Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Jak se učit efektivně patterny?


Doporučené příspěvky

Dobrý den,
byl jsem na kurzu emini 1 a po víkendu, jak se snažím vše vstřebávat zjišťuji, že v patternech mam docela zmatek. Má někdo tip, jak se efektivně učit patterny? Mam zatím tu metodu, že vše kontroluji s materiálem z kurzu, a ne a ne to zatím dostat do hlavy, aby to v ní zůstalo a já jsem jenom kouknul na graf a věděl jsem co že se tam rýsuje za pattern. Omlouvám se, pokud toto téma je pro ostatní zbytečné, ale hledal jsem a nikde jsem nenalezl na tuto mou otázku odpověď. Budu rád za každou radu, která funguje v učení se patternů a jejich bleskurychlé rozpoznávání s co nejmenšíma chybama.
Díky Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No treba Woodie doporucuje u WCCI na zacatek zvolit jeden trh, jeden timeframe (range bar nebo volume - co komu vyhovuje) a jeden pattern, pro zacatek spis trendovy. A az clovek zvladne jeden, tak pridavat dalsi.
Napred bych si udelal backtest podle pravidel daneho patternu, aby se mi trochu dostal "do krve" a pak je potreba se ho naucit obchodovat v realnem case na simulatoru. Oproti statickym svickam z backtestu je to docela rozdil, kdyz se svicka vykresluje a cena lita nahoru a dolu, nemluve o prechodu na realne penize, ale to uz je zase trochu jiny problem (psychika).

Adam

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Adame,
takže doporučujete abych třeba udělal backtest s jedním patternem komplet a pak znova celej back.. z dalším patternem a takto tedy se je učit? Postupně po jednom a ne najednou? Napadlo mě udělat i backtest postupně na všech timeframe postupně se všema patternama. Ale asi to zabere hodně času, ale jak říkate, díky tomu se mi může dostat do krve a budu mít statistiky i z různých patternů...

Díky Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

přesně tak jak už tu bylo napsáno výše, naučit se napřed jeden pattern, jeden timeframe, ten si zbacktestovat a potom k němu postupně přidávat další a další. Hlavní je praxe, hodně koukat do grafů. Bohužel chce to čas, nic nejde hned.
Alespoň tak jsem se to učil já :) ;)
Přeju hodně štěstí!!
Honza :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hlavně klid:) Je to podobné jako číst, to se taky člověk nenaučí za týden...
Síť (neuronová) se učí opakováním a zkušeností (odtud "škola hrou").
Tak si zahraj třeba hru:

-zobraz vhodný:) graf

-najdi vlastní pattern který předcházel např. růstum cen v nějakém období

-řekni přítelkyni, zlato nalezl jsem vlastní pattern, schválně kolik vydělá...

-začni projíždět celou historii (nebo i jiné) a hledej svůj pattern a počítej jak dobře funguje,
jen kolikrát bys vydělal/prodělal (za chvíli bys měl hlásit - zlato můj pattern prodělává:)

-tímhle se rozehřeješ a můžeš si pak prohlédnout už nějaký obecně uznávaný pattern, ale jen jednou:)

-zkus jej pak hledat a napiš kdy se kde vyskytnul, pak porovnej se vzorem,
též si napiš jestli kdybys to nalezené rovnou obchodoval by bylo ziskové/ztrátové. tím si ověříš, jak
tvoje síť vnímá a rozpoznává pattern. prozkoumej jak se liší tebou nalezené ztrátové od ziskových.
časem se buď naučís patterny lépe poznat a odhadnout, jestli bude spíš ziskový nebo ne
(ony nebudou vždy jako v učebnici). možná zjistíš, že se ti třeba lépe kouká na
indikátory apod. (taky užitečné vědět), nebo ti patterny přejdou do krve.

jinak tohle celé je jen o tom, že na ně koukáš a zkoumáš je, hraješ si, ta síť se to pak už sama naučí...
najdi si metodu (hru) aby tě to bavilo a dej síti čas, nikoliv stres, že to ještě bleskurychle neumí

jinak pokud máš na mysli nějaké hutnější patterny (DbTop, DbBottom), než jen pár svíček,
tak je to podobné a asi o něco snazší. teď byl třeba krásný Dtop v Corn,
je zajímavé porovnat s jinými... všimnout si detailů... řekl bys třeba, že čím je ten
doubletop symetričtější a krásnější tím lépe funguje?:)

a ještě poznámka k učení se - na základní škole, když mi nevycházely příklady z matematiky,
sem se uklidňoval tím, že se to učím a proto je počítám špatně, jinak bych se je nemusel
učit kdybych je už počítal dobře, tak je to vlastně v pořádku, že nevycházejí..:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Jezinka

Pro získání citu při "čtení" patternů, je velmi důležité se dívat nejen na pravidelnost vykreslení patternu, ale také na ostatní doplnující údaje (indikátory, osci. apod.), které nám mohou říci, do jaké míry pravděpodobně tento pattern trh ovlivní. Vztupy je lepší odfiltrovat, abychom mněli větší šanci na úspěšný obchod.

Pro začátek je dobré si nabacktestovat (nebo lépe napaperovat) pattern, bez jakýchkoli filtrů.(Ideálně jeden TF na jednom trhu.) Získat výsledky alespon 100-300 vztupů a vypracovat základní statistiky. Pokud výsledky splní alespoň částečně Vaše očekávání, pak můžete přistoupit k "ladění" úspěšnosti. Tj. přidávání různých filtrů. Zjištování, proč pattern funguje v některých tržních situacích lépe, než normálně a na jakých trzích, popřípadě TF má lepší výsledky.

Specifikací, se můžete dostat velmi daleko. Ale všeho s mírou. Ty nejlepší věci, bývají ty nejjednodušší.

Příjemný nadcházející víkend

Jonny-Em
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Ani ten nejlepší trader nedokáže s přesností předpovídat vývoj trhu. Ale dokáže, se nenechat tímto trhem překvapit".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...