Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Daně a daňový formulář


svopex

Doporučené příspěvky

Interactive brokers - reporty - tax formular. Na něm je použitá pro výpočet zisku "functional currency". Odkud se bere? To je base currency? Je vůbec ten formulář použitelný? Mělo by se přeci vše spočítat v jednotlivých měnách (EUR, USD, JPY, CZK...) a pak použít přepočet pomocí těchto kurzů: http://www.kurzy.cz/zpravy/415270-stanoveni-jednotnych-kurzu-za-zdanovaci-obdobi-2016/. Pokud se každý obchod spočítá aktuálním kurzem na koruny pro daný den, je to přeci špatně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 months later...

Dobrý deň. Mám účet u IB. W8BEN mám vyplnený a z dividend mi je zrážaná 30% zrážková daň. Podľa daňového poradcu, si možem 15% nárokovať na vrátenie, ale IRS vracia peniaze buď šekom alebo na US účet, ktorý nemám. A pri mojom objeme šek kvoli poplatkom nedáva zmysel.

Všade ale na nete narážam na informácie, že pri vyplnení W8BEN formulára by sa na mňa mala vzťahovať WHT podľa mojeho daňového domicilu, tj ČR a teda 15%. V tom prípade by som nemusel nič nárokovať a v priznaní v ČR by som len započítal dane zaplatené v USA s daňovou povinnosťou v ČR a bol by som na 0.

Neriešili ste niekto náhodou podobný problém? Je to skutočne tak, ako píšem, alebo je situácia iná a 30% zrazená daň je v mojom prípade OK?

Ďakujem za pomoc.

Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

@michal.fazekas

V ceskem danovem priznani (v automatickem formulari) ti to zapocita maximalne 15% dan, kterou nebudes pak platit v CR pokud si platil 15% a více v zahraničí.

To se ti spočítá automaticky, jinak to nejde. O zbylych 15% by jsi prisel, pokud dividenda byla daněná 30%.

Pokud o ně nechceš přijít, musíš o zbylych 15% pozadat FU ve state, kde je sidlo eminenta

Jinak to podle mně nejde, u menšího objemu peněz je lepší se na to vykašlat...

Link na elektronický daňový formulář:

https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/form/form_uvod.faces?CPodani=FVDzbwLZiL0GhydhobAJoa-2

https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces

Jak se to počítá se dá jednoduše otestovat ve formuláři. Pak ti bude vše jasné.

 

Podrobnosti 1 - danove priznani:

Na radek - 38 Dílcí základ dane z kapitálového majetku podle § 8 zákona
zapiseme kolik jsme meli celkovou HRUBOU dividendu (tedy vcetne dane) ze vsech statu a akcii

Do prilohy 3 podle statu zapiseme znovu kolik jsme meli celkovou HRUBOU dividendu (tedy vcetne dane)
na radek - 321 Príjmy ze zdroju v zahranicí, u nichž se použije metoda zápoctu

Do prilohy 3 podle statu zapiseme dan zaplacenou v zahranici 
(vubec nezalezi na zahranicni sazbe, formular to sam spocita) 
radek - 323 Dan zaplacená v zahranicí

A to je vse, vse se zpocita automaticky.

 

Podrobnosti 2:

V případě dividend a úroků se většinou používá prostý zápočet (platí 
pro země EU, USA i Kanadu). Příklad: v USA jsme dostali dividendu 100 USD, 
srážkovou daní nám Američani vzali 15 % a na účtu nám přistálo jenom 85 USD. 
Do daňového přiznání a příslušného formuláře (příloha 3 daňového přiznání) 
uvedeme hodnotu 100 a započteme si odvedenou daň 15 %. Zdanění v ČR je tedy 0. 
Některé státy mají vyšší/nižší daň než v ČR. Pokud by bylo zdanění v cizím 
státě třeba 20 % a používal by se u něj prostý zápočet, tak si do našeho 
daňového přiznání můžeme započíst jenom 15 % (daň bude u nás 0, nicméně těch 5 
% zpátky nemusíme získat, pokud to mezinárodní smlouva neumožňuje).

