Článek vytištěný ze serveru www.financnik.cz

Název článku: Filtrování krátkodobých obchodů podle vyhlašování Earnings
Autor: Petr
URL článku: //www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/filtrovani-dle-earnings.html (klikněte pro návrat)

Všechna práva vyhrazena (c) Centrum finančního vzdělávání, s.r.o
Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti Centrum finančního vzdělávání, s.r.o


Filtrování krátkodobých obchodů podle vyhlašování Earnings

Řada obchodníků hledá do nekonečna různé filtry, které by jim pomohly hledat období, kdy se strategiím nedaří. Většinou sahají po různě optimalizovaných nástrojích technické analýzy, což jsou řešení často dost přeoptimalizovaná a nerobustní. V dnešním tipu se podíváme na jiný přístup využívající fundamentální data.

Osobně se mi velmi osvědčilo stavět své strategie kolem jasného fundamentálního základu. Tedy nikoliv jen s použitím například slepého dataminingu a obchodováním čehokoliv, co vykazuje v minulosti určitou opakovatelnost. V intradenním obchodování může být takový základ například zvýšené/snížené volume nakupujících/prodávajících v určité situaci, u strategií pracujících s vyšším timeframe jsou to často situace spojené s konkrétními fundamentálními událostmi. Ať jsou to různé reporty nebo třeba expirace opcí. Vždy jde o určitý „chaos“, který může výrazně vychýlit běžnou tržní rovnováhu a nám poskytnout příležitost k profitům.

Ukázku základního využití principu filtrování obchodů podle reportů jsem publikoval například v článku Profitabilní tendence vycházející z FOMC dnů. Vyplatí se zkoumat i další reporty, které futures trhy ovlivňují.

Tyto principy ale fungují nejen na futures, ale samozřejmě i na akciích (a jejich opcích). Zde doporučuji věnovat pozornost dnům, kdy jsou vyhlašovány hospodářské výsledky (Earnings). Ty nabízejí další edge dostupný běžným retailovým obchodníkům. Jednak se v tuto dobu zvyšuje volatilita, což se dá dobře využít při obchodování opcí, současně mají trhy tendence v dané dny výrazně reverzovat. Zejména proto, že se po zprávě zkorigují přehnaná očekávání, nebo skepse investorů ovlivňujících cenu akcie před vyhlášením výsledků. Princip byl popsán v řadě studií. V angličtině můžete začít například touto: News-Driven Return Reversals: Liquidity Provision Ahead of Earnings Announcements.

Bohužel běžné retailové platformy vesměs neumějí s podobnými informacemi pracovat a obchodníci jsou tak často „nuceni“ si poradit s omezenými nástroji. Asi ale všichni tušíme, proč tomu tak je.

Dobrá zpráva je, že použití podobných profitabilních principů je možné i v rámci retailového obchodování. Jen je potřeba nebát se učit pracovat s daty a využívat více otevřená řešení. Těch přitom existuje celá řada – já jsem si například oblíbil skriptovací jazyk Python, se kterým lze podobné principy testovat velmi snadno.

Jen pro ilustraci a inspiraci pokročilejším traderům. Například zde www.quantopian.com/posts/quantpedia-trading-strategy-series-reversal-during-earnings-announcements můžete v Pythonu nalézt hned několik strategií, které se Earnings týkají. A to včetně backtesteru, který stačí spustit a získat podobnou equity pokrývající období 2011 – 2016:

Pochopitelně, že s podobnou strategií je potřeba dál pracovat. Ale i na hrubém testu je zřejmé, že daný princip má slušný potenciál, který se dá rozvíjet mnoha směry. A to jak automatizovanými, tak i diskréčními.

P.S.: Únorový termín kurzu Vytváříme AOS - od myšlenky k automatizovaným profitům už je bohužel skutečně úplně obsazený, a to včetně náhradníků. Uvažuji, že následně vyhlásím ještě další termín v březnu 2017. Pokud zvažujete účast, doporučuji dole na stránce s popisem kurzu zadat váš email, na který dostanete avízo ihned po vyhlášení. Následující roky to bude právě uzavřená diskuze tohoto kurzu, kde budeme na Finančníkovi dále rozvíjet praktické aspekty aplikace různých mých automatizovaných přístupů.


URL článku: //www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/filtrovani-dle-earnings.htmlUpozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovaným brokerem či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty či akcie, vždy a pouze za účelem studia. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat s komoditami a akciemi je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte.