Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jak v začátku (moc) neztratit


Doporučené příspěvky

Dekuji za krasny clanek. Jen se divim, ze opravdu tolik lidi jak se rika v clanu takovych je. Neveril bych v to. Nikdy by me nenapadlo nekam vlitnout aniz bych to nepozoroval a nenasel v tom logiku, ktera mi pomuze veci rozumet a umet ji alespon trochu ovladat a mit ji pod kontrolou. A hlavne citace jsou nadherne :)

...
Nejlepší je dělat si věci tak trochu "potají", nedělat si to zbytečně složitější, než to je. Ani já sám se po letech tradingu na plný úvazek nedělím s vlastní ženou o to, jaký jsem měl obchodní den. Nechávám si to pro sebe, abych na sebe nenechal působit možná očekávání svého okolí. Teprve na konci roku má žena pozná, jak dobře se mně v tradingu dařilo – a to podle toho, jakou cestovní třídou letíme na dovolenou.
...
...
Překvapte svou ženu až novým autem – ale zároveň jí příliš neříkejte o tom, jak jste na něj vydělali. Mohla by mít tendence začít mít očekávání, že tomu nyní tak bude už každý rok:-) A samozřejmě, tlak na vás by se nebezpečně zvýšil...

Dekuji za takovy clanek. Dost pekne. (tu)

Tez se nikomu moc nesveruji, protoze to kazdy vidi jen jako prodelavani. A je zbytecne nekomu neco rikat ci presvedcovat. Kdyz citim, ze toma smysl, tak mu reknu jen vas web a kdyz se chyti, tak ok, ale jinak to je posledni info o tradingu. A vetsinou je to opravdu posledni informace o tradingu. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Veľmi pekný článok. Je dôležité sa nad všetkými bodmi zamyslieť a aj sa nimi začať riadiť. Realita však je asi odlišná a nikto takto zo začiatku nerozmýšľa. Preto je vhodné si poistiť všetky cesty, ako stratiť $$$. Každý obchodný účet je pod kontrolou brokerovho risk managementu. Je tam mnoho nastavení, ktoré majú ochrániť peniaze. Akonáhle klesne hodnota účtu pod stanovenú hranicu (bežne 1000 usd), účet sa zablokuje a nie je možné ďalej obchodovať. To je ale nedostatočné z pohľadu začínajúceho obchodníka. Je potrebné sa chrániť aktívnejšie a záchrannú brzdu mať nastavenú tesnejšie. Preto odporúčam nastaviť si maximálnu dennú stratu a maximálny počet kontraktov na pozíciu. Toto samotné lepšieho obchodníka z nikoho neurobí, ale ponechá dostatok času na učenie a zažitie všetkého potrebného.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

Znovu raz uzasny clanok - dakujem Vam Tomas a Petr, ze Vase posolstvo a motivaciu, ktoru tu odovzdavate. Dalsi clanok, ktory ked som cital, iba som si hovoril - presne, presne, presne.

Zaujala ma vsak najviac ta sekcia o okoli a jeho vplyvoch - je to cista pravda. Z mojej osobnej skusenosti by som vsetkym len odporucil, aby neplytvali zbytocne svojou energiou a drahocennym casom na to, aby sa snazili vysvetlit svojmu okoliu, ze trading moze fungovat, ze su ludia ako napriklad Tomas a Petr, ktori pomocou neho dosiahli slobodu a ze podobnych ludi je kvantum a ze to chcete dokazat aj vy a podobne... Neplytvajte svojou energiou na svoje okolie - nema to vyznam! Ano, ak sa jedna o skuseneho tradera, ktory sa tradingu pohybuje x rokov a ktory sa styka uz viac-menej len s uspesnymi tradermi - tak samozrejme to je iny pripad. Ale ak sa ale jedna o zaciatocnika, ktory je obklopeny iba samymi ovcami a davom, ktory chodi cely zivot do roboty a timto ludom sa snazi vysvetlit, ze sa chce tymto biznisom zivit a ze nechce chodit do roboty cely zivot ako oni - co myslite, aka bude asi ich reakcia? Na to netreba odpoved. S takymito ludmi stravite pol hodinu vysvetlovania ale ich silne naprogramovane dogmy v ich hlavach jednoducho nedovoluju to, aby vas pochopili a aby tomu ,,zacali doverovat,,. Vase myslienky a nazory ktore su nekonvencne su pre obmedzene stado ako virus, ktory sa rozbije o ich firewall - roky, roky a roky vtlkania slepych dogiem, pravd a verejnych moralistickych nazorov.

