Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Předvánoční setkání traderů - rekordní účast!

  Komunita traderů na serveru www.financnik.cz se rozrůstá doslova raketovým tempem. Zatímco se první setkání traderů pořádané před 3 měsíci pyšnilo účastí přes 50 traderů, nyní to byl již téměř dvojnásobek.

  Zhruba 100 zanícených obchodníků nejrůznější obchodní úrovně i věku bylo možné poznat tuto sobotu v Praze. Předvánoční setkání se opět neslo ve velmi přátelském a pozitivním duchu, výměny informací a zkušeností probíhaly jak ve sférách komodit, tak forexu. Na své si přišel doslova každý.

  Součástí večera bylo i několik drobných překvapení. Tím pravděpodobně nejzajímavějším byla projekce sestřihu cca 20ti minut z filmu Záměna, ve kterém Eddie Murphy obchoduje na komoditních trzích. Záběry na obchodní parket, realizace příkazů.... alespoň malé úsměvné nahlédnutí pod pokličku „velkých komoditních hochů“ - i když samozřejmě v patřičné Hollywoodské stylizaci. 20ti minutový „mini-film“ připravili pro setkání Greenhorn a Bolija.

  Během večera se dále rozdávaly trička s motivem finančníka a to „za zásluhy“. Tričko si odnesli například Mecini za organizaci setkání v Brně, Vlastas a Greenohorn za svůj podíl na rozvoji Diskuse nad obchody a samozřejmě i Bolija, který jako první v historii finančníka dosáhnul v diskusi statut „Gold Member“.

  Posledním překvapením pak bylo šampaňské pro všechny hosty, kterým jsme si finálně všichni připili na úspěšné obchody v roce 2006.

  Atmosféra byla jako vždy pozitivní, přátelská, uvolněná a především inspirativní.

  panorama_svetlejsi_s.jpg

  img00007.jpg

  img00020.jpg

  img00029.jpg

  13.12.2005

  Tomáš Nesnídal


  Další články na toto téma

  Jak na RRR v intradenním obchodování

  Každý, kdo si důkladně prostudoval náš bezplatný komoditní on-line manuál už zajisté ví, že profesionální a disciplinovaný trader vždy vyhledává pouze takové obchody, které nabízejí vysoký zisk při nízkém risku. Jak však praktikovat takové pravidlo v praxi?
  Praktická aplikace RRR (risk-reward-ratio) pravidla, nebo-li pravidla se kterým bychom měli vždy brát pouze a jen obchody s vyšším potenciálem zisku než velikostí risku je jedna z častých otázek, na které se nás ptáte. „Jak mám vědět, jaký bude zisk z mého plánovaného obchodu?“ Samozřejmě, nikdo na světě není schopen zodpovědět takovou otázku, neboť nikdy nevíme, jaký náš profit bude. Co však alespoň můžeme odhadnout je potenciál, který právě daný obchod nabízí.
  Nástroje odhadování potenciálu
  K odhadu potenciálu trhu, nebo-li místa, kam by až trh mohl "bezpečně" růst nebo klesat, používá každý trochu jiné nástroje. Obecně jsou nejlepším a nejspolehlivějším ukazatelem potenciálu trhu nejbližší S/R úrovně. Vzdálenost nejbližších S/R úrovní od naší potenciální vstupní úrovně je velmi solidní způsob, jak spolehlivě dohadovat potenciál k profitu. „Nebezpečnost“ jednotlivých blízkých S/R úrovní je pak často ještě měřena v kombinaci s volume trhu. Pokud je S/R úroveň relativně „malá a měkká“ a volume naopak vysoké, je pravděpodobnost, že trh takovou S/R úroveň prorazí. Pokud je však právě v trhu nízké volume a ve své blízkosti čelí skutečně silné S/R úrovni, pak není radno v takové situaci riskovat.
  Jako další ukazatel potenciálu mohou posloužit například i různé indikátory, které zobrazují překoupenou/přeprodanou oblast (tak zvané oscilátory). Cesta, která ještě chybí k „překoupení“ nebo „přeprodání“ je opět pro mnohé vodítkem k tomu, jak hodně může trh potenciálně jít naším směrem.
  Posledním často používaným ukazatelem jsou retracementy, které též se slušnou spolehlivostí mohou naznačit, jaký potenciál trh právě nabízí. Pokud se právě trh odráží od svého denního dna nebo maxima, pak je minimálně 50% retracement úroveň solidním ukazatelem toho, kam až by se mohl trh vydat.
  Moje osobní aplikce RRR
  Já osobně používám pro intradenní obchody nejčastěji supporty a resistance v kombinaci s low a high momentálně obchodovaného dne. Dále používám jako výraznou S/R úroveň i vrchol každé double top/bottom formace, neboť i taková může trh zabrzdit a otočit jeho směr (což se také často děje). Zkoušel jsem i aplikaci retracement linií, ale příliš zálibu jsem v nich nenašel. A jak využívám tyto nástroje k praktickému obchodování?
  3 kroky k aplikaci RRR
  1) V prvé řadě, kdykoliv vidím před sebou formaci, která pro mě znamená potenciální obchod, zajímám se ještě dříve než o částku kterou musím v daném obchodě riskovat o to, jaký minimální potenciál zisku mně obchod nabízí. Ještě jednou podotýkám, že klíčové je zde minimální - samozřejmě, že se trh může pořádně „rozjet“ a obchod přinést mnohonásobně více peněz než bych kdy tipoval, jelikož ale nikdy nevím kdy se tak stane, zajímá mě tudíž právě minimální potenciál.
  Minimální potenciál je pro mě „cesta“ od mého potencionálního vstupu k nejbližší překážce typu S/R úroveň. Na obrázku 1 můžete vidět například formaci double bottom. Pokud se taková vyskytne, změřím si tedy cestu od mého vstupu k nejbližší S/R úrovni, kterou je pro mě vrchol double bottom formace. Výsledkem takového měření je 200 USD - což je můj potenciál k obchodu, nebo-li cesta k místu, kam až by mohl trh „bez problémů“ dojít.
  2) Ve druhém kroku zvážím risk, který musím pro daný obchod podstoupit. Svůj stop-loss umisťuji na základě několika faktorů, pokud však budu v obchodu na obrázku 1 zvažovat posun SL pod vstupní úsečku, pak vím, že můj risk je 60 USD.
  3) A konečně zatřetí - spočítám si, jaký je můj potenciál risku versus zisku (RRR). V daném obchodě se tedy jedná o risk 60 USD versus potenciál 200 USD - tzn. RRR lepší jak 1:3. To je pro mě již slušné RRR, pro které mi stojí za to obchod riskovat. Osobně mám rád právě obchody s RRR alespoň 1:3 a více, občas riskuji i obchod s potenciálem kolem 1:2,5. Nikdy však nerealizuji obchod s RRR menším jak 1:2.

