Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Statistika II: příprava na multikontrakty

  Dnešní článek pro vás připravili pravidelní přispěvovatelé komunitního portálu www.financnik.cz – uživatelé s nickem Sebik a PetrM. Pokud se také vy chcete podělit se svými zkušenostmi, zašlete návrh svého článku či recenze na info@financnik.cz

  Než člověk začne přidávat další kontrakty, většinou uběhne dost času. Je třeba navýšit účet na potřebnou částku, psychicky se připravit na větší risk (úměrný počtu kontraktů). Někdo přirovnává přidání dalšího kontraktu k tomu, jako by každý další kontrakt byl stejnou zátěží pro psychiku obchodníka jako přechod z papertradingu na live trading. Jak jste si jistě ale všimli, v životě platí, že štěstí přeje připraveným a v tradingu to platí dvojnásob. Pokud obchodujete jeden kontrakt, dalším logickým krokem je přidání dalšího kontraktu. Na to musíme být připraveni (nehledě na to, že vás určitě bude motivovat do další práce, když uvidíte na vlastní oči alespoň na papíře, co dokáže Possition sizing udělat s průměrným ziskem). Tady se opět dostáváme k oblíbenému tématu statistiky. Pokud ji vedeme dobře, není pro nás problém klidně si udělat přehled, jak bychom dopadli s multikontrakty zpětně, a to buď ručně nebo pomocí nějakého programu (např. MSA). Přidávání a ubírání kontraktů není náhodné a slouží k tomu různé metody (Kellyho formule, Fixed Fractional), které jsou ovšem nad rámec tohoto článku a Tomáš je popisuje v článku věnovanému possition sizingu. My si ukážeme jak používat naše statistiky k tomu abychom si udělali představu o tom co můžeme čekat od obchodování s větším počtem kontraktů a ukázali si jaké jsou možné kombinace výstupů vhodné pro náš systém. Takto se můžeme připravovat dopředu na základě dat získaných třeba z papertradingu nebo již obchodování s jedním kontraktem na živo. Pokud jsme už u papertradingu byli zodpovědní a věříme našim statistikám (což bychom měli pokud to s tradingem myslíme vážně), nic nám nebrání tyto statistiky dát dohromady. Příklad který uvedeme je jen jednou z mnoha možností jak postupovat a je to postup, který používáme my dva. Je pro 3 kontrakty a to z toho důvodu že nám dovolí ukázat si více kombinací.

  Minule jsme si ukazovali tabulku která vám mohla pomoci při určování profit targetu. Z té budeme částečně vycházet i dnes. Všechny možné kombinace různých výstupů nám opět umožňuje perfektně vedená statistika, ve které najdeme různé způsoby výstupů a ty můžeme kombinovat pro různý počet kontraktů.

  Je jasné, že nejlepší způsob (sami si to můžete opět prověřit na svých datech) je výstup se všemi kontrakty najednou (all in all out). Tohle je pro nás ale až další krok, na který se chystáme, jakmile budeme přidávat další kontrakt, je pro nás ze začátku daleko jednodušší vystupovat postupně adekvátně tomu co nám hlava dovolí. Je jen na nás co jsme schopni unést. Nám například vychází u Woodiho systému zcela jasně jako nejlepší způsob výstupu protnutí CZI na hodnotě +100 nebo -100. Znamená to však, že někdy vystoupíme jen s B/E, i když trh předtím udělal pěkný pohyb naším směrem a vyvstává otázka, zda toto uneseme. Nebo se rozhodneme pro to co je pro nás snesitelnější a s částí kontraktů vystoupíme na stanovených PT a jen jeden necháme běžet s trhem až do protnutí CZI na hodnotě +/-100 (runner).

  V našem případě (pro lepší názornost budeme brát v potaz obchodování se třemi kontrakty) budeme vystupovat na dva různé profit targety a jeden kontrakt necháme v trhu až do protnutí 100 čáry.

