Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jak v začátku (moc) neztratit


Doporučené příspěvky

Vzdát/vykašlat se na vysokou školu je v dnešní době asi stejné jako obchodovat bez MM nebo bez stoplosu.
Zavřeš si tím další cestu. Za svoji kariéru studenta jsem potkal velké množství idiotů, kteří jsou slušně placeni právě díky tomu, že mají VŠ. A vzhledem k nastoleným trendů, i když budeš v něčem sebelepší, vysokoškolský titul je prostě něco, bez čeho se neobejdeš. Bohužel. Taky mám lepší věci na práci, než se učit o dokonalé konkurenci, která vlastně neexistuje a další blbosti... Ale titul je téměř jistota, že když nebudeš úplný trotl tak si práci najdeš...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

house_md:

Taky mám vysokoškolský titul. A bohužel mě neživí a už ani nebude. Dělám pojišťovačku. A znám hóóódně lidí, hlavně žen, kteří sice mají titul, ale o slušnou práci nezavadí. Jsem ze Šumperka, malého města a to je fakt boj. Dokonce mi kdysi kdesi řekli, že když mám titul, jsem pro ně nezajímavá, protože moc drahá. Nejsem trotl, ale laboratoře prostě nejsou a tak práce není ani pro mě. Možná je to ve velkých městech lepší, nevím.
Ale ano, VŠ titul má váhu ve společnosti. Trochu zástěrka, trochu klamání, společenská hra. Nic jiného v tom není. Titul není znak moudrosti, pouze vypovídá o určité vzdělavatelnosti jedince.
O to je více cenné, pokud ho někdo nepotřebuje a přesto je úspěšný a hlavně sám se sebou spokojený. A o to tady jde.
Proto držím palce DaveF, dal se na těžkou cestu, ale bojuje a to ho zocelí a náležitě vyformuje. Dobrý.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Vás všechny,

Už delší dobu chodím na tyto stránky a poměrně často tu čtu články stejně tak jako diskuze ale nikdy jsem moc nepřispíval a byl spíš takový tichý, ale pravidelný čtenář. Také mám jisté zkušenosti, které se budou více či méně týkat právě tohoto článku a diskuze která je tu nyní rozvířená. Je to dlouhá doba co jsem si říkal, že bych se podělil se všemi začínající tradery ale čas na to přišel až nějak teď, kdy se to v vše uleželo v mé hlavě.

Tak čím bych začal. Na trading jsem narazil pouze čistou náhodou (zrovna v obdobní kdy jsem si říkal, co že to od života vlastně chci) a okamžitě mě to chytlo, byl a stále jsem do toho zapálený. Postupně jsem začal vše projíždět, dokud jsem nedostal ucelený obraz o tom všem a pak přesedlal na další metu, backtest, demo trading a vhodné obchodní strategie a došel jsem až k žívému tradingu ve svých 20 letech.

Celkově v naší rodině byla hodně špatná finanční situace a na pozadí tohoto všeho se právě objevil trading. Já udělal chybu, že jsem o tom nadšeně neustále mluvil s rodiči a o tom, jaká je to dobrá věc a že to je to, čemu bych se chtěl věnovat celý život a i celkově o možnostech které to obnáší. Rodiče mě v tom začali hrozně podporovat. Asi jako vidina vlastního lístku pryč. Uběhl nějaký čas a já se dostal k živému obchodování, aniž bych vlastně chtěl. Můj plán byl začít o několik měsíců později s vlastním kapitálem ale rodiče mě neustále tlačili a dokonce mi dali (vnutili) kapitál. A přesně v ten moment se to všechno pos**lo.

Krom toho, že už si začali dělat plány, že za měsíc budou bydlet tam a tam, a dělat todle a todle, aniž by se mě zeptali, jestli to chci natož jaké jsou mé potřeby. Brali to jako samozřejmost, a ve všem co plánovali mysleli jen a pouze na sebe. Dokonce jsem se jednou hodně silně pohádal s rodičema za to, že za svojí vypracovanou zakázku jsem si poslal svoje peníze, na svůj učet. Ale došlo to do toho, že když jsem jim v jeden den řekl, že ať si jedou kam chtěj ale sami, že já zůstávám. Tak nejen, že jsme se zase pohádali, ale když přišel ztrátovej den, tak mě obvinili v tom, že mrhám jejich penězy, který mi vlastně vnutili a ztráta je kvuli tomu, že jsem jim zrušil jejich sny, což me vytočilo ještě víc.

