Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Budu někdy sám schopen vymyslet obchodní plán?


Nedávno jsem dostal od pana Miroslava velmi dobrý dotaz, na který bych rád odpověděl takto veřejně. Jsem totiž přesvědčen, že v zásadě pojmenovává problém, se kterým bojuje opravdu hodně začínajících traderů.

  

Foto (c)depositphotos.com/nasirkhan

Dotaz zněl: „Jsem začátečník, který chce být intradenním obchodníkem. Před několika dny mne kompletně paralyzovala myšlenka, zda někdy budu schopný sám vymyslet obchodní plán. Když to uvedu v příkladu, Vaše vědomosti, přístupy, strategie jsou v nezměrném množství. Ale sám se obávám, že v budoucnu nebudu mít tolik vědomostí, jako máte Vy, abych mohl na burze dlouhodobě profitovat“.

Z mého pohledu jde o velmi důležitý dotaz a téma, nad kterým je dobré v počátcích obchodování přemýšlet.

Odpověď je jednoduchá: Máte naprostou pravdu. Pokud se začátečník pustí do vymýšlení vlastního obchodního plánu, s největší pravděpodobností bude výsledkem ohromné plýtvání času a penězi. Důvod je prostý – realita trhů je často úplně jiná, než jaká se zdá na začátku. Takže přístupy, které vymýšlejí začátečníci bývají velmi naivní. Má to i svoji logiku – pokud by kdokoliv mohl na trhy přijít a začít velmi rychle vydělávat prakticky bez know-how s rychle sestavenými plány, tak by trhy velmi rychle přestaly existovat (protože všichni vydělat nemohou).

Bohužel drtivá většina začátečníků tento fakt nechce přijmout a na své cestě k profitům ztratí opravdu hodně času a energie. Znovu tedy musím chválit, že si podobné dotazy pokládáte.

A jak tedy vydělávat bez vlastního obchodního plánu?

Vyjděte z jednoduché, existující myšlenky a tu si postupně upravte ke svému obrazu.

Zkušenost mě naučila, že nejvíce zisků generují stejně „maličkosti“ typu řízení obchodu. Vůbec tak není od věci pracovat se základními přístupy, které používá mnoho dalších obchodníků.

Hodně se tomuto témata věnuji v kurzu základů. Maximálně bych každému začátečníkovi doporučil:

A) Pochopit základní principy, se kterými se v trhu vydělává (momentum, návrat k běžné hodnotě, volatilita, opční prémium).
B) Osvojit si základní podobu jednoho stylu. Začít jej obchodovat s malou pozicí a malým riskem.
C) Obchodovat styl dlouhodobě (alespoň rok).
D) Postupně praxí získávat know-how, které vám umožní styl jemně vylepšovat, a tak výrazně posouvat k lepším výsledkům.

K tomu bych ještě doporučil začít spíše s pomalejšími styly obchodování na vyšších timeframe. Zde mnohem snadněji naleznete robustní výhody, které lze obchodovat i mechanicky (tedy podle jasně definovaných pravidel obchodního plánu). Jakmile získáte dostatek zkušeností, uvidíte, že nebude problém systémy zrychlovat tím, že je budete posouvat na intradenní grafy.

V tradingu je opravdu nutné postupovat krok za krokem.

Nepotřebuji si tímto článkem dělat reklamu, ale podívejte se na reference základního kurzu. Právě ty mě letos absolutně přesvědčily, že hlavně neúspěšní obchodníci šli ve svém vývoji právě příliš rychle. Často se snažili za každou cenu vyvinout nějaký svůj styl obchodování, ale de facto se nikdy nedostali k tomu nejpodstatnějšímu – systematickému obchodování. Od toho doporučuji začít. Ideálně s malými pozicemi, abyste riskovali minimum peněz (tedy například v akciích), ale prakticky na každodenní bázi. S jednoduchou myšlenkou (v kurzu pracujeme s jednoduchým reverzním systémem aplikovaným na portfoliu), kterou budete aplikovat stále dokola. Je důležité, abyste si prošli období růstů účtu a drawdownů. Je to trochu jako chození do posilovny. Každý obchodní den vás posune malinko dopředu. Krok za krokem.

Za rok pak nebudete mít potřebu vymýšlet zcela vlastní kompletní obchodní plán. Ale spíše jen rozvíjet základní myšlenku o nové nuace vycházející z vašeho stylu myšlení a náhledu na trh. A co především – výrazně se v trzích zorientujete a budete vědět, kde nacházet zdroje pro další fungující a ověřené robustní myšlenky. Ty začnete aplikovat stejným způsobem. Nejprve v jednoduché podobě, postupně s vlastními nuancemi a takto se postupně dostanete k portfoliu vlastních ziskových přístupů.

Pokud článek čtete jako úplný začátečník, doporučuji se přihlásit na můj bezplatný kurz Vyděláváme na burzovních trzích, ve kterém filozofii postupu krok-za-krokem rozebírám výrazně podrobněji (kurz má přes 4 hodiny výuky).


Petr

(publikováno 27.08.2018, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, drawdown, volatilita, margin, momentum

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.