Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Vstupovat v intradenním obchodování na close úseček, či v jejich průběhu?


Důležitá otázka, kterou si položí patrně každý začínající obchodník. Navíc velmi často rozhodující o profitu, či ztrátě daného vstupu. V této oblasti mám v rámci svého obchodního přístupu zcela jasno, pojďme si proto otázku rozvést trochu hlouběji.

Trochu netradičně uvedu článek rovnou odpovědí na položenou otázku. Z mé zkušenosti není čekání na close úsečky zcela nejlepší taktika a osobně silně preferuji vstup v rámci úsečky.

Close úseček je jeden z umělých prvků, které si v rámci tradingu coby obchodníci vytváříme. Odvíjí se od zvoleného timeframu, což je prakticky jeden z „indikátorů“, který si sami nastavujeme. Budeme obchodovat na dvouminutovém timeframu? Pětiminutovém? Nebo něco trochu exotičtějšího jako Volume 2000 nebo Range bar 8 ticků? Každý zvolený timeframe bude vytvářet trochu jinou strukturu a úsečky budou samozřejmě uzavírat na jiných cenách.

Osobně pracuji s časovým grafem, u kterého jsem si zvolil konkrétní timeframe, nicméně rozložení úseček v grafu používám více pro získání celkového pohledu na dění v trhu než pro jemné časování vstupu.

Trh mě za dlouhá léta tradingu naučil, že jediná věc, na které při obchodování skutečně záleží, jsou poměry mezi nabídkou a poptávkou – nekonečný boj nakupujících a prodávajících, jejichž agresivita tlačí cenu vzhůru nebo dolů. Ideální vstup do obchodu je pak v oblasti zjevné nerovnováhy mezi účastníky trhu. Long rád vstupuji v momentě, kdy nakupující přebírají aktivitu od prodávajících. Short v okamžiku, kdy nakupujícím dochází síla, která ale nabíhá u prodávajících. To vše pochopitelně v kontextu dalších pravidel obchodního systému FIMS.

Jak do toho zapadá čekání na vstup na close úsečky? Tak, že v okamžiku například rostoucí úsečky už je změna nabídky/poptávky v trhu vyřešena a nakupující již dosáhli často svého – trh již začal růst a je otázka, zdali tak bude činit ještě na další úsečce. Zejména obchodníci s malými stop-lossy jsou při vstupu na close úsečky ve velmi nevýhodné situaci. Jejich chování zná mnoho algoritmů, kteří si rádi smlsnou na jejich stop-lossech.

Podívejme se na příklad z 5. 5. 2014, kdy připravuji tento článek. V trhu NQ jsem v odpoledne českého času (grafy ukazují americký čas) chtěl vstupovat long do NQ. Čekal jsem na korekci, neboť jsem předpokládal, že trh otestuje další zakreslenou úroveň z přípravy, kterou byla oblast 3590 – solidní prostor pro profit.

Na této úsečce trh vyráží vzhůru a i při pohledu do orderflow jsem přesvědčen, že na close vstupuje opravdu hodně retail obchodníků:

Vše vypadá perfektně do momentu, než si uvědomíme, kde mají tito obchodníci své stop-lossy. Většinou je to 8–12 ticků od svého vstupu, tedy 2–3 body. Ti obchodníci, kteří vstupoval v oblasti close úsečky (tedy zhruba na ceně 3584), mají své stop-lossy na ceně 3581. Velmi běžná praxe…

Podívejte se, jak trh danou oblast otestoval předtím, než se vydal vzhůru k vytyčenému targetu:

Kdybych za tím neviděl ztracené peníze mnoha traderů, musel bych se smát. Ale bohužel, každý svého štěstí strůjce a záleží skutečně jen na vás, jakou logiku svým obchodům postavíte. Jak jsem obchodoval (a mimochodem i další FIMS obchodníci na chatu, což mě těší dvojnásob) tento vstup já? Nejprve jsem si počkal, zdali se trh vrátí ke stop-lossům právě těch obchodníků, kteří vstupovali na close úsečky. A když jsem vnímal, že pohyb je jen o vyzobnutí stop-lossů, vstoupil jsem bez ohledu na tvar aktuální svíčky:

Zde se můžete podívat na akci v podobě videa – všimněte si, jak mi v úsečkách probliknou červené linky - FIMS cluster, který indikuje právě aktivitu zasažení stop-lossu nakupujících, na základě které jdu long přímo k vytyčenému targetu (mimochodem připomínám, že target pochází z přípravy, kterou jsem obchodníkům publikoval před obchodní seancí):

Vidíte, s jakou flexibilitou můžeme obchodovat v okamžiku, kdy se nevážeme na tvar úseček, ale na to, co stojí za jejich pohyby.

Jako vždy připomínám, že dnešní prezentovaný názor vychází z mých osobních zkušeností s trhy, které vyučuji v rámci FIMS. Určitě existují i jiné funkční, mechaničtější přístupy, založené na vstupu na close úseček. Nicméně rigidním čekáním pro vstup na ukončení úsečky a vstup v této oblasti si intradenní obchodník dle mého názoru výrazně snižuje potenciál svého obchodování. Alternativa je pochopitelně vstupovat „se slevou“ – tedy připraveným limitním příkazem. Ovšem i zde řada obchodníků inklinuje ke zbytečné „mechaničnosti“ – tedy například vstup close -10 ticků bez ohledu na to, co se v trhu děje.

Ideální je z mé zkušenosti založit obchodování na nějaké jednoduché logice – například na zcela hypotetickém předpokladu, že trh má tendenci dělat rotaci po vstupu 10 ticků, ovšem pak toto obchodovat v souladu s tím, co se skutečně v trhu děje – tedy například se sledováním orderflow, které pro tyto účely používám a které mi samo diktuje, kdy konkrétně do obchodu vstoupit.

Detaily situací můžeme diskutovat v rámci uzavřeného vlákna diskuze k článku "Uzavřená diskuze k článku "Vstupovat v intradenním obchodování na close úseček, či v jejich průběhu? "" určeného pro všechny obchodníky FIMS


Petr

(publikováno 08.05.2014, editovat ) Vytisknout tento článek

Jakých výsledků lze dosahovat orderflow obchodováním? Absolventi kurzu FIMS A-Z vykazují pravidelně své výsledky do aplikace Obchodního deníku, ze které se generují zajímavé statistiky a také orderflow obchod dne k vaší inspiraci. Výsledky naleznete na této stránce.


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.