Jump to content
Co nového? Mé kurzy
 • Jak na obchodování na burze [+SYSTÉM PRO ZAČÁTEK]

  Co je obchodování na burze

  Pod pojmem obchodování na burze si lze představit nákup a prodej cenných papírů, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity a další finanční deriváty, s ambicí dosáhnout zisku. Obchody probíhají na burze, což je centralizované místo, kde se setkávají kupující s prodávajícími a kde se vytvářejí ceny aktiv na základě poptávky a nabídky.

  Nejrozšířenější forma obchodování na burze je investování. Jde o pasivnější přístup zajímavý pro ty, kteří upřednostňují dlouhodobý pohled a minimalizaci nákladů na transakce. Tato metoda často spočívá v strategii "koupit a držet", kde hlavním cílem je dlouhodobý růst hodnoty investice. Mnoho pasivních investorů se často zaměřuje na investování do indexových fondů nebo ETF, které sledují tržní indexy a nabízejí diverzifikaci.

  Na burze lze obchodovat i aktivně. Aktivní obchodování, často nazývané jako trading, představuje přístup, kde obchodníci hledají příležitosti k zisku v krátkodobém horizontu. Tito obchodníci (tradeři) často využívají kolísání cen k nákupu a prodeji cenných papírů během krátkých časových úseků. Může to být během jednoho obchodního dne, což se nazývá daytrading, nebo po několik dní či týdnů v případě swing tradingu. Aktivní obchodování vyžaduje důkladnou přípravu a buď intenzivní monitorování trhů, nebo automatizaci. 

  Aktivní trading vs. pasivní investování

  Aktivní trading může nabídnout řadu výhod oproti pasivnímu investování, zejména když je kombinováno s diverzifikovanými portfolii a automatizací.

  Aktivní trading nabízí možnost využívat tržních nerovnováh a výkyvů k dosažení vyšších výnosů. Zatímco pasivní investice obvykle sleduje tržní index s cílem dosáhnout průměrného výnosu, aktivní obchodníci hledají konkrétní příležitosti, které mohou přinést nadprůměrné zisky.

  Díky schopnosti aktivního řízení a využívání sofistikovaných strategií mohou obchodníci dosáhnout vyššího Sharpeova poměru, což znamená vyšší upravený výnos v poměru k podstoupenému riziku.

  Aktivní trading může nabídnout větší kontrolu nad maximálními ztrátami, které portfolia utrpí. S nástroji jako stop-loss příkazy a dalšími strategiemi řízení rizika mohou obchodníci efektivněji omezit ztráty v obdobích poklesu trhu.

  Je ale pravda, že s aktivním tradingem přichází vyšší náročnost na přípravu řešení. Toto může zahrnovat složitější výzkum, nastavení a monitorování obchodních algoritmů, pořízení kvalitních dat a pravidelnou revizi a optimalizaci strategií. Nicméně ti, kteří jsou ochotni investovat čas a zdroje do této přípravy, mohou být odměněni vyšším ziskovým potenciálem.

  Aktivní trading lze tedy přirovnat spíše ke klasickému businessu, ve kterém musíme být aktivní a postupovat podle promyšleného plánu.

  Jak začít s aktivním obchodováním na burze

  Předtím, než začnete obchodovat v reálném čase, je dobré otestovat váš obchodní plán na historických datech. K tomu slouží software pro backtestování. Tento nástroj vám umožní simulovat, jak by vaše strategie fungovala v minulosti, a tím získat představu o její efektivitě a rizicích. Na Finančníkovi nejvíce pracujeme s programem Amibroker, ale řešení existuje ohromné množství.

  Abyste mohli provádět backtest, budete potřebovat historická data trhů, na kterých chcete obchodovat. Tato data zahrnují informace o historických cenách a mohou být získána z různých zdrojů, často přímo z obchodních platforem nebo specializovaných poskytovatelů dat. Nejlevnější historická data lze získávat z finance.yahoo.com. K dispozici jsou zde zejména historické ceny amerických akcií, což je dobré prostředí pro začátek obchodování. Určitě je dobré začít obchodovat pomalu a bez finanční páky.

  Na začátku je také potřeba zvolit styl obchodování, se kterým začnete. Existuje několik různých stylů aktivního tradingu, ale pro začátečníky je často doporučován swing trading. Swing trading zahrnuje držení pozic po dobu několika dnů až týdnů s cílem využít střednědobé tržní výkyvy. Tento styl je méně intenzivní než daytrading (obchodování během jednoho obchodního dne) a umožňuje se nováčkům lépe sžít s dynamikou trhu.

  Jak koupit a prodat akcie (a další instrumenty)

  Pokud máte jasný obchodní plán a chcete začít s reálným obchodováním, ve kterém budete s různou rychlostí akcie (nebo jiné instrumenty) na burze nakupovat a prodávat, budete potřebovat brokera. Broker je společnost, která umožňuje obchodníkům přístup k burze. Existuje mnoho brokerských společností, z nichž každá nabízí různé služby a struktury poplatků.

  Při výběru brokera je několik klíčových aspektů, kterým byste měli věnovat pozornost. Jedním z nejdůležitějších kritérií je struktura poplatků. Při aktivním obchodování je třeba klást důraz na co nejnižší náklady. Důkladně si prověřte, kolik broker účtuje za obchody a kolik stojí podobné služby u jiných brokerů. Poplatky se v důsledku mohou lišit o stovky procent. Dále je důležité posoudit obchodní platformu a nástroje, které broker nabízí. Stabilní, intuitivní platforma s pokročilými analytickými nástroji a možností propojení na skripty zajišťující automatizaci obchodování, může být rozhodujícím faktorem pro úspěch vašeho obchodování. Významnou roli hraje také kvalita zákaznického servisu, zejména když se setkáte s problémy nebo máte specifické dotazy. Dále je vhodné zjistit, zda broker nabízí širokou škálu trhů k obchodování, což vám umožní diverzifikovat své portfolio. Posledním aspektem, ale rozhodně ne nejméně důležitým,  je regulace a ochrana vašich investic. Ujistěte se, že váš vybraný broker je usměrňován příslušnými regulačními orgány.
  Většina obchodníků na Finančníkovi využívá služeb velké společnosti Interactive Brokers, která je kotovaná na burze a disponuje dlouholetou historií v oblasti brokerských služeb. Interactive Brokers nejenže nabízí možnost automatizace obchodních strategií, ale je také jedním z nejekonomičtějších brokerů na trhu. Navíc jejich platforma, ačkoli je pokročilá, je uživatelsky přívětivá, což ji činí ideální volbou jak pro nováčky, tak zkušené obchodníky.

  Jak postavit obchodní plán [SYSTÉM PRO ZAČÁTEK]

  Postavení kvalitního obchodního plánu představuje tedy základní kámen úspěšného obchodování. Plán by měl jasně definovat vaše obchodní taktiky, řízení risku a cíle. Pokud hledáte inspiraci jak začít, můžete se na Finančníkovi odrazit od série článků s názvem "Profitabilní obchodování od A-Z", která poskytuje začínajícím obchodníkům konkrétní návod krok za krokem. V této sérii nejenže naleznete plně otevřená pravidla ukázkového obchodního plánu, ale také se dozvíte více o softwaru pro backtestování, podrobném procesu backtestu a nakonec i o nasazení dané strategie do trhů.

×
×
 • Vytvořit...