčené peníze a šli si léčit žaludeční vředy. To víte, prosázené dva tisíce tvořily tehdy téměř roční kapsné....:))

Pokud máte kdokoliv nějaké připomínky, otázky (netvrdím, že jsem popsal vše jak jsem chtěl, nejsem žurnalista ani spisovatel), pokud si budete chtít něco upřesnit, vyvrátit mi pedagogický účinek této hry v reálu, neváhejte psát na fórum nebo mně do mailu.
Díky!

Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Honzo,

diky za skvely prispevek do fora - jsem rad, ze po dlouhe dobe zase ctu neco opravdu smysluplneho :-) Myslim, ze jste na dobre ceste - pochopil jste statisticky zaklad uspechu v komoditach coz je velmi dulezite a pokud budete takto dale pokracovat, urcite jednou uspejete. Zaroven bych rad poprosil i ostatni ctenare naseho serveru - pokud mate jakekoliv dalsi tipy, napady, nazory... prosim, podelte se!
Zdravim,
Tomas
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za Váš konkrétní příklad přímo ze života - občas i pomůže jen vědět, že někdo další má/měl podobné pocity, nebo problémy jako mám já a možná je to tak trochu to, co mi tu chybí. Tak nějak více těch reálných zkušeností a pocitů ze začátku, ale i z pozdějšího průběhu obchodování. Na druhou stranu si skutečně moc cením veškerých informacích na těchto stránkách, protože komoditní obchodování není žádný MLM (multi level marketing – přímý prodej) a není tedy vůbec nutné získávání nějakých dalších „duší“ pro provozování této činnosti. To je asi i ten hlavní důvod pro který se mi komoditní obchodování začíná tak líbit – nikdo nenařizuje kdy a kolik musím uzavřít obchodů, kam mám jít, nebo co číst, všechno je pouze na mně a mém rozhodnutí. Na druhou stranu jsou to i nevýhody, protože lidí ochotných podělit se o své zkušenosti moc není.
Zmínil jste, že jste začínal s částkou 5000$ a spadl až na 3000$. Zajímal by mě Váš názor na nabídku jistých stránek, kde můžete za určitých podmínek začít obchodovat s částkou 2000$. Zdá se mi to jako dost malá částka, pokud bych uvážil, že například polovinu bych musel dát jako zálohu a z druhé poloviny platit poplatky a případné ztráty, je asi otázkou několika málo špatných obchodů (tří – čtyř?), kdy se dostanu do situace, že nebudu schopný dál obchodovat. Nepředpokládám, že například při částce 10000$ v začátcích obchodů bych uzavíral více jak maximálně dva obchody, každý o jednom kontraktu, alespoň do doby, než bych se malinko „rozkoukal“ a získal trochu jistotu, ale přeci jen si myslím, že čím nižší částka, tím je větší psychický tlak. Když jste se dostal na ty 3000$, zvětšoval jste poté svůj účet, nebo se Vám podařilo se z toho dostat? Oněch 5000$ na kterých jste začínal by samozřejmě bylo přijatelnějších než 10000$, ale pokud to na ně člověk časem stejně „dorovná“ asi možná nemá cenu začínat s menší částkou a větší psychickou zátěží.
