Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Základní portfolio


metyn

Doporučené příspěvky

Zdravím,

 

Mám dvě zásadní otázky, které se na každém fóru objevují alespoň 2x do týdne. Dotaz si však omlouvám to konkrétností, tak doufám, že projde:).

 

Chci obchodovat (v mém případě ze začátku spíše investovat), který broker je pro mne nejvhodnější?

Volný kapitál 200k CZK, počáteční vklad ale pouze 50k CZK, zbytek přisypu časem.

Zaměřil bych se na akcie (případně indexy, možná fondy), které bych rád kupoval podle poklesu či fundamentu. Intradení obchodování bych úplně vyloučil, protože si nemyslím, že je to pro člověka, který se finančně vzdělává sám a bez obchodních zkušeností vhodné. Obchodoval bych tedy min. swingově. Držel bych podle okolností týdny, případně dlouhodobě na dividendy a stabilní růst.

 

Přemýšlím nad následujícími:

 

IB - Na vklad 10k USD bych dosáhl, ale nejraději bych začínal s účtem 2k USD. Vím, že je možnost poslat 10 a pak 8 vybrat zpět, ale pak se musí platit nějaký bakšiš navíc. Nevíc si nejsem úplně jistý, jestli je IB vhodný na delší držení pozic. Jak je to se swapama atd.

 

DeGiro - affil IB, větší poplatky a občas jsem narazil na špatnou recenzi

Dukascopy - slyšel jsem na něj chválu, ale pro můj typ obchodování asi není vhodný, přijde mi spíš na forex

 

FIO - k tomuto se asi přikláním nejvíce. Důvody: účet v CZK, důvěryhodnost, ne úplně likvidační poplatky při swingovém obchodování.

 

ípadně bych byl ochotný jít i ke dvoum. Jeden na poziční obchody (FIO?) a druhý na swingy, případně spekulace v kratších intervalech (asi kterýkoliv dobře hodnocený broker (XM, XTB, Purple, …), v mém případě by ani nemuselo vadit, že bude MM).

 

 

Druhým dotazem jsou samotné nákupy. Sestavil jsem si pomyslné portfolio. Dává smysl? Za radu či připomínku budu rád.

 

Akcie:

ČEZ nedokážu zhodnotit, jestli je cena nadhodnocená nebo podhodnocená.

O2 spekuloval bych na růst, třeba po dvou měsících bych prodal, byly by to sice šušně, ale aspoň zisk

VIG růst

FORTUNA

 

CocaCola

Microsoft

Procter a Gamble

Wallmart

AMD

 

PMORRIS spise později na divi

 

A takový poddotaz: je MT4 vhodný software? Vím, že přímo na brokerské straně klienta jsou funkce, kterými se mohou manipulovat spready, trhy, vstupy, zpoždění, ceny, atd. u obchodníků, ale spíše se tím cíli na intradenní forex spekulanty. Tradestation mi přijde až moc profi, navíc se platí za data. Možnost automatizace pro mne není momentálně důležitá.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Metyne, 

broker a platforma je jenom na tobě, co ti vyhovuje, zda potřebuješ support v anj, náklady na obchody atd. Zde ti neporadim.

Co se týče složení portfolia, chceš obchodovat pouze české a americké tituly. Vzhledem k tvému počátečnímu kapitálu jsou americké akcie né příliš vhodné. Jednak se teď nacházejí na historických maximech a ceny akcií se obchodují na 23 násobku ročních zisků, což je hodně. Růst cen není podpořen proporcionálím růstem tržeb amerických firem, takže já bych se osobně americkým akciím vyhýbal. Spekulace na české tituly můžou být zajímavé z pohledu ukončení intervencí ze strany ČNB. Zde tedy i tento fundament může posílit čistě české akcie s rostoucí korunou. 

Pokud začínáš, zkus si portfolio nějak rozdělit a ne všechno vsadit do akcií. Například 10-leté americké dluhopisy teď nabízejí úrok 2,6%. Popřípadě využij jiné finanční nástroje jako třeba ETF. Každopádně základem každého portfolia je dobrá diverzifikace, takže se snaž na to myslet v první řadě. A jestli si mladý, neboj se přidat něco z rozvojových trhů.

Ať se daří

  • Líbí se 1
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rozvojove trhy jsou vsechny trhy mimo vyspele ekonomiky. Posledni dobou se hodne mluvi o BRICS (Brazilie, Rusko, Indie, Cina, Jihoafricka Rep). Investice na techto trzich jsou samozrejme rizikovejsi, proto je vhodnejsi pro mlade lidi, kteri jsou na zacatku produktivniho veku. Neco si o tom pocti, hodne investoru ted obraci svou pozornost tam. Viz vysledky za lonsky rok, ktere jsou atraktivni.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

To, že je něco rizikovější, tak je to vhodnější pro mladé lidi? To je obecně rozšířený mýtus. Naopak ztráty na začátku investiční kariéry mají největší dopad na profitabilitu portfolia v průběhu života.

Jinak vážně nechápu, proč hledat investice v takovém prostředí jako je např. JAR, když je dostatek příležitostí na mnohem stabilnějších trzích jako je Kanada, US, Evropa nebo už i Japonsko. Výjimku tvořilo snad jen Rusko v období zavádění sankcí, koupit Sberbank za 5 dolarů a podobně, tomu se nedalo odolat ani přes hroznou government policy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Před 10 hodinami, Kama4h napsal/a:

To, že je něco rizikovější, tak je to vhodnější pro mladé lidi? To je obecně rozšířený mýtus. Naopak ztráty na začátku investiční kariéry mají největší dopad na profitabilitu portfolia v průběhu života.

Jinak vážně nechápu, proč hledat investice v takovém prostředí jako je např. JAR, když je dostatek příležitostí na mnohem stabilnějších trzích jako je Kanada, US, Evropa nebo už i Japonsko. Výjimku tvořilo snad jen Rusko v období zavádění sankcí, koupit Sberbank za 5 dolarů a podobně, tomu se nedalo odolat ani přes hroznou government policy.

Dle mého názoru jsou rizikovější instrumenty vhodné pro mladé lidi a to z toho důvodu, že jsou schopny případnou ztrátu pokrýt ze své běžné mzdy. Naopak starší lidi by nějaké případné ztráty neměli z čeho krýt. To mi přijde jako obecné rozšířený mýtus, který mi dává smysl. Samozřejmě mluvím o nějakém rozumné alokaci a diverzifikaci. Nikde jsem nezmínil JAR, jako vhodné prostředí pro hledání investic. Ale menší část kapitálu vložit do nějakého etf na rozvojové trhy, popřípadě si najít zajímavou investici v podobě akciového titulu...  Ano, pokud chcete nakupovat v USA, nakupujte. Aktuální valuace tamních akcií je na úrovni 25násobku zisku. V moment, kdy nakupujete takto draze, přeji hodně štěstí. 

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...