Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Trading a život u moře – Lanzarote #3

  Poslední dobou jsem psal hodně technických článků týkajících se mého obchodního stylu, dnes přináším trochu odlehčení. Průběžně dostávám spoustu dotazů ke svému pobytu u Atlantiku a v dnešním článku jsem se proto pokusil sepsat řadu praktických tipů odpovídajících na otázky, co to konkrétně znamená bydlet například právě na španělském ostrově Lanzarote.

    

  Zima na Lanzarote 

  Tento článek navazuje na dva předcházející, které jsem na Finančníkovi již v minulosti publikoval Trading a život u moře – Lanzarote a Trading a život u moře – Lanzarote #2 .

  Dnes jsou to tedy více než dva roky, kdy jsem se na Lanzarote přesunul a musím přiznat, že mi prostředí vyhovuje čím dál více. Hlavních důvodů je několik. Především celoročně velmi stabilní a příjemné počasí neskutečně působí na psychiku a zvyšuje produktivitu v tradingu a v dalších činnostech. Pro práci mám jednoduše rád, když svítí sluníčko, které ani v zimě nezapadá ve čtyři odpoledne. Patrně hlavně díky počasí jsem výrazně posunul svůj životní styl směrem k pravidelnému sportu a Kanárské ostrovy jsou z mého pohledu jednou z nejlepších evropských destinací pro celoroční sportovní vyžití. V neposlední řadě čím dál více oceňuji čistý vzduch a samozřejmě dostupnost ryb a dalších darů moře. To vše v kombinaci s dobrým spojením po Evropě a možností přímého letu do Prahy, který trvá přibližně stejně dlouho, jako například cesta vlakem z Prahy do Bratislavy.

  Můj pohled může působit jako zcela neobjektivní a samozřejmě také neobjektivní je. Na světě je pochopitelně ohromné množství zajímavých míst a každému vyhovuje něco jiného. Tento článek nabízí subjektivně podbarvené informace o Lanzarote, protože se týká mých aktuálních zkušeností a určitě to neznamená, že by každý měl mít stejná přání a preference. Lanzarote je hodně specifické i svým vzhledem a spousta lidí mi potvrzuje, že si ostrov oblíbí „až na podruhé“. Pro mě jde stále o příjemnou volbu zejména s ohledem na počasí, dostupnost z ČR a „normální“ evropskou kulturu. Do Čech chci jezdit cca 4x ročně a vzdálenější destinace typu Nový Zélend, Asie a podobně si proto zatím nechávám raději na dovolenou.

  Protože dostávám často ryze praktické dotazy týkající se „přestěhování“ do podobné destinace, připravil jsem následující sumář, obsahující základní tipy a odpovědi.

  Dlouhodobé ubytování

  Situace s ubytováním se na jednotlivých ostrovech liší. Lanzarote patří k levnějším ostrovům, protože leží mimo hlavní turistický zájem (ten se směřuje více na Gran Canarii a Tenerife). Což vnímám pro bydlení jako výhodu. Na Lanzarote není problém si pronajmout nemovitost za přiměřené peníze, minimální doba dlouhodobého pronájmu se sjednává většinou na 6 měsíců. Nemovitosti se zde pronajímají často zařízené, byť pochopitelně pokud hledáte „tu správnou“ nemovitost v „ideální“ poloze, může to chvíli trvat.

  Stejně jako kdekoliv jinde i na Lanzarote se cena a kvalita ubytování odvíjí od lokality. Přestože je ostrov poměrně malý (845.9 km2) existují zde různá centra. Místa vzdálená od sebe 40 km disponují úplně jinou nabídkou nemovitostí, ale i vyžití. Ohromný stavební boom probíhal poslední dobou v jižním cípu ostrova, ve městě Playa Blanca, kde se dnes dá sehnat k pronájmu i prodeji množství nových nemovitostí. Není problém si zde pronajmout například řadový domek s bazénem za cca 700 euro měsíčně, ovšem na druhou stranu je tato oblast opravdu hodně oddělená od zbytku ostrova. Byt v hlavním městě Arrecife, kam se soustředí většina místních aktivit, stojí okolo 400 – 700 euro podle rozlohy a nabídka kvalitního bydlení (například s výhledem na moře) je výrazně omezenější. Dále zde existuje několik vysloveně turistických letovisek, kde jsou k dispozici občas hezké nemovitosti, ale turistická atmosféra. Budete-li chtít celé dny surfovat, patrně budete chtít bydlet ve městě Famara. A pak je zde samozřejmě mnoho míst „mezi“ – např. směrem do vnitrozemí, kde se dají pronajmout krásné domy za např. 1000 euro, ale je třeba se spokojit s tím, že k moři musí člověk dojet autem. Pokud byste uvažovali o bydlení na Lanzarote, určitě doporučuji nejdřív si ostrov pořádně projet a promyslet, co zde chcete dělat. Pochopitelně, že vzdálenosti zde z pohledu ČR nejsou nějak extrémní, ale o to více absurdní je pro mě představa strávit zde dojížděním například hodinu a půl každý den. Většinu svých aktivit máme v pěší vzdálenosti nebo jízdou na kole, což mi připadá jako jedna z výhod zdejšího bydlení.

