Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Proč začínající obchodníci vesměs sdílejí screenshoty jen se ziskovými obchody?


Doporučené příspěvky

Pribinacek: Tvoje návyky, čo si si vytváral po celí život, sa pri obchodovaní môžu stať zlozvykmi. Je tu veľa veci naopak. Jedna vec je si to uvedomiť a druhá sa s tým stotožniť. Ja som si myslel že to mám za sebou. No bohužiaľ ešte musím ďálej na tomto probléme pracovať. Zisk z obchodovania od začiatku roka mi začal miznúť až som to nevydržal a obchodovanie som prerušil. Celé to obdobie nestálo za veľa ani v súkromnom živote. Takže možno táto záchranná brzda nebola až taký zlý nápad - akurát som to urobil bez "plánu" a nemám z toho dobrý pocit. Samozrejme, tak ako píšeš, pokrok pri obchodovaní porovnaním spred rokom určite je - a značný. To ma teší. Tiež súhlasím s tebou že proces je zdĺhavý, chce veľa úsilia a disciplínu. Takže nič iné nám neostáva len "makať". Ináč ďakujem za reakciu na môj príspevok. A prajem tebe aj ostatným veľa obchodných úspechov.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Podľa mňa za eufóriu zo screenshotov s pozitívnymi obchodmi môže v prvom rade prirodzená honba za svätým grálom.

A toto nemôžeme nikomu zazlievať, pretože je to normálne, a zakorenené v každom začínajúcom traderovi, ktorý koná a myslí na základe svojho doterajšieho života. Ak vidím, že iní majú kvalitné auto, porozprávam s nimi o ňom, kúpim si ho a užívam si luxus a kvalitné šoférovanie. Ak vidím, že iní cvičia a dobre vyzerajú, cvičím aj ja aby som dobre vyzeral, aké cviky/metódy, spýtam sa ich a opakujem po nich, proste nasledujem úspech a mámim informácie od ľudí, ktorí majú niečo lepšie než ja. Je to úplne prirodzený proces. V týchto a mnohých ďalších veciach však "bolesť zo stop-lossových obchodov" neexistuje..

Ašpirujúci trader si na finančníkovi viackrát, v rôznych článkoch prečíta, že svätý grál neexistuje. To isté sa dočíta v niekoľkých knihách o tradingu, na iných tradingových stránkach než finančník, navštívi pár webinárov, kde na niektorých doňho hustia "the holy grail is in you, not in the system". Povie si: "dobre, verím tomu, že svätý grál neexistuje". Potom niekde na fóre uvidí screenshot obchodu ktorý vezme exact bottom, vystúpi na exact top a nadelí 11 bodov profitu v TF alebo 16 bodov v ES. Povie si - ty bláho, keď budem mať systém, čo mi bude nadeľovať takéto brutálne zisky, dám tomu nejaký malý stop a do pol roka som zilionár. Prehliada, čo si o svätom grále povedal predtým a baží úplne prirodzeným spôsobom po úspechu...

...pointou môjho príspevku je, že nestačí o význame tohoto článku mať len teoretické vedomosti, nestačí si uvedomovať že svätý grál neexistuje, nestačí vedieť "obchodný systém má aj stratové obchody a jeden zisk na screenshote nič neznamená", som presvedčený, že je NUTNÉ to zažiť, ak to človek nezažije, bude naďalej zúfalo žiadať o pravidlá systému, kedykoľvek uvidí screnshot s výnimočne profitabilným obchodom na nete.

Ja som za posledný mesiac urobil vyše 2000 obchodov v backteste, prešiel asi 7 systémov (vymyslených mnou) EXTRÉMNE detailne, každý z nich pri detailnom a postupnom prelete očami po historických dátach sľuboval exaktné topy a bottomy a gargantuálne profity, ale až nekonečné, 12+ hodinové štúdium každý jeden deň mi ukázalo o čom to naozaj je. Trh je postavený proti všetkým systémom ktoré existujú. Budťe si istí, že nasledovné platí:
- ak systém nadeľuje veľké zisky, tak buď nadeľuje aj veľké straty a je strašne ťažké ho tým pádom psychicky obchodovať, alebo dáva jeden signál raz za 3-6 týždňov
- akonáhle máme čisto mechanický systém postavený na indikátoroch, bez prihliadania na price action, systém nadeľuje enormné množstvo strát
- trh sa pohybuje proti vášmu systému s extrémnou efektivitou, je úplne jedno aký stop-loss zvolíte, zažijete že trh vám ho vyberie, nejde ďalej ani o tick, otočí sa preletí cez ex-PT, je úplne jedno aký PT zvolíte, zažijete, že trh príde jeden tick pred neho, otočí sa a preletí cez SL, ak čakáte akýkoľvek obchodný signál, a snažíte sa aby ich váš plán popisoval jasne, trh vám nadelí situácie ktoré budú v absolútnom extréme vášho popisu vstupu/výstupu a v absolútnom extréme čo sa týka jeho nejasnosti

Z uvedeného vyplýva, že jeden screenshot, nemôže NIKDY NIČ znamenať a o systéme nehovorí ABSOLÚTNE NIČ. Systém môže z dlhodobého hľadiska pokojne strácať, študovať 1 screenshot je strata času, čo treba študovať sú pravidlá pre obchodovanie.

