Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Startujeme aneb jak začít


Řada nováčků se nás neustále táže, jak vlastně začít. Jak se krok po kroku do komoditního obchodování ponořit, co dělat a co nedělat, jak se postupně propracovávat až k samotnému reálnému obchodování. Zkusili jsme tedy připravit článek, který by se měl stát jasnějším a přesnějším průvodcem, jak vůbec na to.

Celý proces jsme rozdělili do 5 samostatných fází. Každý nováček by měl tedy postupně absolvovat všech těchto 5 fází. Pokud chcete skutečně uspět, věnujte každé z fází náležitou pozornost a nesnažte kteroukoliv z fází jakkoliv uspěchat. Pamatujte, že snaha cokoliv uspěchat se v tomto businessu nevyplácí.

Fáze 1: pochopení principu komoditního obchodování

Ze všeho nejdříve je maximálně důležité pochopit princip komoditního obchodování. Je třeba porozumět tomu co je to long a short pozice, co je medvědí a co býčí trh, co je to margin a jak margin funguje, apod. Vše se dočtete v našem bezplatném on-line manuálu. Rozhodně doporučujeme přečíst si manuál alespoň 2-3x. Pokud můžete, manuál si vytiskněte. Čtěte v klidu, snažte se pochopit každou věc co nejlépe. Z vlastní zkušenosti víme, že teprve až několikatero přečtení manuálu pomůže k řádnému pochopení principu komoditního obchodování.

Pokud jste již manuál dostatečně nastudovali, a přesto máte pocit, že ještě něčemu nerozumíte, zkuste nalézt odpovědi na vaše otázky v našem diskusním fóru. Nevkládejte však hned dotaz - nejprve zkuste diskusní fórum prohledat. Je maximálně pravděpodobné, že se na podobný dotaz tomu vašemu ptal již někdo v minulosti, a tak bude docela možná ve fóru již celá řada odpovědí existovat.

Pokud ani takto nenaleznete odpověd na svůj dotaz, zkuste tedy založit na váš dotaz samostatné vlákno v patřičné diskusi. Obecné dotazy týkající se obchodování vkládejte do sekce FUTURES, dotazy týkající se brokerů do sekce BROKEŘI a dotazy týkající se tohoto serveru do sekce FINANCNIK.CZ. Vlákno (které vytvoříte kliknutím na NOVÉ TÉMA v horní liště patřičné diskuse) pojmenujte přesně dle svého dotazu. Například: máte-li dotaz k principu marginů, založte v diskusi FUTURES vlákno MARGINY - DOTAZ NOVÁČKA. Prosíme, nikdy nevkládejte dotazy do nepatřičných a nehodících se vláken. Snažíme se naše fórum zachovat maximálně přehledné a strukturované - právě z důvodů, aby v něm mohl každý co nejsnadněji vyhledávat odpovědi na své dotazy. Pokud se rozhodnete v našem fóru diskutovat, přesvědčte se navíc prosím, že jste se dostatečně seznámili s pravidly diskuse.
Též prosíme, respektujte a dodržujte slušnost a úroveň diskuse. Otázky formulujte co nejpřesněji. Vkládejte pouze konstruktivní a věcné příspěvky. Pokládejte otázky skutečně až v případě, že jste nenašli odpověď nikde jinde.

Fáze 2: seznamování se s grafy

Pokud již máte pocit, že plně rozumíte základům komoditní obchodování a jsou vám jasné potřebné pojmy, začněte se seznamovat s grafy.
Doporučujeme stáhnout si program Gecko Track´n Trade Pro. V tomto programu můžete několik týdnů zcela zdarma pracovat, zkoumat, poznávat, učit se. Program obsahuje obrovské množství grafů a dat, velké množství funkcí a indikátorů i možnost simulovaného obchodování. Jak zacházet s programem, se můžete dozvědět ze seriálu postupně vydávaného na tomto serveru.

Studujte grafy, formace a indikátory, o kterých jste se dočetli v našem on-line manuálu i dalších článcích na tomto serveru. Pro nováčky obzvláště doporučujeme formaci dvojité dno/dvojitý vrchol a supporty a resistance. Hledejte v grafech, učte se patřičné formace a signály rozpoznávat. Takovému procesu věnujte rozhodně alespoň několik týdnů.

