Nástroje pro tento web


New release candidate 2 available: 2020-06-01 "Hogfather". upgrade now! [51.1] (what's this?)
New release candidate available: 2020-06-01 "Hogfather". upgrade now! [51] (what's this?)
Hotfix release available: 2018-04-22c "Greebo". upgrade now! [50.3] (what's this?)
jak_na_intradenni_obchodovani

Jak na intradenní obchodování (komodit)

Intradenní obchodování je takový styl obchodování, kdy obchodujeme pouze v průběhu obchodního dne a své pozice držíme pouze několik minut, maximálně pár hodin, nikdy však přes noc. Intradenní obchodník začíná svůj obchodní den většinou s otevřením trhů a s jejich zavřením své obchodování skončí.

Většina obchodníků na Finančníkovi obchoduje právě intradenně. Hlavní důvody jsou menší riziko (čím kratší dobu pozici držíme, tím méně se exponujeme nenadálým událostem), nižší nároky na kapitál a potenciálně velmi vysoké měsíční zhodnocení. Na druhou stranu může být intradenní obchodování nebezpečné pro nedostatečně připravené nováčky, protože svádí ke všem špatným návykům jako nesystematičnost, impulzivní jednání atd., netoleruje žádné chyby a dokáže skrz sérii ztrát velmi rychle pročistit účet nedostatečně zkušených obchodníků.

Intradenní obchodování představuje soubor dovedností a znalostí, jde o vysoce profesionální business, na který je třeba se dlouhodobě a postupně připravovat. V zásadě si musí obchodník osvojit určitou profitabilní metodu, musí chápat problematiku řízení rizika a kapitálu, musí si dobře osvojit ovládání obchodní platformy a software a musí velmi dobře zvládnout sám sebe, svoji mysl.

Obecné články pro pochopení principů:

Obchodní metoda

Každý intradenní obchodník potřebuje určitý systém – metodu, se kterou vstupuje do trhu, a která mu nabízí určitou výhodu generující v dlouhodobém horizontu profit. Metod je obrovská řada, na Finančníkovi nejvíce obchodníků obchoduje následující metody:

  • FinWin - obchodní systém Petra a Tomáše
  • Price Action - metody založené čistě na práci s cenovým grafem (bez indikátorů)

Další systémy jsou popsány na této stránce wiki: Obchodní systémy pro daytrading

Neexistuje obchodní systém, který by „byl dokonalý“ ve smyslu, že nebude nadělovat občasné ztráty. Podle čeho si tedy obchodník vybírá obchodní systém? Podle toho, jak mu daný styl obchodování sedí. Někteří lidé preferují více grafické prostředí, pak volí práci s indikátory, jiným vyhovuje prostředí samotných grafů. Na začátku by se proto měl obchodník seznámit s různými styly a postupně se začít specializovat na ten, který mu nejvíce sedne. Tak či tak, trader si musí v průběhu času přizpůsobit systém svým potřebám, aby to byl zcela „jeho vlastní systém“.

Obecnější články týkající se obchodních systémů, které byste neměli přehlédnout:

Jedním z prvních kroků intradenního obchodníka je tedy zkoumání a osvojování obchodních systémů. Není třeba nikam spěchat. Je zřejmé, že obchodování je pro většinu nováčků zcela novou oblastí, ve které se objevuje ohromné množství informací, které je vstřebat. Naštěstí lze obchodní přístupy trénovat zdarma a v reálném čase na různých demoplatformách – říká se tomu backtesting a papertrading. Zjednodušeně řečeno si můžete bez jakéhokoliv rizika vyzkoušet, zda-li vám konkrétní obchodní styl sedí a učit se jej obchodovat v reálném čase, bez toho, aniž byste riskovali skutečné peníze.

Články, které byste měli prostudovat na toto téma:

Money-management a řízení rizika

Úspěšný trading není jen o obchodní metodě, ale také o jejím správném uplatňovaní v širších souvislostech. Jedním z nejpodstatnějších faktorů ovlivňující úspěch / neúspěch obchodníků je řízení rizika. Hodně zjednodušeně řečeno riskování přiměřené části našeho obchodního kapitálu a akceptování všech charakteristik daného obchodního systému (např. potenciální sérii ztrát). Téma, které většina začínajících traderů zcela podceňuje, ale kterému byste měli věnovat co nejvíce pozornosti.

Články, které byste měli prostudovat na toto téma:

Praktická aplikace řízení rizika v daytradingu (pokročilejší články):

Software

V průběhu času si každý obchodník najde software, který nejvíce vyhovuje jeho potřebám. Kde však začít? Intradenní komoditní obchodníci nejčastěji na Finančníkovi používají následující programy:

  • NinjaTrader - pro trénování zcela bezplatný program včetně dat od Zenfire. Pod linkem odkazy na řadu zde publikovaných tutoriálů a videotutoriálů.
  • SierraChart - velmi dobrý a robustní program. Nabízí i velmi levná historická data
  • TradeStation - řešení spíše pro pokročilé obchodníky. Velmi dobrá možnost programování, spolehlivá historická data

Články, ve kterých se dozvíte více o software pro obchodování:

Psychologie obchodování

Byť tomu chce ze začátku málokdo věřit, hlavním nepřítelem obchodníka bývá často on sám, resp. jeho „hlava“. Trading je business, ve kterém čelíme jiným výzvám, než na které jsme zvyklí z „běžného života“. Všechny naše špatné vlastnosti, jak je nedisciplinovanost, emotivnost, ego, netrpělivost, chamtivost atd. najednou vyplavou, aby zásadním způsobem ovlivnily výsledky obchodního plánu. Dříve či později tak každý intradenní obchodník začne pracovat sám na sobě a čím dřív dokáže odhalit a ovládnout své slabé a silné stránky, tím dříve bude schopen profitovat.

Články, které byste neměli přehlédnout:

Další pokročilejší články na téma daytrading

jak_na_intradenni_obchodovani.txt · Poslední úprava: 2019/05/24 10:27 (upraveno mimo DokuWiki)


Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.