Informace pro Elliottovy vlny: Kurz:
 • Obchodujeme Elliottovy vlny
  Poprvé v České republice, poprvé v českém jazyce coby kompletní kurz s následnou podporou. Naučte se obchodovat jakýkoliv trh i s více jak 70% pravděpodobností!
Průběžné analýzy:
 • ElliottEdge
  Pravidelná týdenní služba s podrobnou analýzou sedmi vybraných trhů z pohledu Elliottových vln. Každý trh je v rámci služby analyzován s konkrétní prognózou jaký je nejpravděpodobnější budoucí vývoj daného trhu.

Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Obchodujeme Elliottovy vlny IV. (zisky v intradenním obchodování)


V našich kurzech základů Obchodujeme Elliottovy vlny se mě vždy posluchači ptají, zda je možno používat Elliottovy vlny i pro intradenní obchodování. Odpověď je jednoduchá: Ano! Nejen, že lze používat Elliottovu teorii vln pro intradenní obchodování, ale dokonce tam má ještě o něco větší význam než u pozičních obchodů. Proč tomu tak je, si vysvětlíme v tomto článku, plus si ukážeme konkrétní situaci, kdy se v ID obchodování dalo vydělat nemálo $$$.

Fraktály, fraktály, fraktály

Abychom se mohli dobře orientovat v následujících odstavcích, načrtneme si nejprve otázku intradenního obchodování pomocí Elliottových vln z teoretického hlediska:

Základem úspěšného intradenního obchodování pomocí Elliottových vln je fraktální struktura cenových pohybů v trzích. Jak ukazuje obrázek, každá vlna v trhu, tvořená na cenovém grafu, se postupně podrozděluje na stále jemnější a jemnější struktury, které jsou v základu ale vždy buď třívlnové nebo pětivlnové. A také naopak, každá vlna je vždy součástí nějaké větší, nadřazené vlny. Na těchto jednoduchých základech je pak možné postavit celou řadu úspěšných a ziskových obchodů, jak si ukážeme dále. Pokud máme vytvořenou dlouhodobější historri Elliottovy analýzy trhu (a takovou historii si může snadno vytvořit naprosto každý), díky fraktálům pak můžeme takovou historii aplikovat i na intradenní podřazené vlny a poměrně jednoduše tak vyhledávat velké množství profitabilních obchodů.

Základní vlnové struktury v trzích jsou dokonalým nástrojem k vydělávání nemálo $$$ – a to jak v intradenním, tak pozičním obchodování. Doporučuji připomenout si základní informace o Elliottově teorii vln v našich předchozích článcích Obchodujeme Elliottovy vlny.

Praktický příklad E-mini S&P 500

Nyní pojďme k praktickému příkladu, jak poměrně snadno profitovat na Elliottových vlnách v intradenním obchodování. Jako příklad záměrně vybírám jeden intradenní příklad z naší analytické služby ElliottEdge (služba je součástí kurzu Obchodování Elliottových vln), ve které jsem postupně uveřejnil následující analýzu trhu E-mini S&P 500 (následné dva odstavce jsou zpětné komentáře trhu S&P 500 ze služby ElliottEdge, jak se trh vyvíjel krok za krokem, po té následuje pokračování v analýze situace až do bodu provedení úspěšného, profitabilního obchodu, jehož úspěšnost měla skutečně velmi vysokou pravděpodobnost).

24.4.2006

Pokud se tento týden podíváme na intradenní průběh trhu ES, vidíme, že z intradenního hlediska mohlo dojít k dokončení vlny [i]. Pokud tomu tak je, korektivní pokles může dosáhnout suportu na hodnotě 1300. Je tedy na místě předpokládat pokles ceny trhu, a to právě na hranici kolem 1300.

Jistota předpovědi pro index S&P:

dlouhodobá: střední,

krátkodobá: vysoká.

1.5.2006

Z intradenního hlediska mohlo dojít k dokončení vlny [ii]. Pokud tomu tak je, začala vlna [iii], která dosáhne nových maxim.

Tolik výňatek z analýz ElliottEdge, ve které byly pro trh ES použity tříhodinové grafy. Pozorný čtenář si mohl povšimnout, že se 24. dubna podařilo předpovědět korektivní vlnu [ii] přesně nejen ve směru, ale také v hodnotě. To je velmi důležitý ukazatel úspěšnosti analýzy, protože na takto zdařilé Elliottově analýze můžeme dále stavět s velkou mírou jistoty. Můžeme se naučit předvídat, jakým směrem trh v blízké době půjde a jaké ceny by s největší pravděpodobností měl dosáhnout.