  V závislosti na trhu který obchodujeme (použijeme příklad na trhu e-mini YM) si z tabulky 1. vyhledáme nejčastěji dosažený rozsah, který daný trh udělá. To je samozřejmě závislé na zvolené strategii, protože každá strategie nám dá jinou možnost vstupu do trhu, některá dříve, jiná později a na tom je závislé jak velký běžný pohyb po našem vstupu udělá. V případě patternu ZLR, dle Woodieho systému, je na tomto trhu nejčastější pohyb, dle našich dosavadních statistik, 6-12 bodů. Tedy první profit target stanovíme v rozmezí 10-12 bodů (50-60$)což je velikost našeho stop lossu (SL) pro tento trh. Pokud trh na tento PT dosáhne, vystupujeme s jedním kontraktem a v trhu necháváme další dva, které v tuto dobu musí být již posunuty bezpodmínečně na B/E+1! (dle naší strategie pro tento trh jsme na B/E už při dosažení profitu 7bodů (35$), ale někdo může posunovat později a je nutné si ostatní kontrakty pojistit.

  PT2 se již snažíme nastavit na nějaký pěkný zisk, který má již dostatečné RRR (1:25-1:3)v našem případě je to našich oblíbených (samozřejmě ze statistik :) 31 bodů (155$). Poslední kontrakt necháváme běžet s trhem až do protnutí 100 čáry na CZI a necháváme se "překvapit", co nám nadělí. Dle našich statistik po dosažení PT2 už následuje opravdu pěkný pohyb a třetí kontrakt bývá výživný, ale jak to v tradingu chodí, nic není stoprocentní. Může tedy dojít například k těmto situacím:

  PT1 = 11 bodů; PT2 = B/E, Runner = B/E
  PT1,2,runner = B/E
  PT1,2,runner = -50 (nebo -25)
  PT1 = 11; PT2 = 31 bodů, Runner = 53 bodů

  Kombinací budete dostávat spoustu. Dle našich statistik si můžeme určit další možné výstupy pro jednotlivé kontrakty (fantazii se meze nekladou a různých kombinací je nespočet stejně jako výstupů) .

  Na chvilku se zastavme u kouzelného slova B/E - brak even. To je vlastně naše pojistka, že v daném obchodu už nic neriskujeme. B/E je vlastně posun SL na vstupní hodnotu našeho obchodu. Ted se dostáváme k jednomu z největších "problémů" v tradingu. Kdy posunout na B/E? Na tohle prakticky nenajdete univerzální odpověď, vše je naprosto individuální (ostatně jako všechno v tradingu), každý musí nalézt opět co vyhovuje jemu, zda mu vyhovuje nechat trh více dýchat (riskovat tím vyražení na SL) a posunovat později, nebo posunovat brzy (mít brzy zajištěná záda), ale zase riskovat to, že nás trh předčasně vyhodí a rozjede se naším směrem. Nám osobně vyhovuje ze začátku mnohem rychlejší posun na B/E, a proto máme spoustu takových výstupů. Vše závisí nejen na individualitě každého tradera, ale také na systému který obchoduje. Stejně jak se liší systém od systému práce se SL, tak se liší posun na B/E.

  Spousta začátečníků (mezi které se samozřejmě počítáme taky), bývá flustrovaná z toho, že přiliš brzy/pozdě posunují na B/E, bývají vyhozeni z trhu a následně se trh rozjede v předpokládaném směru a zrovna udělá velký pohyb, který by znamenal super zisk. Také z toho občas ještě býváme rozhození (což je naprosto normální), ale počet těchto nepříjemných duševních stavů klesá lineárně s tím, jak se rozrůstají naše statisitky, kde jasně vidíme co je pro nás výhodnější. Člověk si přirozeně pamatuje vždy věci, které ho ovlivní nejvíce a pochopitelně ty, které se stanou jako poslední (zvlášť pokud je to negativní zážitek z toho, že nám trh "utekl") máme hned pocit, že je něco špatně a je třeba to změnit. Pokud nás to takhle ovlivňuje a trpíme při každém dalším obchodu, kdy nás trh předčasně vyhodí, není nic jednoduššího než začít sledovat a zapisovat možné způsoby posunů na B/E a zjistit, co je tedy pro nás a náš systém nejvýhodnější.

