Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Stále jsem s tradingem nezačal, protože se bojím "kliknout"

  Poměrně často se dostávám do situace, kdy se na mě začínající tradeři obracejí s tím, že udělali již veškerou potřebnou práci jako backtest a profitabilní papertrading, ale i přesto stále nemohou nalézt odvahu kliknout naživo. Pokusím se tedy shrnout několik rad a tipů v dnešním článku.

    

  Foto (c)depositphotos.com/sbotas 

  Předem bych rád zopakoval, že rady se týkají pouze těch, kteří skutečně prošli potřebnou přípravnou prací, tj. mají za sebou backtesty, které ověřily funkčnost jejich systému, a mají za sebou už i nějakou dobu v papertradingu, ve kterém dokázali po několik měsíců profitabilně obchodovat (případně mají za sebou pouze část papertradingu, tj. bez backtestu, ale o to delší a pečlivější). Bez těchto základních kroků neprokazuje nováček dostatečně seriózní a svědomitý přístup k tradingu a klikat naživo by rozhodně ani neměl, protože k tomu není dostatečně připravený!

  Pokud však nováček podmínky výše splnil, pak dle mých zkušeností existují tři druhy strachů "kliknout si", které se nyní pokusím popsat blíže.

  Strach 1: Bojím se, že ztratím peníze

  Myslím, že se ve spojitosti s tradingem jedná o nejčastější a nejpřirozenější druh strachu.

  Nikdo nechce ztratit peníze a pro drtivou většinu nováčků je koncept toho, že občasné ztráty patří k dlouhodobému profitabilnímu obchodování, vcelku náročný ke vstřebání a zažití si. Doposud jsme byli zvyklí za každou činnost dostávat jistou odměnu – toto myšlení však v tradingu padá a zhoršuje se o faktor toho, že po několika hodinách, dnech nebo i týdnech činnosti může být výsledkem jen ztráta. Proto je zde strach ze ztráty peněz naprosto přirozený a ne vždy je špatný – tento strach má i své kladné stránky, protože svědomitým jedincům pomáhá a popostrkuje k o to lepší přípravě a snaze nic nepodcenit.

  Je tedy důležité si uvědomit, zda je to právě tento strach, který nám brání "kliknout", a pokud ano, tak pak si otevřeně přiznat, zda možná výše ztráty na obchod pro nás představuje značnou částku (tj. takovou, kterou opravdu nechceme ztratit, protože v běžném životě pro nás představuje hodně peněz), nebo zda se jedná o částku, která pro nás nic zásadnějšího neznamená a faktická ztráta takovéto částky není až takový problém.

  Pokud se jedná o první variantu, tj. situaci, kdy možná ztráta z obchodu je pro vás neúnosně vysoká a představuje opravdu hodně peněz, rada je zde vcelku jednoduchá: Buďto jste podkapitalizovaní, nebo riskujete na obchod více, než si můžete dovolit a jste schopni unést. V takovém případě je třeba buďto navýšit účet, nebo přejít na levnější trh (s menší volatilitou), případně nižší timeframe – tak, abychom docílili snížení našeho stop-lossu na úroveň, která pro nás už není tak bolestivá. Nebo případně udělat obojí (tj. lehce navýšit účet a skrze změnu trhu nebo timeframu snížit i risk na obchod).

  Pokud se jedná o druhou variantu, pak obava ze ztráty peněz není zřejmě ten skutečný problém. Možná si namlouváte, že toto ten hlavní problém je, že právě strach ze ztráty peněz má na vás největší vliv – ale může se jednat jen o vědomé přesvědčení, které může být na hony vzdálené tomu, co se děje ve vašem podvědomí. Skutečná příčina pak tedy může být v některém z dalších dvou druhů strachů.

  Strach 2: Bojím se, že mně to nepůjde, že na to nemám

  Tento druh strachu je už závažnější, protože souvisí s podvědomými vzory plynoucími z nezdarů a neúspěchů v minulosti (což vede i ke snížené sebedůvěře).

  Pokud jsme v minulosti (klidně i hlubší, sahající až do dětství) utrpěli nějaké výraznější nezdary, které nás mohly negativně ovlivnit, nebo pokud se nám v nedávné době nepovedlo něco zásadního (snaha podnikat, snaha o nějakou výraznější změnu atd.), může být naše sebedůvěra značně nalomená a naše podvědomí nás může brzdit od jakékoliv další snahy, aby nás ochránilo před možností dalšího možného zklamání.

  Zde už je rada výrazně náročnější, a pokud jde o hlubší problémy, nemusí být od věci i konzultace s profesionálním psychologem, který snáze pomůže tyto podvědomé bloky a strachy nalézt a odstranit. Osobně mám také odzkoušené, že na podobné druhy podvědomých strachů fungují i různé druhy meditace a jiné alternativní cesty, ale respektuji, že do těch se nechce každému.

  Ovšem nejlepší způsob, domnívám se, je zkrátka a dobře si opravdu kliknout a případnou první ztrátu v trhu si co nejdříve odžít – abyste viděli, že ve skutečnosti se nic tak hrozného neděje!

  Jsou v podstatě dvě možnosti, jak se do tohoto prvního kliku "donutit".

  Tou první je dopředu si vše naplánovat a připravit. Čím lépe, více a podrobněji si naše první kliknutí naplánujeme, tím větší pravděpodobnost, že ho také zrealizujeme.

