Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Technické indikátory: co je to OPEN INTEREST


Doporučené příspěvky

  • 5 months later...

Zdravim vsetkych,

k uvedenemu clanku mam niekolko otazok k veciam ktore mi nie su uplne jasne. Citujem:

"Nyní řekněme, že během 1. listopadu budete jeden jediný spekulant, který v tento den bude trh XY obchodovat. Nakoupíte tedy například 10 kontraktů. Jelikož jste nakoupil 10 kontraktů, znamená to, že někdo vám musel oněch 10 kontraktů prodat."

Ako mozem byt na trhu jediny spekulat v dany den, ak mi niekto musi kontrakty predat? Na to aby som ako "jediny" obchodnik v dany den na trhu mohol cokolvek robit (kupovat/predavat), musime byt dvaja - opravte ma prosim ak som to zle pochopil.

"V momentě, kdy se tento obchod uskuteční, stoupne tedy hodnota open interest z 10 000 na 10 010, přičemž hodnota 10, o kterou se původní OI navýšilo je tvořena 10 vašimi kontrakty long a současně 10 short kontrakty obchodníka, který vám kontrakty prodal (pro každého kupujícího musí existovat prodávající a naopak)."

Toto mi nesedi. Kazdy obchod pozostava z otvorenia pozicie (BUY/SELL) a neskor uzavretia pozicie (SELL/BUY). Podla citovanej vety teda 'kontraobchodom' k mojmu obchodu, ak je moj obchod otvaraci, mozu byt len otvaracie obchody (a uzatvaracie kontraobchody pre moje uzatvaracie obchody)? Pripadne naopak (kazdy otvaraci moze byt kontraobchodovany uzatvaracim, a naopak)?

Nazorny priklad: Open Interest (pocet otvorenych pozicii v dany den) je 10 000, ja, na Slovensku, sa rozhodnem urobit 10x BUY, ktorymi vytvorim u seba 10 novych obchodov a tieto BUY prikazy su zrealizovane na zaklade SELL prikazoch 10 inych obchodnikov, kazdy z USA. 5 z nich svojim SELLom [bold]vstupuje[/bold] do short pozicie, zvysnych 5 svojim SELLom [bold]vystupuje[/bold] z obchodu, teda svoj obchod konci (niektori mozno so ziskom). Cize Open Interest sa neupravi na 10 010, ale na 10 015 (pretoze novootvorenych pozicii je 15 = 10 mojich + 5 z USA)?

Volume pre spomenuty priklad ore dany den (len 11 obchodnikov = ja + 10 z USA) bude rovne 10?

Definicie tychto pojmov som si nasiel na inych (anglickych) strankach a podla ich znenia by to malo byt takto, chcem teda presne vediet ci existuje pravidlo ze pre otvaraci BUY musi existovat otvaraci SELL alebo SELL moze byt lubovolny.

Za odpoved vopred dakujem,
Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

IO vcelku chápu ale to co mi není jasné je to, že:

1. v dané komoditě ČISTĚ HYPOTETICKY: např. corn feb. 01 by mělo být při vstupu na burzu dáno že celkem existuje Jsem začátečníkem na Finančníku a tak bych se chtěl zeptat zkušených obchodníků:

např. 1 000 000 kontraktů - t.j. v okamžiku vstupu - uveřejnění na burze kdy je možno s tím začít obchodovat. Vznikne - bude stanovena nějaká počáteční cena pravděpodobně podle front měsíce stejné komodity. Někdo třeba HYPOTETICKY tedy hned na začátku otevření burzy s tímto corn feb 01 nakoupí všechny kontrakty t.j. 1 000 000 za nějakou cenu - bude Long a opravdu by chtěl všechny kontrakty pro sebe použít ( např. to sám prodat do továrny nebo z toho dělat placky atd. sám sobě),

V případě, že by potom někdo později vstoupil do short pozice - prodal xy kontraktů a do LTD by chtěl nákupem uzavřít pozici potom by teoreticky nemohl provést nákup aby svou pozici uzavřel protože není žádný kontrakt volný.

To by potom na burze vznikalo virtuální prostředí a virtuální kontrakty které by buď nemohly být dodány protože neexistují - spekulanti nakoupili něco co nebylo vůbec možné fakticky vypěstovat a nebo prodali něco co nikdy neexistovalo a proto nákupem nemůžou uzavřít pozice.

Otázka tedy zní: jak je to specifikováno a kde se to zjistím?

Prostě mi chybí nebo nevím kde se dá zjistit existence volných kontraktů ( např jak je v článku OI tak by mělo být vyznačen počet otevřených kontraktů (long/short a dostupných neobchodovaných kontraktů celkem t.j. nabídka která nemá žádného kupce a v nejhorším ji sedlák zaorá do pole).

Moc děkuji za čas věnovaný mému dotazu a děkuji za odpověď.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

to locator:

v likvidných trhoch neustále existuje dopyt-ponuka, tzv. ask/bid stĺpec. Tvorcovia trhu (tzv. market makers) zabezpečujú aby stále dopyt ponuka existovala. Burza im za to platí, alebo majú iné výhody a ich povinosť je byť napr 90% času v trhu.
Jednoducho sa počet "volných kontraktov", kontraktov určených na predaj alebo nákup dá zistiť z ask/bid stĺpca.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...
  • 5 months later...

no ja to stale nechapem...
ak je v trhu povedzme 100 realnych kontraktov, t.j. 100 pestovatelov kukurice umiestnilo na trh kontrakt, tak OI je 100. Nemoze byt nizsi, lebo tieto kontrakty sa z trhu stratia az dnom dodania. Ak traderi vstupia na trh do 200 novych short pozicii, OI sa zvysi na 300. Ako su tieto pozicie potom vyrovnane, ked existuje len 100 realnych kontraktov? Mozte mi to niekto vysvetlit polopatisticky (jak uplnemu debilovi? :)) Dakujem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 months later...
  • 9 months later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
×
×
  • Vytvořit...