Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Nový život: život intradenního tradera


Mnoho obchodníků zajisté zvažuje, že by se dříve či později stali tak zvanými „profesionálními“ tradery nebo-li začali brát trading jako jediný zdroj příjmů a opustili tak svá dosavadní zaměstnání. I když mnohé zatím čeká k takovému cíli ještě nelehká cesta, pojďme si zkusit trochu podrobněji popsat, co vůbec takový život intradenního „full-time“ tradera obnáší.

Intradenní obchodování: práce od-do

Předně je třeba říci, že začínající „full-time“ intradenní obchodník se v žádném případě nezbaví povinnosti určitého „začátku a konce pracovní doby“. Intradenní obchodník by se měl připravit na to, že alespoň v začátcích bude pro něho platit přísná „pracovní doba“, která bude začínat vždy s otevíráním trhů (obvykle kolem 14-15 hod.) a končit s jejich uzavíráním (obvykle kolem 21-22 hod.). Samozřejmě je na každém, zda-li se rozhodne obchodovat každičký den nebo například pouze 3 dny v týdnu. Nic se nevylučuje, jakýkoliv přístup je možný. V každém případě by jste ale měli mít své „pracovní hodiny“ dobře rozmyšlené a poctivě je dodržovat.

Hlavně klid a uvolněnost

Pro intradenního obchodníka je maximálně důležitý absolutní klid a uvolněnost. Zajisté znáte situace, kdy do práce kolikrát chodíte s nejrůznějšími emocemi. Takový přístup by byl v případě tradingu doslova zničující. Je třeba začínat každou obchodní seanci s „čistou hlavou“, zbaveni veškerých emocí a s vyřešenými problémy obchodního dne. Nesmíte být ničím rušeni ani rozptylování - trhy si vyžadují vaší soustředěnost a té není možné dosáhnout bez uvolněnosti.
Dobré je mít pro obchodování vyčleněný doma (pokud budete obchodovat z domova) klidný kout nebo ideálně i klidnou a nikým nerušenou pracovnu (tak zvaný trading room).
Osobně doporučuji těsně před začátkem obchodování učinit několik uvolňovacích cviků - ať už dýchacích, nebo formou joggingu či plavání. Cokoliv vám zvýší „pohodovost a uvolněnost“ bude znamenat velké plus pro konkrétní obchodní den.

Nuda, nuda, nuda....

Obchodníkův pracovní den by měla být převážně nuda. Jakékoliv rozptylování je na škodu - čím více se budeme nudit, tím lépe. Obchodování by mělo být emocí zbavené, a tudíž i zbavené zbytečných rušivých elementů. Minimálně v začátku by jste měli sledovat pouze trhy, jakožto zkušenější trader si již budete moci dovolit k obchodování zapnout hudbu, televizi nebo chat s přáteli... Všeho však s mírou, neustále je třeba se soustředit na grafy trhů.
Zrovna tak by jste neměli vyhledávat v trzích žádné vzrušení - signály berte pouze pokud se nějaké objeví, pokud se žádné neobjeví, s klidem se nuďte dál.
Řada obchodníků používá i nejrůznější softwarové alarmy, které je včas dopředu varují před možnou rýsující se formací. Takové pomůcky jsou rozhodně dobrou volbou.

Čím více kontraktů, tím méně času

Zcela jiná situace začne nastávat v momentě, kdy již svůj účet patřičně znásobíte a budete schopni začít obchodovat s multikontrakty. V takovém případě vám začnou stačit čím dál tím menší profity na jeden kontrakt, neboť díky multikontraktům budete i na malých pohybech vydělávat velké peníze. Proto v takovém stádiu začne řada obchodníků zvažovat, jak si „pracovní dobu“ co nejvíce zkrátit.
Velká řada ostřílených obchodníků obchodující jen s multikontrakty (10, 20, ale třeba i 50 a více) pak tedy začne obchodovat například jen první dvě nebo naopak poslední dvě hodiny obchodní seance. Právě otevírání i uzavírání obchodních seancí nabízí často dostatečně zajímavé pohyby k tomu, aby intradenní obchodník „vydělal své“ a mohl jít pro zbytek dne domů. V nedávné době jsem dokonce četl o obchodníkovi, který díky své lásce k rybaření obchoduje pouze hodinu denně, a přesto je schopen vydělávat si nemalé peníze!

Na co pozor

Jakkoliv může intradenní obchodování znít snadně, cesta k němu není rozhodně jednoduchá. Je však možná - a to je to nejdůležitější.
Intradenní obchodník by se pak měl připravit i na alternativu, že tu a tam zažije celé dny, kdy nic nevydělá, nebo dokonce prodělá. Takové obchodní dny jsou vždy velkým „traumatem“ mnohých nezkušených obchodníků. Proto si dobře zapamatujte a někam zapište tlustým písmem - jediný obchodní den, ba dokonce ani jediný obchodní týden vůbec nic neznamená. Podstatné je, jak na tom budete vždy na konci měsíce - a pokud máte dobrý obchodní systém, není důvod, aby jste nebyli většinou v plusu.
Též je dobré během dne obchodování třeba na půl hodinky nebo hodinku přerušit a dát si malou pauzu. Ani v práci přece nepracujete celý den v kuse!

Vhodné je kombinovat

Netřeba podotýkat, že ideální stav nastává, pokud kombinujete intradenní obchodování s pozičním. Poziční obchody vám pak mohou velmi často nadělovat další extra profity, případně krýt možné ztrátové měsíce z intradenního obchodování. Osobně kombinujeme s Petrem intradenní obchodování se spreadovým, což je kombinace, která nám v dlouhodobém horizontu zatím funguje velmi slušně.

Závěrem

Jak tedy vidíte, intradenní obchodování je doslova životní styl. Podstatou tohoto životního stylu pak je třeba i celodenní čekání na jeden jediný pattern či jiný signál - což nebývá vždy snadné a ne každý je něčeho takového schopen. Kdo se bude chtít jednou stát intradenní obchodníkem, měl by se na takovýto životní styl pomalu připravovat. Jak říká jedno staré dobré přísloví - „štěstí přeje připraveným“. Neděste se ani nudy, která vás zákonitě čeká převážně v začátcích. Pořád lepší vydělávat ve stavu nudy, než vydělávat ve stavu stresů, konfliktů a dalších nepříjemností, které zákonitě přináší „klasické“ zaměstnání nebo podnikání.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 19.05.2005, editovat ) Vytisknout tento článek


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.