Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Nakup pred ztratou, prodej v zisku


Martinek

Doporučené příspěvky

Zdravim,

zrejme mi unikl jeden ze zakladnich principu obchodovani na burze, omlouvam se... :-) Prosim tedy o vysvetleni jedne veci...

Kdyz si nakoupim nejakou komoditu, zablokuje se mi margin a jeji cena bude klesat - budu tedy de facto vykazovat ztratu. Ale ta by se preci nemela nijak odrazit na mem uctu, kdyz komoditu stale drzim a jeste jsem ji neprodal. Ztrata by snad byla, kdybych ji prodal na te nizsi cene, nebo ne? Proc tedy nemohu pockat, az cena zase za nejaky cas stoupne a teprve potom ji prodat (se ziskem)?

Chapu, ze je to nesmysl, protoze jinak by na burze nikdo neztracel. Ale nechapu ten princip a duvody.

Diky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pokud komodity nakoupite a dana komodita se otoci do ztraty (tzn. pod uroven vasi vstupni ceny), prirozene se ztraty okamzite odecitaji z vaseho uctu. Cim vice nechate komoditu padat do ztraty, tim vice se vam z uctu odecita. Pripadne ztraty musi byt z neceho kryte - a to je prave z vaseho uctu. Pokud by jste chtel "cekat" dokud se komodita neotoci, taky by se mohlo stat se se nedockate a nez se komodita otoci, na vasem uctu uz bude nula.
Zdravim,
Tomas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja tam nechapu ten princip, ze neco koupim (tj. je to moje - i kdyz jsem zaplatil jen zalohu) a pak se mi stejne odecita ztrata... Zkratka mi nedochazi, proc fixne neoperuji s cenou, za kterou jsem dany kontrakt nakoupil. Ale to je asi uz otazka tezce mimozni, takze nebudu zahlcovat diskusi. Kazdopadne diky za odpoved.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Protoze komoditu ve skutecnosti nevlastnite, pouze "kontrolujete". Za slozeny margin kontrolujete komoditu casto v deseti az stanasobku skutecne hodnoty oproti marginu. Prave margin Vam umoznuje kontrolovat diky pakovemu efektu obrovske mnozstvi komodit za minimalni cenu. Kdyby jste chtel komoditu fakticky nakupovat za fixni castku, nikdy by jste se nedoplatil. Pak by ale samozrejme vase ztraty ze zadneho uctu odecitany nebyly. Diky pakovemu efektu a marginum, kterymi kontrat de facto pouze kontrolujete, vsak zaroven musite okamzite pokryvat i pripadne ztraty. Snad uz je to jasnesi.
Zdravim,
Tomas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Doplním Tomáše...Drtivou část komoditních obchodů tvoří obchody s tzv.futures kontrakty.Z názvu je patrné,že se jedná o něco budoucího.To budoucí je závazek,že někdy v budoucnu něco dodáte nebo odeberete.Ve skutečnosti nákupem kontraktu např.kukuřice jste nenakoupil 5 000 bušlů /asi 125 tun/,ale zavázal jste se prostřednictvím burzy /vypořádacího centra/ že v den DD odeberete výše uvedené množství.Zálohu /jistinu/tohoto obchodu tvoří margin,který je asi 3-20 procent hodnoty celého kontraktu.Den D múže být třeba za půl roku /toto je stanoveno ve specifikaci kontraktu/ a vy máte závazek,že odeberete kukuřici,která ještě není ani zaseta.Časem se ale ukáže,že jsou osety větší plochy a dobré počasí signalizuje větší úrodu-cena jde dolů.Ale vy máte závazek že odeberete 5000 bušlů.Takže tento závazek prodáte.Vždycky se najde někdo,kdo jej koupí,ale už ne za vaší cenu,ale za cenu na trhu.A rozdíl nákupní a prodejní ceny je jasný -ztráta nebo zisk. Přeji,aby těch zisků bylo víc. J

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Ztráta nebo zisk jsou okamžitě odečítány /přičítány/ ke stavu finančních prostředků na vašem účtu u brokera.Při obchodování "on-line",kdy si pokyny pomocí obchodní platformy na burzu zadáváte sám,vidíte každou vteřinu jaký je stav vašeho účtu,kolik peněz máte vázaných v marginech,jaká částka zisk/ztráta je v otevřených pozicích,jakou částku máte okamžitě k dispozici na nové marginy atd. Pokud vám příkazy na burzu zadává broker,stav účtu zjistíte po skončení obchodního dne obvykle obdržením mailu s výpisem asi v 7:30 našeho času.Podobný výpis obdržíte i při obchodování on-line. josef

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...