Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Jak se přenést přes skutečnost, že okolí může reagovat negativně na zprávy, že se začínám věnovat tradingu?


  


Foto (c)iStockphoto.com/ stevecoleccs   

Většina lidí žije dnes v jasně definovaných „společenských mantinelech“, které jsou obecně považovány za „správné“. Pravidelná celodenní práce 5 dnů v týdnu, hypotéka, 1x ročně dovolená a nepatrně volného času. Je zřejmé, že trading je o zcela jiném životním přístupu a v řadě ohledech zažité mantinely nabourává, resp. boří. Pokud se něčemu takovému začne člověk věnovat, nemusí se to proto setkat s pochopením. Jak se vyrovnat s reakcemi okolí?

K dnešnímu příspěvku mě dovedl dotaz začínajícího tradera, který jsem dostal před nedávnem na Facebooku. Dotaz zněl:

„naucit sa obchodovat je pre mna velka vyzva, necele dva mesiace idem profitabilne paper na TF, vyuzivam vas system finwin v kombinacii so wcci, snazim sa zadefinovat si obchodny plan, podla ktoreho zacnem na jesen live, problem je, ze priatelka tomu vobec neveri, zacala sa o tom rozpravat s ludmi v okoli a samozrejme jej vacsina povedala, ze je to blbost, ze len pridem o peniaze, ze oni si to vyskusali a su ekonomovia tak by o tom mali nieco vediet, ja mam vystudovany marketing takze podla nej nemam sancu, bojuje sa mi s tym stale tazsie a tazsie, a nepridava mi to na celkovej pohode, nemate nejaky recept ako sa cez to inteligentne preniest? dakujem, pekny vecer.“

Je přirozené, že s podobnou situací se bude potýkat mnoho začínajících obchodníků. Budu proto velmi rád, pokud své zkušenosti a tipy jak situaci řešíte připojíte k diskuzi pod tímto článkem.

Co se mě osobně týče, poradil bych zhruba následující:

Každý máme jinou povahu, jiné typy přátel a známých a není tak možné dát jednu univerzální radu, která by situaci řešila za každých okolnostní.

Pokud budu přemýšlet v obecnější rovině, pak bych začal asi tak, že ač si to málokdo v podobné situaci chce připustit, podobný „odstup“ ze strany přátel může mít určité opodstatnění. Spousta lidí se vrhá na trading ze špatných důvodů – vnímají jej jako velmi jednoduchý způsob jak přijít k penězům v podstatě bez práce a navíc s určitou „sexy“ a „luxusní“ image. Tito lidé rádi, často, hlučně a neodbytně o svých snech hovoří všude a vždy a pokoušejí se do svých snů vtáhnout své známé bez toho, aniž by sami zatím v tradingu čehokoliv dosáhli. Takových lidí není rozhodně málo a patrně každý z nás zná někoho takového. Pak je logické, že mnoho lidí si životní styl tradera spojuje s něčím nereálným a pokud někdo v jejich okolí začne o tradingu uvažovat, tak jej v této myšlence nebudou nejspíš podporovat. Minimálně proto, že budou mít několik příkladů z minulosti, kdy o podobné cestě již slyšeli a nikdy to „nedopadlo dobře“.

Pokud tak máte pocit, že vás přátelé v myšlence tradingu nepodporují, doporučoval bych se zamyslet v první řadě nad tím, jakým způsobem s nimi o tradingu hovoříte a zda-li je to vůbec třeba.

Moje zkušenost je taková, že ať v tradingu nebo v běžném podnikání spočívá úspěch vždy na konkrétním jedinci (tj. mě samotném). Pokud se o svých plánech budeme bavit s příliš širokou skupinou známých, vždy se najde mnoho z nich, kteří budou „vědět více“ a začnou radit, jak by se to dalo dělat lépe, úspěšněji nebo ještě častěji myšlenku zkritizují. Přitom velmi často jde o lidi, kteří sami v dané oblasti nedokázali vůbec nic. Sám velmi rád poslouchám názory a zkušenosti druhých, ale pouze v případě, že v dané oblasti jsou již úspěšní, nebo se jí alespoň dlouhodobě věnovali. Pokud například budu uvažovat o podnikání v oblasti velkovýroby čehokoliv, budu své plány diskutovat pouze s lidmi, kteří továrnu provozují nebo provozovali – ti jediní mi mohou relevantně poradit jak na to a poukázat na skutečná rizika, kterým budu čelit. Kamarádi „v hospodě“ mi toho samozřejmě na dané téma mohou prozradit mnohem více, ale co si budeme povídat - jejich rady jsou úplně k ničemu (a naopak mohou být prudce kontraproduktivní) a člověk se tak musí naučit sdílet s určitými lidmi jen určité informace. Naprostou stejnou situaci vidím v tradingu.

Trochu jiné by to mělo být v okruhu nejbližší rodiny – člověk by měl mít podporu např. manželky, přítelkyně nebo rodičů v tom, co dělá. Zde ale opět záleží na stylu, jakým je trading prezentován a jak se k němu sami stavíme.

Z počátku bych nejspíš doporučil se k tradingu stavět jako k určitému zájmu, který se může rozvinout do profese. Pokud vaši blízcí uvidí, že svůj čas věnujete vlastnímu rozvoji v oblasti finančních trhů a daná aktivita navíc neohrožuje rodinný rozpočet (což by v žádném případě nemělo), pak by podpora měla být stejná, jako u kteréhokoliv zájmu. Opět je ale potřeba věci ze začátku „nepřehánět“. Trading je běh na dlouhou trať – je třeba se připravit často na měsíce, či spíše roky studia a je dobré tak zvolit odpovídající tempo, tj. nevěnovat všechen čas jen tradingu, ale také „žít“.

Reakce okolí se pak z mé zkušenosti prudce obrátí v případě, že začnou vidět reálné výsledky – tj. výdělky. Stejní lidé, kteří dříve pochybovali se najednou začnou o trading zajímat s tím, že by to také rádi zkusili...

Shrnutí

Z mé zkušenosti je nejlepší trading prezentovat jako určitý profesní zájem s tím, že získané zkušenosti se nikdy neztratí a člověk je minimálně může používat v běžném životě. Zájmů má každý několik a trading v počáteční fázi by neměl být skutečně nic, čemu by měl člověk propadnout víc, než je zdrávo. V takovém případě většinou okolí reaguje na trading úplně stejně jako na cokoliv jiného, čemu se člověk věnuje. Na nás samotných pak musí být, abychom dokázali zájem přeměnit do výdělečné profese. V tomto ohledu se obávám, že člověk musí hledat sílu především sám v sobě a nesnažit se spoléhat na souhlas a podporu ostatních.

Jaké jsou vaše zkušenosti?


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr

(publikováno 10.06.2010, editovat ) Vytisknout tento článek


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.