Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Finančník živě z Chicaga (1)

  Dokud neuvidíte, nepochopíte. Vidět na živo burzu, to je životní zážitek. Stát přímo uprostřed pitu a cítit celým svým tělem stovky kolem dokola pokřikujících obchodníků a zároveň nepřetržité plynutí stovek milionů dolarů, to je něco, u čeho vám naskočí husí kůže po celém těle a z čeho nebudete spát ještě týden.

  Burza CBOT je gigantická. Svojí velikostí připomíná hangár – údajně do každé ze dvou částí spolehlivě zaparkujete co se velikosti týče i Boeing JumboJet. Burzovní obchodníci jsou stejně gigantičtí. Měří často kolem dvou metrů – jak na výšku, tak na šířku. Jsou to velcí lidé tělem, duchem a hlavně účty. Obchodují tisíce kontraktů denně. Někteří si vedou dobře a vydělávají miliony a miliony dolarů. Někteří přišli, začali s miliony a za 5 dnů skončili. Pit je drsné prostředí. Každý detail tu hraje obrovskou roli. Klíčově důležité je kde stojíte, jak jste vysocí a jak máte silný hlas. Čím vyšší jste a čím více umíte křičet, tím větší máte šanci na úspěch. K velkému překvapení tu naleznete mnoho žen. Prý si vedou dobře – hlavně díky často silnému hlasu. V momentě, kdy stojíte uprostřed burzy, začnete chápat všechno. Pokud stojíte v části, kde se obchoduje Dow Jones, pochopíte, proč se DJ hýbe jak se hýbe – t.j. skoro nikam. Pokud se přidáte k obchodníkům s kukuřicí, pochopíte, proč je to tak vyhledávaný, živý a skvělý trh. Na CBOT se mu říká Big Daddy. Když si stoupnete do koutu, kde se obchoduje Oats, pochopíte, proč nemá vůbec žádnou cenu se snažit tento trh jakkoliv obchodovat. Být uprostřed burzy je tak silný zážitek, že se nedá přirovnat skutečně naprosto k ničemu. Pět minut před uzavřením trhů konečně pochopíte, proč se uzavírací cenou close řídí profesionálové a proč je tak důležitá. Pět minut před uzavřením trhů je na pitu takový frmol, že tu a tam někdo dostane infarkt. Je tu dokonce takový frmol, že i když tu někdo dostane infarkt, burza svůj chod nepřerušuje a jede stále dál. Šok přijde při uzavření trhů. Uzavření je totiž na setinu vteřiny přesné. V momentě zazvonění zvonu náhle vše ustane, jako byste stiskli tlačítko off.
  Co však rozhodně naopak nedokážete pochopit je, jak to všechno může fungovat. Komunikuje se speciální posunkovou řečí. Neustále musíte být ve střehu. Vše běží tak rychle a zdánlivě tak zmateně, že člověk jen žasne. Velký zážitek je pozorovat otevírání speciálních opčních strategií jako jsou různé straddles. Hledání současných nákupců i prodejců, vyvolávání bidu a asku – hotové pozdvižení. Apropo, opční část je jedna z nejaktivnějších na celé burze!
  Místa na burze se pronajímají podle toho jak jsou strategicky blízko důležitým informacím, důležitým tabulím a důležitým lidem. Koupíte tu místo na sto tisíc dolarů ročně ale i na milion dolarů ročně. Svá místa tu mají všichni: brokerské domy, individuální brokeři, pitoví obchodníci obchodující na svůj účet.

  Na burze je bohužel přísný zákaz focení a to i z vyhlídkových galerií. Přesto jsme fotoaparát propašovali a tak přinášíme exklusivní obrázky. Zítra pokračujeme návštěvou parketu CBOE a CME.

  Hlavní vstup na burzu CBOT – finanční srdce komoditního světa.

  Přítel William, zkušený pitový obchodník, nám vysvětluje, jak fungují posunky a jak se na burze domlouvat.

  Grains pit – část, kde se obchodují veškeré zrniny.

  Obchodování kukuřice.

  Obchodování opcí.

  Financial pit – část, kde se obchodují finanční produkty.

  Obchodování Dow Jones.

  Mnoho pozdravů posílají Tomáš a Petr.

  24.10.2006

  Tomáš Nesnídal


  Mohlo by vás dále zajímat

  Litujeme, ale tento kurz již není možné objednat

  Litujeme, ale tento kurz již bohužel není v nabídce.

