Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Podrobný popis nastavení WoodiesCCI systému v SierraChart


V souvislosti s velkým seriálem popisujícím kompletní obchodní systém WoodiesCCI se často ptáte, jaký software je potřeba pro zobrazování grafů tak, aby vypadaly jako v našich screenshotech. V tomto článku si popíšeme patrně nejrozšířenější a nejdostupnější řešení.

Částečně jsme na tento dotaz odpověděli v tomto článku. Programů, pro které je kompletní WoodiesCCI zdarma k dispozici je celá řada (viz článek) . Nejrozšířenější řešení je však patrně program SierraChart, který je primárně určen pro intradenní obchodování, ale lze v něm zobrazovat také grafy pro poziční obchodování. O samotném programu jsme na Finančníkovi psali již několikrát jeho hlavní výhody jsou v zásadě:

  • cena (11 dolarů měsíčně při roční platbě, tj. při aktuálním kurzu cca 240 Kč/měsíčně), která je na poměry v oboru opravdu hodně slušná
  • možnost snadného propojení s platformou IB (ze které pak lze získávat data pro intradenní i poziční obchody)
  • program je neustále vyvíjen a podporován jak výrobcem, tak silnou skupinou obchodníků, takže je k dispozici množství studií jako ta pro WoodiesCCI systém.

Samotného zobrazování grafů alá woodie v programu SierraChart, dosáhnete pomoci bezplatné knihovny ftrader.dll, kterou si můžete stáhnout na adrese http://www.ftrader.de/ v sekci Download. Na stránce je několik různých verzí souboru, je třeba stáhnout tu, která odpovídá vaší verzi programu SierraChart (osobně doporučuji stáhnout poslední verzi ftrader a případně SierraChart aktualizovat na poslední verzi). Pozn. pokud nemáte aktuální verzi SierraChart, je velmi snadné program přeinstalovat - stačí si spustit nově stáhnutý instalační soubor Sierry a instalace proběhne velmi rychle a snadno. Pokud SierraChart nemáte koupený, výrobce poskytuje i časově omezenou zkušební verzi, takže není problém si vše vyzkoušet.

Instalace ftrader.dll

Soubor (např. ftrader_dll_3.15.exe) stáhněte na svůj disk a následně spusťte.
Proběhne jednoduchá instalace, v rámce které je akorát nezbytné potvrdit umístění programu SierraChart na vašem disku (přednastavené je nejběžnější umístění c:\sierrachart, které je třeba změnit v případě, že jste SierraChart instalovali do jiného adresáře).

Po instalaci je možné začít Sierru s ftrader knihovnou rovnou používat:

1) Spusťte program SierraChart

2) Otevřete graf. Máte-li např. propojenou SierraChart s on-line platformou InteractiveBrokers, můžete aktuální realtime graf trhu ER2 otevřít přes volbu File > New/Open Intraday Chart a zvolením souboru ER2-200606-GLOBEX.mnd (pokud jste tento graf ještě na svém počítači nikdy neotevírali, je třeba název souboru zadat do pole "název souboru" - takový soubor však samozřejmě neobsahuje žádnou historii dat a graf se zobrazí až poté, co se informace natáhnou z IB). Pozn.: název souboru reflektuje aktuální kontraktní měsíc, jakmile se začne obchodovat další kontraktní měsíc, je třeba měnit název souboru podle příslušného kontraktního měsíce (tj. např. ER2-200609-GLOBEX.mnd atd.)

3) Zobrazí se vám "čistý cenový graf":

4) Pro zobrazení kompletního woodieho systému stačí vybrat studii ftrader_SW_CZI z menu Analysis:

Výsledkem by mělo být zobrazení grafu jako na následující screenshotu:

LSMA indikátor (Least Square Moving Average) se nachází na lince 0. Interpretace je velmi snadná: zelená barva = uptrend, červená čára = downtrend.
Chop indikátor se nachází na hranici 100/+100. I zde je interpretace velmi snadná. Nepřerušovaná modrá barva = uptrend, nepřerušovaná červená barva = downtrend. Pokud je indikátor pestrobarevný, nebo mění střídavě na jednotlivých úsečkách barvu (jak je patrné na obrázku), pak je trend příliš slabý a jedná se spíše o chop, tzn. situaci, kdy pravděpodobně nebudeme chtít obchodovat.
A konečně SideWinder (SW) je čára na hranici 200/+200. Zde je interpretace trochu rozdílná, neboť side-winder měří převážně sílu trendu. Pokud má SW barvu zelenou, je trend velmi silný a signály do trendu se rozhodně vyplatí brát. Pokud je SW žlutý, trend příliš velkou sílu nemá, zde je již na každém obchodníkovi, zda-li do případného trendu vstoupí, nebo ne. Pokud je SW červený, pak je síla trendu minimální a měli bychom se držet od trhu opodál. Poslední stav indikátoru zobrazuje políčko SideWinder info.