  Náš způsob je jednoduchý, posun na B/E provádíme při dosažení 7 bodů (platí pro trh YM). Ale mimo tento posun si do zvláštní tabulky ke každému obchodu píšeme, co se stane, pokud posuneme o 8, 9, 10 bodů. Někdy nás při brzkém posunu trh vyhodí předčasně, někdy nás ale ochrání před ztrátou, protože v době kdy se trh otočí a my bychom třeba při posunu o 8 bodů byly ještě na SL už jsme při brzkém posunu na B/E. Pokud tedy nastane případ, že máme pochybnosti jestli toto děláme dobře, stačí opět nahlédnout do statistik a hned si můžeme spočítat co je lepší.

  Malé upozornění, o kterém jsme si přečetli v článku jednoho zkušeného tradera z woodieho okruhu a se kterým se plně ztotožňujeme. Pokud použijete způsob postupných výstupů (ať už používáte dva, nebo tři kontrakty), vždy se ujistěte, že při prvním výstupu (ne-li dříve), už máte všechny ostatní kontrakty na B/E! A dále pak, že při multikontraktech se vaše ztráty (které zaručeně přijdou) budou násobit adekvátně počtu kontraktů.

  Na závěr se pojďme ještě zaměřit na přidávání kontraktů z hlediska psychologie. Při multikontraktech se nám přirozeně zvětšuje DD. A to přímo úměrně přidáváním kontraktů. Ze začátku tak můžeme volit systém, který není nejvýživnější, ale který jsme schopni psychicky snést. Ten můžeme provozovat třeba měsíc či dva a po zvládnutí jednoduššího systému si tak dovolit systém výživnější, ale s vyšším DD.

  Oba jsme fandové bodybuildingu a sportu vůbec, ale protože každý z nás se v tomto směru vydal jinou cestou (jako si v tradingu každý vybírá tu svou), rádi bychom vám jako ukázku dali příklad z Šebikova života a poskytli tak ukázku toho, jak je trading provázaný s jinými oblastmi našeho života, zejména se sportem.

  Když jsem začal chodit do posilovny, měl jsem cíl být silný a přibrat na váze. V začátcích jsem nezdvihal velké váhy protože jsem si to nemohl dovolit vzhledem ke svým fyzickým proporcím. Je to stejné jako byste chtěli obchodovat více kontraktů s malým účtem, dříve nebo později přijde zranění (v případě obchodování krach účtu). Samozřejmě když jsem kolem sebe viděl pokročilé kulturisty nebo kluky kteří aktivně cvičili rok dva a bylo to na nich znát chtěl jsem být jako oni, a to co možná nejdřív. Jenže jak v kulturistice tak v tradingu tohle nejde. Začal jsem se tedy učit o správné výživě, tréninkových metodách (čtení literatury, backtesting, papertrading) a převzal "svůj" první tréninkový plán (stejně jako v tradingu nejprve převezmete něčí plán a teprve časem si ho začínáte upravovat podle sebe; přizpůsobovat své vlastní individualitě). Výsledky nepřicházely hned, ale po malých krocích. Pomalu jsem si začal přidávat zátěž (kontrakty) a s tím šla i moje tělesná váha nahoru (stav účtu). Výsledky byly dostatečně viditelné po roce cvičení. Když bych něco uspěchal, přidával si rychleji větší váhu, mohl bych se zranit (zrušení účtu) nebo by byla zlomena moje psychika tím, že to nejde tak rychle a dobře jak jsem čekal (psychologie obchodování). Došlo by to tak daleko že bych cvičení ukončil s tím, že nefunguje (žádný systém přece nemůže fungovat, když nefunguje ani nám).

  Jakmile jsem byl nemocný, váhy šly díky oslabení organismu dolů, ale nenechal jsem se tím zviklat a šel jsem pořád za svým cílem. Jako v tradingu, můžete "onemocnět" a "zakopnout", ale musíte se naučit vstát a pokračovat znovu za svým cílem. Tak jako když onemocníte a zeslábnete, musíte přijímat i ztráty. Je to životní kolotoč. A na něm se právě udrží ti, co si to uvědomí. Tak jako při cvičení, jdu si i v tradingu za svým cílem a podřizuji tomu svůj život. Co to je odpírat si věci rok či dva proti tomu, žít finančně nezávisle? Samozřejmě to můžete trvat i déle, ale taky jsem nebyl silný hned při prvním nástupu v posilovně.

