Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Sustredenost-klucova vlastnost tradera


stranger

Doporučené příspěvky

Rozhodol som sa zalozit takto psychologicke okienko tykajuce sa sustredenosti a ako taku sustredenost najlepsie dosiahnut. Sustredenost je klucova vlastnost tradera ktoru ked clovek nema musi si ju vypestovat. Ako inak by sme mohli sediet na stolicke a cumiet do grafov niekolko hodin sustredene bez toho aby sme sa nechali rozptylovat roznymi myslienkami co je lepsi pripad, horsi pripad je ked pocas obchodovania prezerame stranky, chatujeme na icq, facebooko alebo robime cinnosti ktore nemaju s tradingom nic spolocne. Tieto cinnosti vyrazne ovplynuju to ako vnimame trhy a takto ovplynene vnimanie ovplynuje aj nase vysledky. Urcite to kazdy pozna:
"usiel mi obchod ktory bol podla planu"
"tento obchod som nemal realizovat lebo neni uplne podla planu"
"nespravne som riadil poziciu" atd atd...
Je mnozstvo situacii kedy nesustredenost pocas obchodovania vytvara akesi nepochopitelne veci a to aj napriek tomu ze mame jasne definovany obchodny plan a pravidla.

Cielom diskusie je pomoct si navzajom ako co najlepsie vypestovat, osvojit si sustredenost pocas obchodovania aby nase obchodovanie bolo co najefektivnejsie a plne korenspondovalo s tym co sme tolke mesiace, roky testovali.

(Predpoklad je ze obchodujeme funkcny system a mame problem so sustrredenostou, avsak klucove je tiez si uvedomit ze sustredit sa potrebujeme vsade, aj ked zaciname s tradingom, aj ked backtestujeme ci paperujeme alebo studujeme rozne psychologicke clanky) Preto su vitane kazdeho nazory aj tych co neobchoduju.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold]Ako čas, plánovanie a sústredenie vplýva na vaše Šťastie[/bold]

Existuje medzi nami obrovské množstvo ľudí, ktoré nemá absolútne pojem o čase.

Vieme, že deň má 24 hodín. Z toho prespíme zvyčajne 8 hodín.

Zostáva nám 16 hodín x 365* 50, 60 , 70 rokov života?

Mnoho ľudí okrem práce nerobí, nič. Pozerajú televíziu, nadávajú na celú spoločnosť, pozerajú futbal, nadávajú na hráčov…

Majú sny, ale nerobia pre ne absolútne nič a väčšinou všetko odkladajú..

Nemajú pojem o čase. Odkladajú, a stále odkladajú….

Až príde čas, keď si začnú pripadať staro. Vtedy sa karta obráti. Už neodkladajú. Ale hovoria, Že sú nato pristarí.

A takto prežívajú dni plné frustrácie, ukludňujúc sa televíznymi novinami a lacnými seriálmi bez pridanej hodnoty. ” Veď niektorý ľudia sa majú horšie.”

Kde nastala chyba?

Títo ľudia nemajú zmysel pre čas. Nepochopili absolútne čo pre nich čas znamená a aký je cenný. Nepochopili, že len sústredená energia v čase, dokáže tvoriť a meniť veci na vôkol nich.

Keď toto človek pochopí, tak vie, že si nemôže dovoliť, aby mu Strach z niečoho bránil v jeho ceste.

Ako hovorí Steven Pressfield v jeho knihe The War of Art. Strach je a vždy bude naším vodítkom k progresu. Ale nemáme čas, na to, aby nám bránil v tom po čom naše srdce túži. A pokiaľ nepochopíte, a neuvedomíte si, že aj Vám ten čas tiká, tak stále budete odkladať dôležité veci na neskôr až kým budete starý. Nuž a keď ste starý už nemusíte, pravda?

Riešenie:

Plánovanie Vám môže priniesť obrovský prínos, ale iba v prípade, ak si uvedomíte, že musí byť flexibilné.

Načo mám plánovať, keď mi aj tak do toho niečo skočí? Vyvinie sa inak?

Kľud, no a čo?

Nemusíte plánovať na 5 rokov do predu. Stačí keď budete plánovať svoj dnešok, poprípade zajtrajšok. Ďalej je to zbytočná strata času.

Vždy Vám do toho niečo skočí. A nielen Vám. Každému z nás.