Jak podrobně popisuje Tomáš v seriálu o obchodování WoodiesCCI systému, používá Woodie pro různé patterny různé kombinace uvedených indikátorů (tj. ne vždy bere ohled na všechny indikátory - viz popis v rámci seriálu).

Studie ftrader.dll v sobě integruje také počitadlo (counter), které odpočívá zobrazení nového baru. Obrovskou výhodou je, že počitadlo je plně integrované se SierraCharts a není třeba jej nastavovat - automaticky se synchronizuje s aktuálním typem grafu a zvoleným timeframe. Počítadlo je možné v grafu přesouvat - stačí na něj kliknout levým tlačítkem myši a přetáhnout je na libovolné místo na grafu. Počitadlo se v rámci Woodieho systému používá k přípravě ke vstupu do pozice nebo k výstupu - Woodie vstupuje na close baru, případně agresivněji 20 vteřin před close baru.

Po kliknutí pravým tlačítkem na počitadlo se zobrazí kontextové menu, které umožňuje nastavit několik dalších funkcí:

Counter Sound on: zapíná/vypíná zvukové upozornění příslušný počet jednotek před dokončením baru (nastavení viz níže)
WatchDog Visible: Zapíná/vypíná funkci "hlídacího psa". Při zapnutí funkce se v ploše grafu zobrazí ikona s písmenem W a program hlídá, zda-li se v programu aktualizují data. Jde tedy o velice užitečnou funkci - "hlídací pes" vás upozorní na případný výpadek dat (zvuková výstraha se zapíná vypíná pomocí funkce Watchdog Sound).

Jak jsme si již řekli, počitadlo umožňuje nastavit si upozornění na konec baru (např. 20 vteřin před koncem vykreslení poslední úsečky /nebo svíčky podle typu grafu). To je velmi praktické, pokud - stejně jako Woodie - vstupujete do obchodu na konci baru. Standardně je upozornění přednastaveno na 20 vteřin před ukončením baru, ale hodnotu lze samozřejmě změnit následujícím způsobem:

Analysis > Studies (nebo F6)
v podokně Studies to Graph vyberte kliknutím myši studii ftrader.dll.main a klikněte na tlačítko Settings....

Zobrazí se okno Technical Study Settings: ftrader.dll.main, kde je přes kliknutí na řádek "Counter Alert Trigger" možné změnit interval, ve kterém zazní upozornění:

Několik další tipů

A to je vše, co je třeba v rámci ftrader nastavovat. Pokud nemáte s programem zatím žádné zkušenosti, zde je několik dalších extra tipů, které by se vám mohli hodit:

TIP: Změnu velikosti jednotlivých oken (např. zvětšení plochy indikátoru oproti velikosti cenového grafu) provedete tak, že zvolíte Tools > Adjust Regions (nebo Alt 0), přejede myší nad indikátorem a jakmile se zobrazí tmavá čára, tak kliknete levým tlačítkem a "vytáhnete" oblast podle svých potřeb.

TIP: Indikátory Chop a SideWinder potřebují pro své výpočty znát velikost ticku pro zobrazenou komoditu. Tato hodnota je uložena v souboru TickSize.ini (dostupném přes volbu Open TickSize.ini v kontextovém menu zobrazeném při kliknutí pravým tlačítkem myši na počitadlo). TickSize.ini již obsahuje nadefinované hodnoty pro řadu nejběžněji obchodovaných trhů, pokud však budete systém používat např. na denní grafy dalších komodit, je třeba zkontrolovat, zda-li je komodita v TickSize.ini definována a případně ji tam dopsat.

TIP: Máte-li EOD data pozičních trhů (v jednodnoduchém textovém formátu), můžete si v SierraChart zobrazovat i tyto grafy s luxusním vzhledem WoodiesCCI indiktátoru.

Doplnění: Pokud máte se zprovozněním knihovny ftrader v Sierra Chart problémy, zkuste nainstalovat knihovnu http://www.sierrachart.com/SCCustomStudies.exe a potom ftrader přeinstalovat. Většině uživatelů Finančníka toto řešení v podobných situacích pomohlo. Pokud budou problémy přetrvávat, doporučujeme zkontrolovat, zda-li máte Sierru nainstalovanou v defaultních adresářích. Umístění Sierry v jiných adresářích může způsobovat problémy právě se studiemi typu ftrader.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 25.05.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Obchodujeme systém WoodiesCCI (6)

Následující kapitola:
Obchodujeme systém WoodiesCCI - závěr

Klíčová slova použitá v článku:
Sierra, indikátory, obchodní systém, CCI, kontraktní měsíc, chop, EOD

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.