  Multikontrakty jsou tedy dalším krokem v dlouhé cestě za naším cílem stát se full time tradery. A jako každá část tradingu si zaslouží pečlivou přípravu a testy. Naše statistiky nám dávají skvělou možnost připravit se předem.

  Sebik a PetrM

  30.7.2006

  Finančník.cz


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Stavíme byznys jménem trading III

  Minulý díl jsme zakončili krokem, ve kterém se v rámci stanoveného časového harmonogramu budeme snažit najít co nejvíce vhodných nástrojů pro náš osobní styl. Pokud tedy máme vymezený okruh těch nástrojů nebo systémů, které nás zaujaly nejvíce, můžeme pokročit dále.
  Samozřejmě, že užší výběr obchodních systémů, které nás zaujaly a u kterých cítíme, že by mohly padnout našemu stylu ještě neznamená, že je nutně musíme obchodovat. Sám například poslední rok testuji mnoho opčních strategií, které jsem si vybral do „užšího“ kola jako ty, které by mně mohly padnout nejlépe, mnoho z nich již testuji na živém účtu, avšak obchodovat „naplno“ jsem se rozhodnul zatím pouze jedinou z nich. Ostatní strategie se buďto postupně ukázaly jako méně zajímavé, než jsem se původně domníval, nebo jsou ve fázi dalšího testování, což je další krok , o kterém chci dnes primárně psát.
  Krok 5: testování robustnosti vybraných nástrojů
  Zúžený okruh vybraných nástrojů je následován dalších krokem a tím je jejich testování. Nemám zde ještě na mysli jemné backtestování a stavbu konkrétní podoby obchodního systému. V tento moment mám na mysli spíše velmi hrubé backtestování a především testování robustnosti zvoleného nástroje. Hned vysvětlím, co mám na mysli:
  Dobrý nástroj by měl být v prvé řadě univerzální. Neměl by to být nástroj, který funguje pouze na nějakém trhu nebo nějakém time-frame, ale nástroj, který se nemusíme bát aplikovat v různých trzích a podmínkách. V tento moment tedy ještě nepotřebujeme nutně stavět obchodní systém (tj. konkrétní obchodní pravidla pro vstupy a výstupy, která budou následně backtestována), ale musíme si ověřit, že vybrané nástroje fungují.
  Neexistuje bohužel jednotný postup, jak něco takového „vyzkoušet“. Jedním z nejjednoudšších je ten, že si ke svému stávajícímu nástroji k určování vstupů vyberete nějaký jiný nástroj pro určování výstupů – například křížení křivek MACD, posouvaný stop-loss, CCI hook atd. Musí se jednat o nějaký obecně funkční výstup, ale nejde v této fázi ještě o žádné jemné testování.
  Nyní si vyberete řekněmě 5-6 různých trhů (v případě pozičního obchodování) a to ideálně z různých komoditních komplexů, nebo 2-3 trhy a 2-3 různé time-frame v případě intradenního obchodování. Váš další krok je otestovat na každém trhu / timeframe alespoň 100 obchodů. Nejde nyní o to přesvědčit se, jak hodně systém vydělává/nevydělává (v tomto bodě navíc ještě stále o obchodním systému nemluvíme, je to pouze hrubý test) – jde pouze o test určité robusnosti. V ideálním případě by trh měl vykázat alespoň trochu profitu na všech time-frame a všech trzích. Měli byste systém otestovat na všech trzích i time-frame také v různých situacích trhů – tj. silně trendujícím trhu, „normálně“ trendujícím trhu a netrendujícím trhu (chopu), abyste si okamžitě udělali představu, pro jaký typ trhu je nástroj nejvhodnější. Celému tomuto testování věnujte alespoň několik týdnů – je skutečně velmi důležité přesvědčit se, že je zvolený nástroj robustní a také vědět, pro jaký typ trhů je případně totálně