Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • K intradenním profitům „krok za krokem“

    Prakticky před měsícem jsme na Finančníkovi ohlásili bezplatný mentoring orderflow obchodování. Mentoring vyvolal opravdu velký zájem, po prvním měsíci je v obchodním deníku skoro 1000 vstupů. Jaké lekce z nich plynou a co si z mentoringu můžete vzít za první tipy, pokud s intradenním tradingem také začínáte?

    Popisovat cesty vývoje intradenních obchodníků z pohledu výuky není nikdy lehké. Především proto, že úspěch nezávisí pouze na systému, ale z velké části i na dalších faktorech, které se špatně ovlivňují (časové možnosti, schopnost dobře zvládnout technické workflow, psychika, velikost účtu atd.). Nicméně osobně jsem přesvědčen, že orderflow obchodování je jeden z nejsilnějších a nejflexibilnějších principů, se kterými lze dnes trhy intradenně obchodovat. A i z toho důvodu jsem se rozhodl svoji obchodní metodu podrobit zátěžovému testu v podobě bezplatného mentoringu. Ten by měl jednak výrazně posunout zapojené tradery k profitabilitě a současně snad inspirovat i ostatní obchodníky na Finančníkovi v tom, jak přistupovat k systematickému profitabilnímu intradennímu obchodování.

    Zde jsou mé první tipy:

    Výuku intradenního obchodování si strukturujte

    Intradenním tradingem lze dělat zejména s malými účty zajímavá zhodnocení. Nicméně začínající obchodníci stojí před mnoha rozhodnutími.

    Například již jen povaha obchodního plánu. Ten může být buď velmi mechanický, ale takové je pak lepší naprogramovat a nechat obchodovat automatem. Ty ostatně budou lépe zvládat delší období drawdownů, které mechanické přístupy budou většinou absolvovat. Nebo více diskréční, kdy obchodník například sám posuzuje kontext pro exekuci obchodu. Tyto přístupy bývají velmi profitabilní, protože se snáze přizpůsobují aktuálním podmínkám trhů. Současně ale budou obsahovat spoustu proměnných, ve kterých se mohou začínající obchodníci z počátku ztrácet.

    Osobně bych se při studiu diskréčním přístupům určitě nebránil. Ostatně i na FIMS vidím, jak podobné přístupy fungují mnoha obchodníkům, kteří dnes začínají. Nicméně proměnné systému je dobré z počátku maximálně eliminovat. Strukturujte si obchodní plán do jasných jednodušších bloků, a ty se učte postupně (nikoliv vše najednou). Jednotlivými bloky mohou být například: S/R úrovně z vyšších timeframe, časování vstupů, risk management před vstupem, trade management otevřeného obchodu atd.

    Například v mém obchodním plánu obchodníkům doporučuji nejprve začít obchodovat s fixním trade managementem (pevný SL, pevný PT). Nikoliv proto, že by to byla nejziskovější strategie, ale proto, že obchodník se pak může plně koncentrovat jen na vyhodnocení kontextu a oblasti vstupu. Pokud pak prodělává, je jasné, že chyba je v oblasti, kde vstupuje.

    Je myslím zřejmé, že obchodování jen části systému nebude generovat závratné profity (a ani by o ně nemělo v této fázi vývoje tradera vůbec jít). Ale jde o určitou formu progrese k tomu, aby si obchodník dobře zažil základní prvky obchodního plánu, a na nich mohl následně stavět dál.

    Přesto by už v podobných fázích měla obchodovaná metoda poskytovat určitý edge. Ten by se měl projevit v rostoucí equity křivce. V případě intradenního obchodování ideálně s minimálními drawdowny, neboť to je právě důvod, proč lidé obchodují intradenně.

    Takže jak je na tom orderflow obchodování z pohledu bezplatného mentoringu? Zde obchodníci vygenerovali po prvním měsíci dohromady skoro 1 000 obchodů. A to je číslo, kde by se edge obchodovaného systému měl projevit bez ohledu na často výrazné chyby, které jednotlivci v začátcích dělají. A takto vypadá equity křivka složená ze všech obchodů, které byly zaneseny účastníky do aplikace obchodního deníku mentoringu:

    42_mentoringA.jpg

    Zde se naplno projevuje síla velkých čísel. Totiž začínající obchodník bohužel sám většinou nedokáže vygenerovat stovky obchodů, které by exekvoval (byť i na SIMu) konzistentně a s jedním obchodním plánem. A bohužel by měl, protože právě až delší historie obchodů naplno ukazuje charakteristiky funkčnosti toho, co v trhu děláme.