Dôležitá je práve flexibilita a prispôsobovanie. Treba mať pevný plán, ale netreba na ňom lplieť a rozčulovať sa, keď Vám nič nevychádza.

Ale keď to vychádza…. Tak ste mnohokrát efektívnejší, než všetci Vaši kolegovia, ktorí žijú v jednom veľkom časovom chaose.

Tým, že sústredíte energiu na danú prácu v danom čase, prácu vykonáte omnoho rýchlejšie a kvalitnejšie.

V plánovaní a sústredení je sila.

Keď toto pochopíte, tak prokrastináciu už nebudete nidky riešiť. Už nikdy nebudete mať ten stiesnený pocit, že niečo nestíhate. Že neviete čo máte urobiť skôr.

Budete nad vecou.

Dokážem tvrdiť, že bez správneho plánovania, nie je možné aby ste dlhodobo uspeli. Stratíte sa v chaose času.

Dôležitosť Priorít.

Ak chcete uspieť vo Vašom biznise, musíte ho dokonalo pochopiť.

Musíte pochopiť, aké úkony, ktoré vykonávate Vám prinášajú najväčšie zisky.

Všetky zbytočnosti, ktoré Vám nič neprinášajú treba eliminovať a sústrediť sa len na to čo funguje.

Je vedecky dokázané, že len 20% všetkých činnosťí, ktoré vykonávate Vám prináša 80% ziskov.

Volá sa to Paretove pravidlo.

80% vecí čo vo firme dnes robíte je pre chod firmy, úplne zbytočných a berú Vám všetok čas.

Toto platí úplne všade.

Ja hovorím 80% vecí čo robíte je Vás nerobí šťastnými.

Skúste nájsť tých 20 % činností čo Vám prináša hodnotu a šťastie. Venujte im 80% času.

Čo myslíte, čo sa stane? ….

Myslíte, že je možné skrachovať? Od tohto rozhodnutia, môžete iba rásť.

Pekný deň prajem

S pozdravom

Adam Debnar

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold]50 minútový sústreďovač[/bold]

Všetko Vám prerastá cez hlavu. Práca sa Vám kopí, a vy neviete kde začať. Cítite ten zvieravý pocit v žalúdku, pretože máte pocit, že nič nestihnete. Ste tak frustrovaný, že už ani neviete ským sa máte stretnúť, komu čo ste sľúbili, a čaká Vás obrovkská práca, ktorej sa tak bojíte a nie a nie sa do nej pustiť.

Ak poznáte tento pocit a nachádzate sa v podobnej situácii tak čítajte ďalej, pretože to čo sa tu dočítate Vám určite pomôže.

50 minútový sústreďovač

Po absolvovaní tohoto cvičenia, sa Vám uľaví a zistíte, že úlohy, ktoré máte urobiť nie sú až také veľké a nie je ich až tak veľa aby ste ich nemohli zvládnuť.

Zoberte si 4 hárky papiera, časovač(v mobile) a pero. Nastavte časovač na 50 minút. Spustite ho a začnite písať všetko čo máte akurát na mysli. Všetky problémy a úlohy, ktoré chcete a musíte vykonať. Prvých 10-20 minút to budete všetko len tak zo seba chŕliť a potom nastane čas, kedy Vás už nenapadne nič a to je ten čas kedy máte prázdnu hlavu.Táto fáza je naozaj uvoľňujúca. Všetky problémy ste dostali z hlavy a môžete začať snimi pracovať v určítom zhmotnenom stave :) .

Ak si myslíte, že uchovávanie všetkého v našej hlave je prospešné, tak ste na omyle. Naše vedomie nedokáže pracovať naraz so všetkými úlohami, pritom sa snaží každú dať do vášho povedomia. Naša mysel potom skáče zmyšlienky na myšlienku a nevie jej priradiť dôležitosť. To spôsobuje zmätok a pocit bezmocnosti.Tým, že dáte všetko na papier, a následne si úlohy zorganizujete podľa dôležitosti a časovej obtiažnosti,zistíte,že sa môžete na ne perfektne sústrediť a to čo sa zdalo predtým také veľké, dokážete väčšinou spraviť do pár hodín.

Každí úspešní človek sa v dnešnej dobe nezaobíde bez dobrého organizéra. Ak nemáte návyk, zapisovať si vaše úlohy, tak vedzte, že sa pripravujete o množstvo času a dobrého pocitu. Tento čas väčšinou strávite nič nerobením a odkladaním vecí na neskôr, pretože strácate pojem o čase.