nevhodný. Poté co jste hotovi, udělejte ještě jednu věc – otestujte stejný nástroj vstupů s jinými výstupy, než v případě prvního testu. Abych byl upřímný, pokuste se zkombinovat váš nástroj vstupů alespoň s 5 různými variantami výstupů. Důvod je jednoduchý – je třeba si být jisti, že zvolený nástroj vstupů sám o sobě pozitivně ovlivňuje výsledky a že vše nebylo především dílem výstupů. Samozřejmě, pokud jste zběhlejší technicky, můžete pracovat s dalšími variacemi – jeden z dalších ideálních způsobů je testovat robustnost daného vstupu na základě analýz MAE/MFE atd. I když současné testování různých výstupů celý proces udělá ještě zdlouhavější, budete alespoň vědět, jaké výstupy jak zhruba fungují, jak dlouho vás podrží v obchodě, k jakému typu trhů se hodí nejlépe atd. To vše vám pak ulehčí další krok.
  I přes zjevnou zdlouhavost tento krok nepodceňujte. Přirovnejte si tento krok opět ke klasickému byznysu: řekněme, že jste ředitel sítě kaváren Starbucks – rozhodně nebudete otevírat své pobočky na prvním místě, kde vás napadně. Zaručeně nejdříve strávíte (nebo byste alespoň měli) mnoho času podstatně hlubším studiem zúženého výběru vytipovaných oblastí. Budete chtí vědět úplně všechno – kolik lidí kolem dané oblasti projde ve všechny hodiny denní doby, jak majetní lidé bydlí v okolí, kde jsou nejbližší kanceláře, kam lidé z kanceláří chodní na snídaně a na obědy, kolik tak utrácejí, a mnohem více. Úplně stejné to musí být s vašim předem vytypovaným nástrojem – musíte udělat podrobný průzkum, než se ubezpečíte, že má hlubší význam se danému nástroji věnovat více a zkoušet s jeho pomocí stavět obchodní systém. Tyto nástroje jsou základními stavebními kameny, na kterých budete stavět svůj byznys jménem trading jako celek a proto musí být základy velmi pevné.
  Veškeré testy provádějte v přehledé formě a veškeré výsledky dobře archivujte. Bodou se vám zaručeně ještě v budoucnu hodit a zcela jistě se k nim budete ještě mnohokrát vracet. Využijte například program Excel, který je pro podobná testovná ideální.
  Pokud vše uděláte dobře a nic nepodceníte, budete mít na konci mnoho nových poznatků:
  budete vědět, který z nástrojů z úžšího výběru prošel „jemným sítem“ a se kterým se tedy budete nadále snažit stavět svůj obchodní systém; docela možná to bude několik nástrojů, což je jedině dobře; docela možná tedy už budete mít nyní ten „svůj“ nástroj budete vědět, pro jaké trhy je váš nástroj nejvhodnější; zda-li pro více nebo méně volatilní, pro více nebo méně trendující, pro dražší nebo levnější trhy celý proces vám navíc umožní se s různými trhy lépe seznámit během tohoto procesu se také seznámíte s více time-frame, což vám pomůže ujasnit si, který by mohl být ten nejvhodnější pro vás budete vědět, jak různé výstupní techniky mohou váš vstupní nástroj ovlivnit, jak dlouho nebo krátce vás v trhu jednotlivé výstupy podrží budete si moci více ujasnit, jakým typem výstupů se budete chtít zabývat dále a tím si tedy i ujasnit, zda-li budete chtít být spíše dlouhodobý trader (a využívat dlouhodobější výstupy), nebo krátkodobější trader (resp. swingový obchodník – a využívat tak krátkodobější výstupy) budete mít už poměrně jasnou představu, jaké ruzné kombinace vstupních a výstupních nástrojů budete chtít podrobit finální snaze vybudovat konkrétní obchodní systém Příští týden vezmeme ty nástroje, které prošly "jemným sítem" a začneme z nich tvořit obchodní strategie.