Což o to, ale já vydělával, koupil jsem si notebook, který vlastně ani není můj a už jsem mněl na svém (haha) učtu hodně slušně navrch. Jenomže to byl tak neuvěřitelný stres, neustále být nečí mezek Já ani vlastně nemohl utrácet mnou vydělané peníze. A i při nejmenší ztrátě začít poslouchat monolog o neschopnosti a tak dále, že to došlo do toho, že se mi to tak zprotivilo, že jsem vlastně ráno nechtěl vstávat, jen abych nemusel obchodovat a případně se vyhnout monologům o neschopnosti. Jenomže jednou to přijít muselo. Udělal jsem jeden obchod s několika kontrakty, který už šel na PT a těsne před ním se prudce otočil a hodně rychle mi to prolítlo SL. Ačkoliv jsem byl stále ve výrazném plusu, zpanikařil jsem a začal se snažit co nejrychleji to nahnat zpět, abych opět nemusel poslouchat monolog o neschopnosti a tím, že se nespokojím s tím, co mám. Spustil jsem svůj plus i část účtu za jediný den. Na 50% základního kapitálu jsem skončil, vybral peníze, hodně silně se pohádal a od té doby se hodně věcí změnilo.

Je mi teď 21 našel jsem si skvělou a dobře placenou práci, vztah s rodiči už není takový, jaký byl dřív. Vždy už se vyhýbám diskuzi o jakýchkoliv osobních věcech. Své finance si hodně pevně hlídam i za cenu toho, že jsem označován za nevděčného zm*da. A už podle mého plánu, někdy v druhé čtvrtině příštího roku budu mít dostatečný vlastní kapitál na to, abych mohl začít obchodovat sám, bez nějakého remcání a podobně.

Jediný co teď potřebuji, je se odstěhovat a žít sám, ale to bohužel až někdy příští rok. Začal jsem být hodně nevrlý a oprsklý (asi ponorková nemoc) a každá, byť jen malá poznámka mě neuvěřitelně vytáčí. Dobré ale je, že budu obchodovat v práci, protože tu jsou pro to ideální podmínky navíc, mě nejvíce vyhovovali ranní trhy. Ve výsledku, ani nikdo nebude vědět, že obchoduju natož mou bilanci účtu a při všem tom, ještě budu chodit do práce která mě baví. Úroveň stresu se sníží na minimum.

Závěrem bych chtěl tedy říct, svěřujte se svému okolí co nejméně, někdy totiž můžou byt takoví lidé i ve vaší rodině

Teď když jsem to vše dopsal, tak si říkám, že bych asi potřeboval nějakého psychologa, se kterým bych si mohl promluvit, protože to je jen špička ledovce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Začíná to být sice maličko off-topic :), ale ještě poslední příspvěk ode mě k tomuto. Tím value není myšlena samozřejmě jen VŠ. Mohou to být absolvované kurzy, školení, školy, získané certifikáty, volnočasové zájmy, znalosti, dovednosti, praxe, jazyky, schopnosti, zkušenosti. VŠ jako taková dnes již moc neznamená, to je jasný ...

DaveF: pokud máš jasnou představu o podnikání, milion tun vůle a odhodlání, tak pak to zvládneš (cokoliv) to je jasný. Bez toho ale ne :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> iDEEDit

