Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Další důležitý faktor v back-testech: frekvence a délka trvání obchodu

  Před nedávnem jsem v článku popisoval metodu zvanou "visual score", nebo-li vytvoření další sledované "proměnné" nad úroveň běžně známých a obecně sledovaných parametrů obchodního systému. Dnešní článek bude věnován pozičnímu obchodování a dvěma dalším parametrům, které bývají často opomíjeny, avšak v pozičním tradingu hrají velmi důležitou roli. Jsou to převážně délka trvání obchodu v kombinaci s průměrným ziskem na obchod a frekvencí obchodů.

  V současné době se zabývám vývojem a stavbou jednoduchého obchodního systému pro akciové obchodování, kterému bych nemusel věnovat více, jak 5 minut denně, ale se kterým bych mohl přispět do portfolia svých pozičních strategií a rozšířit tak spreadové a opční nesměrové obchodování ještě o strategii směrovou. Během práce na tomto systému jsem si opět uvědomil několik důležitých věcí, o které bych se rád nyní podělil - neboť je považuji za velmi důležité k zamyšlení.

  Začněme jednoduchým příkladem: řekněme, že se v současné chvíli zabýváte akciovým obchodováním na úrovni dlouhodobého investování (dle mého názoru nejméně profitabilní přístup ze všech, hned se k tomu dostanu dále). Řekněme, že pracujete s částkou 10,000 USD a tuto částku v rámci investování průměrně zvětšíte na 13,000 USD za rok, což znamená velmi příjemné a velmi slušné zhodnocení 30% za rok. Je to hodně, nebo málo? No, záleží. V porovnání s bankami je to více než nadprůměrné. V porovnání s tím, jaké jsou možnosti v případě jenom trochu aktivnější správy peněz (na úrovni 5 minut denně) je to méně, než podprůměrné.

  Nevýhodou dlouhodobého investování je převážně fakt, že si dlouhodobě zablokujete kapitál, se kterým nejste schopni flexibilně pracovat. Jako investor máte svých 100% prostředků blokováno v pár obchodech na velmi dlouhou dobu, takže frekvence, o které můžete hovořit, je například 5 realizovaných obchodů za dobu 3 let, s tím, že jste realizovali celkem 5 dlouhodobých nákupů akcií, každou s držením 3 roky. Dlouhodobá blokace kapitálu vám tedy neumožňuje daleko aktivnější a zajímavější obchodní přístup - konkrétně zvaný trading - se kterým byste mohli obchodovat drobné výkyvy, a peníze tak "otáčet" daleko intenzivněji, než jen nechat prostředky ležet zablokované v pár titulech. Rozdíl mezi investováním a tradingem přitom může být značný: jenom s trochu aktivnějším přístupem můžete svých 30% rázem zdvojnásobit, nebo dokonce trojnásobit - přitom 5 minut práce denně navíc není za tak značný skok ve výsledku žádná vysoká daň.

  Pojďme se tedy kouknout na konkrétní čísla. Jeden z pozičních akciových systémů, se kterým nyní pracuji, nabízí při alokaci 10,000 USD na obchod průměrně 300 USD zisk a to za průměrnou délku obchodu 8 dnů. Pokud bychom toto číslo přepočítali na alokaci 1,000 USD, pak to znamená, že na každých 1,000 USD tento systém vydělá průměrně 30 USD na obchod. Jelikož je tento systém vytvořený pro obchodování akcií, má pak jednu úžasnou výhodu: každý den můžu vybírat z tisíců různých akcií na US burzách (těch domácích bych se nedotknul) a to tedy znamená, že mohu téměř každý den vyhledat určitý potenciálně zajímavý obchod, do kterého bych mohl alokovat oněch 1,000 USD (tato částka je pouze alokací, nikoliv i celkovým riskem - samozřejmě, že v systému pracuji i se stop-lossem) a tím tedy výrazně zvýšit frekvenci obchodů.

  Pojďme se nyní podívat na tabulku níže, která jasně ukáže, kam nás takovýto posun dostane a o kolik se zvýší efektivnost oproti poměrně neefektivnímu pasivnímu stylu investování.

  Řekněme, že i nadále budeme pracovat se vstupním kapitálem 10,000 USD a nadále budeme alokovat 1,000 USD na jeden obchod.

  Nyní, zajímavá čísla, která plynou z často tak opomíjených parametrů, jako jsou frekvence obchodů za rok, průměrná délka obchodu a průměrný zisk na obchod:

  pokud vím, že průměrný obchod trvá 8 dnů, pak mohu při takové frekvenci udělat v průměru kolem 33 obchodů za rok. Při průměrném zisku 30 USD za obchod je to 990 USD za rok - avšak stále hovoříme o alokaci 1,000 USD na obchod. Rozhodneme-li se využít 100% kapitálu, je to zhodnocení 99% za rok, při konzervativnějším exponování 80% celkového kapitálu je to zhodnocení 79% za rok, což je o poznání více, než pasivní investice, s výsledkem 30% za rok. Vše, co k tomu přitom potřebujeme navíc, je obchodní systém, který umožní podobné parametry nabídnout (práce na sestavení takového systému vyžaduje několik měsíců experimentování, hledání, testování) a následně cca 5 minut práce denně na kontrolu pozic, na zadání nových příkazů a stop-lossů.

  Konec konců, je to právě Larry Williams, kdo dokázal, jak je frekvence důležitá: kdysi byly na internetu k dispozici výpisy statementů z druhého šampionátu, na kterém proměnil 10,000 USD do více jak 1 miliónu USD za rok. Tyto statementy bohužel již nemám k dispozici, při jejich detailním zkoumání v minulosti mě ale zaujala právě frekvence obchodování a průměrné zisky na obchod (které jsem zjistil backtestováním strategií z knihy Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů). Zcela jasně se ukázalo, že mimo jiné i tyto parametry výrazně přispívají k tak fenomenálním výkonům, na hony vzdáleným od již dávno mrtvé strategie "buy and hold". Je to tedy poměrně jednoznačné: na frekvenci a délce obchodu záleží, a to velmi.

  Tento článek by vás tedy měl přinutit zamyslet se nad skutečností, zda-li právě aktivnější trading nemůže být pro vás lepší cesta, než pasivní investování, a pokud ano, zde prezentuji souhrn několika rad, které můžete využít při stavbě pozičního akciového systému:

  • samotný základ systému nemusí být vůbec složitý; spíše než se vstupy si hrajte s velkým množstvím různých výstupů, než najdete takový, který dává stabilně zajímavou kombinaci průměrného zisku na obchod a délky obchodu;
  • u samotných vstupů se soustřeďte mimo jiné na frekvenci, aby byla přijatelně "normální" (pozor na přeobchodovávání!);
  • systém testujte na celé škále akcií, musí být robustní; držte pravidlo alokace konkrétní částky na obchod, dle této částky stanovte množství akcií, které nakoupíte;
  • naučte se dívat se na systém ne z pohledu výsledku na jediné akcii, ale z pohledu výsledků na celém portfoliu za celý rok (můžete například využít program MSA, který umožní načíst data z Excelu a spojit různé systémy, nebo různé backtesty do jediného portfolia),
  • držte se jen likvidních akcií a obchodujte na takových burzách, kde máte široký prostor k výběru,
  • nezapomínejte, že frekvence, průměrná dáleka obchodu a průměrný zisk na obchod jsou tím, co nakonec rozhodne, kolik za celý rok vyděláte.
  24.1.2010

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...