Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Jak získat kapitál pro obchodování?

  Trading je o práci s kapitálem. Čím je ho více, tím snazší a výdělečnější business trading je. Jak jej ale získat, pokud je vlastních prostředků málo?

  Je možné, že právě vás původně zlákaly reklamy forexových brokerů, že s tradingem je možné začít třeba se 100 dolary a postupně se jen z takové částky vypracovat ve fulltime obchodníka. Postupně jste ale jistě zjistili, že takto svět tradingu nefunguje a že je třeba na to jít jinak.

  Jak získat další kapitál?Peníze se v tradingu generují především z „otáčení“ dalších peněz. Znalosti pomáhají k tomu, abychom dokázali kapitál uchránit a třeba trochu více rozšířit. Bohužel ale není reálné dlouhodobě vydělávat stovky procent ročně, což je přesně to, co je potřeba, aby bylo možné z výsledků obchodování malého kapitálu pohodlně žít.

  Cesta je jediná – pracovat s větším kapitálem.

  Naštěstí toto není vůbec neprůstřelná cesta. Je to ale do určité míry běh na delší trať, při kterém je potřeba na cíli průběžně pracovat. Protože externí kapitál nepřijde sám o sobě.

  Bohužel čím dál častěji se mi stává, že se mi ozývají tradeři, kterým se podařilo za pár měsíců vytvořit diskréčně zhodnocení například 50-100 % a mají pocit, že obchodování přišli na kloub. Ptají se mě, zdali bych jim nebo někdo z mého okolí neposkytl kapitál. Takto ale věci reálně nefungují. Žádný rozumně uvažující investor nebude investovat kapitál na základě výsledků pár měsíců diskréčního obchodování. Zejména pokud byly výsledky podobně nadstandardně dobré. Logicky to otevírá otázky, do jaké míry byly výsledky dosaženy se štěstím a jaký se s nim pojí reálný risk drawdownů.

  Ze své stávající praxe pro získání kapitálu pro obchodování znám následující možnosti:

  Pronájem obchodních signálů

  Máte-li stabilní výsledky alespoň za pár měsíců, je možné se pokusit oslovit typicky další retailové obchodníky, kteří rádi kopírují obchodníky, kterým se aktuálně daří (což osobně nedoporučuji a nevnímám jako potenciálně dobrou cestu zhodnocování peněz). Z pohledu tradera může být ale taková poptávka zajímavým způsobem, jak si přijít třeba i na pár tisíc dolarů měsíčně. Obchodníci na Finančníkovi nejvíce pronajímají své strategie přes striker.com, případně collective2.com. Služeb existuje mnohem více a budu rád, pokud mi napíšete o dalších, se kterými máte praktické zkušenosti. Strategie je většinou třeba obchodovat na vlastním účtu, ale třeba u collecive2 to není potřeba – řada obchodníků zde nabízí i systémy, které sama živě neobchoduje. Osobně bych do podobných pochopitelně nikdy žádné peníze nedal, ale očividně se najde mnoho lidí, kterým toto nevadí. Za jednoho předplatitele lze získat i desítky dolarů měsíčně a reálně lze mít na uvedených službách stovky předplatitelů.

  Licencování modelů fondům a velkým obchodníkům

  Máte-li s obchodováním více zkušeností, může být zajímavé vyvíjet strategie například pro „otevřené fondy“ typu quantconnect.com (podobných služeb opět existuje několik). Přes jejich market place si modely licencují již větší hráči, u kterých je výrazně větší šance, že budou dlouhodobými předplatiteli – neobchodují jednotlivé strategie, ale široké mixy portfolií.

  Obecně existuje řada služeb, kde můžete prezentovat výsledky svého obchodování a oslovovat tak investory. Zajímavě působí například fundseeder.com.

  Správa externího kapitálu

  Poměrně snadno lze rozšiřovat kapitál také správou externího kapitálu, kdy v dnešní době existuje ohromné množství lidí hledajících způsoby, jak chránit peníze před inflací. Pro získání takového kapitálu je ale potřeba pracovat na vlastní důvěryhodnosti. Pochopitelně jednak prostřednictvím vytváření historické výkonnosti a třeba i pomocí publikování textů např. na blogu. Důležité je také chápat, že typický investor hledá především co největší stabilitu a „jistotu“, dá-li se toto slovo ve spojení s obchodováním použít. Jsem absolutně přesvědčený, že mnohem vyšší šanci na získání většího kapitálu má obchodník generující roční zisk 10 % při max. drawdownu 7% než ten, který krátkodobě vytvořil zhodnocení 100 %.

  Správu externího kapitálu je pochopitelně potřeba dělat v souladu se zákony. V České republice jdou obchodníci nejčastěji cestou „minifondu“ podle  §15 ZISIF (zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech). Prakticky jde o běžné společnosti (většinou s ručením omezeným) zaregistrovaných u ČNB.

  Prop firmy

  Velmi lákavou cestou pro začínající obchodníky je tzv. proprietární trading – obchodování s penězi firmy, pro kterou obchodník pracuje. Většinou s určitou předem domluvenou dělbou zisku. Tedy pokud trader vydělá peníze, část profitu si nechá firma. Pokud peníze ztratí, jde risk za firmou.

  To je samozřejmě velmi líbivá propozice, ale reálně není snadné se do opravdové prop firmy dostat. Toho využila spousta podnikatelů, kteří nabízí pseudo alternativy nejčastěji vycházející z modelu – nejprve zaplať, splň náročné podmínky výkonnosti v simulovaném obchodování a následně ti umožníme obchodovat náš kapitál, ale jen pokud udržíš extrémně dobrou výkonnost, jinak končíš. Ohromné množství lidí tak pravidelně platí stovky dolarů za obchodní simulátory, snaží se zde dosáhnout často dlouhodobě nedosažitelné výkonnosti a z mého pohledu naivně doufají, že jednou stejným stylem budou moci spravovat trochu větší kapitál poskytnutý firmou. Ve světě je v této oblasti nejznámější topsteptrader.com, dnes ale existuje u různých firem snad stovka variací stejného modelu.

   Jakou cestou bych se pro získání kapitálu pro obchodování vydal dnes já?

  1. Obchodování bych postavil na jednoduchých systematických strategiích. Vždy je snazší najít investory pro vysvětlitelné strategie založené na logických principech než pro přeoptimalizované strategie, které vypadly z nějakého optimalizačního softwaru. Výhodou systematických strategií je navíc možnost automatizovaného backtestu a pokročilých analýz historických výsledků, což je vždy benefit.
  2. Strategie bych rok až dva obchodoval na živém účtu s malým kapitálem. Účet bych si propojil se službami typu fundseeder.com pro získávání ověřené historie obchodování.
  3. Od začátku obchodování bych pracoval na zvyšování svého kreditu např. publikováním na internetu, do odborného tisku atd.
  4. Následně bych zvážil například příjem externího kapitálu skrz ZISIF. S delší ověřenou historií např. prostřednictvím fundseeder.com by neměl být problém kapitál získávat.

  Tento článek (možná sérii) plánuji v budoucnu aktualizovat na základě zkušeností dalších traderů. Máte zkušenosti se získáváním kapitálu pro obchodování využitím vašeho know-how v podobě pronájmu strategií, licencování fondům, správy externího kapitálu? Napište mi je prosím na petr@financnik.cz.

  4.10.2020

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.

  • Líbí se 4

×
×
 • Vytvořit...