Pak bych měl ještě jednu otázku ohledně SL, nebo tedy spíš toho, pokud ho v obchodě z nějakého důvodu nepoužiju. Rád bych si ujasnil jednu věc – v manuálu je napsáno, že při špatném směru trhu může obchod bez SL dosáhnout astronomických ztrát. Na jiném místě se zmiňuje, že při malém zůstatku na účtu jsem požádán o doplnění účtu. Pokud budu obchodovat bez SL a mé ztráty dojdou určité hranice zůstatku mého účtu, jsem také požádán o dorovnání a pokud tak neučiním, budu z obchodu „venku“ na ztrátě, kterou budu schopný pokrýt ze zůstatku účtu, tedy „maximálně“ přijdu o vše na účtu, nebo je možné, aby ztráty přerostly i výši zůstatku mého účtu? Typuji spíše první variantu – pak mě ale zajímá ještě jedna věc, co když je skok například mezi jednotlivými dny tak velký, že i při stanovení SL se dostanu na částku, kterou nebudu schopný pokrýt? Vím že to je asi spíš jen teoretická záležitost, ale co kdyby… :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
nápad to není rozhodně špatný a věřím, že Vám určitě funguje a něco přinese, ale já osobně nejsem schopný srovnávat „drobné“ které bych investoval do Vámi navrhovaného školního systému (školního ve smyslu zvykání si na zmiňovaný příliv a odliv financí) a několik stovek dolarů v reálném obchodě. Pro mě je o něco přínosnější studovat ony grafy a investovat byť fiktivně na papíře, ale každému funguje něco jiného. Můj problém je asi i v tom, že prostě nevěřím v hádání a sázení a nikdy jsem ani nesázel – prostě se mi to nezdá jako vhodný způsob k zhodnocení svých financí a ani jako zábava, ale jak říkám, každý jsme jiný a určitě se najde spousta těch, kterým to pomůže. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pozor, já vůbec neprezentuji tento systém jako zábavu a tím méně jako systém k vydělávání peněz. Teoreticky by to zřejmě šlo, ale poměr risk/zisk je tak nevýhodný, že to samozřejmě nedoporučuji.
Ještě tedy upřesním ono srovnávání "drobných" a "velkých" peněz. Ono vůbec nejde o to, že vydáváte a riskujete ve skutečnosti třeba pětistovku. Jde o poměr peněz, které máte k dispozici a peněz, které jste ochoten ztratit. Řekněme, že máte v kapse pětistovku na měsíc (po zaplacení všech účtů apod) pouze pro svoji potřebu. Na pivo, cigarety, noviny a tak. V tu chvíli je pro vás docela rozdíl, jestli někam riskantně vrazíte stovku nebo ne. Ten poměr v naší hlavě potom způsobuje, že když budu mít na účtě 5M, nebude mi dělat takové problémy dát do obchodu 30000Kč. Ty peníze pro mě budou "drobné". Ukazuje se to snad u každého, koho znám. Po výplatě si klidně zajdu na oběd do restaurace, koupím si větší balení chipsů nebo místo dvou krabiček cigaret si koupím karton. Vím, že kouřím úplně stejně ať mám doma karton nebo krabičku, ale to, že mám v kapse dva tisíce mě vnitřně "opravňuje" k tomu koupit větší balení. Kdybych měl dvě stovky, koupím jednu krabičku. Proto můj systém zřejmě nebude fungovat u lidí, kterým je pětistovka volná. Jde zřejmě o lidi, kteří mají v plánu začít obchodovat s dvěma tisíci USD a můj systém jim jenom ukáže, zda jsou schopni přijmout ztrátu, která je zasáhne, ale nezruinuje. A hlavně - i vy si můžete nastavit takový limit, aby vás to zasáhlo.
A pokud mi chcete tvrdit, že ztráta (třeba) tisícovky (kterou považuji já osobně za rozumný stop-loss v této "hře") pro vás neznamená nic, vůbec nic, co byste nějak pocítil, pak buď nepotřebujete vydělávat na komoditních trzích, nebo se bojíte ztráty i té tisícovky. Třetí možnost je ta, že jste si tak jistý svojí disciplínou k penězům, že vždy poslechnete své předchozí já. Pak gratuluji, já se zatím učím zacházet s penězi trochu jiným způsobem, než výplata-vybrat-utratit a intenzivnímu studiu typických formaví v grafu se budu věnovat až se na sebe určitě budu moci spolehnout, jinak by to ani nemělo smysl. Možná to bude trvat dva měsíce, možná rok.
