Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jak se nejlépe postavit od začátku k tradingu, aby člověk uspěl?


Doporučené příspěvky

Airmike,

ja tiez ked som zacinal tak som bol full time a aj teraz som, vlastne cely moj pracovny zivot je len trading a na zaciatku som tiez myslel ze je to vsetko 100% istota, teda moje predstavy a rozhodnutia, len treba vydrzat, ale po urcitom case zistis ze to nie je celkom tak a ze je to narocnejsie a prachy hned neprichadzaju a vahas s tradingom lebo nevies ci ta to bude moct takto uzivit a sam sebe si hovoris ze si mal radsej nad tym premyslat viac na zaciatku a usetril by si si cas, (teda suhlasim ze je to beh na dlhe trate) ale je to len obdobie, ono to treba vydrzat a to co ocakavame dlho to razucene pride pri spravnej praci (tvrdej drine). to ze niekto nie je 100% isty ze to chce robit uz na zaciatku nie je ziadna chyba ani prekazka, proste nebude mat len tolko stresu a sam uvidi ci mu to prinasa to co ocakava. jasne ze nie je dobre neverit v to co idem robit ale pri tradingu je lepsie ked to clovek berie odlahcene lebo ludska hlava je asi najvecsi kamen urazu co sa tyka chyb aj keby si mal neviem aky svaty gral pred sebou

iba moj sobony nazor: ti co skrachuju alebo dlhodobo rperabaju su prave ti co si myslia ze to zarucene pojde a su presvedceni ze to urcite chcu robit a nedivaju sa na to triezvo a hlavne pokorne a nerataju s prerobkami.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 39
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

NLA

je zaujimave ako sa nazory lisia, myslim ze rozny ludia sa bude upinat na rozne veci, podla teba je burza loteria, pre niekoho ineho je to exaktna veda. ty tvrdis ze dopredu nemozes nic vediet , a ja som si napriklad isty ze sa pri vstupe do pozicie udeju len dve veci but pride zisk alebo strata, a tym som si 100% isty, to pre mna predstavuje istotu s ktorej sa da vychadzat. taktiez som si isty ze trh nebude do nekonecna v chope, alebo nebude do nekonecna tradovat, to je dalsia istota, istot v tradingu je podla mna dost na to aby to nebola loteria. ci sa upnes k matematike, pravdepodobnosti statistike psychologii alebo k hocicomu inemu, vzdy budes mat urcitu istotu.

a este jeden pohlad na ISTOSU

urcite kazdy cital o firme " RSJ Invest " ak by bola burza loteriou, taketo firmy by nejestvovali. nejestvovali by ani hedg fondy. a podla mna aj investicne banky by to nemali najjednoduchsie :)

toto ma zaujalo najviac
" aj 24 hodin denne keby sa tomu niekto venoval tak je len clovek a vsetko do bodky moze byt zvladnute ale zlyhas preto ze si len clovek a nie stroj "

toto je podla mna vyrok hodny zamyslenia. uplne s nim suhlasim, ale v tej vete si zase kazdy clovek najde co je pre neho podstatne :)








jedine co ludi odlisuje je pohlad na vec.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike,

to ze je to loteria je povedane tak neotesane a jasne ze tiez nehovorim ze je to v tom pravom zmysle slova, to naozaj radsej mozem za 20cku podavat nejaku loteriu a mam to jednoduhsie a lacnejsie. ale nikdy nemoze nikto povedat co ako pojde a preto vravim ze je to "loteria". ved tiez by som nebol trader keby som si myslel ze je to len hodenie si korunou hore alebo dole, ale fakt je ten ze ucet ti pojde len hore alebo dole. akokolvek vzate, vcetke fundamentalneho obchodovania, len sa priklanas k co najvecsej miere pravdepodobnosti a pouzivas nejake popisame sposoby ktore ti to umoznia a teda sa dostavas do vyhody. genialita je v tom ked si niekto toto prepracuje do tej urovne ze sa dokaze predriet s odretymi usami a utrhnut si trochu drobakov co je v nasom ponimani omnoho viac %tualne nez by clovek kdekolvek zarobil vzhladom aj na cas aj na kapital.

to ze su niektore veci da sa povedat fakty, ako chop ze nebude trvat vecne a dalsie veci (poznanie urcitych faktov) to nijako neznasobuje pravdepodobnost zarobku. tieto istoty nam len vedia povedat ze si mozeme byt isti ze raz dojde k tomu aby sme sa museli rozhodnut podla toho kolko vieme a kolko mame skusenosti.

trhy sami o sebe su loteria a ty si len ten co sa v urcitom okamihu k trhu prilepi a a trh potom s tebou uz spravi co chce, ty zarobis len tym ze si vies zhodnotit na zaklade niecoho svojho ci sa oplati zostat alebo nie ale aj toto samotne rozhodnutie je v podstate len tipovanie ze sa to tak zachova. a preto je len malo % tych co zarabaju lebo toto si vyspickovat do takej vysokej urovne aby to davalo dlhodoby profit je vskutku narocne aj psychycky aj casovo a aj schopnosti na to treba ak ti niektot nieco zadara neda co sa na svete casto nestava.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike,

to je fakt, ale este taku drobnost co si pisal tomu flashovi minule ked sa ta pital na Oandu, ak si ho pametas... (myslim ze sa to hodi k tejto teme) si mu pisal ze moze aj urychlit ten cas tym ze si zozenie nejaky OS bude backtestovat, potom trochu demo a ak to pojde tak live. noo......: asi tak by som povedal ze suhlasit sa da le pre vsetkych zacinajucich, a to viem z mojej osobnej skusenosti, je lepsie ked si vytvoria nieco vlastne v priebehu par rokov a pripadne potom si zozenu iny system od niekoho, uz vyskusany. a to z dvoch zakladnych dovodov? prvy je ze backtest ti uz neukaze presne take postavenie indikatorov napriklad ako bolo v danych minutach ked sa bolo treba rozhodovat, cize rozhodovanie backtest je trochu ine. a potom druha asi dolezitejsia vec je ta ze trhy sa stale menia svoju charakteristiku, inak sa spravaju ako pred par roky a preto jelepsie nabehnut na live ked si vytvorime nieco na zaklade aktualnych udajov ktore denne sledujeme lebo sa naucime aj vnimat trhy ako sa spravaju momentale a potom nabehneme na live vychovani tym co sme zazili na vlastnej kozi aj ked len demo ale je to viac nez backtest lebo ziskas aj prax co v backteste ani nahodou. a to uz ani nevravim o tom ze ked si aj zozenie novacik nejaky fungujuci system nie je schopny ho pouzivat poriadne lebo ho nema zazity v krvi aj keby bol neviem ako popisany, a to sa neda inak len praxou a nie backtestom, cize historia je dobra ale len tak na uvod a potom niekolkorokov na vlastnej kozi obchodovat treba.

a potom bude mat clovek v hlave "100%" jasno co ho caka a ci to chce robit a ci bude schopny zarobit. prave tym rychlym sposobom co si mu popisoval vznikaju taki narychlo vyskoleni novacikovia ktory nevedia kam z konopi ked sa nezadari hned na zaciatku. podla mna je novacik ten co zacal live po niekolkych rokoch studia konkretneho trhu, studium ci uz na deme obchodovanie alebo miniloty s malou pakou. backtest je len priprava pred zaciatkom studia by som povedal.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nikto samozrejme nikdy netusi, kam sa trh pohne, ale dobry trader presne vie, co urobi v pripade ze pojde trh jeho smerom a co v pripade, ze pojde proti nemu. Takze nevie, kam sa trhy pohnu, ale uz dopredu vie, z akych moznosti bude vyberat. Toto je obrovsky rozdiel oproti loterii, kde sa neda zbavit ticketu za 10Sk ak zotriem iba 2 policka a tieto budu prazdne. Bude ma to stat 20Sk za kazdej situacie. V loterii mozem vyhrat alebo prehrat, rovnako ako v tradingu. Obrovsky rozdiel je v tom, ze v loterii je pravdepodobnost vyhry 1:niekolko milionom, v tradingu si ju do istej miery viem kontrolovat pomocou MM. Netvrdim ze pomocou dobreho MM zmenim pravdepodobnost 50:50 pri vstupe do kazdeho obchodu, ale ak sa budem drzat pravidla 'Cut your loses short, let your profit run', moje sance uspiet su neporovnatelne vacsie ako v loterii.

Ohladne rad inych je moj nazor taky, ze su ohromne dolezite, ale treba rozlisovat aky maju dane rady charakter. Rada typu 'Pre zaciatocnika je jednoduchsie obchodovat s trendom ako proti nemu' moze mat cenu zlata pre niekoho, kto ju pocuje prvy krat. Na druhu stranu rada 'Vystupovat na PT je ovela lepsie ako posuvat SL' moze niekoho znicit, ak sa mu PT nehodi do jeho obchodneho systemu.

Takze som vdacny za kazdu radu, ktoru mi da niekto skusenejsi, ale kazdu radu dokladne preskumam a zvazujem, ci je pre mna vhodne sa nou riadit. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

marcelx,

u opcii to mas viac podobne loterii :) (to bol len zart)

na vsetko treba len prax a nazivo si odskusat na vlastnej kozi. co je u jedneho trend je u druheho co robi na imom casovom pasme protitrend. ale ked nepracujeme ako banky tak je trend to prve najplatnejsie pravidlo, zevezieme sa s nim. ovsem da sa ID obchodovat aj s nastaveniami. zapnes si tri alebo styri pary ako nastavenie vypnes ich ako sucet a ziadne trendy ta trapit nemusia.

k tomu MM, je vhodny pre ludi co si neriadia vystupi, ci je lepsie s nim albo bez neho je otazne. zas je to indivindi, podla mna je to len sposob ktorym sa da vykompenzovat to ze niekto sa nezaobera vystupmi. ale je to prezitok, niekedy je dolezitejsi vystup nez vstup a ako si pisal skuseny trader vie co v tom trende urobi a preto je MM zbytocny z tohto hladiska.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

marcelx,

este som zabudol na nieco: aj ked niekomu MM funguje a pouziva ho a profituje za pomoci tohto tak aj tak si myslim ze ak je trader skuseny tak mu staci impulz na vstup do obchodu a podla spravania trhu vie co spravi s danym obchodom. u MM je to len 50:50 bud dojde do ciela alebo nie, bud vydrzi sila alebo oslabne. zatial co ked sa realne pozrieme na spravanie sa trhu pokial je daka prax tak vieme ci ponechat alebo vystupit a v tomto pripade je tiez tych moznosti miliony, lebo kazda situacia je originalna aj ked sa niektorej predoslej uz podoba. takze zas je to len loto, ale fakt je ze najviac zarabaju ti co si to takto riadia svojou hlavou respektive skusenostou.

treba sa skor zaoberat nastupom a hlavne vystupom a tomuto venovat studium miesto narocneho vytvarania MM a podobnych veci (dobry MM si clovek aj tak najlahsie vytvori len sposobom ze vie aj to ako vystupovat ale je to natolko narocne na psychyku ze si to zjednodusi vytvori nejaky primer a z neho urobi MM) teda ked hovorime o obchodovani kde sa zvezieme na vlne s ostatnymi, obchodovanie s nastaveniami ktore sa zatvaraju ako sucet je zas ulpne ina stranka obchodovania.

all: netvrdim ze je trading loteria v pravom zmysle slova. ale trhy sa vskutku spravaju ako loteria a preto ani obchodovanie v trende alebo na zaklade neviem akeho spickoveho OS nie je nikdy presne a MM je mozno sposob ale to musi byt skutocne velmi velmi kvalitny aby dlhodobo daval profit. taky MM vytvorit to sa da len na zaklade dlhsej praxe, preto nech si nikto nemysli ze ho spravi na zaklade backtestov.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

NLA

podla mna je MM najdolezitejsia vec v tradingu, nic nieje dolezitejsie, vsetko sa da totis nahradit ale MM sa nahradit neda, je jedno o aky system ide. toto je napriklad dalsia " istota " ktora bola dokazana uz mnohymi tradermi, ci uz teoriou nahodnzch vstupov alebo inymi technikami.

pises ze je to 50: 50 ci pride do ciela, ale MM zdaleka nieje taka jednoducha zalezitost, ci dojde do ciela alebo nedojde, on totiz dojde do ciela vzdy, v MM zalezi na tom aky je sucet cielov vsetkych pozicii bez ohladu na to akymi druhmi vystupov sa riadis. ty sa prilis sustredis na PT a SL, ale o tomto predsa MM nieje.

vidim ze mas o5 iny nazor :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike,

hej uz mi to zacina byt tiez dost smiesne ta rozdielnost nazorov. ja mam s tromi intradennymi OS take skusenosti ze ked som z nich odstranil MM a naucil sa vystupovat tak razom profituju poriadne, pri jednom tomu MM priam branil.

dojst do ciela v konecnom dosledku to je nieco ine ako to na co som narazal, ked sa naucis vystupovat tak dojdes do krajsieho ciela ako za pomoci MM. jediny MM ktory sa mi kedy osvedcil bol prave taky kde som sa sustredil na stopku a PT sposobom ze som to kazdu hodinu alebo kazde styri hodiny upravoval na zaklade vzdialenosti pipsov od MA. ale to uz je mravencia robota a to uz neviem ci vobec hovorime o MM alebo o riadeni celeho obchodu za pomoci PT a stoploss.

dolezity je vysledok a nie cesta akou sa k nemu dostaneme to hej ale to co tvrdis ze je MM jedna zo zakladnych veci tak to je fakt uzko specificke na par OS ktore to potrebuju ale celkovo si myslim ze MM je prezitok ked to uz nechcem nazvat neschopnostou obchodnika. nestalo sa ti nikdy ze slepo dodrziavas MM (lebo len vtedy ma vyznam) a popri tom vidis ze je obchod uz v haji a mohol by si zobrat aspon par drobnych? a nebrat to tak ze konstatne MM funguje a profituje OS.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

NLA, Airmike,

v knihe 'Trading the ross hook' od Joe Ross-a je do money managementu zahrnute nasledovne:
-Vstup do obchodu
-Spravanie sa pocas obchodu
-Vystup z obchodu

Ak by sme sa na to teda pozreli z Rossovho pohladu, tak mate obaja rovnaky nazor, akurat NLA nepoklada vystupne strategia za sucast MM.

V kazdom pripade nazor NLA ohladne zastaralosti MM ma zaujal. V porovnani s tym, co sa tu pise na kazdom rohu by mohol vyznievat mozno az kontroverzne. Ak sa Vam s danym nazorom dari uspesne obchodovat, je to iba dalsi dokaz toho, ze fungovat moze takmer cokolvek co danemu obchodnikovi sedi a ma to logicke zaklady. Osobne si ale myslim ze MM pouzivate, akurat to inak volate :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

NLA
uz som to raz napisal, "MM zdaleka nieje taka jednoducha zalezitost, ci dojde do ciela alebo nedojde, on totiz dojde do ciela vzdy, v MM zalezi na tom aky je sucet cielov vsetkych pozicii bez ohladu na to akymi druhmi vystupov sa riadis"

money = peniaze, management = riadenie

bez pochopenia co je MM je debata v tomto vlakne dalej zbitocna, ale ak chcespriklad hodim ti do vlakna MoneyManagement dve Equity toho isteho systemu s a bez MM. tam mozeme dalej diskutovat

Link to comment
Sdílet pomocí služby

NLA:
No jak tady tu vasi diskuzi ctu, tak si myslim, ze i ty ve skutecnosti dodrzujes zakladni pravidla MM. Urcite si dobre rozmyslis, s kolika kontrakty do obchodu pujdes a do jake maximalni ztraty si ochoten spadnout. A zavisi to od vyse tveho uctu. MM neni o tom, ze mas fixni PT a SL. Mnozi to tak omezuji, ale ja souhlasim s tim, ze neni nad propracovane vystupy. Ty te posunou na tu spravnou stranu :-) A neni dulezite, ze s tim souhlasim ja, ale ze to je nazor i uspesnych mistnich traderu (Libic a pod.)

Ale rozhodne zajimava diskuze

Tom

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...