Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Ujala by se nejaka Wiki like cast serveru financnik.cz?


Doporučené příspěvky

Ahoj vespolek,

zkousel jsem neco hledat v diskusich a bylo to pomerne zdlouhave a bez vyraznejsich vysledku (je samozrejme mozne, ze to, co jsem hledal, tam ani nebylo ;-). Prisly mi jistym zpusobem roztristene. Vetsinou bylo potreba si thread precist, abych zjistil, ze neresi, co hledam, neslo to tridit nejak rychleji. Sice pri tom clovek narazi na ruzne zajimave veci, ale z jineho pohledu mi to prislo zbytecne neefektivni. Pripada mi, ze diskuse obsahuji velke mnozstvi informaci, ale narazit na to, co hledam, muze byt nekdy spise o stesti, pokud nemam cas precist vetsinu celych DF.

Prijde mi, ze je tu pomerne dost uzivatelu, kteri znaji to, co spravcove neznaji (cili o tom nepisou clanky), umeji to srozumitelne podat, a zejmena jsou k tomu ochotni. Nejsem si jisty, jestli soucasna podoba serveru, kdy takovi reaguji v diskusich, z toho tezi maximum. Napadlo me, jestli by nemohlo byt uzitecne krome for zridit i nejake Wiki, ktere by postupne tvorili registrovani uzivatele. Ze kdyz nekdo polozi zajimavou otazku, ten, kdo umi a chce odpovedet, by svou odpovedi obohatil Wiki (a misto odpovedi poslal odkaz, diskuse o detailech by samozrejme klidne pokracovala na foru), aby jeho prace investovana do sestaveni odpovedi nebyla schovana nekde mezi hromadou vlaken v diskusich, ale aby byla pristupna skrze (potencialne) strukturovane Wiki, ve kterem se ctenar zorientuje vyrazne snadneji.

Jsem zde v podstate zcela novy, tak mozna nemam vhodny nadhled, ktery by mi rekl, ze je to z nejakeho duvodu nerealne ci nerozumne. To uz si musi zvazit "komunita", jestli by to mohl byt nejaky dalsi krucek vpred. :-)

Pekny vecer, P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 58
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Ahoj,

uz jsem to tu take psal, dokonce jsem ohledne Wiki komunikoval se spravci serveru. Odpovedi bylo, ze si nejsou jisti, jestli by uzivatele dostatecne editovali a upravovali obsah. Mi osobne tento zpusob sdileni informaci rozhodne chybi a myslim, ze je tu dostatek dalsich lidi, kteri by na Wiki pracovali minimalne stejne jako prispivaji na foru (napr. Libic, ...). Zaroven by vkladani informaci na wiki byla opravdova investice do rozrustani informaci na financnikovi. Soucasne forum je casto spis "napis a splachni", protoze mnoho lidi je linych hledat v jiz existujicich diskuzich. Namisto toho se porad dokolecka ptaji.

Bylo by mozne, aby se sem pripadne prihlasili dalsi lide, kteri by meli zajem predevsim VYTVARET databazi znalosti ve Wiki? Ja se mezi ne rozhodne hlasim (konkretne mi nedela problem publikovat vysledky sveho obchodniho systemu, obchodni denik a screenshoty, ktere mohou mnoho lidi inspirovat nebo spis jim ukazat, kudy cesta opravdu nevede :-)).

Myslim, ze by se do wiki veslo rozsahle FAQ, podrobne popisy ruznych technickych indikatoru vcetne subjektivnich pozorovani a zkusenosti jednotlivych lidi, napady na obchodni systemy + screenshoty a deniky (PB system?), komentovani vyvoju trhu, rozebirani konkretnich obchodnich prilezitosti apod. Pekne ucelene a na jednom miste...

Marek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

osobne si myslim, ze kvalitni Wiki by byla velkou devizou celeho serveru a urcite bych ji uvital. Ale bohuzel si take myslim, ze by se tu nenaslo moc lidi, kteri by se na editaci podileli. Mozna by se ze vsech cca 4.058 uzivatelu naslo neco kolem 3-5, kteri by byli ochotni tu a tam neco napsat.