  Budete-li hledat inspiraci pro dlouhodobý pronájem/nákup nemovitostí, můžete začít například z této stránky nebo zde. Místní inzerují například na webu fotocasa či idealista.

  Existují zde také samozřejmě možnosti krátkodobého pronájmu například luxusních vil na měsíc nebo dva. S tím nemám moc zkušenost, ale ceny jsou pochopitelně vyšší. Nicméně určitě doporučuji v případě objednávání takové nemovitosti vyjednávat. Zejména v oblasti Playa Blanca je volných nemovitostí extrémně mnoho a pronajímatelné jsou vděčni za každého nájemce.

  Pro dlouhodobý pobyt není třeba žádné papírování či povolení, neboť jsme stále v EU. Většina lidí si vyřídí tzv. „residenci“, což spočívá jen v administrativním přihlášení na místní policii. Residence je potřeba pro vlastnění auta či nemovitosti, pro běžný život se hodí např. při odběru vody, která se zde vyrábí uměle z oceánu a pro „místní“ jsou speciální ceny. Další výhody lze uplatnit například při cestování mezi kontinentem a ostrovem.

  Internet a časový posun

  Internet není na ostrově absolutně žádný problém. Mám zde zkušenost jak s kabelovým internetem od společnosti Ono, tak aktuálně s tradičním ADSL od Telefonica. Ta poskytuje internet za cca 30 euro měsíčně a reálná rychlost je kolem 5MB/s. Je znát, že každým rokem se zde internet zlepšuje a dnes je již v kvalitě, skrz kterou lze bez problémů obchodovat intradenně. Pevný internet vám zde zavedou přibližně do týdne, většinou se objednává alespoň na rok, ale sankce za případné dřívější vypovězení nejsou nijak zásadní. Je zde k dispozici i 3G internet, který je spíš pomalejší a obchodovat přes něj intradenně určitě nejde. Bezplatný rychlý internet je navíc v mnoha kavárnách po celém ostrově.

  Na Lanzarote je čas oproti České republice posunut o hodinu zpět. Dopolední evropskou seanci obchoduji od cca 8 hodin do cca 10 hodin.

  Počasí

  Počasí na Lanzarote je velmi stabilní s tím, že největší „zima“ je zde přibližně měsíc, kolem února (tedy aktuálně nyní). To se denní teploty pohybují okolo cca 19C a občas je pod mrakem. Po zbytek roku se teploty pohybují kolem 23-25C s tím, že občas dorazí vzduch ze 100 km vzdálené Afriky a teploměr poskočí vzhůru. Aktuální informace o počasí naleznete například zde, kde jsou k dispozici i komplexní historické přehledy. Neskutečné je, že kromě února je většina dnů opravdu bez mráčků. Subjektivně nejpříjemnější počasí mi zde připadá na podzim, kdy je krásně teplo a také oceán je teplejší.

  Určitě je potřeba se připravit na to, že na kanárských ostrovech občas trochu fouká – přeci jen jde o malé ostrovy uprostřed Atlantiku. Pro mě osobně je to ale spíš výhoda, kterou lze dobře využít u spousty vodních sportů. Navíc oceán není moře, takže vždy bude studenější než letní moře například ve středozemí.

  Doprava

  Na Kanárské ostrovy lítají z Prahy dva přímé chartrové spoje. Na Lanzarote Canaria Travel a na Gran Canarii Smartwings. Z Lanzarote trvá let cca 4,5 hodiny což je pro mě osobně ještě na hranici vzdálenosti, která uteče „rychle“. Pochopitelně, že je zde enormní množství spojů do všech hlavních evropských destinací, nejvíce patrně do Madridu. Tam trvá let cca 2,5 hodiny, letů je každý den celá řada a letenky se dají běžně koupit od cca 20 euro (se slevou pro residenty, což není problém zařídit i pro občany ČR).