    Výše uvedená křivka reflektuje vesměs první fázi výuky FIMS obchodování (s výše zmíněným fixním trade managementem) ověřující vstupní edge. Ten ale zatím není rozveden dále například přes pokročilejší trade management. Nicméně pokud budete mít svůj vývoj rozdělen do podobných relativně izolovaných činností, získáte tak podobnými equity křivkami základní potvrzení, že vstup funguje a výsledky je možné dále zlepšovat prací například na trade managementu.

    Tedy pokud začínáte s nějakým vlastním obchodním plánem, doporučuji zkusit oddělit vstupní logiku od trade managementu. Naučit se zprvu dobře a jistě exekvovat vstupní logiku. Že to generuje například nízký profit na obchod? Jistě, ale postupně se budete zlepšovat. Navíc trénovaný vstup můžete v budoucnu použít v obchodování s multipozicemi jako tvz. první target umožňující celému obchodu přejít do „risk free pozice“ a mířit na vzdálenější targety (jak to dělám ve FIMS). A v neposlední řadě coby zkušenější obchodníci jistě odbouráte fixní trade management a opět byste si všechny parametry obchodování měli zlepšit. Ale chce to postupovat krok za krokem.

    Výsledky vstupů neposuzujte jen z pohledu ziskovosti

    V případě začátků intradenního obchodování se nevyhnete občasným impulzivním vstupům. Důležité je ale nesnažit se obchody charakterizovat jen z pohledu ziskovosti. Protože tak se velmi snadno „pochválíte“ za obchod, který z principu dobrý nebyl. A tedy za situaci, kdy jste třeba jednali více méně „na slepo“ a jen to vyšlo. A to jsou bohužel momenty, které zakládají na solidní problémy v budoucnosti.

    Sám bych obchod doporučoval charakterizovat minimálně z pohledu:
    - Volatility, ve které se uskutečnil.
    - Připravené úrovně (tedy jestli byl obchod nachystán dopředu).
    - Dodržení charakteristik vstupního patternu.
    - Potenciálu pro vzdálenější targety (nezbytné po přechodu z počátečních fází učení se ID).
    - Dodržení nastavených pravidel trade managementu.

    U diskréčních obchodů se mi dále osvědčilo exekvovat plán společně s několika dalšími obchodníky (například ve skupině s kamarády/známými). U obchodů lze poté snáze charakterizovat obchody „mimo plán“, které se často odehrávají mimo oblast ostatních obchodů.

    Takto třeba vypadal aktuální pátek 21.7. v mentorované skupině. Jde o vteřinový graf, na kterém jsou vyznačeny short (červené) a long (modré) obchody jednotlivých obchodníků. Tmavá barva znamená ziskový obchod, světlá ztrátový obchod. Pokud se ptáte, proč jsou některé body posunuty mimo graf, tak je to z důvodu nedokonalé synchronizace času jednotlivých traderů (jednoduše řečeno nemají na počítači úplně správný čas):

    42_mentoring_patek_n.jpg

    V grafu jsem vyznačil určitá „ohniska“, do kterých se koncentrovaly obchody v cca prvních dvou hodinách páteční seance. Některé tečky se překrývají, a do ohnisek tak byla určitě exkvována většina vstupů. Toto je z mého pohledu perfektní způsob, jak vyloučit jeden ze základních faktorů obchodování – impulzivní vstupy, které se z principu budou odehrávat mimo obchody „skupiny“ například vašich známých, se kterými budete obchody sdílet. Pokud je obchod „v ohnisku“ ostatních, lépe se nad ním přemýšlí z pohledu dalších už výrazně jednoznačnějších parametrů (výše uvedená charakteristika risku, potenciál obchodu, dodržení trade managementu atd).

    Abych se na závěr článku vrátil k mentorované skupině – i na grafu je vidět, že obchodníci začínají mít tendenci obchodovat nejen ziskové vstupy, ale i takové, které mají rozumný potenciál. Což je právě důležité zejména pro zvládnutí dalších fází trade managementu. Nicméně to je proces, který ještě nějaký čas potrvá.

    Znovu lze jen na závěr zopakovat, že proces učení obchodování chce čas. Je potřeba postupovat krok za krokem a zejména pak s přiměřeným očekáváním, kterému jsem se věnoval již v mnoha předešlých článcích. Ale jak vidíte i na dnešních příkladech, pokud se jedna metoda opakuje systematicky dokola, výsledky se dostavují. Byť to tak často nemusí vypadat z pohledu jedné exekuce nebo jednoho obchodního dne.

    23.7.2017

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


    Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

    Nakopněte své obchodování
    k systematickým profitům

    (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

    Začínáme 30. 1. 2024.

    Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

    >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
  • Vytvořit...