Přeji pěkný den!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

jen rareaguji na dotaz začít s částkou 2000 USD.... Ono teoreticky se dá začít i s částkou 1000 USD, ale záleží na tom, jak velkou budete mít s takovouto částkou "životnost". Hodně hraje roli jaký systém obchoduje a jak máte celý systém nastavený. Pokud například obchodujete intradenně mini-S&P a máte základní SL do 100 USD a systém se solidním RRR a solidním procentem úspěšnosti a navíc pokud máte opravdu nízké intradenní marginy, pak se i s 2000 USD dá začít. Pokud chcete dělat "pořádné" poziční obchody, pak je IDEÁLNÍ částka pro začátek 10 000 USD, ale dá se začít i s 5000 USD. To je však určité minimum, méně bych rozhodně nedoporučoval. S částkou nižší - např. 3000-4000 USD (s čímž jsem začínal já) jste pro začátek příliš omezen na pouze pár trhů (např. Sugar se dá s touto částkou obchodovat docela dobře, ale momentálně je to asi jediný trh, který mě napadá....) a též musíte používat příliš malé SL, což je kolikrát škoda. Na druhou stranu, pokud Larry Williams dokázal 2x na šampionátu otočit 10 000 USD do 1 miliónu za necelý rok, pak je to jasný důkaz toho, že částka 10 000 by měla být zcela dostačující. I na různých zahraničních stránkách se doporučuje začít s částkou minimálně 5000 USD.
Zdravím,
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj zdravím všechny ,

Tohle je vskutku zajímavé téma , ale podívejte se na můj případ . V podnikání jsem prodělal už tolik peněz ,že jsem skoro ztratil přehled kolik že jsem vlastně prodělal od začátku ! a co ? zkouším to dál ! Mám rodinu , dvanáct let staré auto , mimochodem také jedna ze špatných investic ! . Pracuji v současné době pro německého " velkopodnikatele " (pozor na živnostenský list ) který mne celkem slušně ždíme kde se dá . Můj plat je 25 000 hrubého !! jako živnostník nic moc že !! a to nepočítám kolik musím udělat hodin abych si tyto peníze vydělal , ale věřte tomu že je to dost přes 200 h/měs. Jen pro zajímavost , za stejnou práci si v Německu přijde zaměstnanec asi na 3000euro ! Já do Německa nebo jinam za hranice jít pracovat nemůžu protože neznám jazyky . A teď si ještě připočítejte tu skutečnost že si investice do komoditního obchodování musím obhájit doma před svou rodinou ! Ještě se Vám zdá vaše situace těžká a složitá ?, tak pak věřte že může být i hůře . To že si chcete dopřát tu skutečnost začít obchodovat v komoditách ,( už jen to že o tom vůbec uvažujete ) je podle mne pořád ještě celkem luxus , pravděpodobně ještě máte finanční rezervy a ne jen ty finanční . A i přes tyto výše popsané životní překážky, jsem ochoten se komoditnímu obchodování věnovat . Svůj prvotní vklad budu řešit tím , že prostě obětuji své několikaleté úspory ze stavebního spoření .

Možná že je tahle zpověď pro někoho dosti nudnou záležitostí , ale jen jsem některým váhavým zájemcům o obchodování chtěl nastínit , že se každá situace dá řešit s chladnou hlavou , i když to může na první pohled vypadat složitě .Prostě když máte svůj cíl , tak za ním jděte a moc neřešte to že se to ostatním zdá jako šílenství . Oni Vám na to vaše " šílenství " nedají ani korunu, tak proč to řešit . Pokud si to vaše " šílenství " obhájíte sami před sebou máte z části vyhráno a že to ti druzí nějak moc nechápou ,to je čistě jen jejich věc , pokud jim to , co děláte vy vadí ,tak ať se s tím poperou bez vás .

