Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Gecko Track'n Trade Pro - accounting plugin II


V minulém dílu volného seriálu o programu Gecko Track'n Trade jsme si slíbili, že se podíváme na druhou část pluginu sloužící k evidenci obchodních příkazů a k vedení jednoduchého "obchodního účetnictví". Pojďme se tedy nyní podívat, jak plugin používat.

Plugin nalezneme v programu Gecko Track'n Trade pod záložkou My Account. Obrazovka vypadá vždy podobně jako následující screenshot:

Pojďme si postupně demonstrovat funkci jednotlivých tlačítek a voleb:

Deposit

Funkce slouží k vložení finančních prostředků na virtuální účet. Po kliknutí na tlačítko deposit se zobrazí dialogové okno umožňující specifikovat kdy a kolik prostředků vkládáte na svůj simulovaný účet. V TnT není obchodování reálné, proto si můžete pochopitelně na účet vložit libovolnou částku. Chcete-li však, aby vaše testování probíhalo co nejblíže realitě, doporučuji vložit částku podobné té, se kterou plánujete obchodovat ve skutečnosti.
Pozn.: Okno deposit na vás může občas vyskočit také v průběhu obchodování - v takovém případě se pokoušíte otevřít obchod, jehož margin již nelze krýt z volných prostředků na vašem účtu, a program vás tímto žádá k doplnění dalších peněz na účet.

Withdraw

Jednoduchá funkce umožňující virtuální výběr finančních prostředků - tj. např. zaslání vydělaných financí na váš osobní účet.

Order

Tlačítko slouží pro vkládání obchodník příkazů. Tomuto tématu jsme se podrobně věnovali v minulém díle seriálu.

Trade Log

Zjednodušená obchodní evidence obsahující přehled všech uskutečněných a zrušených obchodů. Evidenci lze vytisknout nebo uložit do souboru. Samotné okno je velmi jednoduché a patrně nepotřebuje bližší komentář. Evidence obsahuje datum zadání příkazu, datum jeho uskutečnění, trh a specifikaci příkazu.
SELL 1@220.00 STP znamená příkaz SELL 1 kontrakt za cenu 220 STOP (jak funguje stop příkaz naleznete v našem článku Typy obchodních příkazů.
FILL 1@220.00 STP představuje potvrzení vyplnění obchodního příkazu. Podobnou informaci v reálném obchodování poskytuje obchodníkovi broker. Informace říká, za jakou cenu byl příkaz ve skutečnosti zrealizován (blíže viz Typy obchodních příkazů). V případě TnT je třeba si uvědomit, že pracujeme s EOD daty - tedy s daty neobsahující informace o intradenním obchodování, a tak jakékoliv plnění je pouze orientační.

Přehled o stavu účtu

Přehled podobný tomu, jaký má při reálném obchodování o svém účtu k dispozici každý obchodník. Sloupec "This Contract" se váže k aktuálně otevřenému kontraktu, sloupec "Total" obsahuje celkový sumář stavu účtu.

Základní popis jednotlivých řádků:

Accounting Date - Datum posledního obchodního dne zobrazeného v programu.
Open Order P/L - Aktuální hodnota otevřených pozic (P/L je zkratka pro Profit/Loss).
Closed Order P/L - Hodnota uzavřených pozic.
Order Commissions - Komise za uskutečněné obchody.
Orders Subtotal - Součet hodnot otevřených a uzavřených pozic mínus komise.

Tři následující řády začínající Total obsahují rekapitulaci informací popsaných výše. Pokud máte v programu instalován plugin pro obchodování opcí, pak tento řádek obsahuje součet řádků pro obchodování futures a opcí - jinak je shodný s řádky vztahující se k futures obchodům.

Account Balance - Zůstatek účtu (součet ztrát a zisků, vkladů a výběrů).
Margin Requirement - Blokované marginy (podrobný popis marginů naleznete v tomto článku).
Available Funds - Aktuálně dostupné finanční prostředky (tzn. peníze na účtu mínus peníze blokované na marginech).
Current Position - Přehled aktuálně otevřených pozic.

Přehled příkazů

Tabulku uzavírá stručný přehled aktivit na simulovaném účtu. Jednotlivé řádky mají stejný význam, jako řádky uvedené v tabulce Trade Log popsané výše, proto je zbytečné je zde znovu vypisovat. Jediná odlišnost je v přítomnosti barevných ikonek udávající zda-li byl příkaz exekuován (zelená), umístěn (tj. čeká na vyplnění - žlutá), zrušen (červená) nebo vložen na nadcházející dny (tedy do budoucna - bílá).

Konkrétní příklad

Tím jsme prošli snad všechny funkce tohoto poměrně jednoduchého pluginu. Na závěr si pojďme celý proces zadávání příkazu procvičit na dalším příkladu - konkrétně na trhu Jun Live Cattle (LCM5), který nedávno vytvořil ukázkový double-top (obchod byl podrobně probírán mj. v diskuzním fóru).

Předpokládejme, že s pluginem pracujeme poprvé. Pomocí funkce Deposit tak musíme na náš virtuální účet vložit příslušný vklad. Řekněme, že 1.5.2005 vložíme na účet 10 000 USD.

V trhu nás poté zaujala formace double-top, která přímo vybízí ke spekulaci na odražení od vytvořeného stropu (tudíž budeme chtít prodat kontrakt na úrovni cca 86,65 (konkrétní úroveň záleží na individuálním plánu)). Do trhu vložím příkaz SELL 86,65 STOP - tj. příkaz bude aktivován pouze v případě, že cena spadne k úrovni 86,65:

K odražení došlo 18.5.2005, kdy byl příkaz exekuován (cena klesla na úroveň 86,65). Jak jsem již zmínil výše, TnT nepracuje s intradenními daty, takže nemůže reflektovat jejich průběh - plnění uvedené v TnT (shodné s našim vstupem) je tak pouze opravdu orientační. Nicméně stav našeho účtu vypadá v TnT následovně:

Open Order P/L na hodnotě 230 udává, že náš otevřený zisk činí 230 dolarů, za obchod jsme zaplatili virtuální komisi 15 dolarů (jde pouze o jednu stranu komise - tj. za otevření krátké pozice), zůstatek na účtu je tak 10 215 USD, nicméně 1620 dolarů máme blokované na marginu.

Do trhu ihned po vstupu do krátké pozice zadám i počáteční stop-loss. Jeho umístění je individuální, vhodné je určitě jej umístit nad S/R bariéru. Zadávám tedy stop-loss jako BUY 87,5 STOP.

Trh šel našim směrem až vytvořil korekci zobrazenou na screenshotu. Za tuto korekci posouvám svůj stop-loss. Ten je následující dne strefen a moje pozice tak uzavřena:

Konečný výsledek našeho obchodu vidíme v záložce "My Account":

V záložce je vidět, že aktuálně máme všechny pozice uzavřeny (poslední obchod přinesl zisk 630 USD) a celková hodnota našeho účtu tak vzrostla po posledním obchodu na 10630 USD. Trade Log obsahuje všechny informace týkající se popisovaného obchodu včetně informací o posouvání stop-lossu.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 29.05.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Gecko Track'n Trade Pro - accounting plugin

Následující kapitola:
Bulls 'n Bears obchodní systém pro Gecko Track'n Trade Pro

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní příkazy, margin, futures, komise, S/R, broker, EOD

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.