Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Automatizujeme kroky ve Windows

  O předešlém víkendu jsem se po delší době rozhodnul povypínat všechna technická zařízení (včetně mobilu), lehnout si na pláž a jen tak nenuceně myšlenkově rozjímat. Jedna z věcí, nad kterou jsem rozjímal, byl i trading jako byznys versus trading jako job a z toho plynoucí věci a úkoly.

  Možná se nyní divíte, proč tato myšlenková porovnávání a jaký je mezi tím rozdíl. I když o tom není vyloženě dnešní článek, tak jen pro upřesnění:

  Jako job definuji pro sebe něco, co nemůže fungovat bez mé přítomnosti.

  Jako byznys definuji pro sebe něco, co může fungovat zcela bez mé přítomnosti nebo pouze s minimem mého občasného, nezbytného zásahu.

  Když jsem se před lety vrhnul do AOS, veškeré tyto rozdíly jsem si neuvědomoval. Čím déle ale AOS obchoduji a čím více vidím, že mé workflow je kvalitní a funguje, tím více přemýšlím, jak ještě více omezit složku "job", a ještě více zvýšit složku "byznys".

  V aktuální moment dokáže bez mé přítomnosti fungovat mnoho součástí. Samotný trading probíhá u mého kamaráda a brokera Martina ze společnosti Striker. Tato služba funguje pro mě velmi dobře, takže v samotné části tradingu mohu s klidem říci, že už se jedná o byznys, který nevyžaduje téměř žádný můj zásah. Lidé jsou dokonce velmi překvapení, když jim řeknu, že své statementy kontroluji jen jednou za čtvrt roku. Nevidím ale důvod, proč bych to měl dělat častěji. Jednak svým strategiím a svému brokerovi naprosto věřím a vím, že mé portfolio strategií je aktuálně již dimenzováno tak, aby maximalizovalo pravděpodobnost ziskovosti každý kvartál. A co se děje mezi tím, mě vůbec netrápí. Proč by mělo? Abych se nervoval z pohybu každé úsečky??? Mám zábavnější věci na práci!

  Co ale zatím funguje bez mé účasti jen do jisté míry, je vývoj nových strategií. Ano, definoval jsem kompletní workflow a připravil pro něj "chytré kódy". V TradeStation mohu následně spustit mnoho optimalizací za sebou, takže optimalizace mohou probíhat třeba celý týden bez mé účasti (a takto to také praktikuji, kdykoliv jsem na cestách). Zjednodušil jsem celé wokrflow tak, aby vyžadovalo co nejméně mé účasti. Ale stále je prostor ke zlepšení. Například s přirůstajícím množstvím strategií je třeba provádět pravidelné reoptimalizace – a ty jsou časově náročné. Nebo jsem zjistil, že mnoho času mně zabere dokumentace.

  Jak jsem psal v nedávném článku, některé části se chystám pomalu outsourcovat mezi levnou, ale spolehlivou pracovní sílu zemí třetího světa. Obrovskou výhodou je, že je možné stanovit i platby za úkon, takže existuje milion cest, jakým způsobem věci postavit co nejefektivněji. Zjistil jsem ale během mého researche, že řadu úkonů je možné do jisté míry zjednodušit a automatizovat už v samotných Windows.

  Programy pro automatizaci procesů ve Windows

  Rozdělil jsem si schválně celý svůj proces stavby automatických strategií do co nejvíce drobných dílků a zjišťoval, které vyžadují zbytečně mnoho mé přítomnosti. Byl jsem vcelku šokován, kolik času mně zabere například zdánlivě jednoduchý úkol a tím je dokumentace, tvorba screenshotů, jejich popisování, vkládání do programu OneNote. Přitom když jsem se nad tím zamyslel, jedná se o relativně opakující se proces!

  Po krátkém hledání jsem našel na internetu několik programů, které umožňují automatizovat procesy ve Windows. Asi nejvíce mně padnul do oka program WinAutomation. Není sice nejlevnější, ale jeho možnosti jsou opravdu velmi široké a mám už dnes v hlavně připravené cesty, jak s ním automatizovat mnoho různých procesů.

  automatizace-windows-1.jpg

  Jedná se v podstatě o jednoduchý prográmek, do kterého si jako z kostiček z lega "poskládáte" různé úkony v posloupnosti, jak potřebujete, aby byly vykonávány. Možnosti jsou zde obrovské a můžete dokonce pracovat s různými proměnnými atd. Takže můžete například definovat spuštění konkrétního programu, uvnitř něho spuštění konkrétního procesu, po ukončení procesu automatické provedení screenshotu a následně jeho uložení. Vše pak můžete komprimovat do samostatného "mini-prográmku", takže později jen kliknete na ikonku – a jste hotovi, vše potřebné se již spustí samo!

  Pokud pak nejste programátorsky nadaní, můžete vše udělat ještě jednodušeji skrze nahrávání maker:

  automatizace-windows-2.jpg

  Jednoduše spustíte Macro Recorder, provedete úkon, který nejčastěji opakujete, ten se nahraje a později už ho vyvoláte jen stisknutím tlačítka, aniž byste museli vše znovu opakovat!

  Možnosti využití jsou pak nekonečné – od jednoduchých úkonů až po jejich komplexnější podmíněné opakování v různých smyčkách apod. Pro mě osobně je do budoucna nejzajímavější kombinace, kdy maximum procesů zautomatizuji do této podoby a později jejich spuštění v potřebných intervalech, jejich třídění a finální zpracování budu outsourcovat – formou levné "pay-per-task" formy. Tím bych měl v budoucnu postupně odstranit poslední bariéry, které mně zatím neumožňují udělat z mého AOS tradingu výlučně "byznys místo jobu".

  Samotné stanovování procesů, které bude možné s WinAutomatization automatizovat, je teprve v počátku. Na všem pracuji společně s jedním z mých VIP AOS studentů, který je šikovný programátor a nadšený trader s podobnými cíli jako já. Že se k cíli postupně propracujeme, o tom nemám pochyb. Nejúžasnější na tom všem je si neustále znovu a znovu uvědomovat nekonečné možnosti dnešní doby. Opravdu není nutné chodit do práce, nebo pracovat 8 hodin denně proto, abychom vydělávali peníze. To vidím s dnešními možnosti techniky, internetu a outsourcingu pro mnohé profese (samozřejmě ani zdaleka ne pro všechny!) jako přežitek. Nejde o to pracovat určitý počet hodin, jde o to pracovat chytře. A dělat to, co vás baví. Jak já říkám – trading a život bez hranic. Děkuji za něj a za ty možnosti.

  14.6.2015

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...