Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

S jakou částkou začít obchodovat?


Jeden z důvodů, který může vést k nechtěnému neúspěchu v trzích, bývá velmi často nedostatečný počáteční kapitál. S jakou částkou tedy začít ideálně obchodovat a proč je tak důležité mít v začátku dostatečný kapitál?

Základními body při posuzování vhodného kapitálu do začátku obchodování by měly být odpovědi na tyto 3 otázky:

Jaké trhy chci obchodovat a jaké mají tyto trhy marginy?
Kolik je můj průměrný risk na 1 obchod (vypozorováno na základě paper-tradingu)?
Jakou největší sérii ztrát jsem ve svém paper-tradingu zažil?

Pokud naleznete odpovědi na tyto 3 otázky, je již poměrně snadné určit, jak velký účet bude do začátku potřeba. Pojďme však všechno vzít hezky popořadě.

Jaké trhy chci obchodovat a jaké mají tyto trhy marginy?

Základním předpokladem každého obchodníka musí být schopnost nikdy neexponovat v obchodech více jak 50 % svého účtu v marginech. To tedy znamená, že pokud budeme chtít obchodovat trh, který má margin 1000 USD, nikdy bychom neměli začít takový trh obchodovat s částkou menší než 2000 USD. V případě intradenních obchodů bývají marginy většinou poloviční až třetinové - i zde však platí stejné pravidlo. Pokud například bude váš intradenní margin na daný trh 800 USD, rozhodně byste neměli obchodovat s menším účtem než 1600 USD.
Pokud plánujete obchodovat více trhů, je třeba vycházet z trhu s největším marginem. Chystáte-li se obchodovat řadu trhů, přičemž nejdražší z nich má margin 2500 USD, neměli byste začínat s menší částkou než 5000 USD.
A konečně - pokud se chystáte obchodovat více trhů současně, je třeba marginy těchto trhů sečíst. Pokud například víte, že budete chtít obchodovat trhy Sugar a Corn, přičemž uvažujete o možnosti mít otevřené pozice i v obou trzích současně, pak je třeba sečíst marginy obou trhů, vynásobit dvěma a výsledkem je naprosto minimální výše vašeho účtu.
Nesnažte se s pravidlem dvojnásobku marginů jakkoliv polemizovat. Znám takové, kteří zmíněné pravidlo zcela ignorovali a dnes již opět chodí do zaměstnání s fixní pracovní dobou a věčně nevrlým šéfem.

Kolik je můj průměrný risk na 1 obchod?

Dalším předpokladem je skutečnost, že bychom nikdy neměli riskovat v jediném obchodě více jak 5 % svého účtu. Pokud tedy máte na základě poctivého paper-tradingu vypozorováno, jakou částku obvykle v průměru riskujete (každý, kdo uvažuje seriózně o tradingu by měl mít takovou částku již dávno vypozorovanou), pak tuto částku musíte vynásobit alespoň dvaceti (100 : 5 = 20). Pokud například vím, že můj průměrný risk v kukuřici (Corn) je 150 USD na kontrakt, pak bych nikdy neměl začít obchodovat s účtem menším než 150 x 20 = 3000 USD. Ideální je samozřejmě pracovat s ještě menším procentem účtu riskovaného na 1 obchod - řada obchodníků pracuje s riskem 2-3 %. Pokud bychom se tedy rozhodli neriskovat na 1 obchod nikdy více jak 2 % našeho účtu, pak při průměrném risku 150 USD bychom potřebovali účet 150 x 50 = 7500 USD. Pro naše začátky by však mělo být 5 % dostačujících. Nikdy však nechtějte riskovat více!

Jakou největší sérii ztrát jsem ve svém paper-tradingu zažil?

Posledním podstatným bodem při zvažování velikosti počátečního účtu je skutečnost, že vaše první obchody mohou klidně začít sérií ztát a vy musíte být schopni takovou sérii přežít. Pokud tedy z paper-tradingu víte, že jste měl v jednom daném trhu maximálně 6 ztrát za sebou, pak je podstatné být si jist, že i po takové možné sérii budete mít dostatek prostředků na další obchodování. Pokud se vrátíme k příkladu s kukuřicí (Corn) a předpokládáme, že jste kdy zažili v paper-tradingu maximálně 6 ztrát za sebou s průměrnou ztrátou 150 USD, pak byste v takové situaci ztratili 900 USD. Zbylo by vám však po takové sérii obchodů ještě alespoň na pokrytí marginů pro další obchody?
Pokud budeme předpokládat, že margin na kukuřici činí u vašeho brokera řekněme zcela hypoteticky 1000 USD, pak to znamená, že na základě prvního pravidla si naplánujete otevřít účet s částkou 2000 USD. Pokud však hned v začátku chytnete nemilou sérii ztrát, pak to znamená, že se váš účet ztenčí na 1100 USD. Budete schopni s takovým účtem ještě obchodovat? Upřímně řečeno, teoreticky ano, ale prakticky to již příliš nepůjde.
Proto při plánování počáteční výše účtu vycházejte z následujícího pravidla:
Vždy předpokládejte, že hned v začátku zažijete sérii ztrát rovnou vaší největší sérii ztrát z paper-tradingu. Výše vašeho účtu by pak měla být schopná takovou sérii přežít, což znamená, že i po takové sérii byste měli mít na účtu alespoň 1,5násobek marginu. V případě zmíněného příkladu s kukuřicí je tedy matematika následující:
Margin = 1000 USD
Největší série ztrát = 900 USD
Velikost účtu = 1,5x margin + největší série ztrát = 1500 + 900 = 2400 USD.

Opět, nesnažte se polemizovat s tímto pravidlem. Chránit se před nejhoršími možnými situacemi je základním předpokladem, jak přežít v trzích.

Závěrem

Samozřejmě je třeba, aby se všechna 3 pravidla vzájemně podporovala. Pokud vám pravidlo 1 řekne, že na základě marginů byste měli mít účet alespoň 2000 USD, pravidlo 2 že na základě průměrných ztrát 2400 USD a pravidlo 3 že na základě největší série ztrát 3500 USD, pak je třeba respektovat nejvyšší potřebnou částku - t.j. 3500 USD. Ideálně je pak vždy lepší tuto částku ještě navýšit alespoň o 15 %.
Do pravidel 2 a 3 je samozřejmě důležité zakomponovat i brokerské komise.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 02.06.2005, editovat ) Vytisknout tento článek


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.