Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

psychologie obchodování


beginner

Doporučené příspěvky

Dobrý den Libici,

dovolím si reagovat, protože jste uváděl situaci, kterou jsem napsal já. Bohužel, máte pravdu, a musel jsem kvůli tomu tento týden začít úplně od začátku, jak jsem psal v jiném vlákně (zjištění). Vlastně jsem rád, že jsem na to přišel ještě před ostrým obchodováním.

Nicméně jsem přesvědčen, že k obchodování potřebujete taky trochu cit. Ostatně mnoho velkých obchodníků to říká včetně Tomáše a Petra. Svým příkladem jsem chtěl jenom říci, že pomocí deníku pocitů se dají vysledovat situace, kdy systém nefunguje. Na základě toho se potom dají vytvořit určitá pravidla, tak abych tyto situace poznal, případně zjistil co je špatně nebo vůbec neobchodoval.

Hezký den

Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Jakube,
nemyslel jsem to nijak spatne ani na Vas, ani na nikoho jineho. Jen se snazim vysvetlit, ze zacit obchodovat bez 100% znalosti patternu nebo sveho systemu neni idealnim zpusobem. Rika se, ze 80% obchodniku obchodovanim na burze ztrati penize. Vnaseni dojmu a pocitu do obchodovani je jednim z hlavnich duvodu, proz uvedene cislo ztracejicich obchodniku je tak velike. Tedy, nebudujte prilis slozity system a vice se zamerte na jeden jediny pattern, ze ktereho udelate svuj "svaty gral". Nasledne pak muzete svoji "knihu" patternu rozsirovat. To plati jak pri intradennim tak pozicnim obchodovani. Vedeni knihy pocitu je dobra vec, avsak neni dobre pocity zavadet do sveho rozhodovaciho procesu a na to jsem reagoval [psal jste, ze jste se rozhodoval castecne dle intuice]. Rozhodovani at uz castecne nebo plne dle sve intuice zvlada jen par lidi na svete, mezi ne patri treba G. Soros. Vest knihu ve stylu: "dnes jsem pri vstupu vahal, mam spatnou analyzu" je spravna vec. Vest knihu ve stylu: "dnes jsem pri vstupu vahal, tak jsem do trhu nevstoupil" je spatna vec.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den Libici,

v pohodě já jsem to nijak špatně nepochopil. Nicméně si pořád nerozumíme. Asi jsem použil špatný příklad z mého deníku, protože jen já vím, jak jsem to myslel. Pokusím se to vysvětlit. Věta „dnes jsem při vstupu váhal a tak jsem nevstoupil“ je pro mě dobrá a znamená, že právě vstupní pattern se vyplnil pouze na 95% a já měl silnou touhu vstoupit, protože jsem měl pocit, že to vyjde, ale ovládl jsem se a to je O.K. Za to se můžu pochválit. Tak to bylo myšleno. Bohužel jsem to asi špatně formuloval. Veškeré mé úsilí vede k tomu, abych co nejpřesněji definoval všechny podmínky obchodování tedy i podmínky mého psychického rozpoložení. A k tomu mi slouží deník pocitů.

Díky
Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Jakube,
v tom pripade uz chapu, jak jste svuj prispevek myslel. Jak jsem psal, denik pocitu je dobra vec, jen je potreba jej spravne pouzivat, stejne tak jako analyzu trhu. V tomto pripade jsem Vasi myslenku rozepsal vice do detailu dle sveho pohledu na vec. Ja se snazim vliv pocitu eliminovat ve vsech pripadech, v podstate nemit pocit, protoze jsem presvedceny, ze pocit v trzich funguje jen malo lidem. Kdyz analyzuji market, tak bud patternu rozumim a vim, co mi rika a nebo mu nerozumim. Kdyz sleduji svuj vstupni pattern, tak vse musi sedet a nebo proste na obrazovce neni. Zadne mozna, kdyby, coby apod? Na obchodovani se nedivam z pohledu mozneho profitu, ktery cloveku zcela zmeni vnimani situace na trhu. V tu chvili clovek zacne verit na stesti, ktere v trzich skutecne nefunguje. Vzdy se na trh divam z pohledu 100% vyplneneho vstupniho patternu a money managementu. Jak jsem psal, nekdy je to hrozna nuda a ja snim hodne sladkosti a piju kafe:-)) Stane se mi, ze mam na 100% vyplneny vstupni pattern a nesplnuje money management rules. V tom pripade jej neobchoduji. Defakto sve obchodovani ridim z pohledu mozne ztraty, ktera me zajima vice nez mozny profit. Denik pocitu doporucuji pro pripad, kdy clovek vnese pocit a dojem do obchodovani. Je nutne si to zapsat a pro priste vedet, ze tyto do analyzy nepatri. Vse co jsem napsal plati jak pro pozicni obchodovani, tak pro intradenni, kde to plati 100x vice, protoze se clovek musi rozhodnout behem nekolika vterin. Velmi spatnym vlivem na obchodnikovu mysl je pocit, ze muzu vydelat hodne penez. V tu chvili se z obchodnika stane hazarder a ne obchodnik.

Preji Vam mnoho uspechu!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den Libici,

je dobře, že jste toto vlákno rozvedl, protože teď přináší daleko lepší pohled na to k čemu deník pocitů je. Tedy k definování pocitů, emocí, které mě nutí dělat špatná rozhodnutí. To jest porušení pravidel mého plánu. Tím, že si svůj "špatný" pocit napíší je pro mě snazší takovou situaci příště lépe poznat a vyvarovat se chyb. To je přesně ten důvod proč si deník pocitů vedu. V komoditách můžete mít pouze jedinou jistotu a tou je výše ztráty. Ke kontrole této jistoty mám dva nástroje MM a ovládání svých emocí. A právě k tomu, abych se naučil kontrolovat své emoce je deník pocitů.

Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...

Zdravim vse:)
Rad bych se podelil o jednu moji psychologickou lekci... Bohuzel-Bohudik jsem pri papertradingu prisel na to, ze byt mam pocit vyrovnanosti a pohody a klidu, nekdy jsem i tak strzen emocemi a az zpetne si uvedomim, ze me jednani bylo impulsivni, gamblerske, naivni... Trochu me to prekvapilo, ty emoce ktere v tu chvili ovlivnuji muj usudek jsou skutecne plizive, nenapadne, nepozorovatelne a vse se jevi v tu chvili OK. Pritom ale dochazi k typickym zde popisovanym zacatecnickym chybam, ktere se jinak zdaji jasne a zvladatelne.
Uzavrit se to da klasickym vyrokem - jak se clovek chvili nehlida... jde to do haje:) Ja osobne jsem machr v oklamani sebe sama a tentokrat se mi to zase pekne povedlo.
Pouceni a "napravne opatreni" je, ze psyche je skutecne hodne husta zalezitost a cesta ktera nikdy neskonci, je potreba se neustale podezrivat a hlidat (muj pripad:).
Takoveto dojmy, mohou pak byt treba prave zapisem do pocitoveho deniku, s tim, ze hledam duvody proc to tak bylo - v tomhle pripade velmi proste - touha po (rychlem) narustu equity (a dokonce jen fiktivni). Nikoliv touha, po perfeknim, promyslenem a vychytralem obchodu, chtrejsim nez co delaji ostatni:)

Hodne zdaru!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...