Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Gecko Track'n Trade Pro - accounting plugin


V dnešním volném pokračování seriálu o programu Gecko Track'n Trade Pro se budeme věnovat zajímavému pluginu určenému pro simulaci obchodování v prostředí programu a pro vedení obchodního deníku.

Plugin distribuovaný výrobcem pod jménem "Accounting and Simulator Plug-In" naleznete v programu na dvou místech. Jednak v podobě ikonky v nástrojové liště a po druhé coby samostatnou záložku "My Account" v levém okně. V tomto článku se podrobně seznámíme s první funkcí programu pro vkládání obchodů, "účetnímu modulu" bude věnován příští díl.

Simulace obchodů

První část pluginu umožňuje zadávat do trhů simulované obchodní příkazy. Funkce je dostupná přes ikonku . Pro zvídavé - Gecko TNT je určeno výhradně k simulacím obchodů, tzn. neexistuje žádný plugin, který by umožňoval předávání zadávaných příkazů na skutečný burzovní parket.

Kliknutí na tlačítko a následné vybrání patřičné ceny vyvolá dialogové okno, umožňující vložit do zobrazeného trhu nákupní nebo prodejní příkaz:

Podrobnější vysvětlivky dialogového okna:

Brokerage Fee This Trade (each) $ - komise na jednu stranu obchodu. Každý obchod se skládá z nákupu a prodeje (nebo opačně vstupujeme-li do krátké pozice) a za každou tuto transakci se platí brokerovi komise. Komise za kompletní obchod (tj. za uskutečnění obou transakcí) se označuje jako RT (Round Turn) a dnes se taková komise při full service službě pohybuje okolo 30 - 35 dolarů max. Tj. do kolonky se zapisuje polovina RT komise.

Řádek obsahující detailní informace o transakci:

Buy (nákup)/ Sell (prodej) - pochopitelně základní parametr udávající chceme-li komoditu nakoupit nebo prodat
Qty - zkratka pro množství, tedy počet kontraktů. Začátečník většinou spekuluje s jedním kontraktem.
Symbol - automaticky předvyplněné označení obchodovaného kontraktu
Order Type - typ příkazu. Nejdůležitější součást specifikace transakce. Podrobný popis jednotlivých typů příkazů naleznete v našem článku Typy obchodních příkazů.
Price - cena. Specifikace ceny za kterou si přejeme příkaz exekuovat.
GTC - Good Till Canceled. Zaškrnutím políčka označíte příkaz za platný až do jeho zrušení (v opačném případě platí pouze pro následující obchodní den). Podrobnější popis GTC označení naleznete také v článku Typy obchodních příkazů.

Tato část dialogového okna je již čistě informační a udává, které informace mají být zobrazeny u příkazu v samotném grafu. Jsou-li zaškrtnuta políčka Buy/Sell, Quantity a Order Type (typ příkazu), budou v grafu u příkazu uvedeny pouze tyto tři údaje. Tzn. nebude tam uvedena cena ani označení jde-li o denní nebo GTC příkaz.

Věta "This order has not been placed yet" pouze udává, že příkaz zatím nebyl zadán (jiná věta se zobrazí v případě, že editujeme již existující příkaz).

Příklad použití

Základní použití pluginu si ukážeme na konkrétním příkladu:

Řekněme, že chceme 18.2.2005 spekulovat v květnovém trhu chicagské pšenice (WK5). Z technického hlediska se trh nacházel na úrovni svého každoročního low a navíc formoval poměrně solidní a symetrické kulaté dno. Rozhodneme se tedy spekulovat na proražení resistance na úrovni 310 bodů. Očekáváme, že cena půjde nahoru - proto chceme vstoupit do dlouhé pozice příkazem Nákup / Buy. Příkaz chceme uskutečnit za předpokladu, že cena se dotkne hranice 311 3/4 bodů nebo ji přeskočí - použijeme tedy STOP nákupní příkaz. Příkaz označíme jako GTC, neboť neporuší-li trh formaci kulatého dna budeme mít zájem spekulovat na proražení resistance i následující dny.