Ak si myslíte že, by ste sa mali zmeniť, urobte to teraz, a neodkladajte to na potom, pretože žiadne potom väčšinou nebýva.

Ja som už začal a poviem Vám je to obrovská zmena k lepšiemu :) . Je to len 50 minút, ale môže Vám to ušetriť tisícky hodín, frustrácie a bezmocnosti.

Prajem Vám krásny víkend

Spozdravom

Adam Debnar

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold]Aká je vaša miera sústredenosti?[/bold]

Koncentrácia alebo sústredenosť je hlavnou zložkou pri učení sa, tvorení a všetkého možného. Ak sa nevieme dobre sústrediť, všetko nám ide ťažšie, v škole sa učíme pomalšie. Tvoríme pomalšie. Koncentrácia je sústredenie našej mentálnej energie na jednotnú myšlienku. Človek, ktorý má dobrú schopnosť koncentrácie je človek, ktorého keď niečo záujme vie sa sústrediť tak, že ho nedokážete rozptýliť ani tým, keby s ním trasiete. Je to maximálna koncentrácia. Určite ste zistili, že keď ste niečím zaujatí tak vás málokto dokáže vyrušiť.

Moja schopnosť koncentrácie nie je dokonalá. Často ma vyruší reklama z rádia, alebo televízie. Hľadal som niečo, čo by mi pomohlo zlepšiť moju úroveň koncentrácie. Začal som s jedným cvičením, ktoré trvá 10 minút, každý deň počas 60 dní.
Toto cvičenie sa robí za kľudu. Pri sviečke. Pozorujem 10 minút sviečku a sústredím sa len na horiaci plameň. Vždy keď príde nejaká mylná myšlienka tak sa snažím znova zamerať na plameň. Robím aj druhe cvičenie, pri ktorom si zatvorím oči a počítam do sto. V mysli si predstavujem jednotlivé čísla a vždy keď náhodou príde nejaká blúdiaca myšlienka, začnem počítať od znova. Zatiaľ som sa dostal len po číslo 10 a dúfam, že po 60 dňoch tohto cvičenia sa výsledky rapídne zvýšia.

Vysoko koncentrovaný človek dokáže rýchlejšie prijímať informácie, dokáže ich taktiež rýchlejšie spracovať a vyhodnocovať, pretože pracuje len s určitým množstvom informácií. Človek s nižšou mierou sústredenosti sa učí pomalšie, pretože tým, že neprijíma daný tok informácií ako celok, vynecháva dôležité časti na ktorých potom jeho pochopenie danej informácie zlyháva.

Ak máte dobrú koncentráciu, pravdepodobne patríte medzi tých úspešnejších ľudí. Dokážete sa učiť extrémne rýchlo.

Ako sa dokážete koncentrovať vy? Máte nejaké skúsenosti?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Snahu vítam, dúfam, že to k niečomu bude.

K článkom:

1 - Klasika, vačšina popísaných vecí sa omieľa dookola v knihách o zvýšeni osobnej produktivity... ale číta sa to dobre a pár viet ma tam zaujalo, ešte si to prečítam

2 - Ďalšia klasika, niečo na spôsob GTD a podobných systémov. Z vlastnej skúsenosti môžem len odporúčať.

3 - Takýchto cvičení je v knihách a na internete hromada, každý si musí nájsť to, čo mu vyhovuje. Ale určite to je prospešná vec. Ja osobne som skúšal meditáciu a bohužiaľ to nemalo požadovaný výsledok. Ale hľadám a skúšam ďalej...

Ešte pár praktických poznámok odo mňa:
- pomáha mi mať prázdny stôl, mám na ňom len počítač a pitie, nič iné.

- momentálne skúšam rôzne add-ony do internetovych prehliadačov, ktoré blokujú stránky, poprípadne rovnou celé browsovanie. Skúsenosti zatiaľ veľmi dobré, potreba si kliknúť a "skontrolovať" nejakú svoju obľúbenú stránku sa znížila.

- skúšal som si pri obchodovaní púšťat rôznu relaxačnú hudbu a v konečnom dôsledku ma to stále ruší.

