Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Trading jako byznys: trading vs. automobilka


Doporučené příspěvky

Jakozto automobilovemu nadsenci se mi tento clanek velice libil (snad i proto, ze kdyby mi nevysel trading, tak bych asi sel casem programovat iDrive do BMW :) ). Pekne prirovnani, diky Tomasi.

Pred tydnem jsem byl v CR a s partou kamaradu jsem vyrazil na rafty. Byl tam jeden kluk, ktereho jsem do te doby neznal a jeden vecer u piva zniceho nic zminil "nechcete obchodovat na financnich trzich na paku?". Samozrejme me to zaujalo, tak jsem se s nim dal do reci. Po peti minutach jsem na nej ziral s otevrenou pusou. On nevedel, co to je stop loss, vubec nechapal potrebu nejakeho obchodniho systemu, na otazku "na jakych trzich se chystas obchodovat" mi odpovedel "tam muzes obchodovat na jakych trzich chces", na otazku "jake od toho cekas zhodnoceni" odpovedel "jak to myslis?" apod. Docela mi prejel mraz po zadech. Nejaka nemecka banka ho nalakala, aby si u ni otevrel ucet a zkusil to. Jeho motivace byla, ze "je tam nejaka starsi zenska, ktera si domu denne odnasi tisic euro".

Rekl jsem mu, at se do toho radsi vubec nepousti, ze nema ani nejmensi tuseni, do ceho vlastne jde. Samozrejme tohle slyset nechtel. Doporucil jsem mu financnik a nekolik knih, tak snad se bude prvne trochu ucit... Nicmene tohle byl jasny dukaz, jak malo lidi si uvedomuje, ze k tomuto byznysu je opravdu potreba pristupovat seriozne.


> roman06

Take by me zajimalo, jak si vedes. Podle me je obchodovani s pujcenymi penezi hodne psychicky narocna zalezitost. Jeden muj dobry kamarad to delal a myslim, ze by Ti mohl povypravet, jak "psychicky vyrovnany" pri obchodovani byl. Ono je neco jineho ztratit svoje penize a nebo cizi penize, ktere pak musis zpetne jit vydelat, abys je mohl vubec vratit.

A jeste k tomu kapitalu - pokud mas 50 tisic dolaru, tak to neznamena, ze musis na obchod stale riskovat 2% nebo 1% uctu (tj. $ 1000 nebo $ 500). Jde o to, ze muzes obchodovat stejnym zpusobem jako nekdo s uctem 10K, ale mas 5x vic prostoru na chyby. Takze pad z 50K na 30K bych rozhodne neprirovnaval k padu z 10K na 5K.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 35
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Ja obchoduju s pujcenymi penezmi uz 10 mesicu a musim rict, ze i diky tomu je moje disciplina temer od zacatku velice dobra a davam si pozor na jakekoli mozne chyby vcetne rozpisu krizovych situaci, jak se v nich zachovat apod. Jako priklad muzu uvest, ze jsem jeste nikdy nevzal obchod jenom kvuli tomu, ze jsem videl, jak se trh hybe, coz je podle me velice casta zacatecnicka chyba. Jedine chyby, ktere jsem na zacatku delal, byly v nevstupovani do obchodu. To ale souviselo s prilis velkou mirou diskrecniho pristupu, na ktery jsem na zacatku zkratka nebyl pripraveny...
Takze osobne se priklanim k nazorum LW. Ale myslim si, ze je to dost zavisle na tom, jak dobre clovek dokaze snaset psychicky tlak a jak zodpovedny je. Ja treba v beznem zivote zrovna moc zodpovedny nejsem, ale pri obchodovani se nejak dokazu prepnout a myslim si, ze je to zpusobene prave odpovednosti za cizi (ted uz ale z casti i me) penize.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jo je to opravdu kazdeho osobni vec, taky kdybych nekoho chtel ucit tak mu reknu at si vycleni penize ktere muze ztratit, jenze kdyz to jinak nejde a ta touha je tak obrovska tak se musi vymyslet nahradni reseni... Mimochodem i Joe Ross psal ze se naucil byt opatrny az kdyz obchodoval s cizima penezma... Ale tim nikoho k tomu nenabadam :)
No jedu uz 11 mesicu asi tak jak pavel K a zatim mam asi 140 live obchodu a vysledek -100 usd, s tim ze jsem si jednou klikl do toho padu coz byla pekna hovadina ale tam jsem vydelal 4170 usd a dluh uz mam na 80% splaceny.... takze asi tak... samozrejme jeste jsem nic moc nedokazal ale uz si hodne verim do budoucna ze to zvladnu...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> pitr77