  Co nového přinese Finančník v roce 2017?

  S ohlášeným odchodem Tomáše dostávám dotazy, jak bude Finančník vypadat příští rok, kam se bude vyvíjet a zdali zůstane jeho zaměření. Každá podobná zásadní změna představuje prostor pustit se do nových věcí a těm starým dodat novou energii. Kam se tedy vydá Finančník v roce 2017?
     Foto (c)123rf.com   Finančník zde bude samozřejmě dál tak, jak jej znáte. Respektive doufám, že se mi ho podaří s kolegy posunout zase o kus dál a dodat mu novou dynamiku. Rodinné důvody mě nejméně na příští rok přitáhly zpátky do Čech, a budu tak mít více příležitostí se této mé srdcové záležitosti aktivněji věnovat, být v bližším kontaktu s ostatními tuzemskými tradery a především mít čas předávat na stránkách Finančníka řadu z mých nových přístupů a myšlenek, kterým se v tradingu poslední roky věnuji.
  Na co se tedy můžete v roce 2017 na Finančníkovi těšit?
  Technologie
  Pozitivních změn se dočká celá platforma, skrz kterou je na serveru distribuován obsah. První na řadu přijde diskuzní fórum. To stávající je již velmi zastaralé, nemá podporu pro mobilní zobrazování, občas padá, nevyhledává správně v uzavřených diskuzích, neposkytuje mnoho moderních funkcí, někdy nechodí emailové notifikace a třeba pro účely vedení obchodních deníků s mnoha screenshoty už není nejvhodnější. Bohužel fórum máme propojené s řadou dalších služeb, je plné zajímavého obsahu (jehož internetové adresy by se neměly změnit) a jakýkoliv pokus o změnu byl tak vždy dost časově náročný a komplikovaný. Přes dřívější plány proto nikdy k výraznému upgradu fóra nedošlo. Řada z vás ví, že pro specifické účely jsme nakonec vytvářeli nová diskuzní fóra, kde se pracovalo přívětivěji. Nové fórum začne tým Finančníka implementovat již v prosinci 2016 a věřím, že začátkem roku bude vše zfinalizováno. Obsah diskuze zůstane zachován.
  S mobilními aplikacemi souvisí i výrazné zmodernizování platformy pro on-line výuku. Především bychom se již v průběhu první poloviny 2017 chtěli zbavit streamování ve Flashi a přejít kompletně na HTML 5. Z uživatelského pohledu by to znamenalo možnost sledovat kurzy i na mobilních telefonech a tabletech. Nové on-line kurzy, představené od roku 2017, budou navíc připravovány ve více kratších lekcích (při zachování celkového rozsahu kurzu), což je opět velmi praktické pro sledování na mobilních zařízeních a průběžném studiu například při cestování nebo cestách do zaměstnání.
  Z pohledu technologií máme v plánu i další novinky, které ale budeme představovat postupně. Určitě bude našim cílem redesignovat Finančník.cz tak, aby jej bylo možné snadněji číst na mobilních zařízeních.
  Publikované články
  I nadále budou samozřejmě na Finančníkovi vycházet články. Zaměření zůstane podobné (diskréční a automatizované obchodování), byť bych rád větší část článků zaměřil na pokročilejší praktické aplikace obchodních přístupů a testy chování trhů. Tedy vyššího využívání různých vysledovaných statistických tendencí pocházejících z mého vlastního výzkumu a výzkumu mého quant týmu. Ne vždy jde o konkrétní obchodní strategii, ale o myšlenku, kterou lze další prací do obchodního systému „přetavit“. Pro mě osobně představovaly vždy podobné informace velkou inspiraci a motivaci. Ostatně velmi pozitivní reakce na články, které jsem v tomto duchu již publikoval (viz Profitabilní tendence vycházející z FOMC dnů, Profitabilní obchodování A-Z: obchodní systém ke stažení a podobně) mě utvrzují v tom, že většina z vás bude mít podobný názor.
