Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Gecko Track'n Trade Pro - začínáme


Je potěšující sledovat, jak se diskuzní fórum Finančníka stává stále více místem pro výměnu zkušeností mezi začínajícími i pokročilými obchodníky. A právě těm začínajícím je určen i tento článek - úvod do ovládání programu Gecko Track'n Trade Pro 4. Článek vznikl jako podnět na ohlasy v diskuzi a je určen především uživatelům, kteří nehovoří anglicky - tj. informace zde uváděné do značné míry suplují manuál programu.

Základní rozvržení panelů programu

Otevření nového grafu

Vezměme vše pěkně od základu. Jak otevřít graf nové komodity? V levém panelu si klikněte na záložku Commodities (komodity), ve které si vyberte komoditu kterou chcete otevřít. Úplně první řádek (Sort by) říká, zda-li chcete komodity ve výběru řadit abecedně (Commodity), do skupin podle typu komodity (Group) či podle burz na které jsou komodity obchodované (Exchange). Řazení může být buď vzestupné (Ascending) nebo sestupné (Descending).
Následně je třeba zvolit příslušnou komoditu a poté kontraktní měsíc. Do posledního políčka je možné zadat komoditu rovnou, znáte-li její kompletní označení.

Po stisknutí tlačítka otevřít graf (Open Chart) se zobrazí příslušný graf podle nastavení tlačítka přehrávání grafu v paletě Play Control.

Pokud paletu Play Control nemáte na ploše zobrazenou, můžete si ji zobrazit přes volbu z horní nabídky View > Play Control.

Pro zobrazování grafu je nejdůležitější krajní levé tlačítko na výše uvedeném screenshotu (máte-li paletu "na svislo" jde o nejvyšší tlačítko). Tlačítko může mít tyto stavy:

Lock Charts to Date. Tato funkce "uzamkne" zobrazení všech grafů k datu, ke kterému je zobrazen aktuální graf.


Play to End: Never. Funkce otevře již prohlédnuté grafy k datu, ke kterému byly uloženy a nové grafy nebudou zobrazeny s žádnými údaji.

Play to End: New Charts. Tato volba otevře již prohlédnuté grafy k datu, ke kterému byly uloženy a nově otevřené grafy zobrazí "celé" - k poslednímu datu, které má program k dispozici.

Play to End: All Charts. Všechny grafy budou zobrazeny k poslednímu datu, který má program k dispozici.

Pokud máte tedy tlačítko nastavené na červenou volbu Play to End: Never, nezobrazí se vám automaticky žádný graf. Graf si můžete zobrazovat pouze ručně pomocí dalších tlačítek lišty, které fungují podobně jako na kazetovém magnetofonu - tj. v grafu si můžete krokovat pomalu nebo rychle, dopředu i zpět, to jistě není třeba podrobně rozepisovat.
Chcete-li automaticky zobrazovat grafy vždy "až do konce" - tj. do posledního dne, ke kterému máte graf zaktualizovaný, mějte tlačítko nastavené na zelenou šipečku.

Tlačítky uvedenými na našem screenshotu úplně vpravo si můžete nechat graf zobrazit v denním/týdenním/měsíčním průběhu.

Grafů si postupně můžete otevřít v programu více. Je možné zobrazit vždy pouze jeden, ale mezi grafy můžete přepínat kliknutím na název komodity v seznamu zobrazeném pod volbou komodity.

TIP1: Kliknete-li na název grafu v seznamu pravým tlačítkem myši, zobrazí se kontextové menu ve kterém můžete graf smazat, ale především můžete data snadno exportovat do databázového formátu využitelná v kterémkoliv jiném programu.

Download centrum umožňující stahovat data např. do Excelu

TIP2: Použijete-li ikonku "ručičky" , můžete s grafem pohybovat tak, že kliknete na libovolné místo v grafu a myší graf posouvat požadovaným směrem.

Zobrazování grafu

Prostředí pro zobrazování grafu je natolik intuitivní, že se mu budeme věnovat skutečně velmi krátce. Plocha je v principu zobrazena do dvou oken - hlavního se zobrazeným grafem a spodního určeného pro zobrazování různých technických filtrů. Velikost oken můžete nastavovat táhnutím jejich okrajů myší podobně, jako v libovolném jiném programu.

Šipkami dole pod spodním oknem lze nastavovat měřítko grafu - svisle, vodorovně. Třetí pár šipek (od leva) umožňuje nastavovat hustotu popisů na osách grafů.

TIP: najedete-li do prostředí programu a stisknete-li klávesu SHIFT, zobrazí se svislá čára přes obě okna, která může pomoci v orientaci v grafu.

