Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Nové Gecko Track'n Trade Pro 5


Společnost Geckosoftware představila novou verzi analytického programu Gecko Track'n Trade 5.0. Jelikož program používá na finančníkovi řada obchodníků a sami jej pro analýzy především spreadových obchodů využíváme, pojďme se podívat na změny, kterými program prošel.

Na první pohled zaujme lehce upravený design. Program má stále stejný layout, ale trochu se změnilo přednastavení barevnosti oblasti s grafy. Subjektivně musím říci, že k lepšímu - pěkně je barevně vyřešeno odčítání cen na osách grafů, celkové tmavé pojetí grafů působí profesionálně.

Hlavní podstatnou změnou pro většinu obchodníků však bude přítomnost kontinuálních kontraktních měsíců. O problematice jsme před časem psali na Finančníkovi v článku Komodity a kontinuální "pospojované" kontrakty (1) a Komodity a kontinuální "pospojované" kontrakty (2). Ve zkratce jde o to, že jednotlivé kontraktní měsíce mají "omezenou životnost" a zejména při testování tak bylo v Gecko TnT nutné postupně přepínat mezi různými kontraktními měsíci, které byly aktuálně dostatečně likvidní. Vyspělé obchodní analytické programy toto řeší tzv. kontinuálními kontrakty - jedním "nekonečným" souborem dat, který vzniká pospojováním příslušných částí jednotlivých kontraktních měsíců.

Nyní je tedy takový kontinuální kontrakt k dispozici také v programu Gecko TnT, což je pro obchodníky velká výhoda. Při svém testování nemusí přepínat mezi jednotlivými kontraktními měsíci, ale strategii si projet na jednom dlouhém grafu.

Kontinuální kontrakt je skládán několika metodami, které si obchodník může nastavit pomocí předvoleb v menu View > Long Term Settings. V základním (a asi nejpoužitelnějším) nastavení je kontinuální kontrakt složen vždy z aktivní poslední části příslušného kontraktního měsíce.

Výsledný graf v programu pak vypadá např. následovně:


Klikněte pro větší screenshot

"Zuby" ve volume a open interest indikátoru označují body, kdy došlo ke spojení jednotlivých kontraktních měsíců. Z kontinuálního kontraktu se nyní také vypočítávají dlouhodobější týdenní a měsíční grafy. Jejich data pak plně odpovídají dennímu kontinuálnímu grafu (ve starší verzi nebylo občas patrné, k jakému kontraktnímu měsíci se dlouhodobější graf vztahuje, tj. toto je podstatné vylepšení).

Další inovací je rozšíření v dostupných indikátorech. Track'n Trade 5.0 jich obsahuje 15 nových:

 • Alligator
 • Keltner Bands
 • ATR - Average True Range
 • BW - Bollinger Bandwidth
 • CMF - Chaikin Money Flow
 • GTR - Gater
 • MFI - Money Flow Index
 • OBV - On Balance Volume
 • PPO - Percent Price Oscillator
 • %B - Percent Bollinger Bands
 • PVO - Price Volume Oscillator
 • ROC - Rate of Change
 • SRSI - Stochastic Relative Strength Index
 • TRIX - Leading Momentum Indicator
 • ULT - Ultimate Oscillator

Již v minulé verzi obsahovalo Gecko poměrně kompletní sadu základních indikátorů pro poziční obchodování. Nicméně aktuální výčet potěší zejména ty obchodníky, kteří nyní v programu naleznou i indikátory, které jim dříve scházely. Velmi podstatný je např. indikátor ATR. Indikátory se opět aktivují přes lištu indikátorů umístěnou pod grafem (lištu je třeba zapnout přes volbu View > Indicator Buttons).

Podstatná změna týkající se i nastavování indikátorů je nová záložka Preferences. Ta nyní umožňuje nastavovat parametry používaných nástrojů jednoduše přímo přes danou záložku (v předcházející verzi bylo třeba složitě parametry měnit přes menu). Po kliknutí na tlačítko Apply To All Charts se nastavení ihned přenese do zobrazeného grafu.

Hezky vylepšený byl nástroj Calculator umožňující snadno odečítat dolarové rozdíly přímo v grafech. Nástroj je nyní svázán s oknem Preferences, ve kterém je možné snadno přesně zadávat hodnotu bodů, které nástroj poměřuje. Nově má nástroj 3 parametry - můžeme odečítat dolarovou hodnotu ($ Value), procentní zhodnocení pohybu k aktuální výši účtu (% ROR), nebo vzdálenost v bodech (Points).

Z nástrojů technické analýzy pak v Gecko vylepšili Fibonacciho nástroje, které nyní umí projektovat více různých úrovní než dříve. Výrazně zlepšený je také nástroj pro zakreslování formace Andrews Pitchfork.

Ještě k layoutu programu. Nastavení barevnosti lze nyní uložit (View > Save Themes) jako tzv. téma a aplikovat je později na zvolený graf (View > Load Themes). Také praktická pomůcka.

Závěr

Asi nejzásadnější změnou programu je přítomnost kontinuálních grafů, což velmi ušetří práci při backtestu pozičních strategií. Ostatní změny jsou spíše drobnější. Pokud jste v předcházející verzi postrádali určitý indikátor, který nyní dostupný je, pak samozřejmě oceníte patrně i tuto inovaci. Upgrade programu stojí 169 dolarů, což s ohledem na verzi celého programu (197 dolarů) není málo. Osobně bych tak o upgrade uvažoval pouze v případě, že některé nové funkce naleznou v mém tréninku nebo analýzách dostatečné využití. Pro nové uživatele je program jednoznačně atraktivnější. Rozšíření (především zmiňovaná kontinuální data) zlehčují backtesting a na snadném ovládání programu se nic nezměnilo. Program je k dispozici v 30 denní bezplatné demoverzi (plně funkční program) vč. 30 leté historie dat, stahovat můžete na této adrese. Podrobnější popis programu (ve verzi 4) naleznete v tomto našem seriálu.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 06.09.2007, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Několik tipů pro začínající v Gecko TnT

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory, ATR, backtest, open interest, volume

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

 • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
 • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
 • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
 • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
 • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
 • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.