Článek vytištěný ze serveru www.financnik.cz

Název článku: Nejpraktičtější indikátor? Patrně ATR.
Autor: Petr
URL článku: //www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/average-true-range.html (klikněte pro návrat)

Všechna práva vyhrazena (c) Centrum finančního vzdělávání, s.r.o
Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti Centrum finančního vzdělávání, s.r.o


Nejpraktičtější indikátor? Patrně ATR.

Nejsem velký zastánce množství matematických indikátorů v tradingu. Ale pokud bych si měl vybrat dva, bez kterých si nedokáži trading představit, tak po klouzavém průměru je to Average True Range – ATR. Je to nástroj, který v různých obdobách používám ve většině svých obchodních systémů.

Average True Range patří mezi indikátory měřící volatilitu. A měření volatility je v obchodování vždy velmi důležité. Volatilita znamená pohyb trhu. Možná bychom mohli obecně říci jeho dravost. A té se vždy jako tradeři musíme přizpůsobit.

Velmi rád jezdím s windsurfem na oceánu. Abych mohl jezdit, potřebuji vítr, který se opírá do plachty mého windsurfu a pohání jej vpřed. Větru ale musí být tak akorát – pokud nefouká, tak samozřejmě není žádná jízda a nemá smysl oceán pokoušet. Nepomůže ani velká plachta. Pokud fouká příliš, zvedají se vlny a jezdit už je příliš nebezpečné. Je lepší stát stranou. Vítr je možné v tomto případě přirovnat k volatilitě v trzích. Zde také svým způsobem surfujeme po virtuálních vlnách a potřebujeme, aby byly přiměřené našim systémům. A stejně jako vítr na oceánu, také volatilita v trzích se mění neustále, je třeba ji sledovat a přizpůsobovat se jí.

Výpočet ATR

ATR je zkratka pro Average True Range. Volně přeloženo „průměr ze skutečného rozpětí“. A přesně tak se indikátor počítá.

Nejprve se vypočítá tzv. True Range – řekněme skutečné rozpětí. To se počítá buď jako high-low aktuální úsečky, případně se zohledňuje i otevírací mezera (gap), pokud existuje a pokud je při započítání gapu vzdálenost vyšší.

Takto vypadá True range pro klesající úsečky:

Dnes samozřejmě ATR počítají snad všechny programy pro práci s grafy, takže se zde nechci pouštět do nějakých podrobnějších technických popisů, ale věřím, že obrázek je dostatečně vypovídající.

True Range měří aktuální rozkmit trhu.

ATR pak k tomu přidává průměr – většinou jednoduchý, byť některé metody výpočtu ATR pracují i s komplexnějšími výpočty.

ATR(14) – tedy ATR s periodou 14, použije posledních 14 hodnot True Range, sečte je a vydělí 14.

ATR lze aplikovat na libovolný timeframe, na kterém tak získáváme základní informace o běžné volatilitě trhu v daném časovém rámci. Na screenshotu je vidět ATR aplikované na denní graf trhu SPY sledující index S&P 500. Poslední dny se ATR s periodou 14 pohybuje lehce pod hodnotu 2, v dubnu ale byla hodnota na úrovni 5. To jsou zásadní informace pro profitabilní trading!

Využití ATR

Volatilita je pro burzovní obchodníky podobně důležitá jako vítr pro windsurfaře. Pokud v trhu není, vystavujeme se v obchodu riziku, ale nemůžeme očekávat profity. Pokud je jí příliš, tak nám může zlomit vaz.

Volatilita je jeden z parametrů definujících kontext trhu.

V rámci našich obchodních metod bychom tak měli například sledovat aktuální volatilitu obchodovaného trhu a pracovat s určitým rozmezím, kdy je vhodné obchody otevírat a kdy stát stranou.

ATR může pomoci také dobře vybírat místa pro umístění stop-lossů. Vypovídá o průměrném rozkmitu trhu v daném období a ideální stop-loss je tak mimo tuto oblast. Ve swingovém obchodování velmi často umisťuji stop-loss ve vzdálenosti vycházející z ATR.

ATR osobně používám také pro určení velikosti otevírané pozice. Hlavně v portfoliích chci obchodovat tak, aby všechny otevřené obchody měly podobný risk. Ten vychází z volatility a tak jednoduše řečeno otevírám více pozic v méně volatilních trzích a méně pozic v těch více volatilních.

Začínajícím obchodníkům bych doporučil experimentovat s používám ATR pro časování vstupů pomocí technik mean reversion (podrobněji viz článek Jak začít stavět profitabilní obchodní plán?). Logika je jednoduchá – ATR definuje běžný rozsah trhů a zajímavé příležitosti jsou často mimo tyto oblasti. Pokud trh například z nějakého důvodu vytvoří nestandardně vysoký propad (a co je nestandardní nám pomůže určit právě ATR), může být velmi zajímavé takový trh nakoupit. Sleduji, že účastnici kurzu Základy profitabilního obchodování v 10 týdnech právě tuto myšlenku hodně rozvíjí z publikované šablony a opravdu je to jeden z principů, ve kterém můžete velmi rychle najít řadu profitabilních a robustních obchodních přístupů.

Závěr

Volatilitu v trhu lze měřit i dalšími způsoby – například pomocí standardních odchylky a podobně. ATR však představuje jeden z nejjednodušších indikátorů, který svou práci dělá navíc velmi dobře. Pokud s ním zatím nemáte zkušenosti, tak mu doporučuji věnovat dostatek času. Neboť investice tímto směrem se určitě vyplatí bez ohledu na obchodní styl, kterým pracujete.


URL článku: //www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/average-true-range.htmlUpozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovaným brokerem či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty či akcie, vždy a pouze za účelem studia. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat s komoditami a akciemi je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte.