Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

… FND .. LTD … a ja vlastnim kontrakt …


Doporučené příspěvky

Dobrý den,

měl bych otázku dost podobnou, ale nemohl jsem vytvořit nové vlákno "SHORT po LTD"

Chápu situaci, že když investor kontrakt koupí, tak po LTD doplatí zbytek marginu a obdrží pohledávku.
Co když situace bude opačná?

Představme si situaci, kdy se obchoduje pouze 10 kontraktů (pro zjednodušení). Jeden investor vstoupí do SHORT pozice čili kontrakt prodá, ale nechce ho zpátky koupit před LTD, takže potom bude vlastnit SHORT kontrakt po skončení obchodování. Co se stane pak?

a vlastně ještě divnější věc: tento investor způsobí vytvoření dalšího kontraktu, který se dál obchoduje. Za normálních okolností se tento kontrakt zlikviduje koupí, čili na konci (po LTD) je stejně tolik kontraktů co na začátku-žádný problém. Ale jak to bude v téhle situaci, kdy ve hře je kontraktů 11 a všichni (hypoteticky) chtějí zásilku obdržet?

Je mi jasné, že u brokera musí existovat nějaké pravidlo, které zamezuje tomu, aby se něco takového stalo, ale zkusme uvařovat trochu abstraktněji.

Marian

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ach jo. kdyz otviras ucet tak jasnedefinujes jestli jsi spekulant nebo chces fyzicke dodani. pokud jsi spekulant, broker te nepusti za LTD, prtoste ti to uzavre za market a hotovo. pokud trh pujde proti tobe, uzavre ti ho drive pokud nedoplnis ucet. pokud budes chtit plnit, musis na to mit. tzn, pokud obchodujeme indexy tak hodnota podkladu je treba $200.000 a ty by si apk je musel zaplatit, je to cash settlement. pokud pojedes treba ropu, tak bud dodat 1000 barelu nebo si je odeberes. ale pokdu je ropa na 90 tak to je 90 za barel. a 1 kontrakt je 1000 barelu. takze pokud jedes ropu s 10kontraktama, platil bys $900k - pokud ale mas zajem o fyzicke dodani. pokud ne, vyporadani je opet v penezich. jenze k tomu stejne nedojde, broker ti pozici uzavre jeste nez si to stihnes doma nakrestli jak to vlastne funguje

Link to comment
Sdílet pomocí služby

911: a jak je to s markety, ktere maji definovane limity? Nektere komodity maji definovan denni limit, vyjma [bold]spotovych mesicu[/bold]. Ktere to jsou jsem pro konkretni plodinu nenasel a zatim mi nikdo neodpovedel - je to posledni mesic stare urody? Drive jsem si myslel, ze se jedna o nejblizsi kontr. mesic, ale zrejme tomu tak neni... Muj dotaz zni - paklize burza definuje limit a je splneno, ze se nejedna o spot mesic, co se deje, pokud v den LTD dojde k limitnimu pohybu?

Navic jak jsem zaznamenal s tim LTD je to takove vselijake - napr. u Interactive brokers ti to mohou (klidne ve ztrate s oduvodnenim ze se o dodavku nekdo prihlasil) zprocesovat treba 2 dny pred LTD - nekde v podminkach to pry podepisujes, futures spready vetsina brokeru rovnez po FND neotevre atd...

Samozrejme, vetsinou jsme v den FND uz z trhu pryc, ale mohou nastat situace kdy to neni mozne, resp. na zaklade platnych pravidel burzy nejsme sto vystoupit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

paja,

jj, IB to ma ve smlouve. i ostatni brokeri. uprime, pokud nasstane limitni pohyb den pred LTD a vydrzi, tak nevim co se stane. nezkousel jsem to. ale pokud je to vse cash settlement, proste to vyporadaj v penezich. jak to pak budou pocitat nevim, nikdy jsem nemel potrebu drzet neco do LTD. ani 3 dny pred. tohle jsou podle me akademickeotazky, kteryma se nezabyvam. az budu delat neco pro nejaky fond, ci zpracovatele, tak si to zjistim :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Aquafresh: Zdravim a diky za odpoved. A kolik dni pred LTD bych tedy mel uzavrit pozici? Je na to nejake pravidlo nebo te upozorni broker? Jak by to pak bylo v elektronickych trzich, tam si asi musi clovek davat pozor sam. Mam v TNT nastavenou znacku, takze vidim kdy je LTD. Do LTD obchoduji asi jen ti, co chteji opravdu fyzicky vlastnit danou komoditu?

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Endynom: Myslím, že 911 špatně pochopil tvoji otázku. Za předpokladu že nejde o spekulanta jak jsi myslel, tak při nákupu se člověk vlastně zavazuje že po LTD převezme danou komoditu za cenu za kterou ji koupil od někoho kdo mu ji prodal. A obráceně, pokud prodá kontrakt, tak se zavazuje, že tomu kdo od něho kontrakt koupil, dodá onu fyzickou komoditu za cenu za kterou ji prodal. Protože každý kontrakt který se prodá, tak někdo jiný koupí, takže prodávající se zavazuje, že za onu cenu za kterou si plácli komoditu na konci kontraktního období dodá a kupující, že ji odebere. Onen prodávající se svého závazku může zbavit jedině tak, že ten závazek zpátky koupí a tím se zruší... Nemůže nic nadbývat nebo chybět...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

trjar,

ja vim. ale vysvetli to zacatecnikovi "jak to"? pokud je zero sum game, tak pokud bude jen 10 hracu a ja jako jediny kontrakt nekoupim zpet, co bude delat ten na druhe strane?
tohle beru spis jako homework pro novacky, protoze se to tady resi dnes a dnenne, tak bude fajn, kdyt v tomto vlakne najdou odpovedi na vse.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: trjar

Verim, ze vzdycky existuje cena za kterou to nekdo zlikviduje. Kdyby k tomu, ze by nastal LTD skutecne doslo, jak by se to tedy resilo? Prodal by to broker nekomu za jakoukoli cenu nebo by po mně zadal zaplaceni celého kontraktu? Kolik dni pred LTD to broker automaticky uzavre nebo me k uzavreni pozic vyzve?

Díky za odpoved.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...