Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Psychologie obchodování 33: emocionální teploměry

  Mnoho začínajících i mírně pokročilých obchodníků velmi často přehlíží jistý fakt, který má velmi výrazný vliv na obchodníkovu „výkonnost“ pro daný den: je to emocionální stav, ve kterém obchodník k tradingu zasedne.

  Ačkoliv se to nemusí někomu pozdávat, s naprostou vážností platí, že stav, který si přineseme k monitoru, bude mít výrazný vliv na průběh našeho mentálního postoje k trhům – a to přinejmenším prvních 30 – 60 minut. Jinými slovy to znamená, že pokud se například krátce před obchodováním rozhádáte s manželkou a k trhům sednete celí rozčílení, skutečně je nulová pravděpodobnost, že trhy budou to, co vás „uklidní“. Zrovna tak pokud sednete k trhům například s aktuálním pocitem „heroismu“ a přemrštěné sebedůvěry, protože jste právě podali svůj nejlepší výkon v posilovně, rozhodně trhy s vámi pocit „heroismu“ příliš sdílet nemusí a vaši aktuálně přehnanou sebedůvěru docela jistě zase rychle srazí k zemi.

  Naštěstí není nutné nechávat všechny tyto nechtěné vlivy na naši psychiku působit. K tomu, abychom je výrazně oslabili, stačí v podstatě jediné – včas si je plně uvědomit (tím je okamžitě oslabíte z dobré poloviny) a využít pár minut klidu a pravidelného dýchání k tomu, abyste se zpět zklidnili. Pokud takovouto rutinu provedete vždy 15 minut před obchodováním, zasednete k tradingu s výrazně vyšší koncentrací a zvýšíte si pravděpodobnost, že se ten den nedopustíte nechtěných chyb.
  Jelikož sám na pravidelné bázi kontroluji své aktuální emoční stavy, vyvinul jsem si pro své účely určité hypotetické „emocionální teploměry“ ve třech různých směrech, které jsem zabudoval i jako přirozenou součást do svého obchodního plánu. O tyto 3 směry bych se tedy rád nyní s vámi podělil, s detailnějším vysvětlením toho, proč je třeba pro ně tvořit „emocionální teploměr“ a jakou konkrétní „stupnici“ já sám používám.

  1. Emocionální teploměr entusiasmu

  Je stejně nebezpečné přijít k počítači příliš „nabuzený“, jako příliš „deprimovaný“. Ani jeden stav neudělá váš trading lepším – zatím co první stav přináší nadmíru agresivity (která může být značně „drahá“ už po pár minutách od otevření), druhý stav zase přináší přespřílišnou opatrnost, pro kterou obchodník často vynechá celou řadu profitabilních signálů, které se pak snaží „dohnat“ impulsivním klikáním mimo obchodní plán.
  Osobně používám pro měření emocionální teploty entusiasmu stupnici od -5 (deprimovaný) do +5 (přespříliš „nabuzený“) a před tradingem se snažím vždy dostat na bod 0 až 1. Takový hypotetický bod považuji za optimální střed, s tím, že pokud převládá jen nepatrná míra entusiasmu, není to nikdy ke škodě.

  2. Emocionální teploměr sebedůvěry

  Sebedůvěra obchodníka velmi těsně souvisí s entusiasmem a rovněž musí být neustále kontrolována, aby byla na „správném bodě“. Pokud byl váš předešlý den velmi úspěšný, můžete trpět přebytkem sebedůvěry a opět být hned v začátku obchodního dne velmi agresivní – což se vymstí zejména v okamžiku, kdy se ukáže, že daný den je jeden velký chop. Trader „zdrcený“ neúspěchem posledních dnů naopak pociťuje veliké vyčerpání, které prudce snižuje jeho koncentraci a vyšší chybovost je tak zaručená.

  Nejde zde však pouze o trading, ale je velmi nutné opět překontrolovat, zdali si s sebou nenesete k tradingu něco ze zkušeností daného dne. Pokud vám například vše daný den šlo v běžné práci, nebo v rámci vašich jiných aktivit, můžete mít pocit „to jsem ale borec, teď to ještě završím tradingem“ a přijít pak k počítači se značně sníženou opatrností a obezřetností, která může váš úspěšný den skutečně „završit“, ale zcela v opačném duchu. A naopak vás možná daný den mohl zavolat šéf „na kobereček“, vy si můžete zrovna připadat k ničemu a trhy vám s takovým pocitem rozhodně dají ten den za pravdu, že „k ničemu jste“.

  Sebedůvěru je třeba kontrolovat před vstupem k obrazovce dvojnásob, obzvláště pokud patříte k lidem, které snadněji něco nadchne či rozladí a kteří jsou výrazněji náladoví (v takovém případě není dokonce od věci sledovat teploměr sebedůvěry v průběhu celého dne).

  Má stupnice teploměru sebedůvěry má rozpětí 0 („nulová“ sebedůvěra) až +10 (přehnaná sebedůvěra) a pro své obchodování se snažím být v bodě 5-6. Sednout s lehce větší sebedůvěrou není nikdy od věci, ale všeho s mírou. Pokud cítím, že jsem na stupnici v rozsahu 0-3, vůbec k počítači nesedám.

  3. Emocionální teploměr klidu

  Zažívat skutečný „klid“ je samozřejmě v dnešní době poměrně obtížné, co je ale třeba brát v potaz v rámci tradingu je, zdali nejste aktuálně příliš „rozlítaní“, zdali se vás ještě nedrží hektičnost a stres daného dne, apod. Pokud ano, jsem přesvědčený, že každý má již vypracované podvědomé nástroje, jak „rozlítanost“ krotit – například jedna čtvrthodinová kávička, chvíle klidu o samotě, pár minut příjemné muziky, apod.

  Samozřejmě, pravým opakem je pak stav, kdy jste příliš unavení a nutnost pasivního nicnedělání z vás přímo čiší. Zrovna tak pokud pociťujete aktuální nesmírnou znuděnost – to vše je pravý opak „rozlítanosti“ na emocionálním teploměru klidu. Ani tento stav nevěští nic dobrého, protože je například faktem, že znuděnost a únava bývají opět jedním z běžných důvodů impulsivního jednání.

  Pro teploměr klidu tedy používám opět škálu -5 (velmi pasivní, unavený) až +5 (příliš rozlítaný) a důrazně se snažím dosáhnout bodu 0, tj. tak nějak stavu „příjemného plynutí“. Není to vždy lehké, ale je to nutné a nezbytné.

  Jak tedy vidíte, přirozenou součástí mého obchodního plánu je tedy i kontrola emocionálního teploměru v rámci check-listu, který projíždím těsně před tradingem. Vždy překontroluji emocionální teplotu, pak začnu v klidu dýchat a ve své imaginaci snažím „štelovat“ teploměry na požadovanou hodnotu. Moc času to nezabere, ale funguje to velmi dobře.

  Stejnou věc radím i vám – pokud to s tradingem myslíte opravdu vážně. Těch 15 minut navíc rozhodně může dělat veliký rozdíl.

  23.8.2009

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...