  Obrázek 1 - potenciál 200 USD při risku 60 USD. SLužné RRR, pro které stojí za to obchod vzít.
  Na obrázku 2 můžeme vidět další příklad. Tentokrát se jedná o trojúhelníkovou formaci, u které můžeme vzít v úvahu jako potenciál například high a low aktuálního dne (jeden z mých skutečně velmi osvědčených indikátorů potenciálu). Vidíme, že cesta vzhůru čítá nějakých 350 USD, cesta dolů pak cca 200 USD. Risk v takovém obchodě by byl 80-90 USD, což tedy znamená, že při potenciální spekulaci směrem dolů by bylo mé RRR již nepříznivé a tak bych spekulovat u proražení trojúhelníku pouze a jen na proražení směrem vzhůru.

  Obrázek 2 - potenciál směrem dolů již nenabízí tak zajímavé RRR, jako potenciál směrem vzhůru.
  Na posledním obrázku je pak případ, kdy formace double bottom nabízí potenciál 160 USD při risku cca 120 USD. Takové RRR je už pro mě velmi, velmi nepříznivé a o podobném obchodě už vůbec neuvažuji. Ve svém pravidlu RRR jsem totiž velmi zásadový a snažím se toto pravidlo neporušit v žádné situaci.

  Mizerný poměr potenciálu zisku a risku (RRR). Pryč od takového obchodu.
  K čemu je toto vše dobré?
  Z krátkodobého pohledu možná většina z vás v podobném uvažování příliš efektu neuvidí, z dlouhodobého pohledu se však jedná o jedno z mých nejzásadnějších pravidel. Toto pravidlo mě totiž dlouhodobě umožňuje držet ztráty na mnohem menší úrovni, než jsou mé zisky a tak mám zaručeno, že i s úspěšností obchodů kolem 40 procent budu dlouhodobě profitovat. Pokud bych dlouhodobě toto pravidlo ignoroval, pak by pravděpodobně byly mé profity často velmi blízké mým ztrátám a s úspěšností 40 procent bych příliš peněz nevydělal.
  Závěrem
  Pro správný odhad potenciálu je opět třeba získat trochu citu. Ani zde neexistuje žádný zaručený mustr jak odhad potenciálu aplikovat, s trochu píle a cviku si však potřebný cit zakrátko vytrénujete. Potenciál je též možné odhadovat i na jiných time-frame. Například při intradenním obchodování používám pro odhad potenciálu často i 15 minutový graf.

