Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Volatilita


Myk

Doporučené příspěvky

Ahoj Martine, díky za zajímavý odkat na ty stránky (www.mrci.com). Dovolím si zde přiložit graf, který jsem tam našel a který zobrazuje grafický vývoj dat, který jsi uvedl v tabulce. Přestože pracuji již 20 let na počítači, moje agličtina je na mizerné úrovni (omezuje se max. na příkazy pro programování ve Visual Basic), oprav mě prosím, pokud uvedu nějaký nesmysl. - červená čára zobrazuje vývoj implikované volatility (the red line represents the implied volatility ) - fialová čára zobrazuje vývoj 20-ti denní historické volatility (the magenta line represents the current markets 20 day historical volatility ) - zelená čára zobrazuje 15-ti letý průměr hodnot 20-ti denní historické volatility (the green line represents the 15 year central tendency of 20 day historical volatility (1990-2004) - modrá čára zobrazuje 1 standarní odchylku od zelené čáry, dle mého názoru tunel, ve kterém se 20-ti denní historická volatilita v posledních 15-ti letech pohybovala s pravděpodobností výskytu 68% (the blue lines represent 1 standard deviation from the central tendency) K grafu je uvden následující text: The daily chart above displays the average historical volatility (and one standard deviation in each direction). At any given point on this line, volatility has been found above half the time, and below half the time, on average. Historical volatility has traditionally been found between the two outside bands 68% of the time. When overlaid with current implied volatilty we are able to distinguish those levels that fall outside the historical norm, creating a reference point regarding current option market prices.

902

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 39
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Míro,

je to přesně, jak jsi napsal. Volatilitu dle MRCI studuji již 2 měsíce. Myslím, že to funguje velmi dobře, ale musí být zapojen mozek, ne jen slepě kopírovat graf. Ještě k tomu grafu, cos poslal - to je přesně ono, co jsem měl na mysli. Graf ti vlastně zobrazí ten rozptyl přepočtený na procenta + přepočtená deviace 68%(brr to je slovo). Musím ale přijít na to, k čemu je vlastně ta deviace a implikovaná volatilita? Každopádně dle mých přímých dotazů do MRCI a pomoci Petra Podhajského jsem konečně dořešil přepočtené ceny na procentní bázi. Ceny "natahují" do jednotné sítě, podobně jako ve spreadech. Nicméně nám jde zejména o získání informace o směru a potenciálu růstu(poklesu). K tomu by nám tyto data mohla být velkým přínosem. Budu to ještě chvíli řešit a pak to znovu probereme.

Zdraví Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Martine,

ten prostor mezi modrými čarami údává v jakém pásmu se vyvíjela průměrná 20-ti denní historická volatilita za posledních 15 let. Těch 68% procent údává pravědopodobnost (68 výskytů ze 100), že historická volatilita se pohybovala v daném pásmu. Je to vlastně patrné i z grafu při porovnání s "aktuální" 20-ti denní historickou volatilitou. To je mě v celku jasné. Bohužel víc mě trápí rozdílný vývoj historické volatility (ta divoká fialová čára) a implikované (=očekávané budoucí) volatility (ta se zase pohybuje jako by se nic nedělo).

Původně jsem uvažoval o tom, že budu porovnávat krátkododobou historickou volatilitu (např. 20-ti denní) s dlouhodobou historickou volatilitou (např. roční). Pokud by byla krátkodobá volatilita na úrovni nebo pod úrovní dlouhodobé volatility byl by vhodný čas nákupu opcí (warantů) . Ale na základě tohoto grafu jsem totálně zmaten a pochybuji o fungování mé myšlenky v reálu. Bohužel nemám zatím k dispozici historická data opcí, abych toto zjištění potvrdil nebo vyvrátil.