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
vůbec se nejedná o nudnou záležitost, spíše naopak a díky moc za Váš příspěvek. Jak je vidět lehce se nevzdáváte a řešíte spíš trošku opačný problém, než například já. Můj problém není ve financích, ale spíš v té psychické rovině, Vy podle všeho životem a zkušenostmi „vyškolený“ podnikatel nedáte moc na řeči druhých a na psychické smíření s výdajem částky, ale spíš je pro Vás trochu zádrhel ony finance sehnat. Ale jinak je to přesně to, proč jsem o psychologii obchodování do diskuze napsal, i když to zatím s obchodováním nemá nic společného. Šlo mi hlavně o to, že jsem chtěl znát názory a pocity ostatních, protože i vědomí, že v tom není člověk sám dost pomáhá. Ještě jednou díky za příspěvek a držím palce. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Předně bych rád upřesnil, že jsem neměl na mysli Váš navrhovaný systém, ale sázení obecně, když jsem zmiňoval zábavu a braní to jako způsob vydělávání peněz. Jak jsem již psal, pokud věříte tomu, že Vám to může něco přinést a něco naučit, je to Vaše věc a věřím, že se najde i spousta jiných, kterým to bude k užitku. Já prostě nejsem přesvědčený o tom, že by mi Váš systém mohl v něčem prospět. Mám asi trošku odlišný pohled na věc než Vy. Nevím, co například Vás přivedlo na tyto stránky, nebo z jakého důvodu se zajímáte o obchodování komodit. Já jsem tyto stránky objevil při prohledávání Internetu a hledání nějakého rozumného způsobu, jak bych mohl více zhodnotit své úspory, než jen díky úrokům v bance. Jsem realista a těm zaručeně bezrizikovým metodám a nejrůznějším záložnám s vysokým úrokem prostě nevěřím. Komodity se mi pak v tomto směru začínají jevit, jako dobrý systém zhodnocování financí s přijatelným rizikem a navíc téměř s minimální závislostí na někom, nebo něčem dalším. Navíc podstupované riziko je zde pro všechny stejné – já s 10000$ riskuji stejně, jako ten s 1000000$.
Souhlasím s Vámi v tom, že dost lidí řídí své výdaje podle toho, kolik má v tu chvíli k dispozici a velká spousta lidí žije i zmiňovaným způsobem výplata – vybrat – utratit. A to jsou přesně ty dvě věci kterých se snažím a troufám si říct, že vcelku úspěšně vyvarovat. Nejsem ten typ, co by si rozepisoval své vydání a plánoval vše dopředu, většinou se ale snažím všechny výdaje které lze omezit pořádně promyslet. Například jsem přišel na to, že když si člověk dá práci a ve chvíli, kdy začne toužit po nějaké věci si vše promyslí (většinou si pokládám otázky typu, co mi to přinese, jestli je to opravdu nezbytné a zkusím si představit situaci, kdy danou věc mám v časových horizontech třeba týdne, měsíce, půl roku), dost často se mi stane, že buď zjistím, že to nemusím mít, nebo nákup odložím. Důležité je snažit se být co nejvíce objektivní a oprostit se od touhy věc vlastnit. Proč si například kupovat nový mobilní telefon, když můj starý mi vyhovuje a jediné, proč bych chtěl nový je ten, že nový má vestavěnou kameru a mají ho už všichni kolem. Nejtěžší je (alespoň pro mě) ovládnout ten prvotní „nával“ touhy a nechat to pár dní uležet, většinou to pak časem přejde samo a jsem rád, že jsem počkal a vše si rozmyslel. Svým způsobem bych peníze přirovnal k dělníkům a Vy jste majitel firmy ve které pracují a udělají přesně to, co chcete. Čím vyšší je jejich hodnota, tím kvalifikovanější dělníci to jsou a tím víc Vám jsou za určitých podmínek schopni vydělat. Nejde ve výsledku tedy ani tak o to, kolik si mohu dovolit ztratit měsíčně, ale