  Pokročilé tipy pro intradenní obchodování - praktický pohled na minulé dny

  V předcházejících analýzách posledních intradenních obchodů jsme si na praktickém příkladu ukázali konkrétní aplikaci konceptu funkčního obchodního přístupu. Zvýraznění slova koncept je velmi důležité. Intradenní obchodník musí být velmi vnímavý ke svému trhu, není možné vzít nějaké jednoduché pravidlo a prostě jej mechanicky aplikovat bez ohledu na to, co se v trzích děje. Byť může dlouhodobě pravidlo fungovat v podstatě na mechanické bázi, trader nemusí uspět - např. proto, že průběžný pokles kapitálu (drawdown) jej finančně či psychicky vyřadí ze hry, byť v dlouhodobějším měřítku by zisky drawdown pokryly atd. Zkusil bych situaci přirovnat k řízení automobilu. Pokud se rozjíždíme na křižovatce na zelenou, postupujeme sice mechanicky, ale stejně každý rozumný řidič ještě dále sleduje okolí a podle úsudku přizpůsobí reakci stavu věcí. Do křižovatky může na červenou vjet z boční ulice ještě na poslední chvíli nějaké jiné auto, může nám pod kola vběhnout nepozorný chodec atd. Prostě byť je situace popsatelná mechanicky, řídíme se mechanicky pouze rámcově. A stejné je to v tradingu a u intradenního obchodování obzvláště.
  Většina začátečníků hledá mechanická pravidla, na která mohou přenést svoji zodpovědnost. Bohužel v intradenním obchodování je to podobné, jako když budete autem jezdit někde v asijské metropoli. Samotné řízení (naše technická analýza v podobě obchodního plánu) musí být prováděna mechanicky, ale stále musíme určité drobnosti přizpůsobovat okolí (trhům).
  Stejně jako nelze popsat vše, na co musíte dávat pozor při řízení automobilu, nelze absolutně konkretizovat prvky, na které by měl brát ohled intradenní obchodník. Nicméně mohu vám poskytnout určité osobní vodítko toho, co funguje pro mě a jak podobné taktiky aplikuji v reálném tradingu. Berte však prosím mé rady pouze jako určitý dobrý tip - aby podobné věci fungovaly vám, musíte si je podrobně testovat v rámci svých strategií a především se je naučit používat dlouhodobým sledováním grafů. Navíc existují i další taktiky; každý obchodník si musí sám poznat podle svého obchodního přístupu, co jej v trzích nejvíce ohrožuje a jak mohl svůj trading vylepšit (na to je potřeba vést si podrobnou evidenci toho, co v trhu děláme, ale o tom jsme na Finančníkovi psali již mnohokrát).
  Důležitá věc, o které jsme také již mnohokrát psali, je vstupovat pouze do trhů, které se hýbou - tj. vyhýbat se tzv. chopům. Osobně toto řeším především tak, že obchoduji pouze dopolední americkou seanci (tj. otevření trhů) a samozřejmě mám ještě pravidla svého obchodního systému, která mi pomáhají vyhodnotit trh jako "plochý" a takový neobchoduji.
  Druhá důležitá věc, které chci věnovat tento článek, je určitý "vzdálenější" pohled na trh. Řada začínajících intradenních obchodníků hledí na své grafy z pohledu maximálně několika hodin a ignorují důležité informace, které jim trh poskytuje "na vyšší úrovni". Tj. zejména informace o směru hlavního trendu a hlavní supporty a resistance. O nich psal nedávno článek Tomáš (viz supporty a resistance). My se nyní pojďme podívat, jak může jejich využívání vypadat v praxi s použitím našeho konceptu obchodního systému.
  Za hlavní S/R úrovně pro mé intradenní obchody považuji především (v této prioritě):
  High/low nočních seancí (případně hodně výrazné S/R nočních seancí) Denní high/low Další opravdu silné S/R úrovně které vidím na vyšším time framu Tyto úrovně (především zmíněné dvě) používám především pro:
  Výstup z pozice (většinou umisťuji profit target, nebo jsem připraven pozici uzavřít při prvním náznaku možného oslabení pohybu. Plánování vstupu do obchodu - sleduji jak daleko má trh k dané hranici a zda-li mám prostor pro realizaci dostatečného zisku Obchodování protitrendových patternů na těchto úrovních (např. divergence) Vycházím ze svých zkušeností, že trh: má tendenci být k těmto úrovním přitahován pokud cena trenduje směrem k daným S/R úrovně a je v určité "magnetické vzdálenosti", má tendenci tuto hranici lehce překročit a poté se otočit, má tendenci se na těchto hranicích zbrzdit či vytvořit korekci pokud ji posléze překoná.