- pozor na prílišne sústredenie! Stáva sa mi, že sa sústredim na momentálnu situáciu na trhu natoľko, že prestanem vnímať celkovú situáciu a hľadám vstup napriek tomu, že trh dáva jasné signály, že to už nie je ono. V knihách sa radí si robiť na pár minút prestávky ideálne cca každú hodinu. Mne osobne sa to veľmi nedarí - keď sa nič nedeje a nudím sa, tak si ich robím častejšie a keď som do trhov zažřatý, tak nevnímam čas.

Inak k tejto téme vyšla kniha Soustředění od Lea Babauta - vydalo nakladateľstvo Jan Melvil (ich knihy doporučujem všetkýmy desiatimi, čo kniha, to perla). Je tenká, dobre sa číta a je tam všetko podstatné.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

analytik :

" pozor na prílišne sústredenie! Stáva sa mi, že sa sústredim na momentálnu situáciu na trhu natoľko, že prestanem vnímať celkovú situáciu a hľadám vstup napriek tomu, že trh dáva jasné signály, že to už nie je ono. "



Až nemá trader jasne a presne definované, prečo vstupuje a to aj diskrečný trader, potom nemá šancu prežiť pri vyšších objemoch obchodovania. Tá nejasnosť, nejedoznačnosť vstupov ho zásadne zničí, možno nie hneď, ale v dlhodobom čase určite.
A hľadať vstup, napriek tomu, že trh ti nedáva jasné signály, to treba tiež úplne odstrániť. Psychická odolnosť tradera a koncentrácia je jasne spatá s jeho precíznosťou ako k tradingu pristupuje.

Na druhej strane, až presne vie, prečo vstupuje, musí si všetko prisposobiť tomu, aby dokázal ten správny moment využiť. Niekto sa zamkne v izbe, vypne všetky zvuky, rozhlas TV, čo ho rušia, prípadne má zvukový alarm, atď.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

analytik musim sa priznat ze ja som tieto cvicenia na sustredenost dneska nasiel prvykrat, nakolko som sa tomu nevenoval tak som to ani nevyhladaval. Keby som mal zacat od seba, tak by som povedal asi tolko ze vdaka tomu ze som mal vzdy otvorenu mysel a dokazal prijimat urcite informacie od trhu ktore plne korenspondovali s mojimi silnymi strankami a naopak uspesne som sa vyhybal veciam ktore som vedel ze nesuladia s mojou povahou (cize mojimi slabimi strankami) som dosiahol akysi svoj bod uspechu v tradingu co sa tyka pochopenia urcitych veci, stavby systemu, doladenie atd. Mojou jedinou ulohou teraz je v podstate sa plne sustredit, a tu je ten problem. Napriek tomu ze sa mi vstup vykresluje aj par minut (ze to neje chvilkova zalezitost ze skoci to a bum vstup) tak pocitujem stavi nesustredenosti. Ja viem ze nic nemoze byt dokonale a ani nieje, ale dovod preco som sa rozhodol venovat tejto teme (a zapojit do toho aj ostatnych - verim tomu ze niesom sam) je ze som spatnym nahliadnutim a vyhodnotenim celeho mesiaca zistil ze urcite veci som v plane nerealizoval tak ako smo mal. Dlho mi trvalo kym som prisiel na to ze mojim najvecsim problemom je nesustredenost, tzn sledujem financnika, citam si rozne clanky atd. Co by bolo v poriadku ale nie pri obchodoovani hovorim si preboha! No neda mi to. Najnovsie som si vymyslel taku vec ze v grafe mam napisane (keedze nemam taky script) ze kolko mi ostava do konca mojej seance, cize od 15:30 do 20:00 a kazdu polhodinu si prepisem cas (takto z psychologickeho hladiska vidim kolko este musim udrzat svoju mysel sustredenu a slubujem si od toho ze mi to lepsie pomoze vnimat cas ked uvidim ze sa to cislo zmensuje) - uvidim po par dnoch, tyzdnoch pouzivania. Tiez ma este napadlo ze vzdy keed pocitim ze som nesustredeny ze si zacvicim v izbe nejake jednoduche cviky na stolicke - vid priloha. Takze co sa tyka mna ja som v nejakom tom stadiu zistovania co by mohlo fungovat na mna. Prave ta otvorena mysel je pre mna teraz v tejto finalnej faze asi ten najvecsi problem - furt niekam v mysli utekam.

21249

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...