  Obsahově se určitě budeme dál věnovat obchodování futures, více článků bych rád ale věnoval i obchodování akcií a ETFs. Ty mohou být, zejména v automatizovaném pojetí, výrazně přívětivější pro začínající tradery z pohledu nároků na kapitál a možnosti řízení rizik.
  V průběhu roku patrně otestuji i zájem o některé komplexnější směry obchodování, kterým se věnuji (například arbitráže s použitím opcí). Tyto přístupy už bohužel vyžadují výraznější programátorské znalosti a nejde tak o „mainstream“ v běžném retailovém obchodování. O to jsou však podobné přístupy zajímavější. Ostatně celkově budu rád, pokud další tradery motivuji v otevření své mysli k využívání univerzálnějších technologických řešení. Tedy takových, které myšlení tradera neuzamykají do funkcí poskytovaných některou z retailových platforem, ale umožňují mu svobodněji zpracovávat informace a vytvářet řešení, která jdou mimo hlavní proud retailových traderů (bohužel většinou ztrácejících).
  Kurzy obchodování
  Na Finančníkovi pochopitelně budou dále k dispozici kurzy vysvětlující mé taktiky intradenního obchodování FIMS s využitím orderflow. Kurzy jsou nové a v podobě, ke které zatím nemám co dodat. Od nového roku budeme kurzy bonusově poskytovat rovnou s mými orderflow indikátory pro SierraChart. Po roce opět zvažuji uspořádání jednoho semestru kurzu s mým mentorigem.
  Jak jsem avizoval, od nového roku budou na Finančníkovi dostupné také nové kurzy zaměřené na mé taktiky automatizovaného obchodování. První bude klasický jednodenní kurz konkrétně popisující začátky obchodování AOS. V rámci kurzu bude k dispozici i má skriptovací šablona, kterou používám pro vytváření obchodních systémů ve stylu „od myšlenky ke kódu“. A pochopitelně i popis několika systémů, které pro automatické obchodování používám (se zaměřením na komodity, akcie a v případě menších účtů na ETFs).
  Současně by se měl v únoru / březnu konat pokročilý workshop zaměřený na kompletní automatizaci analytického workflow a pokročilé aplikace automatizovaných přístupů. Jde o oblast, kterou jsem neviděl zatím školit nikde na světě, tak jen stále přemýšlím, jak veškerý obsah do kurzu poskládat tak, aby byl zcela srozumitelný i neprogramátorům. Na workshopu plánuji poskytnout i své skripty, které pro tyto účely používám. Samozřejmě v otevřené podobě, aby je bylo možné dále rozvíjet a upravovat. Rád bych využil i to, že jsem aktuálně více v Praze, a kurzy tak budou po delší době prezenční, nabízející větší možnost vzájemné interakce a případného navazujícího setkání. Konkrétní data kurzů budou vyhlášeny ke konci roku.
  Dalším mým cílem je rozvinout na Finančníkovi komplexnější on-line výuku práce se softwarem (Amibroker, TradeStation, Python, možná NinjaTrader, který ale sám nepoužívám) tak, aby i začínající tradeři měli v této oblasti od čeho se konkrétně odrazit a mohli systematicky postupovat ke svým prvním obchodním systémům (například ve stylu nového kurzu práce s Amibrokerem, který vzniká zde.). Pokud byste se chtěli do vytváření těchto on-line kurzů zapojit, tak mi prosím napište na petr@financnik.cz. Hledáme v této oblasti spolupracovníky.
  Pochopitelně se nabízejí i další myšlenky na rozvoj serveru. Sám si velmi oddychnu, až budeme mít za sebou technologický update a budu se moci soustředit už jen na zprostředkování obchodního know-how. To vzniká v synergii s mým vlastním tradingem a neustále probíhajícími inovacemi vycházejícími ze zkoumání trhů, takže se jistě můžete v průběhu roku těšit na mnoho nových zkušeností a tipů.
  A pokud se do trhů vrátí větší volatilita, mohl by tak být rok 2017 velmi zajímavý po všech stránkách!
  S celým týmem se těším na další vzájemné potkávání na webových stránkách a off-line akcích Finančníka.