Docela drsne. Drzim palce, at se dari! Muzu jenom potrvrdit, ze je mnohem jednodussi se venovat obchodovani ve chvili, kdy ma clovek kde bydlet, ma pravidelny slusny prijem a je tak nejak celkove zajisteny. Za mlada jsem byl v situaci, kdy jsem "obchodoval" s cizimi penezi (ikdyz s burzou to nemelo nic spolecneho) a diky sve tehdejsi blbosti a naivite jsem o znacnou cast tech penez prisel. Tlak, pod kterym jsem se tehdy nachazel, byl neuveritelny a byla to pro me opravdu dosti tvrda lekce - takove jsou ale nejprinosnejsi a tak bych minulost rozhodne nemenil. I diky teto zkusenosti jsem dneska tam, kde jsem (ikdyz z cloveka se slusnymi prijmy a prazdnym uctem na cloveka se slusnymi prijmy a "plnymi" ucty me promenil az tento server).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mlada - dakujem, ako jedina ste sa na moj prispevok pozreli z urciteho sirsieho kontextu a vyjadrili ste sa, ze za mojim rozhodnutim je nejake pozadie. Ano je tam pozadie a moje zivotne rozhodnutie je opodstatnene - moja cesta jednoducho nevedie cez nijake skoly a diplomy. Trhu je absolutne jedno, ci mate titul Mgr. alebo dokonca Csc. - ked sa trhu zachce, vase tituly zoztrha v zuboch prostrednictvom niekolkych stoplossov za sebou. Trosku ma zarazili niektore prispevky - nie tym, ze by sa nezhodovali s mojim, to urcite nie - ale tym, ze ludia proste beru VS uz ako nieco, co je proste samozrejmost, nieco, co uz jednoducho musia mat, aby neboli ,,trotly,,, nieco bez coho sa nezaobidete. Oni proste nerobia VS preto, ze by chceli, ale preto, ze ich k tomu nuti spolocnost - toto je pre mna umela inteligencia. Zelam Vam aj ja, aby ste uspeli na trhoch

iDEEDit - celkom zaujimava situacia. Ja osobne si naozaj neviem predstavit, ze by som obchodoval s cudzimi peniazmi - pravdepodobne by som k nim pristupoval nie velmi zodpovedne - ved by predsa neboli moje. Ale mal som aj ja podobnu ,,ponuku,, - moj otec chcel predat byt na Slovensku - co je jeho jediny majetok, a chcel mi dat peniaze na trading. To je absolutne pre mna nemyslitelne

tomas262 - ja v tom mam absolutne jasno - mam targety rozdelene na kratko, stredne a dlhodobe v horizonte niekolkych rokov a spolu s ID budem obchodovat aj spready aby som diverzifikoval; okladam kazdy mesiac cca 80 per cent vyplaty a v podstate nezijem, len aby som usetril na kapital - v maji som mal 1400 a dnes 3200 GBP. Zacinam paper a ten mam rozdeleny na niekolko faz a tak dalej a tak dalej .... tymto nechcem nieco dokazovat a podobne, tym by som chcel len povedat, ze to ze som mlady mohlo vacsinu vies k zaveru, ze k zivotu este pristupujem nezodpovedne a ze riesim veci s horucou hlavou - opak je pravdou. Ja si myslim, ze podobny progress nezalezi na veku ale len na sposobe myslenia jednotlivca, ale ak je ten jednotlivec slaby, alebo je jeho myslenie umiestnene v malom stvorci verejnych pravd a konvencii nastavenych okolim, tak sa podvoli tlaku spolocnosti. Ja som to neurobil - to je cele

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Je dost možné, že jsem určité detaily možná vynechal a vzhledem k obsáhlosti komentáře se to asi dá tolerovat.
Ono to bylo tak půl na půl. Kapitál byl rozdělený na dvě části ale jak jsem řekl problém byl v neustálém nátlaku a nějakých nerálných očekávání, kdy jsi se k těm pnězům choval naopak až moc obezřetně, že jsi vynechával jinak dobré signály jen aby jsi něco neztratil a prostě ti to rozhodilo celkový stav věcí. Řekněme, že jsi vynechal 5 dobrých a profitujících signálu, na 6 jsi se přemohl a řekl, nebudu se toho bát a ono ejhle, tendle zrovna nevyšel a na to se sněhovou koulí nabalilo vše co jsem napsal v komentáři výše.