Pokud nebudete něčemu v programu Gecko Track´n Trade rozumět, ptejte se v diskusi SOFTWARE A KNIHY. Nejprve se však opět ubezpečte, že odpovědi na vaše dotazy ve fóru zatím ještě neexistují.

Další dotazy na konkrétní formace a indikátory opět můžete nalézat nebo vkládat v sekci FUTURES. Opět nezapomeňte dotaz jasně formulovat a založit pro něj patřičné vlákno.

Fáze 3: paper-trading

Pokud jste se již s grafy dostatečně seznámili, vyberte si jednoduchou formaci nebo indikátor, se kterým začnete trénovat. Postavte si jednoduchý plán, na základě kterého budete testovat jednoduchou strategii. Více se můžete dočíst například v seriálu Začínáme obchodovat.

Vyberte si maximálně 3-4 trhy, na kterých budete systém testovat. Pro nováčky rozhodně doporučujeme trhy jako Sugar a Corn. Nedoporučujeme Lumber, Coffee, Oats a obecně trhy s nízkou likviditou.

Začněte tyto trhy den po dni sledovat a testovat na nich svou jednoduchou obchodní strategii. Dělejte si poznámky o každém takto nanečisto uskutečněném obchodě. Veďte si poctivě a pečlivě obchodní deník.
O své tipy na obchody i výsledky vlastních obchodů se můžete dělit v diskusní sekci DISKUSE NAD OBCHODY. Můžete zde nalézt spoustu grafů, tipů, názorů a postřehů. Můžete se zde učit mnoho nového.

Celá fáze trénování by měla trvat alespoň několik měsíců. Měli byste svoji strategii dopilovat do stádia, kdy vám stabilně naděluje profity, a kdy v ní budete mít naprostou důvěru. Měli byste se naučit rozumět každému aspektu vaší strategie.

Též si důrazně přečtěte vše, co na tomto serveru najdete o money-managementu, a ubezpečte se, že v rámci své testované strategie řádný money-management správně aplikujete.

Fáze 4: výběr brokera

Pokud se již dostanete do fáze, kdy máte naprostou důvěru ve svou strategii a jste schopni stabilně dosahovat každý měsíc zisků, je na čase přejít k reálnému obchodování. Vaše počáteční úspěchy do jisté míry záleží i na výběru dobrého brokera. Proto této fázi věnujte patřičnou pozornost. Spoustu rad a tipů, jak na brokery, opět naleznete na tomto serveru. Opět se navíc můžete poradit v diskusní sekci BROKEŘI.

Ještě než začnete, snažte se maximálně pracovat i na své psychologii. Tomuto tématu je zde rovněž věnován celý seriál. Psychologie obchodování je z celého obchodování naprosto nejdůležitější. Pokud se budete chtít obchodováním komodit jednou živit, poznáte, že bude nutné pracovat na psychologii obchodování prakticky celý život.

Fáze 5: „živý“ trading

Nyní se můžete pustit do živého obchodování. Pokud jste poctivě trénovali a poctivě vypilovali a otestovali váš obchodní systém, není důvod, pryč byste neměli se svým obchodním systémem začít vydělávat i v reálu.
Buďte však stále dostatečně obezřetní. Nenechte si případný přísun nečekaných a vysokých zisků stoupnout příliš do hlavy. Euforie a přespřílišný pocit vítězství se v trzích nevyplácí.
Též pokračujte v dalším studiu a sebezdokonalování se. I nadále si pečlivě veďte obchodní denník a snažte se maximálně ve svých obchodech zdokonalovat. Stále pilujte svůj obchodní systém. I když si povedete dobře, neznamená to, že si nemůžete vést ještě lépe.

A na závěr:

  • Podělte se s druhými.
  • Nezapomeňte na to, že jste měli to štěstí odhalit skvělý a jedinečný způsob obživy a dejte o této možnosti vědět i ostatním. Svět komodit je dost velký pro všechny.
  • I když budete vydělávat libovolnou sumu peněz, zůstávejte při zemi. Mnoho lidí příliš rychle zbohatlo, aby záhy ještě rychleji opět zchudlo. Pokora je velmi důležitá i ve světe obchodování.
  • Naučte se být štědří a velkorysí. Obdarujte tu a tam své blízké, pokud budete mít dobrý den.

A úplně na konec - NIKDY neobchodujte bez stop-lossu.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 11.07.2005, editovat ) Vytisknout tento článek


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.