O víkendu jsem na německé burze vyhledával cca 140 warantů s podkladovým aktivem Gold spot a pak jsem si je přidával do watchlistu u svého brokera, abych si mohl denně stahovat závěrečné kursy. Tím sice získám kursy,ale hodnoty implikované volatility nikoliv. Závěrečné kursy cca 100 warantů s podkladovým aktivem na akciový index Dow Jones EuroStoxx 50 Price mám teprve od konce listopadu 2005 a waranty na akciový index DAX 30 jsem si začal stahovat cca před týdnem, takže to celkově zatím na nějaké velké testování není. Ještě uvažuji o warantech na další 2 podkladová aktiva, abych získal data z několika různých trhů a mohl jsem pořádně opční spready testovat. Potřebuji totiž data z rostoucího, klesajícího i stagnujícího trhu. Času na studium mám naštestí dost, zatím totiž potřebný kapitál dávám dohromady.

Přeji Ti hodně úspěchů při studiu

Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Míro, není to jednoduchá záležitost vybrat vhodnou volatilitu. Ve všem se snažím nalézat maximální jednoduchost a nechci si to zbytečně komplikovat. Konkrétní testy jsem prováděl naprosto banálním způsobem, a s výbornými výsledky. Na stránkách MRCI jsou k dispozici grafy v sekci MRCI's Seasonal Patterns. Zde je vlastně do jednotné sítě roztažen historický průběh kontraktu v 5, 15 a 30 letech. Sleduji období, kdy cena dosahuje dna, či vrcholu a rovněž, kdy mají tyto 3 průběhy tendenci se "scházet". Do nákupu opce (zatím neprodávám) vstupuji těsně před dosažením tohoto vrcholu/dna a sleduji nejvýhodnější ceny pro nákup, vetšinou v okamžiku, kdy jde bar přímo proti mě a sázím na očekávanou otočku(max 2 až 3 dny). Identickou strategii lze rovněž aplikovat na data ze sekce Seasonal Trade review, kdy MRCI počítačem vyhodnocuje období na jednotlivé futures, kdy cena kopíruje historický průběh. Tuto velice jednoduchou strategii jsem testoval v TNT na řadě kontraktů hlavně v zrninách. Výsledky jsou opravdu velmi dobré. Výhoda je rovněž v tom, že testy můžeš provádět opravdu na velkém množství dat. Nicméně mou hlavní náplní jsou spready(které opravdu miluji) a vstupuji do prvních obchodů, takže toho mám docela dost. Mám ale v plánu se opcím v budoucnu intenzivně věnovat. Jestli budeš na setkání v Praze, můžeme to probrat. Rovněž Ti přeji pevné nervy a dostatek kapitálu do začátku. Zdraví Martin

912

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Martine,

jestli jsem to dobře pochopil (můj mozek už je po 6-ti měsíčním maratonu K.O), tak na základě výše uvedeného grafu rozhoduješ zda nakoupíš call opce nebo put opce. Ten graf se vztahuje k nějakému konkrétnímu kontraktnímu měsíci?

Jestli na ose x jsou znázorněny kalendářní měsíce (osa y jsou ceny podkladového aktiva?), tak call opce by jsi nakupoval na přelomu února a března, v září a občas v červnu? Put opce by jsi nakupoval v lednu (nejednoznačné) a dubnu? V květnu až srpnu není jednoznačný trend (vzhledem k ostatním měsícům).
Akorát zatím nevím jak to využít pro spreadové obchody (zatím totiž uvažuji o strategii Long strangle = stejné datum splatnosti, strike pro Call opce výše než je cena podkladového aktiva, strike pro Put opce níže než je cena podkladového aktiva).