Wiki je fajn, ale chce to opravdu dostatecne velkou komunitu _aktivnich_ prispevatelu, kteri _chteji_ na necem takovem pracovat. Ja jsem se kdysi snazil na jednom velmi navstevovanem (vice nez 5.000 UIP denne) technicky zamerenem portalu zprovoznit Wiki. Vysledek byl ten, ze ze zacatku par lidi v nadseni napsalo svoje clanky v rozsahu asi jednoho odstavce a po tydnu projekt umrel - temer zadna editace ci novy prispevek. Po par mesicich takto nefunkcniho stavu jsme Wiki, ktera obsahovala jiz znacne zastarale informace, zrusili.

Obavam se, ze tady by byl osud podobny. Osobne budu mnohem radeji, kdyz se budou ve foru objevovat kvalitni prispevky, na hlavni strance kvalitni clanky a v odkazech pribydou zajimave odkazy nez aby se tu objevila polofunkcni Wiki, jejiz realny prinos by byl ve vysledku nulovy.

Jak rikam - kdyby to fungovalo, bylo by to fajn. Ale predpoklad, ze neco takoveho bude fungovat, je imho naivni.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Preji dobry den,
mel bych jen dotaz - a je nutne "komunikovat se spravci serveru" ? Pokud navrhnete "kostru" baze znalosti ve Wiki a toto bude "stravitelne" pro uzivatele tohoto fora, jiste se postupne komunikace presune tam ... Mj. ve Wiki neni napr. po terminu "forex" ani stopa ...

Moc nadeje ale do toho nevkladam - podobne jako kumunita na tomto serveru se chovaji uzivatele napr. na programatorskych forech a i tam jakokoliv zmena byla zatim vzdy odsouzena k zaniku. Podani fora zpusobu komunikace vyhovuje - reakce na konkretni dotaz, dojem komunikace s nekym konkretnim, snaha o odpoved, ... Ve znalostnich bazich je zpusob reakce na problem uplne jiny.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Misto kecani jsem se jal dila. Vytvoril jsem wiki na jednom pocitaci. Je to _pokusny_ projekt, ten pocitac je desna sunka (lec z ruznych duvodu nemuzu dat wiki na zadny z produkcnich serveru, kam mam pristup). Kazdopadne vyhlasuji vyberove rizeni na optimalni strukturu wiki :). Pokud se wiki ujme a zacnou ji uzivatele pouzivat, presunu ji na nejaky rozumnejsi pocitac se solidnejsi konektivitou, v idealnim pripade primo na server financnika :). Beru to jako test.

Adresa serveru je vinetou.ma-ser.com:81/finwiki/ . Wiki je za HTTP autentizaci, username je "pristup", heslo "povolen". Nestandardni port a heslo je predevsim kvuli opravdu mizerne konektivite, nechci, aby mi tam lezly vyhledavace :).

Doufam, ze tento pocin nebude Tomasovi ani Petrovi vadit, rozhodne se nejedna o pokus vytvorit dalsi komunitu bokem :), jen chci otestovat realny zajem. Jak jsem napsal, projekt bud skonci neuspechem a cele to odmazu nebo rad prenecham databazi Financnikovi.