  V prvé řadě si tedy stanovte například na příští týden (moc to neodkládejte) konkrétní den a časový rozptyl, kdy ono první kliknutí provedete. Například si můžete říci, že to bude ve středu, která je pro vás z jakéhokoliv důvodu klidnějším dnem, a že to bude mezi 16. a 18. hodinou, kterou máte v trzích také natrénovanou, ideálně ale, že první kliknutí provedete už během prvních 30 minut po otevření trhů a že definitivně vezmete první obchod dle plánu, který se vyskytne.

  Následně si po zbytek týdne tuto "středu" (nebo jakýkoliv jiný den si vyberete) vždy před spaním vizualizujte. Představujte si, že už onen den nastal, představujte si detailně, jak zasedáte k počítači, trpělivě čekáte na obchod dle plánu, a když přijde, bez váhání kliknete na myš. Prožijte si v představách, jak se u toho cítíte (ať už budou vaše pocity jakékoliv, na tom nezáleží a ani zbytečně o svých pocitech moc nerozmýšlejte), a představte si i oba možné scénáře – že první obchod bude jak ztráta, tak zisk. Den před tímto stanoveným dnem pak přestaňte na vše myslet a až onen den přijde, jen s klidem udělejte to, co jste si několik dnů dopředu vizualizovali. Uvidíte, že to není tak hrozné, jak se mohlo na první pohled zdát – a jakmile budete mít za sebou tuto první zkušenost, ty další už budou určitě jednodušší a začnete se tak pomalu otrkávat!

  Druhá možnost zní trochu bláznivě, ale funguje také. Jděte teď hned k počítači (nebo v nejbližší možný okamžik). Otevřete graf, klikněte na BUY nebo SELL (zcela naslepo, je úplně jedno, zda nakoupíte, nebo prodáte), počítejte v klidu do tří – a pak danou pozici opět uzavřete. A tím je to vyřízené. Máte za sebou první obchod, klikli jste si. Nic hrozného se nestalo, jste živí a zdraví, přežili jste to a vlastně na tom vůbec nic nebylo! Takže, proč tolik povyku – když to vlastně byla hračka! A je to, teď už si to jen párkrát zopakujte na základě signálů dle vašeho obchodního plánu a jste tam, kde potřebujete. Netřeba z toho dělat větší vědu.

  Strach 3: Bojím se změny

  Poslední druh strachu zní možná trochu zvláštně, ale má také své důvody a vysvětlení.

  Lidský mozek z principu nemá rád změnu. Lidský mozek si raději lebedí v minulosti (kterou si tak rád idealizuje, proto je nyní tak populární nalhávat si, jak za komunismu bylo krásně, a proto nám na televizních obrazovkách nyní tak rádi servírují komunistické seriály, protože vzpomínat idealizovaně na minulost je jednodušší než pozitivně uvažovat a přemýšlet o budoucnosti), upadá do svých zažitých stereotypů (proto většina lidí tak ráda jede na "autopilota") a brání se jakýmkoliv změnám (jen si představte, jak budete reagovat, když k vám do zaměstnání zítra přijde šéf s tím, že od příštího týdne se výrazně prohodí lidé mezi jednotlivými odděleními a změní náplně práce jednotlivých funkcí).

  A trading je změna – zásadní změna. Může znamenat cokoliv (úspěšná budoucnost není garantovaná) a ať už přijde jakýkoliv výsledek, může to znít hrozivě. Pokud ztratíme, může to být nepříjemná změna k horšímu, pokud uspějeme, tak si sice nyní myslíme, jak to bude fajn začít žít nový a vysněný život – ale ve skutečnosti si zatím reálné kroky k tak výrazné životní změně ani neumíme moc představit, protože pro náš mozek je v daný okamžik takto velká změna poměrně dramatická! Náš mozek tedy může provádět podvědomé sabotáže, aby nás co nejdéle udržel v našem aktuálním pohodlí zdánlivé jistoty z toho, že teď alespoň víte, co bude zítra. Mozek miluje své jistoty (dokonce i ty naprosto špatné a hrozné – neúspěšný a depresivní vztah je pro mnoho lidí pořád lepší než žádný, mizerná a nenáviděná práce je pro mnoho lidí stále lepším řešením než zariskovat, práci opustit a jít hledat novou) a podvědomě může tak blokovat mnoho našich snah ke změně – tedy například neustále blokovat naše snahy reálně kliknout, což by mohlo být chápáno jako první krok k cestě za možnou změnou.

  Co dělat v takovémto případě? Jednoduše iniciovat v našem životě co nejvíce drobných změn, které lehce "vykolejí" naše zaběhlé stereotypy a pomohou získat větší sebedůvěru ke kliknutí si.

  Zvolte od zítra jinou, novou cestu do práce.

  O víkendu jděte udělat něco, co chcete udělat dlouho, nebo něco bláznivého – bungee jumping, motokáry atd.

  Zkuste jídlo, které jste ještě nikdy nezkusili, a zajděte si do restaurace, ve které jste ještě nikdy nebyli.

  Udělejte cokoliv, co na pár dnů až týdnů naruší váš obvyklý rytmus a stereotyp. Je třeba mozek trochu vytrénovat na změny, naučit ho nové flexibilitě. Pak už by kliknutí mělo být výrazně jednodušší, protože jakmile si mozek zvykne na opakované narušování stereotypů, bude zároveň mnohem lépe připravený na změnu – a tudíž i na vaše první kliknutí.

  Tolik tedy z dnešních rad a tipů. Nebojte se zkombinovat i několik z nich současně. Přeji hodně štěstí a odvahy!

  12.1.2014

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...