Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

QuantExpo – co konkrétně vám akce přinese, i když s tradingem začínáte?


S blížícím se termínem konání QuantExpo (již 4.11.) dostávám k akci dost otázek, zejména od traderů, kteří s obchodováním začínají nebo se věnují jiným stylům obchodování. Proč si myslím, že návštěva akce stojí za to i v případě začátků s obchodováním nebo zaměřením na nealgoritmický trading? A co konkrétně může i v dané situaci přinést?

QuantExpo představuje akci, která zde v podobném zaměření a standardu ještě nebyla. Je tak logické, že jsou s ní spojené různé otázky. Níže jsem připravil odpovědi na ty nejčastější, které dostávám.

S tradingem začínám a bojím se, že konference bude příliš odborná. Má pro mě účast smysl?

Ano a svým známým také účast velmi doporučuji. Samozřejmě, že pokud s obchodováním začínáte, nebudete některým přednáškám plně rozumět. Nicméně existuje velká šance, že získáte do začátku tradingu hodně kvalitní povědomí o tom, jak profesionální obchodování reálně funguje, a to pak můžete dále rozvíjet.

Větší část obsahu na QuantExpo se v určité podobě bude dotýkat témat risku a diverzifikace. Čím více podobné principy nasajete hned na začátku vaší potenciální obchodní kariéry, tím méně času budete později trávit slepými uličkami při hledání svatého grálu. Tedy tím, kde končí ohromné množství retailových obchodníků.

Typický začínající obchodník bohužel prodělává proto, že hned na začátku své obchodní kariéry skončí u studia nějakého často přežitého principu nebo indikátoru. A po letech strávených s touto a podobnými metodami se diví, že se nikam neposunul. A je to často právě proto, že obchodníkům chybí určitý širší nadhled. V chápání toho, co skutečně v trhu generuje peníze, že žádné indikátory nemohou stabilně predikovat cenu, že zisk je funkcí risku a že v trhu je nutné se diverzifikovat bez ohledu na to, jak příjemná nám taková myšlenka je. A že to vše není otázka kapitálu, ale zejména přístupu obchodníka. A právě onen potřebný nadhled může QuantExpo pomoci přinést.

Bojím se, že nebudu přednášejícím rozumět

Na konferenci se nám podařilo pozvat opravdu dobré tradery spravující často velké sumy kapitálu. Většinu z nich ze zahraničí a takové, kteří nikde běžně nevystupují. Až na výjimky tak budou přednášky v angličtině, nicméně celý program bude simultánně tlumočený. Tedy na akci každý zájemce dostane zdarma sluchátka, do kterých mu profesionální tlumočnice budou v reálném čase do češtiny předkládat vše, o čem budou hovořit přednášející.

Aktuálně se zabývám přístupem XY, dává smysl se akce účastnit a učit se něco „úplně nového“?

V tradingu je určitě dobré koncentrovat se jedním směrem, postupovat krok za krokem a nesnažit se ovládnout příliš obchodních směrů najednou.

Co je ale dobré mít na paměti je skutečnost, že systematické obchodování, o kterém je QuantExpo především, se prolíná všemi obchodními směry. Nejde o to věci „programovat“, ale spíše definovat a metodicky aplikovat. Ať již obchodujeme intradenně, opce, swingově nebo investujeme, řada principů se pochopitelně prolíná. A to až tak, že někteří obchodníci jako Robert Carver, který se akce bude také účastnit, mají pro veškerý svůj trading jediný framework, jehož základním cílem není nic jiného, než řídit risk a diverzifikaci.

Zájmem každého tradera by tak mělo být o systematickém přístupu k risku a diverzifikaci přemýšlet. A řada know-how je v této oblasti velmi univerzální. Na QuantExpo se tak nebude explicitně hovořit například o opcích a orderflow obchodování. Nicméně z většiny témat bude i pro tyto směry možné čerpat dost inspirace. Zrovna včera mi například dorazila do e-mailu přednáška od Johanna Lottera (mj. stojí za bezplatnou platformou zorro trader), kde bude ukazovat hodně konkrétní model, jak vyhodnocovat, kdy v live tradingu přestat obchodovat. Podobná témata lze aplikovat do libovolného stylu obchodování.

Tedy ano. Z mého pohledu jsme se témata snažili skládat na konferenci tak, aby předávané know-how šlo z co největší míry použít pro různé styly obchodování.

Musím umět programovat, abych mohl z akce získané informace využít?

Absolutně to není potřeba. Paradoxně nejvíce „programátorská“ bude má přednáška o prototypování obchodních přístupů, což je opět velmi univerzální téma aplikovatelné na různé obchodní styly. Jinak se programovacím jazykům přednášky nevěnují a jsou zaměřeny na systematické aplikování témat spojených s riskem a diverzifikací. Řada obchodníků patrně tyto myšlenky bude používat v nějaké automatizovanější podobě, stejně tak se ale dají začlenit do ručních/diskrečních workflow.

A co konkrétně akce přinese zajímavého?

Podrobnosti naleznete na www.quantexpo.com.

Ale telegraficky:

Na prvním místě bych vypíchl možnost poznat opravdu velké množství dalších, podobně smýšlejících traderů. Pro komunikaci s ostatními bude hodně prostoru – například na afterparty, která je v ceně vstupu. Pokud začínáte, komunikujte s ostatními co nejvíce. Zjišťujte, co a jak obchodují, s jakými výsledky. Vyměňujte si kontakty. Toto vás může v tradingu posunout jako máloco jiného.

A co se obsahu týče:
- Martin Lembák bude hovořit o tom, které systematické strategie mají tendence vydělávat a které nikoliv. Hodně bude hovořit o využití analýzy volatility, standardních odchylek, ale třeba i systematickém způsobu vybírání vhodného timeframe pro své přístupy.
- Dominik Jaretzke je úspěšným swingovým traderem, který své auditované strategie mj. pronajímá. Inspirovat se můžete jeho způsobem, jak strategie vytváří a testuje.
- Sám budu na QuantExpo ukazovat velmi jednoduché způsoby, jak zadarmo a rychle prototypovat obchodní modely. Za příklad použiji statistické arbitráže, které můžete použít do svých portfolií.
- Johann Christian Lotter pomůže s identifikací strategií, které již nemá smysl obchodovat dále v live. Ukáže, jak postup používá zcela mechanicky. Aplikovatelné jak pro automatické, tak diskreční obchodování.
- Thomas Stridsman ukáže konkrétní obchodní kódy svých strategií a způsob, jak je vylepšuje pomocí money managementu na úrovni portfolií.
- Andreas Clenow bude hodně hovořit o risku a diverzifikaci. Ukáže konkrétní proces vytváření základu institucionální strategie od myšlenky po výsledky.
- Robert Carver poskytne hodně podnětů k přemýšlení s přednáškou zaměřenou na sestavování portfolií.

Pokud máte k akci další dotazy, pište na petr @ financnik.cz.

Registrace jsou stále ještě otevřené na adrese www.quantexpo.com.


Petr

(publikováno 23.10.2017, editovat ) Vytisknout tento článek

Jakých výsledků lze dosahovat orderflow obchodováním? Absolventi kurzu FIMS A-Z vykazují pravidelně své výsledky do aplikace Obchodního deníku, ze které se generují zajímavé statistiky a také orderflow obchod dne k vaší inspiraci. Výsledky naleznete na této stránce.

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.