S pozdravem
Marek (tu)

PS: Jdu ted zkusit nejakou ohlodanou kostru rozcestniku, ale predevsim navrhuji otevrenou debatu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kbtm: rozhodne by mi neprislo jako dobre reseni to tvorit nekde jinde, a snad tam dokonce pretahovat diskusi, pokud vubec, tak je k tomu jiste nejvhodnejsi tento server --- to by pripadalo v uvahu, leda kdyby se na tom "komunita" silne shodla a spravci to vetovali, ale to skutecne nepredpokladam. ;-)

Ad neprijeti komunitou: ono by stacilo, kdyby se na tom shodli ti, kteri proste investuji ten cas do odpovedi, misto ni (pokud to neni jiz zodpovezene) vytvorili/updatovali stranku, a pak tazatele odkazovali do wiki. Tem ostatnim by nezbylo nic jineho, nez si to v tom wiki precist, cili zadna velka shoda pres celou "komunitu" potreba neni, staci ti, kdo to tu tahnou. Verim tomu, ze obecne je to tezko realizovatelne. Mistni podminky mi ale pripadaji specificke tim, ze tu patrne skutecne jsou lide, kteri si s odpovedi daji docela dost prace (treba ten jmenovany Libic). Byt takovym, prislo by mi skoda, ze ma odpoved je po chvili zasuta v hromade balastu. Cili si umim predstavit, ze takovi by byli motivovani ty stranky delat, aby z jejich namahy, kdyz uz ji podstoupili, nesla co nejvetsi ovoce. Jistou motivaci by mohlo byt i to, ze tento server je pomerne zvlastni poskytovanim nemale hodnoty pomerne primo promenitelne na penize (coz neni vlastnost treba sourceforge, kde je take vse zdarma i s vnitrnostmi) bez nutnosti davat neco protihodnotou. Podilet se na necem takovem muze prinaset dobry pocit (v reklame na MC by byl oznacen tim "priceless" ;-), zejmena v situaci, kdy uz ma clovek neco vydelano. To ale asi museji rict zejmena ti, kterych by se to mohlo tykat. :-)

slush: hledani v diskusich je totiz velmi narocne, i kdyz chces. A obavam se, ze to bude cim dal horsi, protoze jejich objem narusta, jsou nestrukturovane a, snad dokonce zejmena, je v nich strasne moc "balastu". Coz navic omezuje me pri psani prispevku --- rikam si, mam reagovat, kdyz v te reakci vlastne neni nic moc obecne platneho, nejaka vsem prinosna informace, kdyz si vlastne jen s nekym vymenuju nazory a jeste se docela mijime, mam rozmnozovat ten (z dlouhodobeho pohledu) balast, ktery pak bude ostatnim zavazet pri vyhledavani? Nevim, jsem tu zcela novy, ale cim dal vic mi pripada, ze soucasna koncepce je asi stejne dlouhodobe neudrzitelna. Ale tezko rict, no.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Slush, sorry, ale takový styl práce nemá moc smysl.
nejde o to někam nainstalovat skript wiki, ale o to, dívat se na situaci koncepčně – tj. dopředu zajistit provázanost s tímto serverem, autorizaci uživatelů, napojení na existují články, napojení na fulltext atd. Tj. prosím nevkládejte sem další podobné linky, že jste někde zprovoznili nějakou wiki, protože je zbytečné vytvářet něco v nějakém enginu jenom proto, aby se za chvíli vytvářel podobný obsah v jiném systému. To jednoznačně dokáže jakékoliv nadšené zájemce spolehlivě odradit.
Pokud se ukáže, že je zde vážný zájem o tento typ formátování textu a především, že zde existuje silná skupina uživatelů, kteří budou wiki společně s námi tvořit, tak ji zde rádi zprovozníme.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

petr: Zapomnel jsem se zeptat, jestli vam moje pocinani nevadi. Pokud ano, stahnu to. Je pravda, ze to svym zpusobem porusuje licencni podminky zde publikovanych informaci, protoze pokud tam nejake informace budou, budou zrejme castecne dublovane s mistnimi. Opravdu mi nejde o nic jineho nez zkusit zajem uzivatelu. Chapu, ze vas cas je drahy a tohle je to nejmensi, co muzu udelat.

Autorizaci zatim resit opravdu netreba. Pristup je free, data muze menit kdokoliv. Zatim.