Do Prahy se bohužel nedostanu , časově jsem na tom od srpna 2005 velmi špatně. Snad se situace v letošním roce uklidní a sejdeme se na nějakém dalším setkání v Praze. Jsem z Holýšova, takže do Brna bych to měl dost daleko.
Kapitál potřebný pro komoditní obchodování bych měl mít již koncem roku (ten zatím na komoditní obchodování nechci použít), ale pro svou celkovou investiční strategii to bude ještě trvat cca 3 roky než dám penízky dohromady.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Tě Míro, přesně tak jak píšeš. Musel jsem to bohužel trošku ořezat, aby nebyly nějaký problémy s copyrightem. Ale na vodorovný ose - měsíce, tohle je konkretní průběh pro soyu, myslím květen a na svislé ose jsou právě ty přepočtený data - zasíťovaný do % přehledu. Takže sleduju období kdy se nejlépe všechny tři průběhy seběhnou jako bratři a čeká je nějaký velký pohyb (trend is your friend), pak to omrknu se současným průběhem a vyčkávám na nějakou tu korekcičku, aby se s cenou opce ještě trošku pohlo. Pokusil jsem se tam zakroužkovat vhodný období. Ale jak říkám, původně jsem se tady do této diskuze o opcích vůbec nechtěl motat, ale třeba to někomu může pomoci, takže proč ne. Chci se teď opravdu zaměřit jen ajen na spready, takže opce musejí ještě pár měsíců(možná rok) počkat. Ale když ten čas tak hrozně letí... Měj se a mnoho úspěchů Zdraví Martin

917

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Martine,

díky, že jsi se do této diskuze "motal" :), protože tvé příspěvky jsou určitě přínosem. Je to další možnost jak obchodovat. Člověk si přece musí neustále rozšiřovat obzory, jinak by jsme přece na tomto skvělém serveru nebyli.

Mnoho úspěchů nejen ve spreadových obchodech přeje Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

To Piti:

Nazdar Míro, jak pokračuje boj s historickou a implikovanou volatilitou? Po nastartování spreadových obchodů teď mám více času i na jiné věci a začal jsem se opět motat v opcích a neposunul jsem se zatím bohužel moc daleko. Nicméně jistý posun zde vidím - konečně začínám rozumět výrazům typu Long strangle a pod.... Mimochodem nečetl jsi něco od McMillana, nebo Natenberga?
Objednal jsem si teď něco od McMillana takže Ti dám časem vědět. Je to skoro 900 stránková "opční bible".

Zdraví Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Martine,

po analýze vlivu implikované volatility na cenu call warantu out the money (mimo peníze), které jsem zde uvedl dříve jsem hned provedl analýzu i put warantů out the money. Výsledky byly stejného charakteru, ale když jsem provedl analýzu z jiného pohledu, bylo vše jinak. Proto jsem zde výsledky už neuváděl, protože jsem z toho měl "v hlavě chaos".

Poté jsem se pustil do studia warantů z materiálů, kterého se mi v češtině podařilo sehnat z diskusních for na jiných finančních serverech a od jednoho obchodníka s cennými papíry. Bohužel angličtinou nevládnu, takže mé možnosti vzdělávání jsou omezené.

Vliv volatility na cenu warantu vyjadřuje koeficient vega, který je u každého warantu uváděn. Tento koeficient vyjadřuje, o kolik se změní cena warantu v absolutní hodnotě (EUR), pokud hodnota implikované volatility se změní o 1%. Tento koeficient se asi v čase mění, začal jsem evidovat celkem 4 koeficienty (Gear, Delta, Theta, Vega) uváděné u warantů pro 100 warantů na 1 podkladové aktivum. Zatím mám pouze k dispozici hodnoty pro 24.3.2006, uvažuji že data budu shromažovat asi v 14-ti denních nebo měsíčních intervalech.

Pro názornost uvedu fiktivní příklad:
- cena warantu 0,7 EUR
- hodnota implikované volatility 15%
- koeficient vega 0,09

Pokud se hodnota implikované volatility zvýší o 1% (tj. z 15% na 16%), cena warantu stoupne na 0,79 EUR (0,7+0,09), tj. o 12,86% při ostatních nezměněných parametrech (změna hodnoty podkladového aktiva, úbytek časové hodnoty).