Co sa tyka mna osobne, niesom na tom nijako inak. Ked som objavil financnika a trading - tak som bol z toho uneseny - mal som potrebu kazdemu o tom rozpravat, vysvetlovat a presviedcat kazdeho o tom, ze trading je to co chcem robit, ze tradingom sa chcem zivit, ze trading je moja cesta ku slobode (moj najvyssi zivotny ciel) a podobne... Aka bola reakcia? To asi vsetci poznate. A preco som mal tu potrebu, aby som kazdemu o tom rozpraval? Ked sa nad tym spatne zamyslim, bolo to asi kvoli tomu, ze cez presviedcanie druhych som chcel presvedcit sameho seba. Dnes uz tu potrebu nemam - uz som presvedceny, ze trading je to, co chcem a je to moja zivotna cesta. Moja skrachovana rodina, za ktoru sa hanbim (ano je to smutne ale je to proste fakt) vie, ze sa venujem 'niecomu' ohladne 'penazi' alebo absolutne nevedia o tom nic. A tak je to dobre. Tak to ma byt. Uz nemam tu potrebu nikomu nic vysvetlovat a je mi absolutne jedno co si o tom myslia a aky je ich nazor - pretoze viem, ze ich konvencny, moralisticky nazor je pre mna absolutne neprijatelny.
Moj skrachovany a frustrovany otec, ktory kazdy vecer sleduje spravy a nevie si bez nich predstavit zivot, to povazuje za nejaku hru - minule sa ma spytal - a ked uz budes mat nasetrene peniaze (na kapital), potom uz zacnes [bold]hrat? [/bold] ... nemusim sa asi k tomu vyjadrovat. Je to len smiesne, alebo skor smutne pocut od cloveka, ktory si kazdy jeden den kupuje loteriovy los, pomocou ktoreho si kupuje falosnu nadej, ze sa jeho zivot v 60. roku zivota zmeni len tak, sam od seba

Tymto vsetkym chcem povedat:
[bold]1. Nehovorte nic svojmu okoliu
2. Ak ste to uz spravili, a ak chcete naozaj nieco v tradingu dokazat - musite nieco obetovat - musite sa s ludmi, ktori vas negativne ovplyvnuju, prestat stykat (ak ste slaba osobnost a robi vam to zle), ak ste silna osobnost - tak ich proste musite ignorovat
3. Zamyslite sa, co chcete pre seba VY, a co chce pre vas VASE OKOLIE [/bold]- vasi rodicia a podobne - kolko mate rokov? co robite? - mate 20 rokov, pred pol rokom ste objavili trading a chcete sa nim zivit, ale momentalne ste na vysokej skole, nad ktorou ked sa zamyslite, tak neviete ani co tam vlastne robite - do teraz ste si nahovarali, ze ste tam chceli ist, ze vy chcete studovat, a zrazu zistite - ze to nie vy, ale vasi rodicia pre vas chcu, aby ste vystudovali. Co budete robit? Zoberte zivot do vlastnych ruk - ak chcete co najskor dosiahnut uspech musite co najskor zacat nieco pre to podnikat - napriklad to, ze sa zbavite co najviac veci, ktore vas na tejto ceste spomaluju - v tomto pripade skolu - odidte zo skoly, najdite si robotu - chodte aj do zahranicia a nasetrite na kapital, a popri tom makajte na seba v tradingu. Ze moc nerealne? To len dokazuje, ze ste slaba a ovplyvnitelna osobnost, ktora robi to, co chce pre nu okolie. A mimochodom presne vyssie popisane som spravil ja - lenze to nebola VS ale odisiel som pol roka pred maturitou z gymnazia - a je mi jedno kto si co o tom mysli - dnes uz mam kapital a zacinam demo, zatial co jeden moj uz teraz byvaly spoluziak, ktoreho tiez trading zaujal a ktory hovoril "urcite sa chcem tomu venovat", je ziveny svojou mamou na vysokej skole - hlavne ze sa "chce tomu raz venovat"...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

