Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • FinWin Ribbon (2/2)

  Navážeme dnes na článek z minulého pondělí a ukážeme si další využití série klouzavých průměrů nazývaných též jako Ribbon v kombinaci s obchodním systémem FinWin. Dnes si povíme, jak pozorovat s pomocí Ribbonu sílu trendu a ukážeme si silný protitrendový pattern.

  Už jsme si vysvětlili, že pás klouzavých průměrů označovaný jako Ribbon může být silná vizuální pomůcka pro diskréční obchodování. Může nám pomoci k lepšímu časování vstupů do obchodů, ale také nabízí příjemnou vizuální interpretaci trendu a přináší možnosti nových patternů systému FinWin.

  Interpretace sílícího a slábnoucího trendu je přitom poměrně důležitá věc: pokud totiž zachytíme nově se rodící trend v zárodku, nabídne se nám řada zajímavých příležitostí - a pokud naopak dokážeme včas identifikovat slábnutí trendu, dokážeme si ušetřit několik stop-lossů.

  Právě pro identifikaci síly trendu nám poslouží Ribbon poměrně dobře, pokud si na naší obrazovce vytvoříme "zhuštěnější" graf našeho časového rámce a budeme se dívat na trend z pohledu Ribbonu lehce "s odstupem", tj. více se budeme soustředit na celkový obraz než pouze na několik posledních úseček.

  Interpretace je pak už poměrně snadná:

  • Pokud se Ribbon rozšiřuje, trend sílí.
  • Pokud se Ribbon zužuje, trend slábne.
  • Pokud Ribbon tvoří velmi slabý pás, trh je také velmi slabý a máme zde chop.
  • Pokud jedna jediná svíčka dokáže protnout všechny EMA na Ribbonu současně, je trh velmi, velmi slabý (chop).

  Naše obchodování v jednotlivých situacích by tak mělo být přizpůsobeno situaci na trhu:

  • Pokud se Ribbon mění z fáze chopu nebo stagnace do fáze rozjezdu (Ribbon se začíná rozšiřovat), nabízí se zajímavé příležitosti už v samém začátku potenciálně nového trendu.
  • Pokud je Ribbon široký a trh trenduje, máme řadu příležitostí ke vstupům na korekcích.
  • Pokud Ribbon začíná slábnout, měli bychom minimalizovat naši akci nebo vůbec neobchodovat.
  • Pokud Ribbon stagnuje a tvoří jen slabý pás, vyčkáváme trpělivě na náznaky možného nového rozjezdu trendu.

  Pojďme se podívat na jednoduchý ilustrativní obrázek, ze kterého by mělo být vše jasnější.

  Jedná se o 1minutový graf. Hned na začátku vidíte, jak je důležitá oblast nového zárodku trendu. V tomto případě došlo k otočení a postupnému sílení nově etablovaného downtrendu. Korekce začaly nabízet první příležitosti.

  Následovalo slábnutí, ve kterém bychom měli být velmi opatrní a raději nepodnikat žádnou akci. Po chvilce stagnace v době oběda se trh začal znovu rozjíždět - opět čas číhat na nové příležitosti. Korekcí ke vstupu se vyskytla celá řada. Na konci pak vidíte, jak se Ribbon rapidně zvýšil a docela možná byste zde našli i úsečku, která dokáže protnout všechny EMA v Ribbonu najednou. Máme zde chop jako hrom a stojíme stranou.

  Samozřejmě, i v tomto ohledu je Ribbon jen diskréční nástroj a je třeba trochu experimentovat se svým vlastním trhem a časovým rámcem a dostat vše více "do krve". Můžete si vytvořit i vlastní pravidla - vše je možné, pokud se nástroj ukáže jako skutečně dobrá pomůcka pro vaše vlastní obchodování.

  Nakonec si ještě ukážeme, jak se dá Ribbon využít pro jednoduchý, ne příliš častý, ale velmi účinný pattern systému FinWin.

  Jedná se o situaci, kdy trh selže ve snaze vytvořit nové high nebo low, resp. selže ve snaze na nedávné high dne a low dne alespoň zaútočit. Následně trh udělá korekci k vnitřní stěně Ribbonu a nadělí protitrendový signál.

  Pojďme si vše ukázat krok po kroku.

  Na 1minutovém grafu trhu e-mini Russell 2000 vidíme, jak trh po větším výporodeji nedokázal již znovu zaútočit na své nedávné low dne. Prorazil poslední swing směrem vzhůru a zkorigoval k vnitřní stěně Ribbonu. Korekce zde sice není tvořena úplně úhledným "obloučkem", ale je obchodovatelná. U vnitřní stěny pak nastaly minimálně 3 případy odražení od vnitřní stěny. Abychom si počkali až na to "správné", použijeme indikátor CCI. Konkrétně si počkáme na obrácený pattern FinWin 0/v. To znamená, že CCI50 nám protíná nulovou linku a CCI14 dělá "véčko". Díky lepšímu časování se CCI a patternem FinWin bychom byli v trhu ve správný okamžik.

  Pojďme se podívat ještě na signál na stranu short, opět na 1minutovém grafu, kde se mně osobně identifikuje patterny vždy nejlépe. Všimněte si, že trh nedokázal ani náznakem vyrazit zpět k nedávnému high dne. Namísto toho učinil obloučkovou korekci v opačném směru, odrazil se od vnitřní stěny Ribbonu a nabídnul nám signál v podobě obráceného patternu FinWin 0/v, navíc v kombinaci s prolomením swingu. Ideální příležitost ke vstupu do trhu na stranu short.

  Jak už jsem psal, tento pattern se nevyskytuje příliš často, ale za to v sobě skrývá výrazný potenciál. Za pattenem se v podstatě skrývá absolutní vyčerpání trhu na high nebo low dne, po kterém nezřídka přichází větší korekce v opačném směru.

  Závěr

  Ribbon je převážně vizuální pomůcka, která bude sedět hlavně vizuálně zaměřeným traderům. Není to pomůcka nutná a není to pomůcka pro každého. Pokud vám však pomůže s lepší orientací v trhu, určitě je to pomůcka dobrá.

  23.3.2011

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...