o to, že si vlastně nesmím nechat uniknout ani jediného dělníka nějakým neuváženým a zbytečným výdajem. Proto by mi Váš systém nefungoval – nepustím ze svého rozpočtu byť stokorunu měsíčně vědomě způsobem o kterém nejsem přesvědčený, že mi něco minimálně v té samé hodnotě přinese. Pět set a ani tisíc korun by mě za měsíc nezruinoval, ale jako efektivnější se mi například jeví investice do knihy o komoditním obchodování, nebo do obchodování samotného, kdy tím mohu pokrýt poplatky, nebo i jeden neúspěšný obchod, který tímto získám k dobru. Je jen na každém z nás jak zaměstná své dělníky, jak moc si cení práce a námahy kterou je každý z nich stál, jakou pro ně najde práci a kolik mu ve výsledku budou schopni nadále trvale přinášet i v budoucnu. Spousta lidí propouští své dělníky skoro bezhlavě a zbytečně, existují i studie, ve kterých se například dovíte, že většina lidí, kteří vyhráli větší finanční částku (půl miliónu, milión) jsou na tom po roce hůře než před výhrou – a proč? Prostě začali naplňovat své touhy, místo toho, aby vhodně zaměstnali své nové dělníky a profitovali byť málo, ale dlouhodobě. Ale je to v pořádku, je to jejich volba, jejich cesta a jejich filozofie. To co jsem se tu snažil popsat je zase zhruba má cesta a má filozofie. Nemám nic proti Vašemu systému ani proti Vám, mám jen prostě jiný směr a pohled na věc, to je celé. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
rád bych ( porvé ) reagoval na předcházející příspěvky. Je tam hodně o penězích a přitom podle mého názoru je obchodování s komoditami zejména záležitostí psychologie. Promiňte, ale jak to vidím já: nejsem bohatý. S příjmem těsně pod 20 000 hrubého, třemi dětmi a manželkou na mateřské to prostě tak není. Komodity vidím jako ohromnou výzvu a ne jako poslední šanci, jak zbohatnout. Nejpozorněji jsem si přečetl příspěvky o psychologii. Nejdůležitější asi bude ovládnout sám sebe. Po večerech montuji počítače a ty pak po práci prodávám - za rok 2004 takto vydělal cca 50 000 Kč. 1. ledna úplně náhodou narazil na tento web. Úplně mě to vzalo. 2. ledna jsem tiskl manuál a začal ho číst ( netroufám si použít slovo studovat). 5. ledna jsem vzal z loňských počítačových peněz podstatnou část a koupil 2 000 dolarů, protože jsem usoudil, že už asi levnější nebude. Dnes počítače stavím z rozumného kontokorentu, který otočím za 4 dny a vracím do banky - vysvětlím proč. Začal jsem pracovat na odbourání psychlogických zábran. Výsledek loňského snažení po výkendech, večerech a odpoledních jsem prostě odepsal. Trvalo mi asi 2 týdny, než jsem sám sebe přesvědčil o tom, že ty peníze nemám a dokážu v pohodě fungovat i bez nich. Dodalo mi to klid a pohodu. Vytypoval jsem si 5 komodit na které se asi tak 3x týdně podívám a tak kontroluji svůj odhad typických znaků grafu. Ale to jen okrajově - to má ještě čas. Když jsem četl Pravdu o vítězích a pozažených, tak jsem se přinutil po každém přečteném bodu 15 minut o tomto bodu přemýšlet. Ne to jen " zhltnout" a letět dál.
Doufám, že se mi tak tyhle věci snáz dostanou pod kůži a ještě si tak cvičím sebekázeň. Teď se začnu zabývat technickou analýzou, potom moneymanagement atd. Po pěti týdnech cítím, že už jsem tak trochu nad věcí, ale i tak jsem si vědom, ža až "tam" budu mít peníze, bude to jiné... Pokud to všechno zvládnu, tak se na konci toho všeho objeví nějaký ten dolar. A když ne, mám přeci ten kontokorent ! Držím nám všem palce. Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...