  S/R úrovně si do svých grafů zakresluji před zahájením své obchodní seance.
  Pojďme se podívat na konkrétní příklady z posledních tří obchodních dnů:
  Pátek 12.10.2007
  "Širší" pohled na 15 minutový graf:


  A podrobnější pohled na 3 minutový graf s naším obchodním systémem:

  Screenshoty pocházejí z programu SierraChart
  Trh poměrně dost rozpačitě rostl. V 10:18 nám systém signalizuje vstup long na ZLR (bod 1). Kam umístit výstup? Pro mě je volba jasná - cca 2 ticky pod nakreslenou červenou svíčku na 15 minutovém grafu - S/R úrověň v podobě low předcházející noční seance. Pro mě zároveň signál, že vstup má vyšší pravděpodobnost - trend je zřejmý, vzdálenost cca 200 dolarů k S/R už začíná cenu přitahovat. Po výstupu se vytvořila zajímavá divergence podpořená navíc S/R úrovní - další "vyfiltrovaný" signál s vysokou pravděpodobností.
  Pokud bych neměl pravidlo "nebrat ZLR po divergenci", vstupoval bych v bodě 3? Určitě ne, protože obchod již nemá žádný prostor pro dostatečný zisk z pohledu vzdálenosti vstupu a S/R úrovně. Vstupoval bych do následující famira short? Určitě....
  Pondělí 15.10.2007 a dopolední seance úterý 16.10.2007
  "Širší" pohled na 15 minutový graf:

  15.10.2007 - červeně je vyznačená S/R úroveň vzniklá předcházející noční seancí. Zajímavý je především moment, kdy se downtrend zpomalil a korekce se odrazila od této úrovně. Na stejné úrovni pak trh odpoledne uzavřel.

  16.10.2007 - spodní linka je S/R úroveň vzniklá na low předcházejícího dne, horní linka na high noční seance. Zkuste se podívat na svůj timeframe a za domácí úkol prozkoumat, zda-li byste dokázali výsledky svého obchodování zlepšit při znalosti těchto hranic. Tomáš v rámci našeho emini chatu na spodní úroveň v reálném čase spekuloval a jako "magnet" fungovala přesně podle plánu.
  Dnešní článek je myšlen jako hodnotný tip zejména pro obchodníky, kteří hledají cesty, jak vylepšit svůj obchodní přístup a např. vyhladit equity křivku. Zde je několik námětů, o kterých můžete přemýšlet:
  Práce s S/R úrovněmi je samozřejmě nutné zahrnutou do obchodního plánu. V takovém případě musíte přesně vědět, jaké S/R úrovně budete zakreslovat a které nikoliv. Graf poskytuje ohromné množství příležitostí S/R úrovně zakreslit. Ty nejsnáze definovatelné jsou na high/low noční seance a high/low denních rozpětí. Obchodníky lze v zásadě rozdělit na trendové a protitrendové. I u S/R úrovní lze spekulovat různými směry a využít je jak pro vstup tak pro výstup. Není třeba se snažit ovládnout vše najednou, ze začátku je stačí využívat jen např. pro jeden jediný účel. Vše je samozřejmě důležité poctivě otestovat. Meze v případě horního timeframe se nekladou. Existují i další silné S/R úrovně na vyšších timeframech. S S/R úrovněmi je třeba pracovat jasně popsaným způsobem. Dejte si pozor na to, abyste v sobě nevyvolali vnitřní přesvědčení, že trh "musí" udělat na dané hranici to či ono. Nemusí. Intradenní obchodování není o počtu obchodů, ale o celkovém zisku. Obchody s použitím zmíněných S/R úrovní budou mít nižší frekvenci, ale mohou mít vyšší pravděpodobnost. Zkuste sledovat, jakých změn by váš systém dosáhl, pokud byste obchodovali pouze, když můžete do obchodu zapojit některou z uvedených S/R úrovní. Další tipy navazující na info diskutované v tomto článku naleznete v článcích:
  4 nejdůležitější ingredience pro úspěšné obchodování (1) Obchodování 21. století: supporty a resistance Mé "tajné triky" pro daytrading Jak vyhrát válku jménem trading Daytrading: proč "pracovat" maximálně 2,5 hodiny denně (3)