Smlouvy o zamezení dvojitého zdanění vytváří spolu s politikou konkrétních 
států někdy komplikované situace. Krásným příkladem je Francie, kde je 
normálně srážková daň z dividend na úrovni 30 %. Tato srážková daň se strhne a 
my pak máme dvě možnosti – buď to necháme být (a zaplatíme na dani z dividend 
celkem 30 %) anebo využijeme možnost refundace daně ve Francii. To znamená, že 
do Francie bychom poslali formulář potvrzený českým FÚ, na základě kterého by 
nám Francie vrátila zpátky zmíněných 15 %. Je to sice komplikace, ale při 
větším objemu investic ve Francii se to rozhodně vyplatí.

Pokud bude sazba v cizím státě nižší, třeba 10 %, tak si započteme jenom tuto 
nižší sazbu a v daňovém přiznání dodaníme zbytek do českých 15 %.

To samé platí pro úroky. Samozřejmě, dividendy i úroky převedeme vždy ze 
zahraniční měny do CZK dle vyhlášených jednotných kurzů.

Zápočet se provádí za každý stát samostatně a je k tomu potřeba přiložit 
potvrzení od správce daně v zahraničí (opět pro každý stát samostatně). To je 
mnohdy dost komplikované získat. V praxi naštěstí FÚ toleruje i výpis od 
obchodníka s cennými papíry, ze kterého je patrné, že byla daň již sražena.

V § 8 se nepočítá s daňovou ztrátou, takže v případě ztrát bude daň 0 Kč a 
ztrátu z našich investic si nemůžeme započíst vůči jiným příjmům dle § 6 až § 
10 (třeba mzdě). Ztrátu taktéž nemůžeme přenést do dalšího roku.

Upraveno uživatelem svopex
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den,

dakujem za odpoved. So vsetkym suhlasim a priznanie tymto sposobom vyplnim. Ide mi ale viac o buducnost. Je pravda, ze po vyplneni W8BEN (pripadne ineho formulara) mi budu v USA zrazat len 15% WHT? Tym padom nebudem nic doplacat ani narokovat a urobim jednoduchy zapocet presne ako pises a o nic nepridem.

Dakujem za radu.

Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Před 21 hodinami, michal.fazekas napsal/a:

Dobrý deň. Mám účet u IB. W8BEN mám vyplnený a z dividend mi je zrážaná 30% zrážková daň. Podľa daňového poradcu, si možem 15% nárokovať na vrátenie, ale IRS vracia peniaze buď šekom alebo na US účet, ktorý nemám. A pri mojom objeme šek kvoli poplatkom nedáva zmysel.

Všade ale na nete narážam na informácie, že pri vyplnení W8BEN formulára by sa na mňa mala vzťahovať WHT podľa mojeho daňového domicilu, tj ČR a teda 15%. V tom prípade by som nemusel nič nárokovať a v priznaní v ČR by som len započítal dane zaplatené v USA s daňovou povinnosťou v ČR a bol by som na 0.

Neriešili ste niekto náhodou podobný problém? Je to skutočne tak, ako píšem, alebo je situácia iná a 30% zrazená daň je v mojom prípade OK?

Ďakujem za pomoc.

Michal

Pokiaľ máš vyplnený W-8BEn tak ti nemôžu stzrhavať 30% WHT. mrkni si ten formular poriadne  a pozri si kolonku

Do you qualify for the benefits of a US income tax treaty? ak tam maš NO tak preto ti strhavaju 30% zmen to na Yes

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 10 months later...

vescar > Pokud to chcete podrobně, obchod po obchodu, tak třeba takto...

1. vygenerovat defaultní statement z IB
2. nahradit tisícinné čárky mezerou
3. nahradit desetinné tečky čárkami
4. zajímá mě sekce Trades
5. vzít v úvahu otevřené pozice, ty odsud vymazat, protože budou tvořit rozdíl ve sloupci BASIS
6. vyfiltrovat součtové řádky přes filtry - Má na začátku "total", pak tyto řádky vymazat
7. dle Exchange vyfiltrovat další duplicity obchodů - bez exchange = součtová za daný obchod
8. pozor na špatně převedená čísla do formátu datum - popř. ručně opravit
9. přes funkci sumif vysčítat ze sloupce PROCEEDS a COMM/FEE >0 a <0 (pozor, i u comm/fee může být kladné číslo = příjem
10. sečíst příjmy a sečíst výdaje - to se pak uvede do daňového přiznání, rozdíl je pak zisk/ztráta
11. v papírovém výpisu označit obchody, které nejsou realizované

  • Líbí se 1
  • Děkuji 1
Link to comment
Sdílet pomocí služby

On 28. 1. 2019 at 23:46, krejzic napsal/a:

vescar > Pokud to chcete podrobně, obchod po obchodu, tak třeba takto...