  Pochopitelně, že zajímavé je přesouvat se i mezi ostrovy. S přítelkyní si rádi děláme různé „prodloužené víkendy“. Fungují zde dvě místní letecké společnosti BinterCanarias a Islas, kde lety mezi ostrovy trvají přibližně stejně, jako když se v Praze přesouváte metrem z jednoho okraje Prahy na druhý. Ceny letenek se liší podle ostrovů, na které letíte a termíny, kdy se objednávají. Ale opět jde často o ceny kolem 20 euro za jednu cestu a osobu.

  Práce

  Čas od času dostávám dotazy, jak je to zde s potenciálním zaměstnáním. S tím bohužel nemám žádnou zkušenost, situace ovšem určitě nebude dobrá. Španělsko má aktuálně velmi vysokou průměrnou nezaměstnanost a na ostrově je nezaměstnanost ještě větší, než na pevnině (snad kolem 30%, ale čísla se hodně vyvíjejí). Podle mého názoru je tak nereálné sem přijet a získat zde nějakou dobře placenou práci. Nevsázel bych ani na místa v barech či hotelech. Pokud uvažujete o práci v zahraničí, potom Lanzarote není ta správná volba.

  Ovšem díky dobré dostupnosti a solidnímu internetu mohou být ostrovy zajímavé pro ty, kteří chtějí být v dosahu ČR a Slovenska, vyřizují svoji práci skrz internet a nebo samozřejmě pro tradery.

  Celkové náklady na život

  Celkové náklady na život jsou myslím hodně srovnatelné s ČR, možná nepatrně vyšší, protože člověk si zde bude přirozeně více dopřávat. Něco je levnější, něco dražší a pochopitelně extrémně záleží, jak se člověk stravuje, co vyhledává za sporty, zábavu atd. Levný je zde benzín (ten aktuálně stojí kolem 1 euro / litr), jídlo v supermarketu je obecně dražší než v ČR (jablka se například pohybují kolem 1,5 – 2 euro /kg, ryby od cca 7 euro /kg. Přibližně rok starý přehled cen základních potravin můžete nalézt například zde), ale spousta potravin se prodává v různých akcích za výrazně nižší cenu. Restaurace jsou vesměs dražší (ovšem zase výrazně levnější než na pevnině – např. v Arrecife není problém mít dobré polední menu včetně nápoje a kávy za cenu kolem 7 euro). Pochopitelně, že zde navíc existují i obchody typu Lidl, kde se určitě dají věci pořídit trochu levněji (nemám praktickou zkušenost).

  Několik tipů na závěr

  Pokud byste uvažovali o životě v podobné destinaci, doporučuji pečlivě přemýšlet o tom, jak chcete trávit volný čas a podle toho volit konkrétní místo. Život v cizině vám nikdo organizovat nebude a pokud budete jen čekat na to, „co se stane“, tak se logicky začnete hodně nudit. Lanzarote si dokáži představit jako ideální klidnou destinaci například pro rodiny s malými dětmi a nebo, jako v našem případě, pro sportovně založené lidi. Možností sportovního vyžití jsou zde opravdu hodně široké. Na druhou stranu je Lanzarote menší ostrov se svými limity – například možnosti pro nákupy luxusního zboží zde určitě nejsou takové, jako například na Gran Canarii, kde také žije podstatně více lidí.

  Pokud se budete chtít vyhnout tradičním turistickým destinacím je určitě dobré se naučit alespoň trochu španělsky. V nejhorším si ale vystačíte i s angličtinou (v řadě turistických oblastí se ani jinak nemluví). A dobrý tip na závěr – jelikož je zde celoročně teplo, člověk opravdu nepotřebuje moc věcí ani na dlouhodobý pobyt. Proto v případě, že vás podobné vycestování láká, a jste pracovně nezávislí, není třeba dělat žádné extrémní přípravy. Podobné destinace jsou od ČR jen pár hodin cesty a s trochou nadsázky si lze i například šestiměsíční pobyt zařídit za pár dnů z hotelu, které jsou zde navíc poměrně levné (viz booking.com).

  Každopádně mé zkušenosti z Lanzarote jsou zatím jen veskrze pozitivní.

  22.2.2012

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...