Ono zalezi, co od obchodovani cekas. Je obchodovani a obchodovani. Taky naprosto souhlasim s pepino123. Pokud obchodujes s 2000 dolary proto, aby jsi zrusil radsi ucet o velikosti $ 2000 nez $ 10 000, tak je to "v poradku". Pak si ale jenom, jak rekl pepino, hrajes.

Ja se treba osobne chci jednou tradingem zivit a kdybych zacal obchodovat s $ 2000 (a pominu to, ze bych nemel nejspis ani na marginy) a mel strategii se zhodnocenim 100% rocne (!), tak by mi trvalo pres 7 let, nez bych se vubec dostal na kapital, se kterym bych se mohl obchodovanim zivit (a to je idealni situace, kdy vsechno slape, jak ma). 7 let!! Ale samozrejme lidi maji ruzne zivotni naroky.

Neber to nijak spatne. Ale s 2K dolary si obchodovanim mozna privydelas na patecni kalbu (dokud nezrusis ucet), ale nepostavis na tom seriozni byznys.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

gizmo:
Ahoj, trošku nerozumím, jak počítáš to s tím zhodnocením 100% ročně. Můžeš to prosím trochu rozvézt? Pokud zhodnotím 2000 na dvojnásobek, mam za rok 4000, za další rok 8000 atd. a po sedmi letech mám 256 000$. To mi chceš říct, že na to, abych se mohl obchodováním živit, potřebuji 256 000 dolarů? Nebo při těch výpočtech počítáš s tím, že pravidelně měsíčně odčerpáváš nějakou částku? Počítáš s nějakým MM jako navyšování počtu pozic při navyšování zůstatku na účtu?
Díky za odpověď

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> Pribinacek

Pocitas dobre. Ale nemyslel jsem tim, ze by jsi Ty potreboval $ 256 000, aby jsi se mohl obchodovanim zivit (to je velice individualni). Tuto castku potrebuji ja... muzu mluvit jenom sam za sebe. Proto jsem tam napsal ten komentar "Ale samozrejme lidi maji ruzne zivotni naroky".

Nez si to zacnes prepocitavat na koruny, tak bych rad uvedl, ze neziji v CR takze hodnota 300 000 dolaru v korunach je pro me dost irelevantni. Pocitam s prumernym zhodnocenim 30% rocne, coz mi z castky cca 300 tisic dolaru udela nejakych 100 tisic rocne a za to uz docela vyziju (ikdyz to neni zadna hitparada, ale pro zacatek v poradku). Kdybych zil v CR, tak bych tech penez potreboval zhruba 3x - 5x mene pro dosazeni podobneho zivotniho stylu.

Pro ilustraci, za tech 300K si tu koupim nejakych 43 000 piv v hospode (zjistil jsem, ze cena piva je absolutne nejlepsi zpusob jak prevadet hodnoty mezi Swajzem a CR), tomu odpovida nejakych 1 300 000 korun.

Ja jsem jenom chtel poukazat na to, ze zacinat s castkou 2000 dolaru vidim jako hodne obtizne. Z takoveho zakladniho kapitalu nikdo podle me nezbohatne... a ja chci delat trading proto, abych mel penize, volny cas a mohl si poradne uzivat zivota. Ne proto, abych si hral... hrat si pak budu radsi v M3 CSL na okruhu ve Spa.

Mozna si ted nekdo rikate, jak muzu srovnavat sebe a sve potreby a plany s nekym uplne jinym v uplne jine situaci. Ale pozor, vsichni obchodujeme na stejnych globalnich trzich... a je asi velice jasne, jak to dopadne, kdyz proti sobe budou stat napriklad dva hraci - jeden s kapitalem 2K a druhy s kapitalem 100K.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> Pavel K.