Hned následující den dojde v našem hypotetickém příkladu k plnění - trh vyrazí vzhůru a my jsme exekuováni (konkrétní vstupní cena v reálném trhu by záležela na intradenním průběhu grafu - v naší simulaci jsme exekuováni na zadané nákupní hodnotě). Pokud používáte plugin poprvé, program vás vyzve k "vložení" počátečního vkladu, aby bylo možné zablokovat příslušný margin. Doporučuji vložit takový počáteční vklad, se kterým plánujete obchodovat - např. 5000 dolarů. Exekuovaný příkaz je graficky znázorněn plným trojúhelníkem.
Jinak pokud by trh šel opačným směrem (tedy cena by klesala), porušil by formaci kulatého dna a my bychom přestali spekulovat na proražení S/R hranice 310 bodů, příkaz je třeba - stejně jako v reálném obchodování - zrušit. V TNT stačí najet na nevyplněný trojúhelník, stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky zvolit Order Cancelled (příkaz zrušen). Za zrušený příkaz se nic neplatí .

Stejně jako při reálném obchodování je třeba do trhu po exekuci zadat stop-loss. Jeho výše závisí na vaší konkrétní strategii. Zde jsem použil 300 dolarů. Stop-loss je zadán jako příkaz opačný k příkazu, kterým jsme pozici otevřeli. Protože jsme dlouzí (nakoupili jsme kontrakt pšenice), jako stop-loss použijeme prodejní příkaz SELL WK5 STOP 305 1/4 GTC. Příkaz znamená, že pokud by se cena vrátila na úroveň 305 1/4 (tj. trh by šel opačným směrem než očekáváme a naše pozice by byla ve ztrátě), systém automaticky obchod uzavře pouze s malou, kontrolovanou ztrátou. Zůstane-li cena nad hodnotou 305 1/4 pak tento příkaz nebude exekuován. GTC znamená, že stop-loss nás bude hlídat i následující dny, to je samozřejmě velmi důležité.

Vyrazí-li trh správným směrem (jako na naši ukázce), budeme zadaný stop-loss posouvat stejně, jako v případě reálného obchodování. Slovo posouvat jsem zdůraznil - v našem obchodování chceme mít stop-loss neustále v trhu a proto tento příkaz pouze měníme. V TNT to jde snadno - klikněte na prázdný trojúhelník myší a přetáhněte jej na novou hodnotu. Změnu hodnoty lze provést i tak, že klikneme na prázdný trojúhelník pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybereme volbu Settings...
Kam konkrétně posouvat stop-loss záleží na vaší strategii - tomuto tématu se na finančníkovi budeme ještě hodně věnovat (správný výstup z obchodu je často složitější než volba vstupu). Jedna z nejběžnějších a nejjednodušších strategií je posouvání stop-lossu o fixní částku, často definovanou původním riskem (tj. v našem případě posouvání stop-lossu pokaždé, když trh vydělá 300 dolarů), jiné strategie posouvají stop-loss pod korekce, nebo pod low předchozího dne atd. Na obrázku jsem stop-loss podle své strategie posunul pod vzniklou korekci, tedy na hodnotu cca 318.

Při jednoduchém postupném posouvání stop-lossu pod korekce bychom vystoupili patrně na hodnotě 336 - zde cena protne náš stop-loss a příkaz je exekuován. Dojde tedy k prodeji nakoupého kontraktu a naše pozice se uzavře. Pomocí nástroje dollar calculator si můžeme vizuálně zobrazit náš zisk/ztrátu - v tomto případě jde o 1250 dolarů před odečtením komise. Rád bych ještě jednou zdůraznil, že výše uvedený obchod není demonstrace kompletního obchodního systému - ten by měl obsahovat mnohem pečlivěji naplánovanou výstupní strategii a systém posouvání stop-lossu. Příklad slouží pouze k popisu konkrétního používání pluginu v TNT.

V příštím článku se podíváme na druhou, účetní část pluginu.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 25.04.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Gecko Track'n Trade Pro - začínáme

Následující kapitola:
Gecko Track'n Trade Pro - accounting plugin II

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní příkazy, GTC, komise, obchodní systém, resistance, broker, margin, S/R

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.