DaveF,
hezký, emotivní příspěvek. Jen mi připomněl pohádku o králi, který ztroskotal u cizích břehů. Zde ho nikdo neznal a tak aby uživil sebe i svou rodinu začal plést košíky. Dál tu pohádku asi znáte?..... Pointa pohádky je v tom, že místní vladař se zamiloval do královy dcery, ale ten mu ji nedal dokud se nenaučil plést košíky.

Je pochopitelné, že vaši rodiče chtěli, ať máte maturitu. Možná jsou to zastydlí, pitomý měšťáci jak už to tak obvykle v dospívání bývá.... A možná jen chtěli, abyste se naučil uplést košík, kdyby vám vaše sny (třeba o tradingu nevyšly).

Dobré obchody,
P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

DaveF,

možná jsi měl tu školu dodělat. Já nedokončil strojní průmyslovku v posledním ročníku, přičemž jsem už dělal maturitu (písemnou část). No nebylo to kvůli tradingu, ale kvůli ehm zamilovanosti do hezkého stvořeníčka. Nicméně po vojně o pár let později jsem opět usedl do lavice a maturitu jsem si udělal. Věděl jsem proč. Je vhodné mít zázemí (placenou práci), když tvrdě narazím.

Teď se nějaký čas učím samostudiem anglický jazyk a vyjíždím si jednou ročně na měsíc intenzivního studia angličtiny do GB, Austrálie.... Totéž u mě platí i u studiu obchodování s komoditami. Učím se podle pár knížek, platím si SierruChart (data) a backtestuji. Kapitál už dávno mám.

No chci říci toto. Je mnohem jednodušší ze začátku obchodovat s komoditami při zaměstnání. Zvolil jsi velmi obtížnou cestu a vsadil jsi hodně. Problém je v tom aby jsi neriskoval příliš. Doufám, že se ve skutečnosti nesnažíš (podvědomě) o obchodování jen proto aby jsi své rodině dokázal, že TY nejsi "zkrachovalec". To by byla cesta do pekel.

Přeji ti aby ti obchodování vyšlo, ale ten tvůj příspěvek mě trochu vede k obavám, že to spíše děláš kvůli rodině.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim Te,

naprosto se stotoznuji s Tvymi nazory a prosel jsem si az podezrele stejnym koleckem. Novackum, kteri prave obejvili Financnik, tedy muzu vic nez doporucit, at zejmena rodine o tradingu nicmoc nevypravi. Vypravejte nekomu, kdo se 30 let dre v praci, ze se daji penize vydelavat i jinak. Logicky nastava vysmech, neduvera, osoceni z lenosti nedodelat skolu a vlastne nedelat nic a jen pohadkove zbohatnout. O nazorech ohledne nemoralnosti, neduvery v trhy a podobnych detailech plynoucich z dogmat zazitych vzorcu a z nevedomosti, neochote se danym tematem zabyvat, ani nemluvím.