Základní ovládací prvky pro práci s grafem naleznete po kliknutí pravým tlačítkem do prostoru grafu. Zobrazí se kontextové menu s následujícími položkami:

Stručně k základním volbám:
Play To: Nástroj pro přehrávání grafu do určitého data (rozhodně lepší je používat výše zmíněnou paletu Play Control)
Tick Style: Nástroj pro výběr různého stylu grafu (OHLC - zobrazuje hodnoty Open, High, Low a Close, HLC - zobrazuje hodnoty High, Low a Close, Close - zobrazuje pouze hodnoty Close, Candle - zobrazení grafu ve formátu CandleStick).
Proportional Width: Zapíná/vypíná proporční šířku jednotlivých čárek grafu.
Autoscale Charts: Důležitá funkce pro "vysoké" grafy - vždy přizpůsobí měřítko zobrazení grafu tak, aby se graf "vešel" na obrazovku celý.
Show Buy/Sell Arrows: Zapíná/vypíná šipky indikující "nákupní/prodejní" signály z indikátorů zobrazených pod grafem. Jde vlastně o snadnou visualizaci indikátorů - obchodník nemusí hledat "kde se kříží různé linky" ale šipkou si nechá přislušný bod označit ve velkém grafu.

Další volby umožňují do "velkého grafu" zobrazit některé vybrané indikátory jako jsou klouzavé průměry, parabolic SAR atd. Tomuto tématu se budeme věnovat někdy příště, protože se netýkají samotné základní práce s programem.

Update dat

Pro plnohodnotné používání programu je třeba každý den data updatovat o hodnoty minulé obchodní seance. Pro to jsou třeba dva úkony. Především je třeba nadefinovat, které komodity se mají aktualizovat. To se provádí v nástroji Commodity Chooser .

Podle osobních preferencí si zde může každý obchodník nastavit sledované komodity, případně omezit jejich historii na určitý počet let. Pokud máte rychlou linku a velký disk, patrně není důvod se příliš omezovat, aktualizace všech dat trvá i na pomalejším připojení pouze několik minut. Máte-li k dispozici modul pro práci s opcemi, můžete si nechat stahovat také data opcí. Sloupec Fraction (zlomek) udává, v jakém formátu se mají data stahovat. Je-li políčko zaškrtnuto, budou se data stahovat ve formátu zlomku (např. 9 1/2), v opačném případě bude použit desetinný tvar (např. 9,5).

Samotný update se provádí kliknutím na tlačítko Data Update . Zobrazí se meziokno, ve kterém je třeba kliknout na tlačítko Begin.

Preference

Silnou stránkou programu je možnost nastavení řady parametrů podle požadavků uživatele. Vše se děje v okně preference vyvolatelné přes menu View > Program Options nebo přes ikonku .

Okno preference má tři záložky - Global Settings, My Default Settings a Current Chart Settings. V Global Settings je důležitá především záložka Tools, přes kterou lze nastavit např. barevnost pozadí, grafů atd. My Default Settings a Current Chart Settings jsou na první pohled podobné a liší se pouze tím, jak se nastavení aplikují. Pomocí prvně jmenované záložky se změny ukládají "na trvalo" (resp. vše jde samozřejmě vrátit do původního nastavení), volby nastavené v panelu Current Chart Settings se aplikují pouze na otevřené grafy. Pomocí dostupných nastavení lze měnit zejména parametry jednotlivých indikátorů - to je velmi důležité, rozhodně se nespoléhejte na "tovární" nastavení programu. Chcete-li některý indikátor seriózně používat, vždy je třeba jej nastavit podle vlastní strategie.

Ukládání dat

Pracujete-li s grafy pravidelně, patrně si v nich budete dělat různé poznámky, používat nástroje technické analýzy atd. V takovém případě je třeba pracovní prostor uložit pomocí klasické volby File > Save. Novinkou posledního update programu na verzi 4.0.2 je volba Remember Last Book, která vám zajistí, že při dalším otevření programu se automaticky otevře naposledy uložená kolekce grafů.

Závěr

Dnešní článek představoval skutečně pouze shrnutí základů práce s programem Gecko Track'n Trade Pro pro všechny, kteří mě o to žádali v diskuzi. Máte-li k programu konkrétní dotazy, směřujte je prosím do fóra a tento článek může pokračovat popisem dalších funkcí. Pokud s programem doposud nepracujete a článek vás zaujal, pak si přečtěte naši recenzi, případně si stáhněte 30ti denní plně funkční demo.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 17.02.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Track 'n Trade Pro 4.0

Následující kapitola:
Gecko Track'n Trade Pro - accounting plugin

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory, kontraktní měsíc

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.