Marek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Marku,
jestli mohu poprosit, tak prosím tu Vaši instalaci stáhněte – podle mě to nemá šanci ničemu nyní prospět a navíc bychom si samozřejmě nepřáli, aby se informace z Finančníka objevovali kdekoliv jinde, byť byste to dělal pro tento server, ale to se asi dá pochopit.
Hodnotu, kterou zde s Tomášem poskytujeme je mj. neustále moderování a uspořádání informací, takže bychom jednoznačně chtěli mít případný vznik wiki „pod kontrolou“ a rádi bychom do ni samozřejmě začlenili všechny naše články atd.

Jsem rád, že jste se do wiki takto opřel a že máte snahu Finančníkovi pomoci. Jak říkám – problém není technika ale lidi. Jak je vidět v tomto vláknu, zájem lidí není nějak enormní a to zde zatím projednáváme fázi „plánů“, tak navrhuji o myšlence nejdříve trochu hovořit a uvidíme, zda-li dojdeme k nějakému závěru – např. částečné rozdělení kdo by se v budoucí wiki staral o jakou kapitol atd. Jakmile zde budou nějací konkrétní editoři dobrovolníci, tak wiki na Finančníkovi rádi spustíme.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kdyby vse vazlo jen na editorech, tak se hlasim jako dobrovolnik. Financnika mam zapnuteho kazdy den od rana do vecera a refreshuju tak jednou za 5 minut, takze zadny problem, rad vypomuzu. Osobne si ale myslim, ze podobny projekt nema prilisne vyhlidky na dlouhou zivotnost. Jestlize budou do wiki prispivat dva nebo tri lidi, opravdu to dlouho nevydrzi a bude to jen zbytecna ztrata casu s uvodni realizaci projektu. Tot muj nazor... :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Preji dobry den,
doufam ze moje rada "a je nutne komunikovat se spravci serveru" nebyla spatne vylozena - v zadnem pripade jsem nechtel "navadet" k plagiatu ... !
Spis povazuji vse kolem Wiki za projekt predem ztraceny ... a zbytecny - zpocatku by nutne muselo dochazt k duplikaci udaju a pochybuji, ze by nekdo mel chut vse zpracovavat dvakrat.
Vetsina prispevatelu do diskuze take asi nevidi svuj cil v psani naucnych traktatu, ale spis ve smyslu "dnes poradim ja tobe, zitra poradis ty me"... a na to podobne znalostni datove baze nejsou urceny.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Petre, doufam, ze to nevyznelo jako pokus o plagiat :-). Wiki jsem stahnul, chtel jsem jen spustit nejakou diskuzi. Zaroven si myslim, ze dokud se to nezkusi, nikdo neuvidi. Ale zjevne na to jeste neni cas, ikdyz si myslim, ze prave to by byl systematicky pocin.

Nebudu to uz s vlastni aktivitou prehanet, abych neskoncil jako nejaky rozvracec :). Jinak stejne jako Martinek mam Financnika otevreneho prakticky cely den, takze bych se taky hlasil jako pripadny editor.

Marek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Marku,
jasně, já myslím, že si rozumíme. Také chceme, aby zde prezentované informace byly pro lidi co nejsrozumitelnější a nejdostupnější, takže jsme otevřeni jakýmkoliv vylepšením a aktivita v tomto směru se vítá. Jenom to současně nechceme mít moc hektické, protože Finančník je přeci jenom už dost komplexní informační zdroj a jednotlivé části by do sebe měly zapadat.

Jinak pokud je zde již několik lidí, kteří by rádi pomohli s vytváření a editováním obsahu tak jenom připomínám, že i dnes je možné shrnutou nějakou informaci a publikovat ji na homepage. Může jít o nějakou vlastní zkušenost, zodpovězení často kladených otázek, nějaký rozcestník na zajímavé zdroje, popis indikátoru – cokoliv. Není to samozřejmě tak technicky flexibilní jako wiki, ale ty možnosti zde jsou. Skutečně se obávám, že poradit ve fóru je úplně něco jiného, než zeditovat kompletní příspěvek ve wiki a tak by ono publikování na titulce mohl být takový zkušební mezikrok, než případnou wiki spustíme – jistě jste si všimli, že jsme např. již takto publikovali popis obchodního systému od uživatele namodro a Libice, recenze od uživatele Sanfeng a samozřejmě skvělé články Sida a Petra Obešla. V případě spuštění wiki pak všechny články samozřejmě do wiki zařadíme, takže pokud máte chuť tvořit již nyní, jste velmi vítáni.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Koukam, ze minimalne Petr to pochopil/chape jinak, nez jsem to myslel.