1. vygenerovat defaultní statement z IB
2. nahradit tisícinné čárky mezerou
3. nahradit desetinné tečky čárkami
4. zajímá mě sekce Trades
5. vzít v úvahu otevřené pozice, ty odsud vymazat, protože budou tvořit rozdíl ve sloupci BASIS
6. vyfiltrovat součtové řádky přes filtry - Má na začátku "total", pak tyto řádky vymazat
7. dle Exchange vyfiltrovat další duplicity obchodů - bez exchange = součtová za daný obchod
8. pozor na špatně převedená čísla do formátu datum - popř. ručně opravit
9. přes funkci sumif vysčítat ze sloupce PROCEEDS a COMM/FEE >0 a <0 (pozor, i u comm/fee může být kladné číslo = příjem
10. sečíst příjmy a sečíst výdaje - to se pak uvede do daňového přiznání, rozdíl je pak zisk/ztráta
11. v papírovém výpisu označit obchody, které nejsou realizované

DĚKUJI

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Ahoj, umíte mi někdo poradit? Potřebuji zdanit dividendu, ale nechápu, proč mám jiné údaje ve výpise z účtu "activity statement", tam je uvedeno v CZK vyplacená dividenda 568,68 CZK a srážková daň 85,46 CZK a v "dividend report" mám celkové dividendy 307,07 CZK a daň 46,22 CZK, přesto že nahoře je v detailech je těch 568,68 CZK, ale daň nesedí a akcie KMI je bez daně. Jsem pak zmatená, které údaje mám do daňového přiznání uvést... :( Moc díky

activity_statement.PNG

dividend_report.PNG

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Return of Capital (navrat capitalu )nemas zaratanu v Dividendach preto pretože to nie je dividenda. Ja som mal presne to iste a u nas na SR som dal do paragrafu 7 ods1 pism e) uroky a ine vynosy z cennych papierov.Je to iný výnos z CP nie je to dividenda tak preto dole v tom suhrne to nemas a uvadzaj udaj z Dividend reportu

Upraveno uživatelem Obelix
Link to comment
Sdílet pomocí služby

15 minutes ago, Obelix napsal/a:

Return of Capital (navrat capitalu )nemas zaratanu v Dividendach preto pretože to nie je dividenda. Ja som mal presne to iste a u nas na SR som dal do paragrafu 7 ods1 pism e) uroky a ine vynosy z cennych papierov.Je to iný výnos z CP nie je to dividenda tak preto dole v tom suhrne to nemas a uvadzaj udaj z Dividend reportu

Aha, to zní dobře, díky moc, takže beru údaje z Dividend report celkové dividendy 307,07 CZK a daň 46,22 CZK.

Uvažuji, kam bych dala to KMI (Return of Capital) u nás v ČR a zatím se mi nejvíce zamlouvá: paragraf 8 Příjmy z kapitálového majetku

(1) Příjmy z kapitálového majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 odst. 1 nebo § 7 odst. 1 písm. d), jsou

a) podíly na zisku z obchodní korporace a úroky z držby cenných papírů, příjmy z vyrovnání společníkovi, který není účastníkem smlouvy (dále jen "mimo stojící společník"), dosažené na základě smlouvy o převodu zisku podle zvláštního právního předpisu (dále jen "smlouva o převodu zisku") nebo ovládací smlouvy podle zvláštního právního předpisu (dále jen "ovládací smlouva"),

Akorát podle výpisu mi to teda taky zdanili (ten rozdíl mezi 85,46 CZK a 46,22 CZK), to ale asi nebudu letos řešit, je to pár korun...

 

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...
×
×
  • Vytvořit...