Informace pro Elliottovy vlny: Kurz:
 • Obchodujeme Elliottovy vlny
  Poprvé v České republice, poprvé v českém jazyce coby kompletní kurz s následnou podporou. Naučte se obchodovat jakýkoliv trh i s více jak 70% pravděpodobností!
Průběžné analýzy:
 • ElliottEdge
  Pravidelná týdenní služba s podrobnou analýzou sedmi vybraných trhů z pohledu Elliottových vln. Každý trh je v rámci služby analyzován s konkrétní prognózou jaký je nejpravděpodobnější budoucí vývoj daného trhu.

Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Obchodujeme Elliottovy vlny VII (Zpět v Praze – Index PX BCPP)


Vážení přátelé, dnes, 3. března 2007, se v době rozjitřených emocí vracíme na pražskou burzu. Dříve než se budeme zabývat současnou situací z pohledu Elliottovy teorie vln, je myslím čas podívat se zpět a vyhodnotit úspěšnost předchozí analýzy, uveřejněné v pátém článku našeho seriálu (http://www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/elliottovy-vlny-5.html).

Úspěšnost Elliottovy analýzy

Horní obrázek, převzatý z pátého článku série, ukazuje tehdejší vlnové počítání. Tím, že jsme označili vrchol z přelomu února a března 2006 jako vlnu [3], jsme vlastně řekli, že po skončení korekce ve vlně [4] očekáváme další růstovou vlnu, která dosáhne nových, historickým maxim na pražské burze.

Na současném grafu vidíme, že v tomto předpokladu jsme byli úspěšní. Začátkem prosince 2006 index skutečně dosáhl nových maxim a postupně překonal psychologické mety na hodnotách 1600 a 1700.

Ještě zajímavější je, podle mého názoru, zhodnocení přesnosti cíle korektivní vlny [4]. V článku jsme si dokázali, že nejpravděpodobnějším cílem čtvrté vlny je hodnota indexu 1101,4.

Obrázek ukazuje, že intradenní hodnota z 13.6.2006 dosáhla minima 1124,4 bodu. Domnívám se, že je to vynikající přesnost Elliottovy metody. Sledoval jsem pečlivě komentáře analytiků z té doby. V žádném z článků, které jsem četl, se nikdo ani nepokusil o odhad hloubky propadu, natož, aby byl takto přesný.

Shrneme-li úspěšnost Elliottovy analýzy v tomto konkrétním příkladě, byla úspěšná nejen ve stanovení střednědobého vývoje trhu, ale byla také pozoruhodně přesná v určení cíle korektivní vlny [4]. A to je vynikající výsledek!

Aktuální situace

Pokusme se navázat na minulou analýzu. Podívejme se tedy na aktuální situaci a zejména na budoucí výhled.

K úspěšné analýze a předpovědi vývoje trhu potřebujeme dvě nezbytné ingredience:

- znalost Elliottovy teorie vln

- znalost analyzovaného trhu.

Ukážeme si nejprve celkový obraz trhu.

Jak už jsem předeslal, po korekci ve vlně [4] z III došlo k dalšímu prudkému růstu ve vlně [5] z III. Ze střednědobého hlediska je pro nás zásadní správně určit cíl této rostoucí vlny, protože po ní bude následovat výraznější korekce IV, během které asi nebudeme chtít držet české akcie.

Podívejme se tedy, co nám říká teorie o cílech páté vlny. Nejpravděpodobněji mívá pátá vlna stejnou nebo podobnou délku jako první vlna stejného stupně. Na dlouhodobém grafu si však můžeme povšimnout, že už teď je dosavadní délka vlny [5] větší než délka vlny [1]. To nám říká, že rostoucí trend od roku 1998 je velmi silný a není příliš pravděpodobné, že by již skončil prozatímním vrcholem (1726,3 z 26.2.2007). Touto úvahou se již dostáváme od teorie k praxi, čímž mám na mysli znalost akciového trhu a to nejen pražského.

Navrhuji sledovat dvě alternativní předpovědi trhu. Alternativu, kde spojíme teorii se znalostí trhu, tedy tu s nejvyšší pravděpodobností, a pak také variantu čistě podle teorie. První budeme označovat modře, druhou červeně. Podívejme se na graf.

Modrý průběh je tedy naše momentálně nejpravděpodobnějsí varianta, která očekává dokončení méně významné korektivní vlny (2) a další růst trhu. Alternativní, teoretická červená varianta naopak počítá s významnější korektivní vlnou IV.

Pojďme se zabývat naší nejpravděpodobnější variantou podrobněji, protože nás teď nejvíce zajímá, kde asi skončí současná prudká korekce, která začala v pondělí 26. února 2007.

Opět si nejprve připomeneme čistou teorii. Ta nám říká, že obecně nejpravděpodobnějším cílem druhé vlny je 62% retracement vlny první. I to by znamenalo velmi nepříjemný pokles k úrovni 1266,5.

Myslím ale, že v praxi se nemusíme tak hlubokého poklesu bát. Podívejme se na vlnu 2, která je o stupeň nižší. Ta udělala retracement o velikosti pouze 26,7%, což je blízko Fibonacciho poměru 0,236. Také pro vyšší vlnu (2) očekávám pokles na úrovni retracementu 23,6%, nejvýše 38,2%. Jaké jsou tedy tyto naše dva cíle konkrétně:

Cíl vlny (2) pro retracement 23,6% = 1584,3.

Cíl vlny (2) pro retracement 38,2% = 1496,4.

Velmi zajímavé je, že oba cíle jsou zároveň velmi blízko psychologickým hranicím podpory (suportům) na úrovni 1600 a 1500 bodů. V posledních třech dnech se pokles silně zpomalil a intradenní dno dosáhlo hodnoty 1589,4, což je 22,7% retracement, velmi blízký našemu prvnímu cíli.

Na předchozím obrázku jsem se pokusil o analýzu intradenních vln. Struktura těchto vln není úplně jasná, nicméně pokud se označení vln ukáže jako platné, znamená to, že pokles již skončil. Zatím ale rozhodně nemůžeme vyloučit další pokles k uvedené úrovni 38% retracementu okolo 1500 bodů, jak ukazuje náš poslední obrázek. Na něm je také pro úplnost zakreslen teoretický průběh retracementu 62% bleděmodrou čarou. Možná už pondělní ráno nám napoví více...

Na závěr bych rád připomenul, že Elliottova teorie a výsledky analýz uvádějí nejpravděpodobnější očekávaný vývoj trhu. Nikdy nejde o stoprocentní jistotu dalšího vývoje. Toho si vždy musíme být vědomi i přes předchozí úspěchy.

Zdroje dat: Bloomberg, BCPP, kurzy.cz.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr Obešlo


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 05.03.2007, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Obchodujeme Elliottovy vlny VI. (jak podstatně zvýšit úspěšnost obchodování technických formací)

Klíčová slova použitá v článku:
retracement

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

 • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
 • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
 • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
 • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
 • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
 • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.