Až se mi během několika následujících měsíců podaří sehnat dostatečné množství denních hodnot warantů (v současné době shromažduji denní závěrečné kursy cca 600 warantů na 5 podkladových aktiv) začnu zkoumat závislost historické krátkodobé a dlouhodobé volatility s implikovanou volatlitou.

Je to mravenčí práce, takže doufám, že to v budoucnu přinese nějaké ovoce. :)

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Míro,
chápu ten nárust warantu při zvýšení volatility - přepočteno do % to vypadá fakt nádherně... jsem si i vědom té mravenčí práce se sháněním hodnot w., pokud by se ti podařilo nalézt závislo volatility na implikované volatilitě, pak by se daly jednoznačně využívat data z MRCi.

Už nad tím dlouho přemýšlím a musí být nějaký jednoduchý klíč, jak využívat ty grafy ze zmiňovaných stránek. Včera už jsem to nevydržel a napsal jsem na stránky MRCI o vyložení závisloti magenta, red a green line z uvedeného grafu. Osobně se domnívám, že to bude ve finále velice jednoduché - jako třeba posuzování úrovně magenta line ke green line, pokud bude pod green - call, pokud pod - put, atd. Co se týče průběhu red line - asi to bude jen nápomocný průběh k doplnění informace. Až přijde odpověď, dám Ti vědět. Věřím, že to určitě bude velmi cenná informace.

Mám možná velmi primitivní dotaz(možná naprosto zásadní) - ale jak vlastně zjistím, kdy jsou opce podceněné? Zkouším ten nejzákladnější straddle systém nákupu put i call na jednom strike, ale nejlépe to bude fungovat asi v období, kdy jde trh pomalu jedním směrem a spekulanti se cití spokojeni, že se vlastně nic neděje...Nicméně jak zjistit podceněné opce fakt nevím.

Díky, zdraví Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Martine,

nevím co považuješ a z jakého kritéria za podceněné opce. Někde jsem četl, že obchodníci nemají rádi předražené opce, což jsou opce silně v penězích (velká vnitřní hodnota), kde většinou je nízká páka. Jenže páka uváděná u warantu opce neznamená o kolik se změní hodnota opce (warantu) při změně podkladového aktiva. To vyjadřuje takzv. efektivní páka.

[bold]Efektivní páka = Gear (páka) x koeficient Delta [/bold]

Z mého pohledu je opce drahá při vysoké volatilitě a levná při nízké volatilitě s ohledem na běžnou volatilitu podkladového aktiva. Zatím to jsou jen mé úvahy.

Ještě jsem všechny parametry opcí na 100% nepochopil, jsem ve fázi studia.

Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Martine,

ohledně tvého dotazu na podceněné opce mě ještě napadlo následující:

Cena warantu (dovolím si používat slovo warant, je mi nějak bližší) je stanovována pomocí modelů, a to Black-Scholes model a Binomický model. Skutečná cena warantu se může od vypočítané ceny odlišovat (v modelech se při výpočtu používá odhadovaná volatilita podkladového aktiva a trh může mít o velikosti této hodnoty jiné mínění) a z toho usuzuji, že podceněný warant je takový, jehož skutečná cena je nižší než vypočitaná cena. Možná je mé mínění chybné.

Protože jsem se těmito modely dosud nezabýval (navíc nejsem matematik), nevím co je podkladem pro stanovení hodnoty odhadované budoucí volatility podkladového aktiva a to je ta klíčová informace, kterou potřebujeme pro úspěšné obchodování opcí.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Martine,

tak to bych ti byl moc vděčný. E-mailovou adresu mám v profilu. Ten vzorec pro Black Scholes model jsem také viděl asi jenom dvakrát a svou složitostí mě dost zaskočil. Nicméně se jím v budoucnu budu muset lehce prokousat, abych pochopil alespoň základní principy.

Zdravím Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...