Mam maturitu z gymplu, muzu potvrdit, ze je na nic, krome toho, ze maturitu jsem potreboval pro prijeti na VS. Obdivuji Tvoji odhodlanost, nicmene Tvuj pristup je na me az moc radikalni. Tak jak moc je dulezite diverzifikovat v tradingu, je podle me dulezite diverzifikovat tak nejak ve vsem, i v zivote. Jsem tedy rad, ze mam v zaloze aspon tu maturitu, bohatou praxi z brigad v ruznych oborech i zahranici a nejake to studium VS. To neznamena, ze nemas jit naplno za svym cilem. Jenze muzou nastat jakekekoliv prekazky na ceste k nemu, a ze osud je mistr v hazeni klacku pod nohy v tomhle ohledu. Potom se muze hodit mit neco malo v zaloze na prekonani takovych spatnych obdobi a pak jit dal za svym snem a hlavnim cilem. Musel jsem taky udelat velke rozhodnuti, studoval jsem skoro 2 roky prava, nebavilo me to a proste to neslo. K tomu se pridalo objeveni tradingu a ja se rozhodol. Zvolil jsem (doufám :) ) snadnejsi VS s cilem zadnym jinym, nez se venovat tradingu na fulltime a mene narocnou VS mit bokem pro uspokejeni rodicu (potrebuji prece dobre vztahy s rodinou abych byl v psychicke pohode :) ) a pro tu zalohu jak uz jsem psal. Na kapital jsem nasetril behem 1 roku brigad pri VS, taky to neni zadny problem, kdyz clovek chce.

Tolik z meho nynejsiho pohledu na svet a moji budoucnost.

At se dari!

Braker

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jinak jeste k tomu, ze je tolik lidi, co se vrhnou na trhy bez znalosti atd.. Muzeme se tomu divit jak chceme, ale je to jen a jen dobre. Bez takovych lidi by dobri traderi nemohli profitovat.

Pokud tady nekdo hraje/hral poker, ctete dal, pokud ne, upozornuju, ze vas pokracovani meho prispevku muze nudit :) Hral jsem totiz poker a zpetne v nem vidim nescetne paralel s tradingem.

Narozdil od oblibenych paralel se sportem, v pokeru jsem se setkal mj. uz i s nutnosti dostatecne kapitalizace, max. riskem na hru (obchod), drawdownem a spoustou dalsich uzitecnych veci pro pochopeni principu tradingu a proc muze fungovat. Mozna jedna z nejdulezitejsich: sledoval jsem statistiky hracu a vidal jsem jen hrstku opravdu dobrych hracu stabilne tisice dolaru v plusu a oproti nim naprostou vetsinu hracu v mensim ci vetsim minusu, pomer tak ten klasicky 10-20 : 80-90%. Ale co chci rict: - spatni hraci hrajou poker pro zabavu, pro adrenalin, pro vidinu rychleho zisku. A profesionalni hraci presne na techhle hracich aplikuji svuj edge v podobobe stabilni hry s alespon o neco malo lepsimi procenty na vyhru v dlouhodobem meritku (poker je hodne matematicka hra + pridanim diskerece muzeme svuj edge jeste zvysit). Nebudu zabihat do detailu, stejny princip je i u tradingu. Dobri obchodnici profituji na spatnych. Bez nich by na tradingu neslo vydelat.

Predstavme si, ze trh by obchodovali jen dobri traderi s uplne stejnymi schopnostmi. To by si jen navzajem prelevali kapital sem tam bez nejakeho edge vuci sobe. V tom pripade bych se dal na brokera :) V trhu takova situace nenastane, ale kdyz se vratim k pokeru, tohle se tam stavalo na hrach s vetsimi limity - pro amatery uz to byly moc velke castky, casto se u stolu sesli jen sami profici bez nejakeho edge vuci sobe - pak prakticky jen odevzdavali poplatky herne, jako by nasi traderi odevzdavali brokerovi. Za kazdeho amatera tak budme radi. V trhu jich je dost .) Kdyby to nekoho zajimalo, prave proto se mi trading tak libi. Kdyz chce pokerovy hrac zdvojnasobit profity, musí hrát víc stolů, případně jít hrát o větší částky, což vyžaduje větší zkušenosti kvuli tezsim souperum, vetsi soustředěnost, je tu větší možnost chyb a i tak nejsou profity takové, jako můžou být v tadingu. Když chci zdvojnásobit (n-násobit) příjmy v tradingu, kliknu myší a přidám kontrakt(y) ;) Úžasné. O času, který poker vyžaduje, ani nemluvím.

