Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Shrnutí trhů a obchodování srpen 2018


Počínaje tímto měsícem budete na Finančníkovi nacházet pravidelná měsíční shrnutí náhledů na chování trhů a strategií. Spolu s komentáři k různým edge, které se ukázaly v souvislosti s chováním trhů zajímavé. Jak si vedly trhu v srpnu 2018?

Přestože se snažím neustále diverzifikovat do dalších trhů a přístupů, hlavní pozornost mých strategií se soustředí na akciové indexy a související trhy (akcie, volatilita).

Při pohledu na hlavní americké akciové indexy je pak patrné, že možný propad (který investory trochu vystrašil začátkem roku) se nekoná a máme zde opět nová, dlouhodobá high. V průběhu srpna prorazil silnou resistenci i hodně sledovaný S&P 500 a obchodníci postupně začínají akceptovat cenu stále výše:

U většiny svých strategií jsem tak opět orientován především na růst indexů (s tím, že případný pád trhů by zbrzdily stop-lossy). Tedy spekulace se odehrávají zejména v rovině nákupů indexů a akcií (případně výpisů vertikálních spreadů).

Sám jsem srpen trávil letním odpočinkem a rodinnou dovolenou. Drtivou většinu obchodů jsem tak nechal na svých automatech. A těm se zejména v akciových indexech dařilo výborně. Hlavně s ohledem na skutečnost, že jsem s grafy trávil minimum času.

Velmi dobře se mým systémům vedlo swingovým obchodováním momenta menších a živějších akciových titulů. Tedy na podobném principu popisovaném v článku Vytvoření momemtum portfolio systému obchodujícího akcie. Zde se mi účet zvýšil za měsíc o cca 7 % bez použití páky. Řada akcií obecně zažívala pěkné trendové pohyby.

Hodně dobře skončily i reverzní strategie obchodující princip návratu k běžné hodnotě, které popisuji v základním kurzu. Tyto strategie obchoduji na 50% margin a v srpnu se účet navýšil o 8,2 %. Takto vypadá srpnová výkonnost na mém živém účtu u InteractiveBrokers:

Reverzním strategiím v akciích se letos zatím nevedlo tolik jako v minulých letech, nicméně od řady studentů mám zprávy, že jim s různými nuancemi strategie pěkně vydělávají, a srpen tak jistě hodně traderů na Finančníkovi potěšil stejně jako mě. Nezapomínejte však na to, že trading je o dobrých, ale i slabších měsících a výsledky je nutné posuzovat z dlouhodobého pohledu. Neusněte tedy po srpnu na vavřínech, ale snažte se dál pracovat například na vytváření robustních portfolií složených z více typů strategií. Nebo třeba automatizaci, protože právě až podobné výsledky začnou naskakovat skutečně bez práce a každodenního sledování trhů, tak si naplno začnete uvědomovat, jak úžasný business trading je. Mimochodem – nepřehlédněte pak toto vlákno v AlgoLab skupině, kde trader 4fx popisuje vytvoření automatizovaného Python skriptu pro obchodování našich systémů u InteractiveBrokers.

Co se intradenních průběhů týče, tak v akciových indexech bylo možné sledovat opakované tendence uptrendů, které se v trhu držely až do jejich uzavření. Podívejte se například na hypotetickou equity křivku future trhu NQ (e-mini Nasdaq) vytvořenou nákupem trhu pokaždé, když překoná high noční seance. Pozici bychom drželi bez jakéhokoliv stop-lossu do uzavření:

Za poslední dva měsíce Nasdaq v denní seanci překonal high noční seance 26x. Ve více než 52% pak uzavřel výše, než bylo high noční seance. A když uzavřel výše, tak to bylo podstatně výše (průměrný zisk činí 1 000 dolarů/kontrakt, průměrná ztráta 469 dolarů/kontrakt (bez stop-lossu – analýza počítá jen s výstupem na konci dne). Podobnou tendenci měl i trh ES.

Obecně tak v srpnu v akciových trzích vydělávaly snadněji právě systémy spekulující na delší držení pozice. A i to je důvod, proč je dobré mít podobné přístupy v portfoliu. V momentě, kdy trhy začnou takové tendence vykazovat, systémy je zachytí.

V případně krátkodobného intradenního obchodování na Finančníkovi ale nejvíce obchodníků obchoduje orderflow reverzní strategie, kterým vyhovují více vyvážené dny, a nikoliv ty aktuálně trendující při nízké volatilitě. Je to vidět i na výsledcích z obchodního deníku na orderflow.cz:

Červen Červenec Srpen
Celkový profit 24439.0 $ 17360.0 $ 22228.0 $
Počet obchodů 730 576 807
Úspěšnost 76.0 % 75.0 % 74.0 %
Průměrný obchod 33.48 $ 30.14 $ 27.54 $

Při zapojení velmi podobného počtu obchodníků vidím v srpnu trochu nižší úspěšnost a celkově nižší průměrný zisk na obchod v porovnání s předcházejícími měsíci. Dostal jsem i několik dotazů na téma „jak dopředu indentifikovat potenciálně trendový den“, kdy je lepší stát s reverzními strategiemi stranou. Ale bohužel na podobné dotazy mohu odpovědět pouze to, že je třeba prostě strategii aplikovat se stejnými pravidly v delším časovém horizontu s tím, že některé období se obchodují snáze, jiné náročněji. Určitě jsou dny, které představují z pohledu jedné strategie určité „pasti“ – spousta obchodníků ztratí v podobných situacích, které však často nejde nijak odhalit dopředu. V trzích skutečně neobchodujeme náš „dobrý“ odhad trhu, ale dlouhodobé pravděpodobnosti. A ty s sebou nesou i ztrátové obchody. Určitě bych ale v aktuální konstelaci trhů byl velmi opatrný se shorty denních high a více bych se zaměřoval na obchodování dlouhých pozic.

V energiích řada obchodníků sleduje na Finančníkovi momentum hlavně na ropě. Mj. pomocí dlouhodobě fungujícího edge, který jsem popisoval v článku Obchodování intradenního momenta. Intradenní breakouty v ropě měly letos neuvěřitelnou výkonnost, a tak není divu, že finálně došlo k nezbytným drawdownům, kdy si strategie dává „pauzu“:

Bude určitě zajímavé sledovat, za jak dlouho vytvoří přístup nová high. Osobně bych si tipl, že se jich letos ještě dočkáme, a aktuální drawdown tak může být vhodnou příležitostí do obchodování podobného přístupu naskočit. Nicméně samozřejmě další vývoj ukáže jen čas a vždy je třeba počítat v risk managementu i s variantou, že se prostě edge z trhu vytratil (ale na podobné soudy je určitě ještě u tak malého drawdownu brzy).

Pracujete s některými strategiemi z Finančníka? Ideálně v mechanické podobě? Budu rád, když mi napíšete své srpnové zkušenosti. Pište na petr @ financnik.cz.


Petr

(publikováno 03.09.2018, editovat ) Vytisknout tento článek

Jakých výsledků lze dosahovat orderflow obchodováním? Absolventi kurzu FIMS A-Z vykazují pravidelně své výsledky do aplikace Obchodního deníku, ze které se generují zajímavé statistiky a také orderflow obchod dne k vaší inspiraci. Výsledky naleznete na této stránce.

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, momentum, drawdown, volatilita, margin

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.