  Jaké trhy pro vyhlazené portfolio

  Letošní rok jsem si uvědomil jednu ze zásadních chyb: doposud jsem měl své portfolio zaměřené převážně na indexové futures trhy. Řadu let jsem shledával tento přístup jako dostatečný, letošní rok jsem však zažil, jak frustrující může být, pokud chytneme během roku několik period, které jsou pro indexy slabé. Proto jsem se rozhodnul tvrdě zapracovat na intradenním AOS portfoliu, o čemž bude dnešní článek.
  Vyhlazená equity není otázkou systému – vyhlazená equity je otázkou chytrých kombinací trhů, timeframů, případně obchodních přístupů (na vyšší úrovni pak otázka inovativního position sizingu). Ono je to celkem logické.
  I když v době finančních šoků neexistuje v trzích prakticky žádná negativní korelace, po zbytek doby stále existují skupiny trhů, které si žijí svým vlastním životem – a nabízejí nám tak rozumnou diversifikaci. Výsledkem pak je, že pokud si právě vede špatně jedna skupina, ztráty může rozumně kompenzovat jiná skupina trhů – a celkově takto vyhlazujeme celou equity.
  Jaké skupiny trhů použít
  První otázkou samozřejmě je, jaké skupiny trhů kombinovat.
  Futures burzy v základu nabízejí následující skupiny: Indexy, Currencies (měny), Metals (kovy), Energies (energie), Bonds (dluhopisy) a Grains (zrniny). Každá skupina si žije svým životem a v každé skupině lze nalézt jeden zajímavý trh, který bude následně reprezentovat celou skupinu.
  Osobně jsem experimentoval se všemi skupinami a krom měn mohu doporučit prakticky jakoukoliv kombinaci. Měny jsou obecně v rámci AOS vysoce nestabilní (a například AOS na forexu selhávají extrémním tempem, proto je náročné najít zajímavý AOS pro forex). Záleží samozřejmě také na tom, na kolika trzích se vám podaří vytvořit systém a kolik trhů současně vám umožní obchodovat váš účet, ale i s menším účtem se dají po jednom kontraktu již obchodovat 3–4 trhy a v takovém případě se mně osvědčily zejména následující kombinace:
  Kombinace pro 3 trhy (po jednom trhu z následujících skupin):
  Indexy Zrniny Energie Kombinace pro 4 trhy (po jednom trhu z následujících skupin):
  Indexy Zrniny Energie Bonds Osobně momentálně dopracovávám několik portfolií založených právě na 4 skupinách a zde je příklad jednoho z portfolií (na 30minutovém grafu, celkem zastoupeno 5 trhů, equity za posledních 8 let, obchodování po 1 kontraktu – breakout strategie):

  Vyhlazení skrze více timeframů
  Druhý zajímavý způsob vyhlazení equity (v kombinaci s kombinací různých trhů z různých skupin) je využití více timeframů u každého z trhů (ideálně beze změny parametrů systému, nebo jen s mírnými změnami). Jedná se spíše o dovyhlazení než vyhlazení, ale evokuje to například myšlenku, že místo přidávání kontraktů může být zajímavější přidávat timeframy pro stejný systém a trh. Další možnost je samozřejmě optimalizovat i timeframe (tj. prohlédnout si systém(y) na vícero timeframech a udělat rozhodnutí výběru jediného, pro každý trh ale jiného), zde je ale již otázka, jak hodně reálně přeoptimalizováváme.
  Každopádně, zde je pro ukázku druhá varianta equity výše, kdy pro každý trh přidáme druhý timeframe, a to 15 minut. Jak vidíte, k lehkému dovyhlazení skutečně došlo, drawdown se až tak dramaticky nezvýšil, profit však ano.

  Jaké systémy použít
  Nejlepší variantou je samozřejmě mít v portfoliu zástupce trendových a zástupce protitrendových systémů. Vcelku ale postačí i kvalitní systém se schopností obchodovat rozumně (a co nejvíce rovnoměrně) na obě strany.
  Mojí specializací jsou breakout strategie a mohu s jistotou prohlásit, že takové pro portfolio napříč různými trhy bohatě stačí – pokud se tedy jedná o strategie obchodující na obě strany, long i short. Občas stačí i jednodušší breakout strategie, které samy o sobě na jednotlivých trzích až tak fenomenální výsledky nedávají (jako jednotlivý trh byste asi danou strategii neobchodovali), ale všechny dohromady dávají smysluplné portfolio, s kvalitní equity. Je vždy třeba hledět na portfolio jako celek – to je podstatnější ukazatel než kvalita equity jednotlivých systémů. Pamatujte, že kde jeden trh ukazuje velký drawdown, tam to mohou další dva trhy bohatě kompenzovat.
  Samozřejmě předpokladem je mít kvalitně nastavené workflow vytváření strategií, protože těch budete potřebovat ideálně celou řadu a na celé škále trhů, tj. vše musíte mít připravené pro rychlou a plynulou práci. Zároveň je nadále kriticky důležité mít kvalitní procesy testování robustnosti, abychom do portfolia vybírali jen strategie skutečně robustní.
  Co se týká reoptimalizace, celkově se mně osvědčilo provádět jí zhruba 1x za rok (maximálně 1x za 1/2 roku, vyšší frekvenci jsem shledal jako zbytečnou až kontraproduktivní) a tohoto se hodlám držet i s mými novými portfolii.
×
×
 • Vytvořit...