Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Vedení záznamů při hledání strategie


Doporučené příspěvky

Zajimave, zeptal bych se ale trosku z druhe strany:

Je tu nekdo, kdo zredukoval mnozstvi dokumentace, protoze proste dosel k zaveru, ze toho dokumentuje moc a nema cas to vsechno zpetne prochazet?

Pokud u me moje prace zmenila na neco pohled, tak je to rozhodne dokumentovani vseho mozneho. Ono kdyz delate v teamu, kde je pres 100 lidi a pendlujete mezi ruznymi projekty, tak si velice rychle uvedomite, ze bez systematicke dokumentace se nikdy nikam nedostanete (at uz je to zjisteni jakkoliv bolestne). Nicmene tu mame i takove klenoty, kteri napisi za pul hodky utilitku na zkopirovani souboru a dalsi 3 dny k tomu pisou 10ti strankovou dokumentaci.

Takze dokumentovani myslenek je rozhodne dobre, ale kdybych si ke kazde myslence mel napsat 15ti strankovou esej, tak by to mohlo byt spise kontraproduktivni. Nejake zkusenosti?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

gizmo, podľa mňa porovnávaš jablká a hrušky.. pri utilite nejde o život, pri tradingu áno, pri tradingu nerobíš novú "utilitu" (tj obch. plán) vyžadujúcu detailnú dokumentáciu každý deň, len raz za čas, prípadne vytvoríš a nasledujúce roky už len modifikuješ, atď., podľa mňa medzi uvedeným príkladom a tradingom paralela nie je.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> gandalf33

Je jasne, ze kdyz si vedu nejakou dokumentaci ciste pro sebe, tak je to trochu jine. To nahore byl jenom takovy priklad. Chtel jsem tim pouze rict, ze jak dokumentace pribyva, tak je podle me velice dulezite se naucit dokumentovat maximalne efektivne a presne a je mozne, ze clovek zjisti, ze je potreba dokumentovat mene ale lepe.

Ja jsem si treba zezacatku snazil psat uplne vsechno - ted mluvim o tradingu - a casem jsem prisel na to, ze nektere veci jsou relativne zbytecne (nebo rekneme nejsou stezejni) a trochu jsem prehodnotil co a jak dokumentovat. Ve finale mam mnohem mene mnohem uzitecnejsich poznamek.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

gizmo

co sa mna tyka, ja som si skor musel najst sposob ako veci robit, takze na zaciatku bolo zo snahy viest zaznam..hladanie logov, vyrabanie logov, patranie po sposoboch zakladania a oznacovania....a ked som sa v tom dostatocne dlho hrabal, "strcil som vsetko zo stola" a zjednodusenie spocivalo v tom, ze nan polozil naozaj len to co som potreboval. Ale tu nehovorim o obsahu, ale forme vedenia zaznamov.

Pokrok je cesta od primityvneho cez komplikovane k jednoduchemu a obavam sa ze skraty asi nenajdeme.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Gizmo:

Někdy nelze ve stejné chvíli kdy nás napadne nějaká myšlenka rozhodnout, zda je dobrá či špatná, nebo zda stojí za to se s ní dále zabývat. Inspirace k nám chodí neustále v nejrůznějších formách a pokud chceme aby nám přinesla užitek, musíme jí naslouchat.
Osobně to dělám tak, že se snažím zaznamenat každou inspiraci. 1x za týden si tyto poznámky procházím a s odstupem času se ty "dobré" myšlenky sami zvýrazní. Je zvláštní, že některé na první pohled "hloupé" myšlenky se projevily jako ty nejlepší a platí to i naopak.
Jak jsem již dříve napsal, nestačí myšlenky jen shromažďovat, ale také si najít čas pro jejich hodnocení.

Dan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> Booky

Pekne receno tou posledni vetou.

> Dan

Souhlasim a proto jsem zkusil debatu stocit na toto tema redukce myslenek. Ja jsem toho totiz psal drive moc a pak to prochazet bylo docela narocne. A jak rikas, zaznamenavat vsechno mozne je sice krasna vec, ale pokud to pak clovek znovu neprochazi, je to vsechno k nicemu.

Dam priklad - u sveho uplne prvniho hrubeho backtestu (sbirani dat pro MAE/MFE) jsem prochazel graf a ke kazdemu signalu jsem si psal poznamky - jeste predtim, nez jsem se podival, jak to dopadne. Ve vysledku jsem mel tedy treba 200 poznamek, ze kterych byla velka cast vicemene k nicemu, protoze byla dost vytrzena z kontextu (screenshoty signalu u tohoto backtestu jsem opravdu nedelal :) ). Takze jsem si rekl, ze to bude chtit delat jinak. Udelal jsem si dokumenty pro kazdy pattern a tam jsem zacal tyto myslenky zapisovat formou kratkych hesel a take jsem se zamyslel, jestli s tou myslenkou budu chtit v budoucnu dal pracovat nebo ne - takze jsem aplikoval takovy jednoduchy filtr.

Ve finale mam mene poznamek, ktere jsou lepe strukturovane a lepe se zpetne prochazi. Tento muj "vyvoj" je docela logicky, ale samozrejme jsem to musel udelat prvne spatne, abych zjistil, co vlastne "spatne" je a mohl to udelat dobre :)

Jinak vedeni dobrych zaznamu je casto opomijena vec i v jinych oblastech, nez je trading. Nejvetsi pokrok, ktery jsem udelal za poslednich 5 let v mem profesnim zivote programatora je to, ze moje programy maji v teto dobe zhruba 2x vic znaku v komentarich nez v kodu. To mi usnadnilo praci mnohem vic, nez kdybych se naucil dalsi 3 programovaci jazyky...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Gizmo:

:-) I já jsem si během prvních BT dělal neskutečně mnoho poznámek. Dalo to docela práci a když jsem se ohlídnul zpět, zjistil jsem, že tyto informace vůbec nevyužívám. Mnohé z nich mi přišly jako nepoužitelné a některé zbytečné. Po pravdě se mi k té džungli informací nechtělo ani moc vracet.
Postupně jsem si začal uvědomovat důležité a nedůležité informace. Hodně mi v tomto pomohl program OneNote jehož strukturu jsem několikrát předělával. V současné době mám vytvořené Poznámkové bloky:

- Studie Trading = dělí se dále na tyto oddíly: Psychologie, Money management, Plán postupu, Strategie, Myšlenky a nápady.......

- Back Test = zde jsou jednotlivé BT (každý BT má svůj oddíl), průběh, výsledky z Excel, MSA.....

- Paper Trading = jednotlivé oddíly: Obecné, Obchody, Vyhodnocení po 20ti obchodech (reál x ideál), Nápady .....

- ...........

- ...........

Celá struktura je docela rozsáhlá a jednotlivé oddíly mají své samostatné stránky a podstránky. I když je přehlednost velmi dobrá chápu záznam dat jako "živý organismus" který se neustále vyvíjí a měl by se vyvíjet k naším potřebám. Bez kontroly nás buď sežere a nebo se stane sejfem bez klíče :-)


Dan


Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...