Takže buďme rádi za amatéry bez backtestů a stop-lossů B) A jestli někdo máte zkušenosti s pokerem, zamyslete se nad vším, co jste se naučili. Překvapí vás, kolik se dá využít v tradingu a řekl bych, že pro vás bude trading i psychicky snesitelnější a pochopitelnější(díky myšlení v pravděpodobnostech).

At se dari!

Braker

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim Vas,
Dakujem, ze ste reagovali a vazim si vase nazory, ci uz sa zhoduju s mojimi, alebo nie.
V prvom rade by som rad upresnil - ano, moje rozhodnutie sa moze zdat niekomu radikalne - ale pre mna je hlavne dolezite, ze to je moje rozhodnutie. Zo skoly som odisiel s jedinym cielom - aby som odisiel do UK robit a zarobit na kapital a samozrejme aj na rezervu. Presiel som si svojim - robotu som hladal skoro pol roka a peniaze sa stale vsadilminali, zacal som pochybovat sam o sebe, ci som spravil dobre - ale vo vnutri som nikdy neprestal citit, ze to je tak spravne. Moj predosly prispevok mohol vyzniet trosku ,,brutalnejsie,, a mohol vo Vas evokovat dojem, ze k zivotu a k zivotnym rozhodnutiam pristupujem nezodpovedne - to tak absolutne nie je. Ano, vsadil som dost, ale ak chceme nieco dokazat, musime nieco podnikat. Ja samozrejme len velmi malo nechavam na nahodu a sem do UK som isiel s dostatocnou financnou rezervou-ak by som ju nemal, neprezil by som skoro pol roka bez roboty. Dnes uz mam kapital na ID, odkladam cca 80 per cent toho, co zarobim, plus este potrebujem kapital na spready a samozrejme rezervu z ktorej budem zit, pretoze si uvedomujem, ze trading ma nezacne zivit po roku. Svoje ciele v trading mam nastavene v horizonte rokov a plany mam realisticke. Samozrejme mam aj krizovy plan a snazim sa pristupovat k tradingu profesionalne.
Co sa tyka tej rodiny-to by bola debata na dlho - mohlo to vyzniet dost cudne, priznavam - ale jedna sa o osobne zalezitosti a teda moj postoj je opodstatneny. Urcite trading nerobim kvoli tomu, aby som niekomu nieco dokazoval - ja nechcem od tradingu nic ine, len aby mi dal slobodu.
Dufam ze som to trochu upresnil
Tym chcem povedat asi tolko, ze dolezite je to co chcete vy, a k

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Odejit ze skoly 6 mesicu pred dokoncenim bych chapal kdyby se ti naskytla nejaka neodkladna pracovni/zivotni prilezitost ktera tu uz po ukonceni skoly nemusi byt... jenze ty si evidentne nic takoveho nemel kdyz si potom v zasade proflakal tech 6 mesicu hledanim prace... tim nedodelanim skoly si proste ztratil Value at chces nebo ne...

od tradingu chces svobodu... coz v zasade znamena ze predpokladas ze budes ziskovej + budes vedet co se zbylym casem smysluplne delat... pokud proste nic takovyho v planu nemas a hodlas diky vydelanejm dolarum obletet 4x svet koupit si porsche a rikat si jak sem dobrej tak je to spis k smichu ten tvuj sen o "svobode"...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

DaveF:

Trading tu dnes je a zítra nemusí být, stačí jedna pořádná CME (coronal mass ejection). My tu jsme a zítra tu být nemusíme. Dělal bych to zodopovědně, disciplinovaně a pořádně, ale neupínal bych se tak na to jako na "jedinou cestu". To co napsal kapr11 o "value" je třeba si napsat na á-nulku, zarámovat a pověsit na stěnu. Bohužel je takto celá moderní "západní" společnost postavená ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dakujem za reakcie

kazdy ma svoj nazor, svoje presvedcenie a ja proti tomu nic nemam

Avsak chcel by som sa este vyjadrit k prispevku od uzivatela kapr11:

Co sa tyka skoly ako nejakej hodnoty - ano, moze to pre teba predstavovat hodnotu overenu casom a ona to naozaj je, len som sa pozastavil nad druhym odsekom tvojho prispevku - s prepacenim, ty naozaj nemozes vediet o mne a mojich hodnotach a cieloch absolutne nic takisto, ako ja neviem nic o tebe. Ty nevies, co si ja predstavujem pod pojmom sloboda a nevies, ako chcem travit svoj cas. Samozrejme, ze predpokladam, ze budem ziskovy - ale tento target mam nastaveny po 2 rokoch live tradingu. Ja nechcem mat porsche ani bentley a nemam potrebu nosit topanky gucci, ako nemam potrebu tebe nieco vysvetlovat a dokazovat - len sa musim pozastavit nad tym, ako si ma dovolujes hodnotit ako cloveka z 2 prispevkov, ktore si si precital ... z dvoch prispevkov vies o mne asi tolko, kolko ja viem o trhoch

Musim povedat, ze som necakal az taketo ,,ostre,, reakcie, ale myslim si, ze to je pekny priklad reakcii okolia - ja samozrejme Vase nazory berem a snazim sa v nich najst nieco, a ano, bolo to radikalne, ale radsej, ako sa zamyslat nad minulostou, sa zamyslam nad tym, cim by som urychlil moj progress v tradingu

Link to comment
Sdílet pomocí služby

no, jak to tady pročítám, tak nevím. vážení tradeři, proč haníte názory zjevně mladého a snaživého "kolegy "tradera DafeF? i když začínajícího? tož to mu zrcadlíte fakt to nevědomé okolí - udělej školu, najdi si práci,.........jako všichni.vkdyž neznáte pozadí, proč se rozhodl právě takto.
ano, taky svým dětem vnucuji školu, ale tento muž evidentně má jasno, co chce. bez ohledu na to, jestli se mu to povede nebo ne. pokud bude úspěšný, vyhrál a je vítěz především sám se sebou. a to se cení. pokud si natluče nos, je to jeho nos.
Milý DafeF, držím Ti palce, taky tento měsíc začínám na live, mám lehce nahnáno, ale bez odvahy bych jenom magořila v práci. a neměla bych čas na rodinu. všichni bychom magořili v práci. přeji ti úspěch v životě a potom někdy, až budeš svobodný, zkus změnit názor na nejbližší okolí, je-li negativní - asi to nemyslí zle.

a k článku - všechny články si pečlivě zapisuji, vracím se k nim, vždy se trefí do mých aktuálních problémů či pocitů. Jednou budu taky svobodná (nejen na zaměstnavateli, ale i na manželovi či komukoli jiném) a moc se na to těším.
děkuji finančníkům, že jsou tak skvělí a otevření.
Mlada

:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nemelo to byt ostre jen proste takove popichnuti jestli vubec vis proc to hodlas delat... jestli to neni jen proste o tom "ukazat neco okoli" (opet neni to mineno nejak ostre)

k tomu dostudovani.... je vcelku fuk jak vypada "zapadni" spolecnost a jakej ma vztah k titulum... ale de spis o to ze kdyz DaveF nedokaze najit tak zjevnou value v tej malej praci v porovnani s odmenou v podobe maturity a vetsi hodnoty na trhu prace + je to diverzifikace ktera je u tradingu taky dulezita... tak pak bude muset sakra zabrat aby value nasel valet se nekde na trhu...aspon me to takhle prijde...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...