Pohyboval jsi se vlastně jako v trychtýři a dřív nebo později jsi musel spadnout dolů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dovolim si pridat svoji kratkou poznamku snad pro ty, kteri zacinaji, a potaceji se radou slozitych krizovatek. Trading je podle meho nazoru jedna z nejtezsich profesi na svete a musite mu, alespon zpocatku, obetovat temer vse. Ja jsem po rade prectenych knih , ruznych skoleni a podobne pochopil, ze pravdepodobne jedina cesta k uspechu v mem pripade vede pres osobni mentoring. Absolvoval jsem jich par, paralelne, v Cechach a v Londyne osobne, v USA pres net prevazne. Odstehoval jsem se do zahranici, abych mel totalni klid a soustredeni. Neni to lehke, poznavat sam sebe v krizovych situacich, potykat se s vlastni skoro bych rekl rozdvojenou osobnosti, kterou diskrecni trading Market Profile zezacatku az surove odhaluje. A uspel jsem, dnes je ze me svobodny clovek. Full time stabile vydelavajici trader. Ale chce to penize,zadnych par tisic dolaru, ale desitky tisic prinejmensim, a opravdu velikou vydrz a vnitrni presvedceni, sebekazen, a ja nevim co vse jeste navrch. Neni to lehke , ale jde to. To na povzbuzeni dosud tapajicich.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No koukám.že je to u ostatních podobné.

"Kdybys radši dělal něco pořádného"(a to je co,prosím?)
"Kdyby to bylo tak jednoduché,tak to dělají všichni"
"Franta A.to už zkoušel,ale prodělal,takže to asi nebude jen tak"
"Nejhorší jsou takoví spekulanti,my aspon vytváříme nějaké hodnoty" (tahle fráze mě vždy pobaví nejvíc)
"Příživníci"
"Peníze nejsou všechno"
"Ty jseš tak na prachy !" (Když se nad tím člověk zamyslí ,tak tohleto stádo podstupuje kvůli penězům daleko víc,než trader-od rána do večera v práci za pár šupů,uřvaný šéf atd...

Taky jsem bohužel kdysi byl takový.Taky mi trvalo roky ,než jsem začal myslet jiným novým způsobem(Je mi 40)
A hle ono to může fungovat !!!Realita je daleko od té pseudoreality,kterou nás masírují hlavně media.Někdy mi připadá,že je jejich hlavním cílem udržovat v národě ten neustálý pocit nasranosti spolu se strachem.Jak bude pořád hůř a hůř...Ale ono je to v podstatě pochopitelné.Společnost potřebuje poslušné stádo a ne lidi s vlastními názory .A nejlépe se ovládají lidé ,kteří mají strach(jak uživím rodinu,jak zaplatím hypotéku,kde vezmu na nové boty..atd..)TAKŽE SERTE NA TO ,PRACUJTE NA SOBĚ ,VĚŘTE SAMI SOBĚ,NENECHTE SE OVLIVŇOVAT A DŘÍVE,NEBO POZDĚJI SE ÚSPĚCH SE DOSTAVÍ !!!!!
Také bych tímto způsobem chtěl poděkovat finančníku za všechny ty informace,které jsou zde volně k dispozici a které mi dost pomohly. ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za článek i za komentáře všech okolo ...
Jsem taky spíš pasivní čtenář diskuzí na Finančníkovi, ačkoliv web prolézám v podstatě každý den. Většinu článků mám doma v tlustém šanona, často se jimi probírám a vracím se k oblíbeným. Hned vedle mám ještě tlustší šanon s printscreenama backtestů, nad tím asi deset všelijakých knih o Tradingu atd. atd.

Letos mi bylo 30. Už pět let precuji v advokacii. V podstatě jsem spokojený člověk.
Ovšem v průběhu oněch let jsem zjistil, že když čas od času dostanu na čerstvý vzduch, někam pryč, kde je absolutní klid a kde jsem sám, nebo se svými nejbližšími, vidím, že ta podstatná část života mi nezadržitelně utíká ...

Po dnes již bezmála dvou letech testování se blížím k pro mě snad ideálnímu obchodnímu systému. Počínaje listopadem končím v advokacii a přesouvám se do jiného zaměstnání, které mi dá o něco víc časové svobody. Beru to jako přestupní stanici na cestě k full time tradingu.

Život mě ale naučil, že vždy je potřeba mít v záloze zadní vrátka. Dávám do kupy kapitál, který mi umožní nejen vstoupi na burzu, ale také přežít, když se na začátku nebude dařit podle představ. Postupuji pomalu, krok po kroku a s vědomím, že vše je běh na dlouhou trať.

Všem přeji hodně štěstí a doufám, že se mnoha z nás povede to, co mám napsané na první stránce mého obchodního deníku -
[ital]"Cesta bude uzavřena v okamžiku, kdy se na hranicích ohlédnu přes rameno s vědomím, že neznám žádný přesný den návratu ..." [/ital]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...