  Nejčtenější články na Finančníkovi v roce 2010

  Foto (c)iStockphoto.com/Juanmonino&nbsp  V průběhu celého roku 2010 jsme s Tomášem připravili pro Finančnik.cz řadu článků a tutoriálů, jejichž cílem je předat ostatním naše zkušenosti, vyvolat diskuzi či představit určitý nástroji nebo službu. Článků vyšla na serveru za rok 2010 přibližně stovka a určitě je zajímavé se ohlédnout za těmi, které přitáhly největší vaši pozornost. Články jsem do přehledu vybral jednoduchý klíčem – seřadil jsem všechny publikované články podle počtu přečtení a vybral dvacet nejčtenějších. V rámci této „top dvacítky“ jsou články v dnešním výběru rozřazeny do několika skupin, jejichž pořadí již nereflektuje žádnou prioritu.
  Psychologie obchodování
  Značné oblibě se na našem serveru tradičně těší články z oblasti psychologie obchodování. Témata se s Tomášem snažíme připravovat na základě našich osobních zkušeností a v posledních letech především na základě komunikace s ostatními tradery, se kterými jsme v průběžném kontaktu. Přestože nejde o technické články, obsah je cílen na velmi praktické otázky, se kterými bojují v určité fázi vývoje vesměs všichni obchodníci. Jsme současně velmi rádi, že mnoho praktických osobních postřehů najdete také u diskuzí připojených k jednotlivým článkům.
  V rámci celkové „top dvacítky článků“ se umístilo hned osm, které můžeme zařadit právě do oblasti psychologie obchodování. Vaši pozornost přitáhly v roce 2010 nejvíce následující příspěvky:
  Chci začít obchodovat, ale bojím se, že přijdu o peníze Lekce přímo z trhů – proč obchodníci nevydělávají? Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (5) : chci odejít z práce a začít obchodovat Proč nevydělávám? Jsem dostatečně systematický? 7 fází tradera Jak se přenést přes skutečnost, že okolí může reagovat negativně na zprávy, že se začínám věnovat tradingu? Trading: jaký výdělek je "dobrý" výdělek? Backtestování: ne příliš málo, ale také rozumně hodně Rady, tipy, techniky
  Podstatnou část článků se s Tomášem snažíme věnovat tipům jak obchodovat. Je logické, že přístupů k profitabilnímu obchodování existuje celá řada a naše články tak mají za cíl přinášet především inspiraci. Do „top dvacítky“ se v této kategorii dostalo hned sedm článků a je zřejmé, že články tohoto typu tvoří druhý základní pilíř informací, které lze na serveru nalézt.
  Nejčtenější články z této kategorie v roce 2010 byly:
  Obchodní plán intradenního obchodníka podrobněji (1/2) Backtest & obchodní plán za 6 víkendů Variace a vylepšení systému FinWin (3): pattern 0/v - názorný den Tip pro základní orientaci v cenovém grafu Obchodovat odražení, průrazy nebo fundamenty? Variace a vylepšení systému FinWin: pattern 0/100 Vylepšujeme systém přes money-management Články spojené s životním stylem
  Specifickou kategorii představují články, které bychom mohli charakterizovat coby informace o životním stylu traderů. Tato kategorie byla v loňském roce pochopitelně ovlivněna tím, že jsme s Tomášem popisovali náš loňský přesun k Atlantickému oceánu, kde oba aktuálně žijeme. Já na španělském ostrově Lanzarote a Tomáš v portugalském Algarve.
  Hlavní články publikované na toto téma, které se dostaly do „top dvacítky“ jsou následují:
  Život tradera v Algarve: report #1 Trading a život u moře – Lanzarote Život tradera v Algarve: report #2 - příprava na trading Trading a život u moře – Lanzarote #2 Software
  Řadu článků jsme na serveru věnovali konkrétním programovým nástrojům, které pro trading používáme. Tyto články jsou ale vesměs zajímavé pro užší skupinu čtenářů, která s daným programem pracuje nebo o něm uvažuje a mezi nejčtenějších dvacet článků se tak probojoval pouze jediný článek z této skupiny:
  NinjaTrader 7 – ideální bezplatný nástroj pro market replay Plán pro rok 2011
  Pravidelná příprava článků pro Finančník není pochopitelně úplná snadná záležitost. Server s Tomášem připravujeme již šestým rokem a příprava článku si zabere svůj čas. Na druhou stranu nám tato rutina oběma velmi pomohla v samotném tradingu, který je hodně o systematické a disciplinované práci a články tak pro rok 2011 plánujeme připravovat se stejným nasazením jako dosud. Těšit se proto můžete na podobnou skladbu informací s tím, že větší prostor bychom rádi věnovali předávání informací ve formě videotutoriálů, se kterými jste se již mohli v poslední době na Finančníkovi setkat.
×
×
 • Vytvořit...