Vnimam to pouze jako lepsi pristup k informacim v diskusich. Z tohoto pohledu neni potreba tam jakkoli zaclenovat clanky, ty uz na serveru jsou, takze toho, kdo se zepta na neco popsaneho v nejakem clanku, protoze na ten clanek zatim treba pri cteni nenarazil, mohou ostatni odkazat primo na ten clanek. (Pokud tim zaclenovanim teda byly mineny cele clanky, nikoli nejaky rozcestnik, ten by mozna naopak nebyl na skodu.)

Ve wiki bych si predstavoval pouze veci, ktere nejsou popsany v zadnem z clanku. Clanky by byly hlavnim a jaksi "(pr)overenym" zdrojem informaci, jako ted, kdy u clanku admini svym jmenem a/nebo prestizi serveru jaksi ruci za obsahovou i formalni kvalitu. Wiki by bylo vyrazne mene "oficialnim" zdrojem a s clanky obsahove disjunktnim, jde mi ciste o podchyceni informaci, ktere jsou ted utopene v diskusich, a smysl to navic samozrejme ma jen u tech, ktere neduplikuji zadny clanek. Za wiki by admini "nerucili", nebylo by moderovane v obsahovem smyslu (leda teda aby tam lidi nedelali bordel, nevkladali komercni odkazy a tak, nevim, jestli je to jeste aktualni problem) stejne jako diskuse, byl by to takovy organizovanejsi vycuc z diskusi.

Treba jsem se ptal na historicka data US akcii, z celeho uz dvoustrankoveho vlakna je podstatny jeden link, pripadne zjisteni, ze cast te stranky funguje zrejme jen tak napul. Zbytek vlakna jsme si neco vysvetlovali, navic asi zcela neuspesne, z dlouhodobeho hlediska naprosty balast --- a zminovany odkaz, ktery by mohl casem zajimat i dalsi, je v tomto sumu schovany. Ja se obavam, ze takto je to s velkym mnozstvim diskusi, coz velmi ztezuje jejich pouziti. Cili jak zde psal kbtm, ano, dnes poradis Ty mne, ale protoze tahle rada muze byt zajimava obecne, pridas ji, zde konkretne jeden jediny odkaz, do wiki. Netreba zadneho naucneho traktatu, proste pridani stripku informace. Ja pak treba zjistim, ze ta stranka funguje zcasti nejak nahodne, tak to tam kratce poznamenam, aby dalsi uzivatele vedeli, ze ma smysl to zkusit vicekrat, pokud nedostanou odpoved na prvni pokus.

Prave se obavam, ze pokud by se to bralo jako clanky psane uzivateli (jak Petr mluvi o publikovani na titulce dokonce jako _mezikroku_), bylo by to odsouzeno k neuspechu, protoze napsat clanek tak, aby ho admini byli ochotni vystavit na svem serveru, je prilis pracne, takze k tomu nebude dochazet prilis casto. Wiki by nemuselo mit tak vysokou formalni uroven, podobne jako ji nemaji jednotlive diskusni prispevky. Nesmelo by byt nutnosti vynakladat vyrazne vetsi usili, nez poradit ve foru, byt samozrejme by si clovek dal krapet vic zalezet. Samozrejme, z nekterych kvalitnich stranek by se pak treba mohly stat clanky, ale tim mezikrokem by naopak bylo to wiki, jinak bych v mozny uspech teda taky neveril. ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...