Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Začínáme obchodovat I.

  Že jsou základem každého úspěšného obchodování strategie a příslušné obchodní plánování, to jsme si řekli již mnohokrát. Jak a kde vůbec s celým procesem začít, jak postupovat a jak se dopracovat až k nějakému systému je však pro nováčky většinou velikou neznámou. Jelikož je maximálně důležité postupovat opatrně, pojďme se hezky ze široka začít zabývat tím, jak vlastně začít a pomalu se dopracovat až k vlastní jednoduché obchodí strategii.

  I když se vám to může zdát zbytečné, skutečně je třeba začít přistupovat k obchodování poměrně „z gruntu“. Každý budoucí obchodník by si měl, než začne obchodovat, vyřešit v první řadě celou řadu základních otázek, od nichž by se měla v budoucnu odvíjet i jeho obchodní strategie a jeho obchodní plánování. Je to stejné, jako když se například rozhodnete stavět dům; též je třeba začít s odpověďmi na celou řadu obecných otázek - od místa, kde bude dům stát, jak bude veliký a kolik bude mít pater, až po barvu a styl, ve kterém bude postaven. Zodpovězení celé řady otázek může každému hned na začátku pomoci si udělat mnohem jasněji. I budoucí obchodník by měl mít tedy již od začátku co nejvíce jasno - přinejmenším pak v tom, jaké jsou vlastně jeho obchodní zájmy a cíle. Pokud jste tak tedy dosud neučinili, začněte tím, že si sami sobě zodpovíte následující základní otázky.

  1. Jaký typ obchodníka chci do budoucna být?

  Na výběr máte celou řadu možností. Můžete se rozhodnout stát se intradenním obchodníkem, denním obchodníkem, dlouhodobým pozičním obchodníkem, nebo například spreadovým obchodníkem. Každý z přístupů má svá pro i proti a každému přístupu je třeba do jisté míry i přizpůsobit současný životní styl.

  Intradenní obchodník - je takový, který obchoduje pouze v rámci dne, své pozice nikdy nedrží přes noc. Intradenní obchodníci vstupují do trhu a vystupují z trhu i několikrát denně, není nic neobvyklého uskutečnit za jediný den i více jak desítku obchodů. Intradenní obchodování je velmi zajímavé z toho pohledu, že každý den začínáte i končíte „s čistým listem“. Každý den máte navíc celou řadu obchodních příležitostí a každý den můžete vydělat (nebo i ztratit) úctyhodnou částku. Intradenní obchodování je však na druhou stranu i jedno z nejnáročnějších ze všech; vyžaduje vysokou soustředěnost a pozornost, je třeba sledovat trhy nepřetržitě po celou obchodní dobu. Díky časovému posunu to pro našince znamená většinou od cca 3 hodin odpoledne až do cca 11 hodin večer (záleží na daném trhu). Po celou tuto dobu je nutné být přítomen u obrazovky počítače, příliš se nerozptylovat a věnovat trhům maximální pozornost. Odměnou pak mohou být skutečně třeba i tisícové zisky za jediný den (myšleno v USD). Pro intradenní obchodování je třeba mít spolehlivou on-line platformu, spolehlivé připojení na Internet a nízké brokerské komise. Mezi nejvíce a nejhojněji obchodované trhy v rámci intradenního obchodování patří (mini)S&P, (mini)Dow Jones, T-Bonds, Euro Currency. Například trh mini S&P je možné začít obchodovat s již poměrně nízkou částkou a komisemi pod 5 USD / RT.

  Denní obchodník - je takový, který drží své pozice otevřené maximálně několik dnů, výjimečně několik týdnů. I když se to nezdá, i denní obchodování může být časově i psychicky poměrně náročné; je třeba sledovat trhy většinou po celý obchodní den - alespoň „kouskem oka“. Obchodník musí neustále monitorovat trhy například z důvodů možného nečekaného vysoce volatilního pohybu, na který je třeba vždy včas reagovat. Někteří denní obchodníci navíc používají i různé vstupní techniky (například jednou ze vstupních technik Larryho Williamse je v případě otevírací mezery čekat na její částečné vyplnění), proto je v den vstupu do trhu třeba obzvlášť vysoká koncentrace. Další nutností je pak potřeba pravidelně dle vývoje trhu posouvat stop-loss, což opět vyžaduje určitou koncentraci a soustředěnost. Denní obchodování se tedy nedá rozhodně dělat při každém zaměstnání, ideální je takové, které končí ještě před otevíráním trhů a během obchodních hodin pak má již obchodník relativně dost času trhy sledovat - i když ne nezbytně po celou dobu a v plné koncentraci.