Slysel jsi nekdy o Schroedingerove kocce? :) ...sranda

V teto souvislosti se mi hrozne libil jeden Elderuv nazor prezentovany v knize "Vstupte do me obchodni mistnosti":

[ital]Predstavte si, ze jsme se potkali a rozhodli se hodinu hazet minci - hlava nebo orel. Hlava, vyhravate, orel, vyhravam ja. Kazdy z nas si prinese do hry 5 dolaru a sazka na jeden hod minci bude 25 centu. Kdyz pouzijeme dobrou minci, ktera nedava vyhodu zadne strane, po te hodine nasi hry budeme mit oba zhruba stejne, tedy neco kolem peti dolaru. Co se stane, kdyz budeme hrat tu stejnou hru se stejnou minci - s malym rozdilem: vy si prinesete do hry tech 5 dolaru, ale ja budu mit jenom jeden dolar? Vy me pravdepodobne pripravite o vsechny me penize.[/ital]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mne sa zas paci tento citat:

"Rad bych vam prozradil tajemstvi toho, jak vydelat milion dolaru. Jste pripraveni? Dobre, zde tedy slibene tajemstvi je: Milion dolaru vydelate dolar po dolaru. Jste prekvapeni? Cekali jste lepsi a zarucenejsi navod, jak rychle zbohatnout? Je mi lito. Pokud se naucime, jak udelat z 1 000$ 2 000$ za pul roku, znamena to, ze za dalsiho pul roku uz budeme umet udelat ze 2 000$ 4000$."

Z knihy Kompletni pruvodce psychologie obchodovani, John Nowak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

este k tomu elderovmu nazoru: Kazdy z nas si prinese do hry 5 dolaru a sazka na jeden hod minci bude 25 centu. Kdyz pouzijeme dobrou minci, ktera nedava vyhodu zadne strane, po te hodine nasi hry budeme mit oba zhruba stejne, tedy neco kolem peti dolaru. Co se stane, kdyz budeme hrat tu stejnou hru se stejnou minci - s malym rozdilem: vy si prinesete do hry tech 5 dolaru a sazka na jeden hod minci bude 25 centu , ale ja budu mit jenom jeden dolar a sazka na jeden hod minci bude 5 centu? Vy me pravdepodobne pripravite o vsechny me penize???

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Myslim ze mnozstvi penez pro trading je jasne dano tim, jake ocekavani ma konkretni osoba od sve cinnosti - hlavne casove. Padla zde spousta nazoru a vsechny lze povazovat za platne. Kazdy jsme jiny, kazdy zijeme v jine zemi, kazdy mame jinou predstavu o zivotni urovni a kazdy mame jine fin. moznosti. Rozhodne mit pro zacatek treba 30K ucet ma jednu velkou vyhodu, pokud uz mate za sebou vsechny kroky v tradingu a nejlepe jste si uz osahali i live obchodovani. Vyhoda je ta, ze si muzete stanovit pro zacatek velmi nizke mesicni cile /treba 600-800us/ a nemusite tak prochazet procesem frustrace v pripade nizssiho uctu. Pokud vim ze muj system generuje mesicne cca 1200-1400us, ale muj cil je 6-800, tak se dostavam do pohodoveho obchodovani a stavu. Takhle na zacatku vynechate PS a budete prvni mesic obchodovat pouze s jednim kontraktem. Kdyz dosahnete sveho cile a jste si uz jisti funkcnosti pristupu, muzete klidne pridavat kontrakty podle libosti. Pri SL100 a 2% risku si muzete dovolit obchodovat s 30k uctem 6 kontraktu. Na 10 kontraktu se dostanete za 4 mesice a muzete zacit uvazovat o tradingu jako hlavni cinnosti. Pri dnesnim kurzu US mate 8K mesicne /800x10/ a to je 160.000kc. S tim uz se da docela vyzit. :)

at se dari focus

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> pitr77

Kdyby jsi byl ten hrac s kapitalem $ 5, tak by jsi na tu Tvou upravenou hru hodu minci pristoupil? :)

Preju Ti kazdopadne hodne stesti do budoucna a treba Ti to vyjde. Ale podle me nemas moc prostoru na chyby a nemas s takovym kapitalem moc velkou sanci ustat nektere veci, ktere neovlivnis (treba rozhodnuti brokera zvysit marginy z duvodu zvysene volatility atd.). Prece jenom tohle je opravdu seriozni byznys... Takze jak rikam, hodne stesti.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...