Ešte poznámka na záver. Zmení tento môj príspevok prístup ašpirujúcich traderov k screenshotom s profitabilnými obchodmi bez pravidiel? :) Absolútne nie. Treba si to zažiť na vlastnej koži, tvrdou prácou. A toto nie je to, čo ľudia ktorí vidia na screenshote úžasný obchod, chcú počuť, a už vôbec nie to, čomu by chceli veriť...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravim,
prepacte pani financnici ale od vas tu na fore a ani vo vasich knihach nevidim ani jeden obchod stratovy. par tabuliek s nejakymi uvahami o stratach sa sem tam objavia, ale screenshoty som tu vazne este nevidel.
ja som par poslednych dni dal fajn megaobchody, aby som ukazal ze sa trading da robit, preco by som mal davat straty? straty nie su motivacia. a napokon ak niekoho dany pristup k zisku oslovi, moze si ho otestovat a tam sam zisti ake straty to dava. urcite by som netvrdil ze ti co ukazu dobry obchod, tak maju kratkozrake videnie len na jednom obchode...
na tuto temu by sa dalo vela hovorit, nikam to vsak nevedie. asi bude najlepsie ziadne obchody neuverejnovat. sam som bol obet roznych taktik a bola to cista strata casu. Aby som to zhrnul - na dobrych obchodoch nevidim nic zle, same pre mna boli inspiracia , ci uz vas finwin, alebo ross, alebo woodie alebo bohvie co dalsie. len vdaka dobrym obchodom som mal silu testovat a pozorovat, kebyze to tu vsetci zasypu stratami (napriklad aj vy, mam dojem ze 60% mate straty, ale na vyssom RRR) tak kam by to tu doslo? smrtelnik si povie ze to je tu sama strata a zabalil by to este skor ako sa do dacoho pusti. ak to ma byt problem, tak navrhujem nedavat ziadne obchody, aspon sa zamedzi nedorozumeniu a dotycny hladajuci sa nejako zariadi podla vlastnej kreativity a dostupnych informacii, ktore tu najde (mimochodom v slusnej forme a v pomerne podrobnom obsahu).

marko

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to : gandalf33
dlhodobo nemoze existovat ani price action, a ani indikator... oboje su totiz odraz aktivity ucastnikov na trhu. vsetko zalezi od pristupu a filozofie jednotlivca. ja si vsak myslim ze formacia na cene a nejaky stav na indikatore nemusia znamenat este vobec nic. sam v istych pripadoch signaly neberem. kto pochopi aktivitu obchodnikov a tok penazi na burze, vie sa istym signalom vyhnut a tym padom straty budu logicke a nie blbe. ovsem kazdy ma na to iny pohlad a vysvetlenie,,, to mas ako obrazky u psychosa - maniak tam vidi zensku, dieta zvieratko a vrah vrazdu... myslim si ze zaklad je ochota za istych okolnosti stracat. ak sa mi strata javi ako hlupa a tusim preco bola, je na com pracovat. kazdy system ale generuje ine straty,,, myslim si ze za istych okolnosti sa moze jednat o system nazvany svaty gral, ked dava obcasne straty ale inac je konzistentne ziskovy. zdoraznim to znova - obchodnici casto prehliadaju aktivitu na trhu... vsetko je otazka viery. ak verim a pracujem na tom, uspech sa dostavi.

marko

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ale k meritu diskusie: Mnohým začínajúcim obchodníkom praje začiatočnícke ( žiaľ mnohokrát kontraproduktívne) šťastie, urobia pár dobrých obchodov a chcú sa pochváliť. "Pozrite, aj ja som tu, takýto obchod som dnes urobil.." Žiaľ, temer zákonite prichádzajú obchody stratové a screenov s úspešnými obchodmi je čoraz menej.
Možno to poznáte: malé pracovisko prezentuje svoje výsledky za nejaké časové obdobie a na slajdoch defilujú pekné čísla, pekné obrázky, pekná štatistika. V auditóriu sa ozve vlažný potlesk. A potom vystúpi zástupca veľkej firmy, prezentuje čísla niekoľkonásobne prevyšujúce počty malého pracoviska, s výsledkami pri ktorých tím prvým padne sánka, medzi rečou možno spomenie techniky malého pracoviska a vzápätí prezentuje dokumentáciu nepodarkov alebo spackaných falov s komentárom typu... "aj toto sa nám "podarilo", komplikáciu sme riešili takto, vyvstal ďalší problém ktorý sme museli riešiť týmto spôsobom a toto je konečný výsledok.
Málokedy sa stáva že skúsený trader pochváli alebo na niečo poukáže na screene s cudzím obchodom. Ťažko je komentovať niekoho obchod keď obchoduje iný trh, v inom TF, s úplne iným, navyše bližšie nedefinovaným OP. Trading je biznis a nikto nikoho nebude vodiť za ručičku. Našťastie sú aj skúsení traderi ktorí do vlákien vkladajú svoje úspešné obchody s príslušným komentárom, prípadne aj screeny so zlými obchodmi aby sa tí menej skúsenejší poučili. A v tom je podľa mňa veľkosť úspešných.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...