Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Shrnutí trhů a obchodování říjen 2018


Pravděpodobnostní tendence vycházející z divergence mezi S&P 500 a Russell 2000 zmiňovaná v minulém reportu tentokrát nevyšla a akciové indexy prakticky celý říjen klesaly. Volatilita se vrátila na úroveň, kterou jsme v trzích zažívali na začátku roku:

Období s podobnou rychlou změnou volatility a kontextu jsou vždy náročnější na obchodování.

Sám jsem měl podobnou výkonnost jako v únoru. Na reverzních strategiích jsem měl ztrátový měsíc, long momentum strategie samozřejmě v podobném kontextu také ztrácely. Nicméně ztráty se automatům v momentum strategiích podařilo částečně kompenzovat obchodováním krátkých pozic, které jsem zmiňoval v minulém reportu.

Co mi v podobné vyšší volatilitě funguje nejlépe jsou výpisy opcí, které těží z vyššího prémia.

Mj. mám otevřené pozice v shortu volatility, které jsem otevíral zhruba před týdnem, když byl VIX kolem 25:

VIX je index počítaný z implicitní volatility opcí na S&P 500. Říká se mu index strachu, a vyjadřuje tak očekávání obchodníků o budoucí volatilitě. Pokud trhy hrozí propadem, VIX vylétá vzhůru. A strach v trzích nikdy není navždy. VIX má tak silnou tendenci vracet se do běžných hodnot. Sami vidíte na přiloženém screenu, jak poslední dobou respektoval horní hranici kolem 25 bodů, aby se pak volatilita zpět snížila. Toho pochopitelně řada obchodníků využívá. Je ale třeba si dát pozor na to, že VIX samozřejmě může kdykoliv vyskočit ještě mnohem, mnohem výše (např. při nějakém silném propadu trhu). Jeho obchodování je tak především o risk managementu. Osobně pro obchodování volatility používám jen malou část kapitálu a ještě s ním vstupuji do trhu postupně. Minulý týden jsem otevřel pozici s 1/3 kapitálu a pokud by se trh VIX podíval výrazně výše, otevřu „další nohu“ obchodu.

VIX jako takový nelze obchodovat napřímo. Je nutné použít jiný produkt – například futures nebo třeba opce na ETF (které lze obchodovat u IB i přesto, že nelze stále obchodovat samotné ETF). Já většinou používám opce na VXX, který je z VIX odvozen. Pokud vás obchodování volatility zajímá a máte základní zkušenosti s opcemi, tak je myslím nyní dobrý čas vypsat v rámci papertradingu např. vertikální spread na zmíněný VXX a sledovat jeho chování.

Zajímavé obchodní příležitosti jsou nyní také reversaly volatility na silných S/R úrovních. Tedy opět to, co jsem dělal při zvýšené volatilitě na začátku roku (viz Nenechávejte zbytečně ležet peníze na stole (Aneb proč se zajímat i o akcie a ETF)

Studentům základního kurzu připomínám, že ve skeneru, který každý den generuji, máte k dispozici i S/R úrovně, které trhy rády atakují při podobné vyšší volatilitě a které nabízejí právě v podobném tržním kontextu zajímavé příležitosti.

A to je v podstatě i můj pracovní plán na příští měsíc.

Zaměřuji se hodně na obchody, které těží z vyšší volatility. Jde především o výpisy opcí na VXX a pak také v jednotlivých akciích na silných S/R úrovních.

Automaty jedou podle svého plánu a zejména filtrů kontextu. Například momentum strategie nyní sama zmenšuje expozici v trhu díky tomu, že indexy nerostou, a strategie se tak přesouvá do pozice „vyčkávání na lepší časy“.

Mimochodem – pokud jste v podobné strategii měli stejně jako já negativní měsíc, tak je to úplně v pořádku. Trhům se poslední roky neuvěřitelně dařilo a po podobné výkonnosti přicházejí období ochlazení. V podobných chvílích pomáhá vracet se k backtestům a sledovat, že z dlouhodobého pohledu prostě jede vše podle plánu.

Úspěšné obchody všem.


Petr

(publikováno 05.11.2018, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
momentum, S/R, papertrading, backtest, futures, volatilita

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.