Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Pracujeme s IB platformou I.


Minulý týden se v diskusním fóru objevilo několik názorů na složitost a obtížnost práce v on-line platformě Interactive Brokers. I když se na první pohled může zdát platforma skutečně složitá, ve skutečnosti je její ovládání velmi jednoduché. Pojďme se tedy podívat na IB platformu trochu blíže.

Pokud si on-line platformu IB otevřete (ať už jako regulérní klient Interactive Brokers nebo pouze demo v rámci testování a učení se zacházení s platformou), pravděpodobně se tak trochu zaleknete nad tím, co na vás po přihlášení se do platformy vyskočí. Série oken s tajemnými označeními jako Index Arbitrage Meter, Book Trader, a další, vzbuzují pocit přílišné komplexnosti a složitosti, která nejednoho uživatele zřejmě trochu vystraší. IB platforma skutečně velmi komplexní je, ale to pouze z toho důvodu, aby uspokojila i ty nejnáročnější uživatele, zvyklé nastavovat si v podobných platformách skutečně „první-poslední“. My běžní obchodníci můžeme však zůstat klidní - ve skutečnosti budeme zřídka kdy využívat sotva 20-25% všech funkcí, které nám platforma nabízí a těch pár opravdu podstatných funkcí, které budeme pro naše obchodování potřebovat, se naučíme ovládat skutečně za minimum času.

I když vypadá on-line platforma IB na první pohled poněkud složitě a komplexně, ve skutečnosti nebudeme většinu funkcí pro naše obchodování nikdy potřebovat. Naopak práce s funkcemi, které potřebovat budeme, je velmi jednoduchá - jde pouze o trochu zkoušení a cviku.

Jak tedy začít?

V prvním kroku pojďme veškerá „přebytečná“ okna v platformě pozavírat a nechat si otevřené pouze jedno jediné okno, které bude v tento moment pro nás důležité - a to je okno, do kterého se zadávají symboly jednotlivých trhů a ve kterém zároveň neustále vidíme aktuální cenu dané komodity a další příslušné informace. V tento moment tedy uzavřeme jak okno BOOK TRADER, tak okno INDEX ARBITRAGE METER a jediné co by nám mělo zůstat je okno s přednastaveným názvem US Stocks - viz. obrázek. Názvem okna US Stocks se nenechte jakkoliv zmást, jedná se pouze o přednastavený název v demo verzi platformy a v žádném případě neznamená, že můžeme v daném okně obchodovat pouze stocks (akcie). Okno si můžete samozřejmě přejmenovat dle vlastního přání (to však v tento moment není příliš důležité).

Takto by naše platforma měla vypadat po uzavření přebytečných oken.

Pokud tedy máme náš prostor v IB platformě patřičně „vyčištěný“, tak, aby nás zbytečně nerozptyloval dalšími funkcemi, které budeme pouze zřídka kdy využívat a které nás příliš nezajímají, pojďme si v druhém kroku říci, jak zadat symbol komodity, kterou chceme zobrazit.

Zadávání symbolu komodity

Jedná se o velmi jednoduchý úkon - vše, co musíme udělat je dvakrát kliknout levým tlačítkem myší do některého z okének ve sloupci Underlying. Po dvojitém kliknutí myší by se nám měl v oknu objevit blikající kurzor, což je signál k tomu, že můžeme do okénka napsat symbol příslušné komodity, jejíž aktuální cenu chceme zobrazit a kterou budeme chtít obchodovat. Pokud nás například zajímá trh mini-S&P, vepíšeme symbol ES (což je standardní symbol pro tento trh). Po té stiskneme klávesu ENTER a platforma nám automaticky nabídne další okno s další volbou.

Po vepsání symbolu příslušné komodity se nám zobrazí série nabídkových oken, ve kterých postupně vybereme kontraktní měsíc a rok příslušné komodity.

V tomto okně vyberete FUTURE (pokud chceme obchodovat futures kontrakty, v případě opcí vybereme FutOpt), čímž se nám automaticky otevře další oko s možností výběru momentálně obchodovaných nejbližších kontraktních měsíců. Zvolíme tedy kontraktní měsíc, který chceme obchodovat (JUN => 2005) a ve mžiku nám v příslušné rádce s ES symbolem naběhne aktuální cena ES trhu plus veškerá další příslušná data.


Během vteřinky nám naběhnou aktuální data příslušné komodity. Číslice pod sloupečkem LAST PRICE (na obrázku hodnota 1146.75) zobrazuje aktuální cenu komodity.

Jak tedy vidíte - prvotní krok, a sice zadání symbolu příslušné komodity a získání aktuálních dat, není vůbec nic složitého.

Provedení obchodu

Pokud budeme chtít nyní ES trh nakoupit nebo prodat, můžeme to udělat rovnou několika způsoby. Já osobně používám pro obchodování funkci BOOK TRADER - té se však budeme věnovat až v jednom z příštích dílů. Nyní si ukážeme zcela nejjednodušší způsob - a tím je kliknutí na pravé tlačítko myši s pozicí kurzoru myši opět na řádce s ES údaji. Po kliknutí na pravé tlačítko myší se nám opět objeví nabídka s celou řadou položek - nás však bude zajímat pouze a jen položka první a to položka s označením TRADE. Pokud vybereme tuto položku, okamžitě dostaneme nabídku s možností BUY (nakoupit), SELL (prodat) nebo ORDER TICKET (nakoupit nebo prodat s dalšími příslušnými parametry, které se nastavují v okně ORDER TICKET).

Po kliknutí na pravé tlačítko myši a výběru položky TRADE můžeme okamžitě nakupovat (BUY) nebo prodávat (SELL).

Pro příkaz BUY i SELL je dále možné přednastavit celou řadu dalších parametrů - například s jakým typem příkazu nakoupit nebo prodat, zda-li automaticky nastavit i STOP-LOSS, kolik kontraktů nakoupit nebo prodat, atd. Jakým způsobem se tato nastavení provádějí si řekneme v příštím díle. Pouze dnes pro ty nejvíce nedočkavé - veškerá tato nastavení se provádějí v menu CONFIGURE => ORDER => ORDER DEFAULTS.

Pouze pro nedočkavé: přednastavit parametry pro nákup a prodej komodity je možné v nabídce CONFIGURE => ORDER => ORDER DEFAULTS.

Závěrem

Naučit se dobře ovládat IB platformu je pouze otázkou trocha cviku a nějakého času experimentování a „hraní si“. IB platforma možná nepatří k těm nejjednodušším, ale osobně jsem si na ní zvyknul poměrně rychle a doposud mi nabízí veškerý komfort, který od on-line platformy vyžaduji. Navíc při obchodování s komisí méně jak 4,80 RT - co více si přát.

Platformu pro testování si můžete stáhnout zde. Jako username uveďte edemo a jako password demouser. V případě zájmu rád zodpovím dotazy týkající se otevření účtu u IB, případně i rád pomohu s vyplněním příslušných formulářů (v případě zájmu nám napište na kurzy@financnik.cz)


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 02.05.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Konfigurace účtu u Interactive Brokers - krok 8: zabezpečení účtu

Následující kapitola:
Pracujeme s IB platformou II.


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.