  Dlouhodobý poziční obchodník - je takový, který své pozice drží třeba i několik týdnů až měsíců. Nespornou výhodou pozičního obchodování je rozhodně relativně nízká časová náročnost. Řada pozičních obchodníků plánuje své obchody během víkendu, navíc pak každý den stráví tak hodinku nad grafy, aby mohli pravidelně mapovat situaci. Když se poziční obchodník rozhodne do obchodu vstoupit, většinou v něm setrvává celé týdny a průběžné monitorování jeho pozic opět zabere maximálně hodinku denně. Mezi dlouhodobé poziční obchodníky patří i proslulý Ed Seykota, který nad svými obchody tráví skutečně maximálně pár hodinek denně, přesto je schopen vydělávat desítky miliónů dolarů každý rok.
  Stinnou stránkou dlouhodobého pozičního obchodování je pak nutnost být maximálně trpělivý. Na obchodní příležitosti je někdy třeba čekat i celé týdny - a upřímně řečeno, jen málokterý obchodník dokáže tak dlouhou dobu čekat na potenciální obchod. Poziční obchodování tedy rozhodně není pro povahy příliš netrpělivé, hledající „akci“ každý den. Na druhou stranu, být dlouhodobým pozičním obchodníkem znamená mít relativně hodně volného času a věnovat se při obchodování celé řadě dalších aktivit.

  Spreadový obchodník - posledním typem je obchodník obchodující se spready. Spreadové obchodování se z časového pohledu nachází někde mezi denním a dlouhodobým pozičním obchodováním - ve spreadových pozicích se většinou setrvává několik týdnů. Spreadové obchodování je opět časově prakticky nenáročné, většinou mu bohatě stačí věnovat hodinku denně a nějaký čas o víkendech. Spready se dají obchodovat i při zaměstnání, dokonce i v případě vstupů a výstupů stačí sledovat trhy pouze krátký čas při otevírání a krátký čas při zavírání daného trhu. Výhodou je tedy již zmíněná časová nenáročnost a třeba i relativně vysoké potenciály zisků při relativně nízkém riziku. Nevýhodou pak může být fakt, že je na spreadové příležitosti potřeba čekat - obvykle se během měsíce naskytne kolem 5-8 obchodních příležitostí.

  Samozřejmě, můžete se rozhodnout být zároveň například jak intradenní obchodník tak spreadový obchodník, vše je pouze na vás. Rozhodně je však důležité vyřešit si tuto otázku již na začátku a dále pak s vědomím konkrétní vize „jaký obchodník chci být“ postupovat dál. Pokud tedy máte vyřešenou první otázku, můžeme přejít k otázce další.

  2. S jakými trhy začnu obchodovat?

  Řada nováčků často začíná s vědomím, že bude obchodovat trhy všechny. Toto je samozřejmě nejhorší možný přístup a většinou spěje k velmi rychlému konci. I proslulý obchodník Larry Williams přiznává, že více jak 8 trhů současně je nad jeho síly. Proto vřele doporučujeme: jakožto nováček si neberte na bedra více jak 4-5 trhů. Mezi velmi oblíbené trhy pro nováčky, které mohu sám vřele doporučit, jsou například kukuřice (Corn), cukr (Sugar) nebo třeba i Live Cattle. Nováček by se rozhodně měl vyvarovat příliš volatilním trhům (prakticky všechny energie) a trhům s nízkou likviditou (například Lumber). Samozřejmě je možné (a často také ideální) zvolit si pro začátek pouze jeden jediný trh a ten se snažit poznat a otestovat co nejlépe. Učit se pouze na jednom jediném trhu může být maximálně rozumné. V případě intradenního obchodování dokonce začít pouze s jediným trhem maximálně doporučujeme - sami obchodujeme už nějaký čas mini S&P trh a doposud jsme ani neuvažovali přidat si k tomuto další trhy. Sledovat intradenně jediný trh může být samo o sobě velmi náročné.
  Pokud i zde máte alespoň rámcově jasno (říkáme rámcově, neboť nikdo netvrdí, že preference není v průběhu času možné měnit), pak jste našli odpovědi na dvě nejobecnější otázky potřebné k tomu, abyste vůbec mohli začít nějaký obchodní systém budovat.

  Samotné budování obchodního systému pak opět začíná nutností nalézt odpovědi na celou řadu otázek:

  V jaký obchodní přístup nejvíce věřím, resp. jaký mi nejvíce vyhovuje?
  Jaký je můj počáteční realistický cíl?
  Jaké průběžné ztráty jsem schopen nést - jak psychicky, tak finančně?

  Těmito a dalšími otázkami se však budeme zabývat až v dalším díle tohoto několikadílného seriálu, na jehož konci by měl být každý alespoň částečně připravený k tomu, aby si mohl začít tvořit svůj vlastní efektivní obchodní systém.

  3.4.2005

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...