Dále si povšimněme poznámky z 1. května: ...začala vlna [iii], která dosáhne nových maxim. To vše nám signalizovalo, že se s vysokou pravděpodobností chystá další významnější růst trhu z krátkodobého hlediska. Jinými slovy jsme byli v situaci, kdy jsme s velkou mírou jistoty očekávali vyražení vzhůru. Šlo jen o to, kdy k tomu dojde a jak toho využít k našemu profitu.

Pojďme ale dál. V pátek 5. května okolo 14. hodiny jsme si pak mohli upřesnit vlnové počítání na hodinovém grafu podle následujícího obrázku.

Trh se postupně fraktálně podrozděloval na nižší a nižší první a druhé vlny a stále více signalizoval přicházející vyražení vzhůru. V této chvíli bylo velmi užitečné určit předpokládaný cíl vlny [3]. Protože třetí vlna mívá nejčastěji 162 % délky první vlny, náš cíl ležel na hodnotě přibližně 1332,50.

Dále bylo vhodné zpřesnit vlnovou analýzu na patnáctiminutovém grafu:

Do téhož grafu jsme také zaznamenali část obchodního plánu. Nákup na stopu těsně nad intradenním maximem a poměrně dosti vzdálený stop-loss na úrovni, která by vyloučila správnost naší vlnové analýzy.

Potenciální zisk zmíněného obchodu činí 600 dolarů. Riziko je (bez započtení skluzu a komise) 237,5 dolaru. Poměr zisk/riziko je solidních 1:2,5. Tento poměr mohl být ještě výhodnější, pokud bychom se rozhodli pro těsnější stop-loss.

Podívejme se, co se dělo v trhu dál:

Patnáctiminutová svíčka po otevření hlavních trhů a po zprávách vytvořila výrazný spike. Myslím, že většina intradenních obchodníků, kteří spekulovali na růst trhu, byla v té chvíli velmi nervózní nebo rovnou zavírala dlouhé pozice. Spike totiž často signalizuje změnu trendu.

My jsme ovšem nervózní být nemuseli! A to nejméně ze dvou důvodů:

1) Každý zkušenější Elliottův analytik v té chvíli věděl, že musí následovat ještě vlny 3 a 4 a vlny (3) a (4), než bude dokončena rostoucí vlna [3]. Celkem jsme tedy čekali ještě tři růstové vlny.

2) Druhým důvodem je náš cíl vlny [3] na hodnotě přes 1330, který ještě zdaleka nebyl dosažen.

Jak to tedy vše dopadlo?

Trh skutečně udělal námi očekávané tři růstové vlny a zastavil se na ceně 1331,25, tedy těsně pod naším cílem. Mohli jsme pohodlně vystoupit poblíž ceny 1330 (zelená linie na grafu) se ziskem zhruba 475 dolarů na jeden kontrakt. Kromě toho jsme mohli posouvat náš ochranný stop-loss podle obrázku (červené čáry) a velmi brzo uzamknout zisk.

Závěrečné zhodnocení

Na začátku článku jsem zmínil, že Elliottova teorie vln má v intradenním obchodování ještě větší význam než u pozičních obchodů. Je to proto, že zkušený Elliottův analytik provede vyhodnocení trhu (tak jak bylo popsáno) nejvýše za několik minut, protože nemusí zkoumat žádné další indikátory a zprávy. A čas je právě to, co je v intradenním obchodování rozhodující.

Náš příklad dokumentuje sílu Elliottovy teorie vln při intradenním obchodování. Tato pozoruhodná teorie má řadu nástrojů, které můžeme velmi úspěšně prakticky využít. V první řadě je to fraktální charakter trhů, který nám dal jistotu směru trhu. Velmi důležitá je také možnost stanovení cílů vln, což nám umožnilo v trhu zůstat i přes možné pochybnosti o jeho vývoji.

I když se pak může teorie Elliottových vln na první pohled zdát trochu složitější, opak je pravdou. Jakmile si zažijete několik základních vlnových vzorů, můžete další profitabilní obchody vyhledávat již za krátko v trzích sami a obchodovat tak se skutečně pozoruhodnou přesností a úspěšností.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr Obešlo


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 15.05.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Obchodujeme Elliottovy vlny III. (příklady obchodů)

Následující kapitola:
Obchodujeme Elliottovy vlny V (Elliott a korekce na pražské burze)

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory, komise

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

 • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
 • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
 • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
 • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
 • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
 • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.