  Aktuálně nabízené kurzy naleznete na stránce http://www.financnik.cz/exe/webinare/
   

  Má přednáška na QuantExpo

  Pražské QuantExpo bude především o zahraničních osobnostech a jsem moc rád, že se do Prahy podařilo pozvat velmi zajímavé tradery s praktickými tématy. Jedním ze dvou česky prezentovaných témat (vše ostatní bude samozřejmě do češtiny tlumočeno) bude má přednáška. Co jsem si připravil a proč si myslím, že je dobré se na téma trochu připravit?
   
     >  
  Systematické a algoritmické obchodování představuje mix několika základních dovedností – nápadů, datových analýz a programování. Myšlenek a prezentovaných obchodních přístupů je dnes k dispozici prakticky neomezené množství a každým dnem jsou publikovány nové. Málokterý obchodník je přitom zkušený trader a současně dobrý programátor v jedné osobě. A tak vzniká u mnoha traderů otázka – jak efektivně dostupné myšlenky ověřovat a adaptovat? Jak smysluplně vypadající modely rychle otestovat coby obchodní systém a najít takové, které stojí zato předat k robustnějšímu naprogramování?
  Více než kdy jindy přichází ke slovu potřeba prototypování. To znamená velmi rychlého otestování obchodní myšlenky bez toho, aniž bychom museli dobře ovládat programování, složitě vytvářet dlouhé programovací kódy, ladit je a kompilovat. Ideálně s možností zcela volného využívání všech informací bez omezení ze strany používané platformy. Tedy například s využitím libovolných přístupů a dat (kdy osobně vidím velký prostor ve využívání a kombinování různých alternativních dat), bez nutnosti data složitě připravovat a čistit a s naprostou flexibilitou kombinování všeho, co kombinovat chceme (různé systémy do portfolií atd.). A bohužel tradiční dostupné softwary na toto stavěné nejsou.
  Na QuantExpo tak chci ve své přednášce ukázat, jak snadno lze pro prototypování použít Python. Jeden z hlavních bezplatných nástrojů, který se dnes ve finančním světě pro tyto účely používá čím dál více. Pochopitelně nepůjde o „kurz používání Pythonu“, spíše plánuji prezentovat, že s hotovými moduly, které jsou pro Python dnes bezplatně k dispozici, jde prototypovat systémy opravdu velmi jednoduše. Vše budu ukazovat na konkrétním příkladu prototypování myšlenky obchodního systému statistické arbitráže, což je z mého pohledu mj. i zajímavý diverzifikační přístup do portfolií zejména v době vyšší volatility. Krok za krokem uvidíte, jak se až překvapivě rychle můžeme dostat od základní myšlenky k finální equity křivce i s tím, že pro výpočet hodnoty hedge pozice použijeme pokročilejší statistickou funkci.
  Celý komentovaný kód pak budu poskytovat ve formátu jupyter notebook, ve kterém je velmi snadné jej upravovat, zkoušet a rozvíjet. Z mého pohledu tak jde o ideální start pro seznamování se s Pythonem, kdy trader nezačíná studiem nudných principů programovacího jazyka (byť jednoduchého), ale řeší konkrétní, pro něj zajímavou situaci. A teprve ta ho „donutí“ k tomu, aby se naučil i potřebné základy jazyka. Sám jsem s Pythonem začínal touto cestou a jsem za ní nesmírně rád, protože mi v důsledku v tradingu velmi rozšířila mé možnosti a schopnosti.
  Pokud vás téma prototypování obchodních přístupů s Pythonem zajímá a chcete naplno využít informace, které budu na QuantExpo předávat, doporučuji zkusit si Python nainstalovat a začít jeho prostředí zkoumat (hlavně si najděte tutoriály na spuštění jupyter notebooku). Pokud nejste programátoři a nechcete řešit postupné doinstalování různých knihoven, tak bych začal stažením balíku Anaconda – určitě použijte instalátor s Pythonem 3.6. Po přednášce budete tak moci ve studiu hned pokračovat s pomocí mého dodaného Notebooku. A samozřejmě v rámci QuantExpo můžeme hned osobně probrat otázky, na které jste při zkoumání prostředí Pythonu z pohledu tradera narazili.
  A mimochodem – minimálně Robert Carver má ke své přednášce o optimalizaci portfolií také k dispozici Python kódy. A co jsem viděl, tak ve stejném jazyce publikoval kód svého systému akciového portfolia i Andreas Clenow. S postupně získávanými znalostmi tak budete schopni hned prototypovat i jeho myšlenky (s přímo dodaným kódem), a rychle tak zapracovávat know-how do vlastních workflow.
  Se všemi se těším na setkání 4.11.2017 v Praze na QuantExpo nejen na mé přednášce.
×

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.